N°. 6556. andag 4- Juli. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. DAGBLAD. y—-■ 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer,0.17Je Grootero ietter» .naar plaatsruimte. LEIDEN, 2 Juli. Op de tentoonstelling door de afd. Amsterdam der M. v. T. en PI., in het Park aldaar gehouden, zijn o. a. bekroond voor agaatrozen in bloei, zilv. med. C. A. Maarse te Aalsmeervoor 100 schoonste en mildstbloeiende, zoogenaamde harde rozen, zilv. med. id. Voor rijpe aardbeziën, 20 verscheidenhe den, van 5 st. elk, br. med. \Y. C. Boer te Bos koop; id. 10 verscheidenheden van 10 stuks, ge tuigschrift W. C. Boer te Boskoopaardb. in Boskoop, br. mod., id.mandje aardb. van één verscheid., br. med., id.maandbloeiers in drie verscheid., get., id.; twaalf potten of mandjes met aardb., zooals ze in Aalsmeer, Boskoop en elders aan den handel afgeleverd worden, br. med., id. - Begonia's, zilv. med., C. A. Maarse Zn. te Aalsmeer; bloeiende pelargonium zonale, zilv. med., D. M. Baardse te Aalsmeer; dubbelbloem pelargonium, br. med., id. - Viola tricolor, br. med., D. M. Baardse te Aals meer; taxus hibernica, get., W. C. Boer te Boskoop. In de commissie ter beoordeeling hadden o. a. zittingvoor de aardbeziën de heeren G. W. Kees- aen te Aalsmeer en K. J. W. Ottolander te Bos koop voor de kasplanten W. Boomkamp te Noord- wijk en J. Mater te Leiden. De Algemeene Nederlandsche Vrouwenver- eeniging „Tesselschade" heeft tot de uitbreiding van haar sedert jaren bestaand correspondentie- blaadje besloten, en de inteekening daarop voor ieder opengesteld. Zij wenscht 'het beginsel van ont wikkeling van kunstzin op het gebied van vrouwe lijke nijverheid te helpen verspreiden en meer alge meen bekend te maken. Mr. Th. Van IBtolk heeft een adres aan den Gemeenteraad te 's-Mage ingediend, waarin hij den Raad verzoekt B. en Ws. te machtigen met hem in onderhandeling te treden over den verkoop van gemeentegronden te iScheveningen1*. gelegen tus- scben den Hoogen duinweg en •den Kanaal weg, en 2°- tusscher. het Kanaal, de Renbaan en den Nieuwen Scfaeveningsehen weg. - De heer Van Stolk meent die gronden te gebruiken o. a. tot het maken van: «en bjj mitstek fraaie belvédère met rjjweg, in plaats van bet thans bestaande onsierlijk getimmerte, en een lommerrijken -boulevard van 40 a 5© meter breedte, met fonteinen, muziektent enz., tissschen het tochovenissgsclie Park en de Renbaan, Wasse- naareche straat en Nieuwen Scheveningschen weg. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermo gen voor eene vlam, welke 170 liters gas per .uur verbrandt, bedroeg 16.39 kaarsen. Hoogste lic&t- kracht 18, laagste lichtkracht 15.40 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelgehalte 0.2018 gram, ammociakgehalte 0.0635 liter, kool- zuurgehalte 0.0117 liter, alles berekend op den M'. Het contract verlangt van een en ander slechts spo ren. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aan merking genomen, niet in het gas voor. (II. C.) Door den heer Henri J. Stemberg te 's-Hage is het prospectus verzonden van een door hem uit té goven werk, getiteld: „de Grafisehe Methode", hare aanwending in de Statistiek en Staathuishoudkunde ®p Industrieel, Handels- en Natuurwetenschappelijk gebied en in het bijzonder in de Geneeskunde en JPhysiologie, naar het Fransch van E. J. Marey bewerkt en vermeerderd met een aantal voorbeelden betreffende de grafische statis tiek in Nederland door F. M. Jaeger, leeraar aan het Gymnasium van 's-Gravenhage. Het werk zal compleet zijn in 12 afleveringen van 4 vel druks en ongeveer 650 figuren bevatten. Yan goederhand verneemt de Amst. Crt. dat gisteren vóór beurs reeds voor ruim l'/2 millioen geteekend was tot het bijeenbrengen van 3 millioen, welke den gemeenteraad zullen worden aangeboden als deelneming a pari in eeno 3-pcts.