De uitslag van de gisteren afgeloopen eind examens der Polytechnische School te Delft is als vxilgt: Aangemeld hebben zich 66, waarvan zich 6 v^Sór of gedurende het examen terugtrokken. Ge slaagd zijn: Voor civiel-ingenieur de heeren P. Dirks, J. Dirksen, A. W. Van Doesburgb, L. C. F. E. Engelenburg, C. A. De Savauge, C. M. Gardenier, R. H. Gockinga, D. C. Henny, E. F. In 'tVeld, J. J. Israëls, H. Janzen, P. C. Van Kerckhoff, J. C. ICIuyver, K. F. Koning,!. A. Kretsehmar Van Veen, A. Van der Laan, H. A. C. Van Liebergen, J. Keie mans, H. Oostinjer, J. C. Van de Poll, W. Van Rees, J. Vau Rossum Duchatell, A. H. Salter, J. G. H. Schott, S. R. Smit, P. De Stoppelaar, J. Stroink, E. .Suermondt, B. D. Van Tienhoven, C. J. Vaillant, G. Verver, \V. De Visser, F. J. A. Van Vollen hoven, P. J. Voorst Vader, H. P. J. Do Vries, J. Wilko, A. R. Witkop, M. Ypelaar en H. A. Van IJsselsteyn. - Voor architect de heeren F. M. L. Kerkhoff en J. A. Mulock Houwer. - Voor werk tuigkundig ingenieur de heeren H. M. Van Andel. L. H. K. Dufour, E. C. Ekker, J. K. Kooy, A. D. Meyer en J. S. Van Veen; - voor scheepsbouw kundig ingenieur do heer H. F. Koningvoor tech noloog de heer H. W. D. Hellebrekers. Aan het hoofdbestuur der vereeniging „Het Metalen Kruis" is door de afdeeling Amersfoort het volgend schrijven gericht: „Blijkens de van u uit gegane circulaire, gericht aan de verschillende afdee- lingen van het „Metalen Kruis", bestaat het voor nemen om dea 12den en 13den September a. s., io de hoofdstad, feestelijk te herdenken het besluit, voor vijftig jaren door Z. M. Koning "Willem den Eersten genomen, tot instelling van het Metalen Kruis, ten einde daarmee hen te versieren, die de krjjgsverrichtingen in 1830 en 31 hebben meege maakt. Het komt ons voor, dat zij die tot geen der afdeelingen behooren, en niettemin gerechtigd zijn tot het dragen van genoemd eereteeken, van die feestviering zullen worden uitgesloten. "Wij nemen de vrjjheid u in bedenking te geven, om op dat voornemen terug te komen, ten einde door uwe be moeiing onzen geëerbiedigden Koning te bewegen, die deelneming algemeen te doen zijn, zoodat de min vermogende op kosten van den staat die feesten kunne bijwonen. Zij toch hebben niet minder dan de meergegoeden bijgedragen tot bevestiging onzer nationale eer." De koningin van Zweden vertrekt Maandag ochtend te 9 uren met een extra-trein over den Rijnspoorweg uit Amsterdam over Emmerik naar Hanover. 4 Men schrijft uit "Wildungen aan de „Standaard" dat daar verwacht werd de vorst van "Waldeck om een afscheidsbezoek te brengen aan den Koning en de Koningin, en verder dat H. M. morgen, Zondag, afscheid zou gaan nemen van hare ouders te Arolsen. Het vertrek uit Wildungen was definitief op 6 Juli bepaald. In antwoord op het adres van het Kederlandsch hoofdcomité van het Algemeen Israëlietisch Verbond te Amsterdam heeft de minister van buitenlandsche zaken medegedeeld dat afschrift van bedoeld adres door hem wordt toegezonden aan Zjjner Majesteits gezant te St.-Petersburg, met uitnoodiging te willen onderzoeken of de Russische regeering geneigd zou worden bevonden aan den wensch van adressant tegemoet te komen. De commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek der inlichtingen van den minister van marine op twee adressen omtrent het verzoek der klerken aan het marine-etablissement te Am sterdam om verhooging van salaris en omtrent hun deswege opgelegde straf, heeft haar rapport uitge bracht. De commissie kan niet ontveinzen dat zij met verwondering kennis heeft genomen van de bepalingen, die het indienen van verzoekschriften der mindere geëmployeerden aan 's Rijks werven heeten te regelen. Wat kwaad, mag de commissie vragen, steekt er in dat de mindere geëmployeer den desverkiezend zich rechtstreeks tot den minister wenden Het marine-departement is hier achterlijk gebleven bij hot departement van oorlog. Uit al het aangevoerde, zegt de commissie, blijkt duidelijk dat althans g«en koninklijk besluit belem mering of censuur op het recht van petitie kon aan brengen. Waar do Grondwet geene uitzondering maakt, mag de uitvoerende