Eenige maanden geleden werd mei- diDg gemaakt van het verdwijnen van een Engelsche stoomboot van 346 tonneo, „Ferret" genaamd. Zij was het eigendom van de Highland-Spoorwegmaatschappjj te Glasgow en werd door haar verhuurd tot het doen van een pleiziertocht van een half jaar aan de heeren Walker Smith. Een handelaar te Glasgow zorgde voor eene volledige uitrusting en werd met een over drie maanden betaalbaren wissel betaald. Met een dergeljjken wissel werden te Car diff de kolen betaald die bet schip innam. Geen der beide wissels werd echter gehonoreerd. De „Ferrat" werd verder het laatst gezien in de Straat van Gibral tar, door welke zij deMiddollandscheZee binnenkwam. Later was nergens een spoor meer van haar te vinden. Thans is zij in de haven van Melbourne ontdekt, en het is nu gebleken dat de listige bedriegers, die de boot gehunrd hadden, des nachts door de Straat van Gibraltar naar den Atlantischen Oceaan terugge keerd zjjn, allerlei voorwerpen over boord geworpen hebben om aan een ongeluk te doen gelooven, het schip opnieuw hebben doen verven, den naam „Ferret" op den spiegel, op de scheepsklok, de booten enz. veranderd, eerst in „Benton" en daarna in „India", en aan de bemanning wijs gemaakt, dat Smith een politiek misdrijf begaan had en zijne ver volgers ontkamen wilde. De bemanning kreeg hooger loon en berustte in het geval. Na eenig rondzwer ven kwam men in de haven van Melbourne. Intus- schen had het verdwijnen van de „Ferret" het grootste opzien gebaard en overal had men eene beschrijving van de boot ontvangen. De zoogenaamde „India" trok de aandacht van de politie te Melbourne en het bedrog kwam uit, nog vóór het plan gelukt was, waarovermen reeds in onderhandeling was, om voor 10,000 pd. st. het schip te verkoopen. Voor het hof van assises to Par ij s stond eergisteren terecht Louis Bellanger wegens moord aanslag op zekere Jeanne Verry. In hot begin van dit jaar was hij, gewapend met een hamer, hare woning binnengedrongen en had getracht haar daar mede de hersens in te slaan, met het doel om zich meester te maken van enkele honderden franken, door de vrouw opgespaard en zorgvuldig in een kous weggestopt. De geweldige slagen hadden ech ter niet het door den moordenaar gewenschte ge volg, daar de kolossale valsche haartooi, waarmede Jeanne Verry gewoon was zich op te schikkeD, de kracht er van aanmerkelijk verzwakte, zoodat de vrouw binnen drie maanden tijds herstelde. Het hof veroordeelde Bellanger tot vijf jaren dwangarbeid, tien jaren onder toezicht stelling van de politie en het uitkeerén van eene schadeloosstelling van 2000 franken aan zijn slachtoffer. Een postbode uit Lavaur (Tarn) trad Woensdag de hoeve van een boer, onder de gemeente Daunathe, binnen, om een brief over te geven, doch kreeg op zijn geroep geen antwoord, terwijl uit een binnenvertrek een akelig gesteun hem tegenklonk. Bij onderzoek bleek hem dat de boer druk bezig was zjjne 50-jarige doofstomme tante, die bij hem inwoonde, aan een balk op te hangen. Hij was juist geslaagd en stond met een tevroden gezicht zijn arbeid te beschouwen, toen de nadering van den bode hem ijlings het hazenpad deed kiezen. De on gelukkige vrouw verkeert, hoewel onmiddellijk afge sneden, vooral door den schrik in een toestand, die groote bezorgdheid inboezemt. De misdadiger is gearresteerd en bekende zijn aanslag gepleegd te hebben om wat spoediger in het bezit van 1800 fr. te geraken, hem door zijne tante bij erfmaking reeds toegezegd. Uit Dagaeux, in het Fransche departe ment der Ain, wordt gemeld dat die gemeente door ontelbare zwermen ratten is geteisterd, welke van den kant van Lyon schenen te komen. Ook op vijf andere plaatsen waren zij binnengedrongen, overal het te veld staande graan verterende. Er zijn boe ren, zegt het bericht, die op éónen dag tnsschen do vijf- en zesduizend dezer dieren gedood hebben. Bij Brigel, in het Zwitsersche kan ton Grauwbunderland, is verleden week eene kudde van 1300 schapen met hunne herders door een sneeuwval bedolven. Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk in Mexico 256 personen, waar onder 37 vrouwen en 5 kinderen, omgekomen. De opzichters van de brug en de ingenieur van den spoorweg zijn gearresteerd. Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld, dat de verantwoordelijkheid daarvan komt voor rekening van een officier, die, vreezende dat zijne manschappen zouden desertee- ren, den machinist belette den trein te doen stil houden, zooals hjj, alvorens do noodlottige kloof over te gaan, wegens den stortregen en de duis ternis had willen doen. De officier dwong hem met het pistool op de borst door te stoomen, en beiden, tot de weinige overgeblevenen behoorende, zijn ook in hechtenis genomen. Dinsdag hielden twee stoombooten op de Ohio, de „Phaeton" en de „Handy", bij Maysville, in Kentucky, eene wedvaart, toen de ketel van de „Phaeton" sprong, hetgeen groote verwoesting aan richtte. "Vijf personen kwamen om en zeven werden gewond. Onder het 40ste linie-regiment, in gar nizoen te Privas, is eene hevige typhns-epidemie uitgebroken, ten gevolge waarvan dp troepen thans in tenten buiten de stad gelegerd zijn. Mejuffrouw M. Gillett, van Washington, is, na hare stndiën in de rechten voltooid te hebben, door den president der Yereenigde Staten tot nota ris benoemd. Zij is de eerste vrouw die tot dit go- wichtig ambt geroepen wordt. Een slager in de rue des Deux-Ecus te Parijs, die sedert eenigen tijd van zijne vrouw gescheiden leefde, bracht haar Woensdag-middag een bezoek om over zaken te spreken. Al spoedig haalde hjj echter een revolver te voorschijn en schoot de arme vrouw een kogel in den mond, dien zij juist wijd geopend had om hulp in te roe pen. Een tweede schot trof de ongelukkige in den hals. De moordenaar werd door eenige lieden, die op het geknal der schoten waren komen aanloopen, met moeite gegrepen en aan de politie overgele verd. De toestand der vrouw is vrij hopeloos, daar de eerste kogel in het gehemelte is blijven vast zitten en niet is kunnen verwijderd worden. Donderdag trachtteeentroep van onge veer honderd Fransche arbeiders de Italianen, die aan de dokken te Marseille werkten, te beletten hun taak voort te zetten. De politie moest tusschen- beide komen om dit te verhinderen en twee Fran- schen werden weer gearresteerd. Gambetta is ter dood veroordeeld. Dit vonnis is uitgesproken te Cette, op het werklie dencongres, waar de anarchisten verschrikkelijk huis hielden. Het congreslid dat Gambetta wilde zien ophangen, guillotineeren of fusilleeren, was van ge voelen dat Andrieux, prefect van politie, gelijk lot verdiende. Twee andere sprekers betoogden de drin gende noodzakelijkheid van een „sociale revolutie", en hielden zich overtuigd dat daartoe te geraken was door niets anders dan door buskruit, dynamiet en petroleum. De groep „de Ellende", een afdee- ling van het socialistisch werklieden-verbond, wilde dat het congres het algepieen stemrecht als een reactionaire instelling zou afkeuren, en dat werk lieden het recht zouden hebben met geweren en revolvers gewapend te zijn. Hoewel de meerderheid der aanwezigen deze adviezen, voorstellen on mo tion met aan waanzin grenzende onstuimigheid toe juichte, werd de minderheid hierdoor niet belet er tegen te protesteeren. De Fransche minister van binnen 1. zaken heeft de prefecten aangeschreven zorg te dragen, dat het bij de wet ingestelde nationale feest van 14 Juli op luisterrijke wijze, naar de financiëele krachten der gemeenten overal, zal worden gevierd door illuminaties en volksfeesten. De Parijsche gemeenteraad heeft een krediet van 360,000 fr. toegestaan voor het Bastille-feest. Daar van zijn bestemd: 100,000 fr. voor uitdeelingen aan de armen; even zooveel voor de verlichting der gemeenteljjke gebouwen, enz. De Staat geeft eene toelage van 300,000 fr. voor de verlichting der Tuilerieën, der Champs-Elysées, van het Bois de Bulogne, en wat dies meer zij. Te Liverpool is eene stoomboot van de Westkust van Afrika aangekomen met de gouden bijl aan boord, die de koning der Ashantijnen aan koningin Victoria zendt. De overlevering zegt dat het eene strijdbijl is van een der oude koningen. De aanbieding van dit zinnebeeld van krijgshaftig heid en rijkdom, waartoe de koning niet dan noode is overgegaan, heeft ten doel, koningin Victoria te overtuigen van de oprechtheid zijner vredelievende bedoelingen. Hij was zeer bezorgd dat de bijl in handen van een of ander Engolsch ambtenaar van de Kaapkolonie blijven zou en wilde hem alleen afstaan als een geschenk aan koningin Victoria. Ook zijn met de „Volta" ontvangen 1400 onBen goudstof, in mindering van de 2000, welke genoemde koning als boete moet betalen; het overige volgt spoedig. In Zwitserland hoeft boven verschil lende plaatsen eem onweder gewoed, dat buitenge woon hevig was. Do bliksem trof zeer vele huizen en personen. Een geheel dorp, Iserablo bij Saxon, is daardoor in de asch gelegd en te Colombier wer den op het exercitieveld 8 soldaten door den blik sem getroffen, waarvan één doodelijk. Do regen deed hier en daar aan eene wolkbreuk denken, zoo dat beken en rivieren in korten tijd tot eene be denkelijke hoogte gestegen waren. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Algerië wordt gemeld dat Bou-Amema heeft aangeboden de Fransche krijgsgevangenen tegen geldelijke Tergoeding weder uit te leveren, Men verzekert dat het te Macouba gestatio neerde Fransche legercorps Tunis zal doortrekken om zich te Goulette in te schepen op hot pantser schip „Reine blanche" naar Sfax, ten einde de Tunesische troepen behulpzaam te zijn bij het her stellen der orde in die streek. De Fransche consul te Sfax heeft den bënedenarm gebroken ten gevolge van een slag, hem met een stok toegebracht. Alle te Sfax verblijfhoudende Europeanen hebben een toevluchtsoord gezocht op de Fransche schepen. Uit Rome verzekert men, dat generaal Cial- dini als ambassadeur te Parijs door den heer Mena- brea zal vervangen worden. België. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde gisteren in de Kamer van Afgevaardigden dat de regeering voornemens is een voorstel tot hervorming van het kiesrecht, van' welke zijde het ook komt, uit te stellen zonder den dag der behandeling te bepalen. De heer Janson, afgevaardigde van Brussel, verklaarde zich krachtig tegen den census, dien hij een bron van bedrog bij de verkiezingen achtte, en die reeds vele jaren bestreden is. Hij verlangt niet dat de regeering onmiddellijk een wetsontwerp tot uitbreiding van het stemrecht indienen zal, maar hij wenscht dat zij zich in beginsel verklare ten gunste der toelating van capaciteiten bij de stembus. De regeering zal waarschijnlijk Dinsdag antwoorden. Spanje. Naar men uit Madrid aan de Parijsche „Temps" schrijft, moet de minister van buitenlandsche zaken, de markies Vega De Armijo, dezer dagen aan zijn ambtgenooten den tekst eener nota aan de Fransche regeering hebben voorgelegd, betreffende de ge beurtenissen te Saïda. In deze nota wordt, zegt- de berichtgever, geconstateerd dat, volgens opgaaf van de Spaansche consuls te Algiers en OraD, on geveer driehonderd personen door de opstandelingen onder Bou-Amema zjjn omgebracht of vermist werden. Duizenden zjjn, volgens diezelfde consuls, gevlucht, doch tot den avond, van 27 Juni waren er niet meer dan 1784 te Almeria, Cartagena en Alicante ont scheept. Voorts zegt de regeering in de nota dat Spanje schadeloosstelling hoopt te ontvangen voor de gezinnen der slachtoffers en de Spaansche on derdanen, die op Fransch gebied stoffeljjke verliezen, geleden hebben. - Do nota is geheel in denzelfden vorm vervat als die, waarin de in Spanje vcrbljjf houdende Franschen indertijd schadeloosstelling ge vraagd hebben voor de geleden schade ten tijde van de opstanden der Kantonalisten en Carlisten tusschen 1872 en 1876. Op dit laatste is intusschen door de regeering nog altijd niet beschikt. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke gisteren verklaard dat graaf Granville met den heer Dufferin over het laatste staats-proces in briefwisseling is. Verdere mededeelingen dienaangaande, zeide hij, zouden voorbarig zjjn. 1 Het Parlementslid Charles Dawson (liberaal) is tot lord-mayor van Dublin benoemd voor 1882. Na het antwoord van den heer Gladstone omtrent de suikerrechten heeft de vereeniging van suikerfabrikanten in Londen besloten een beweging in geheel Engeland op touw te zetten, opdat door wederinvoering dier rechten de industrie worde be houden, die aan 44,000 personen brood verschaft. Uillotingen. - Bij de te Weencn gehouden trekking van 1854ster loten zijn de navolgende seriën uitgekomen: 11, 126, 172, 203, 229, 250, 312, 559, 819, 94G, 1319, 1400, 1439, 1519, 15G8, 1834, 1917, 1959, 2073, 2434, 2559, 2568, 2594, 2655, 2866, 2966, 3228, 3286, 3363, 3376, 3508, 3562, 3578, 3579, 3688, 3787, 3813 en 3972. Programma's wan Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 5 Joli 1881, te zeven aren, onder directio van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd.: N°. 1. Hoch- zeitsmarsch a. d. Oper „Der Rattenfanger von Hameln", Nessier 2. Ouverture „Turandot", J. Hoven; 3. Souvenir de „Stiffelio", opera van Verdi; 4. „Kliiuge aus Dentschland", Dunkier; 5. l'antaisie uit de opera van Boieldieu „La Dame blanche", Buyssens. 2de afd.: N". 6. „Concert-Ouvertnre op. 7," Jul. Rietz; 7. „Doruine Jesu", quartet uit het „Requiem" van Verdi; 8. a. „Célèbre Mennetto" uit een quartet (17351805), L. Boccherini; b. „Zigeunerleben", R. Schumann; 9. Kantaisie nit „Don Jnan", opera van Mozart, Dunkier10. „Sorgeofrei", polka, Budik.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2