-geldleening, ten einde de gemeente Amsterdam in staat te stellen dit bedrag als vrijwillige bijdrage aan te bieden voor het tot stand komen van een Rijnvaartkanaal in oostelijke richting. Het 15de Nederlandsch Nationaal Zangers feest, waaraan 27 vereenigingeD, te zamen 826 wer kende leden tellende, hare medewerking hebben toegezegd, zal op 5, 6, 7 en 8 Augustus a. s. te Amsterdam gevierd worden. De Koning is, als be schermheer van het Yerbond, met de Koningin tot bijwoning van het feest uitgenoodigd. Het voornemen bestaat, behalve cene matinée musicale, een kunste naars-concert in het Paleis voor Volksvlijt te geven. Het bestuur van het heemraadschap van de Mark en Dintel heeft aan de Prov. Staten van Noord-Brabant een uitgewerkt plan voorgelegd voor het maken eener betere waterlossing in het arron dissement Breda, door het graven van een kanaal van de rivier de Mark onder Terheyden door de gemeente Zwalnwe naar den Amer. De kosten van het werk zijn op f 620,000 begroot. - Het doel van het werk is tweeledig, nl. beveiliging der lan derijen tegen ovorstrooming en verbetering van het vaarwater op de rivier de Mark. Door hoofdinge landen is aan hot bestuur opgedragen, het werk uit te voeren, onder beding dat '/3 der kosten zal komen ten laste van het rijk, ,/3 ten laste der provincie en 1/a ten laste van het heemraadschap, met eonige bijdragen van andere belanghebbende waterschappen of gemeenten. Bij een verkooping van oude Italiaansche en Hollandsehe schilderijen te Londen (collectie van wijlen den heer John. Bell te Glasgow) bracht een Jan Steen, „Bezoek van den dokter!", 514 pd. st. (ruim f '6188) en een P. Wouwerman, „Jacht", 483 pd. st. (ongeveer f 58Ö0) op. Het gebouw der Handelsvoreenigiug aan de Boompjes te Rotterdam, onlangs opgehouden, is thans aan het rijk verkocht voor f 95,000, ten einde 'te wordea ingericht tot zee- en hypotheekkantoor. Naar wij vernemen, is door het hoofdbestuur der Rijkstelegraaf aan alle ambtenaren eene circu laire gericht, waarin hun wordt aangekondigd dat voortaan ten strengste verboden is bij hunne be trekking eenige andere zaak waar te nemen, zelfs niet wanneer deze zaak - winkel, kleinhandel enz. - ten name hunner echtgenoote staat. Hun, die bezwaar maken zich aan die verbodsbepaling te onderwerpen, staat slechts één weg open, nl. ontslag te nemen. De 1ste luit. dor inf. F. W. G. Nieuwland, die ruim 5 jaren in \Yest-Indië gedetacheerd is geweest, is van daar teruggekeerd en hier ingedeeld bij het 4de reg. van zijn wapen. Hij is geplaatst bjj het bat. te Haarlem in garnizoen. De Turksehe gezant bij ons hof, Murad Efendi, heeft van den koning van Saksen ontvangen de groote gouden medaille „Yirtuti et Ingenio", te dra gen aan het lint der Saksische Albrechtsorde, en wel zooals het daarop betrekking hebbende besluit vermeldt, „als bewijs van erkenning zijner groote letterkundige verdiensten." De minister van koloniën maakt bekend dat het voornemen bestaat om 2 Nederlandsche jonge lieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden en die in het bezit zjjn van het diploma van landbouwkundige, aan 's Rijks landbouwschool verworven, te doen opleiden tot technisch ambte naar voor den dienst van het boschwezen in Neder landsch Indië. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eind-examen der gymnasia dit jaar zal worden afgenomen: te 's-Gravenhage op 11,12 en 13 Juli; te Rotterdam op 13, 14 en 15 Juli en te Middelburg op 11, 12 en 13 Juli. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Yrjjdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van de milit. administratie tot 2den luit.-kwartierm., den bij Zr. Ms. besluit van den, 14den Jan. jl. no. 15, op verzoek, eervol ontslagen lsten luit. kwar- tierm. M. II. Kroonenburg; met ingang van 24 Juli a. s. benoemd tot burgemeester van Gouderak, M. Bron, secr. dier gem.dr. A. A. G. JGuye, to Am sterdam, benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Gemengd Nieuws, Een landbouwer te Oirschot is in de heide, terwijl hij plaggen wilde halen, met hot hoofd onder de kar geraakt, waardoor dat lichaamsdeel werd verbrijzeld en hij als lijk werd wedergevonden. Men is nog altijd zoekende naar Lefroy; speciale geheime politie-agenten zijn ter zijner op sporing naar alle oorden gezonden. Inmiddels is de instructie der zaak, voor zooveel betreft den moord op den heer Gold en do omstandigheden, waaronder deze naar Londen was gereisd, reeds aangevangen. Het wordt hoe langer hoe onbegrijpelijker, dat do politie te Brighton Lefroy vrij heeft laten gaan en geen streng toezicht op hem heeft laten houden. Toen hij uit den waggon kwam, hing er een stuk van een gouden ketting uit zijn laarsmen maakte hem hierop opmerkzaam, en het bleek toen dat daaraan een horlogo bevestigd was, dat in delaars verborgen was. Hij zeide toen dat hij gewoon was dat op reis daar te verbergen; maar was toch, toen de opmerking gemaakt werd, zoo verrast en ont steld, dat dit alleen reeds een sterk vermoeden tegen hem had moeten wekken. - Volgens een be richt zou Donderdag-ochtend op de van Queensboro te Vlissingen aangekomen mailboot iemand in hech tenis zjjn genomen, die van het plegen van den. moord verdacht wordt. Uit Saxon-les-Bains (Zwitserland) wordt gemeld dat het geheel in de asch gelegde dorp Iserable niet ten gevolge van het inslaan van den bliksem is afgebrand, maar dat de brand was aangestoken door een der ingezetenen. Deze heeft zijn misdrijf bekend en gezegd dat hjj alleen het huis van zjjn schoonvader wilde zien afbranden. Het dorp telde 180 huizen met ongeveer 1000 in woners. Dezen, verbitterd over het verlies van al hun have en g09d, hebben den schuldige, voordat hij gevankelijk naar Martigny werd overgebracht, aan hals en rug met gloeiende ijzers gebrandmerkt. De bevolking van dit afgebrande dorp, evenals die van twee of drie dorpen in den omtrek, gaat door voor afstammelingen der Hunnen, achtergebleven van Attila's leger, toen het 1400 jaren geleden door de vallei der Boven-Rhöne trok. De gelaats trekken der inwoners, zoowel als enkele woorden in hunne taal, moeten die afkomst duidelijk yerradeD. Men heeft te Parjjs photographieën in den handel gebracht van de komeet Ook in de vergadering van de „Académie des Sciences" aldaar heeft de heer Janssen eene in 10 seconden vervaardigde photographie van de tegen woordig zichtbare komeet overgelegd. Door den staart zjjn sterren van verschillende grootte zichtbaar. De heer Faye, die over het belang van dergelijke af beeldingen het woord voerdo, meende op verschil lende gronden te moeten aannemen dat men te doen heeft met de komeet van 1807. Ook op hot Obser vatorium is men tot deze slotsom gekomen. Dezelfde komeet zou in 1733 gezien zjjn en dus om de 74 jaar verschijnen. Koningin Isabella heeft Dinsdag hot Observato rium bezocht om haar te beschouwen. De staat van den dampkring was daartoe echter vrjj ongunstig.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1