macht zulks niet doen. De commissie bepaalt zich tot de verklaring, dat do medegedeelde inhouding van 56 cents per dag ge durende drie maanden haar, ook afgescheiden van al de voorafgaande beschouwingen, onmatig zwaar en niet in verhouding voorkomt tot do handeling, door de verordeningen als strafwaardiggecpalificeerd. De commissie heeft voorgesteld1°. don minister dank te zeggen voor de gegevene inlichtingen; - 2°. als het gevoelen der Kamer ,te kennen te geven dat de wijze, waarop in het medegedeeld extract uit de verordeningen voor 's rijks werven het ge bruik van het recht van petitie voor de mindere geëmployeerden en werklieden wordt gereglementeerd noch doeltreffend is, noch overeenkomstig de begin, seleu omtrent dat recht in de Grondwet nederge- legd- 3". dat alzoo gemelde verordeningen op dit stuk dringend herziening vorderen. Een lid der commissie (de heer Brouwers) kan zich met die beschouwingen niet vereenigen. Het staat vast dat de adressanten de gestelde voorwaar den, die eeD deel uitmaken van hun contract, tegen beter weten in, en, in weerwil van de hun gedane herinnering daaraan, niet zijn nagekomen en daar voor gestraft zijn geworden overeenkomstig de poënaliteits-clausulo van dat contract. Dat lid stelt mitsdien voor: den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en over te gaan tot de orde van den dag. Gemengd Nieuws. Yan den openingsdag af - 4 Juni - tot en met 30 Juni zijn 36,078 personen perRijnland- schen Stoomtram vervoerd. In den Witten Singel, nabij de Naak- tesluis, sloeg hedennamiddag omstreeks twee uren een van de bekende lichte bootjes om, welke men, door slechts één roeier bemand, zoo dikwijls als een pijl uit den boog door onze grachten ziet schie ten. De roeier, die natuurlijk te water geraakt was, zwom naar den wal, doch scheen zich het geval niet bijster aan te trekken. Na zich wat afgeschud te hebben, zag men hem toch eensklaps weder het water klieven en tegen het bootje opklauteren, waarmede hij, na het in weinige oogenblikken in order gebracht te hebben, tot verbazing der toe schouwers, zijn watertochtje voortzette alsof er niets gebeurd was. - De eigenaar van het vaar tuigje kan hem gerust alleen uit varen laten gaan In de Rijawijksche straat te 's-Hage viel gistermorgen een jongen van 8 jaar uit een boerenwagen, waarop hg stilletjes geklommen was. Met twee ernstige hoofdwonden en geheel bewus teloos werd het kind naar de ouderlijke woning gedragen. Gistermiddag om halfvier is er brand uitgebarsten op de koninklijke werf „de Schelde" te Ylissingen. De brand werd ontdekt in eene stook plaats en nam dadelijk in omvang toe. De geheele machinefabriek, met modelkamer, den mallenzolder, de teekenkamer en de bureaux der ingenieurs zjjn een prooi der vlammen geworden. Het magazjjn en de ketelmakerij, benevens de twee overdekkings- kappen, zijn behouden gebleven. Alles is geassureerd, meest bij buitenlandsche maatschappijen. Deze werf was vroeger een rjjksmarinewerf en is in particuliere handen overgegaan. Er werkten ongeveer 400 man. De schade is nog onberekenbaar. De commissaris des konings uit Zeeland was op de plaats des onheils. De troepen van het garnizoen rukten hedenmorgen om drie uren in. Twee schepen passeerden elkander eer- gisternamiddag onder de spoorbrug over den Rijn nabij Oosterbeek. Zij kwamen daarbij met elkander in aanraking met het noodlottig gevolg dat een der masten overboord sloeg en daarbij een knaapje van S jaar op de plaats doodde. In de bovenverdieping der metaalwa ren-fabriek van den heer D. Daamen, aan den Yriezeweg te Dordrecht, ontstond gisternacht om over halfeen een hevige brand. Ofschoon onmid dellijk alle pogingen in het werk werden gesteld tot blussching en alle brandspuiten spoedig op het tooneel des onheils aanwezig waren, nam het vuur, gevoed door allerhande licht ontvlambare stoffen, in korte oogenblikken zulk een grooten omvang, dat men zich slechts kon bepalen tot bescherming der belendende perceelen, die dan ook allen ge spaard bleven. De bewoners hadden zich reeds ge deeltelijk ter ruste begeven; de heer Daamen zelf was echter waakzaam bij zijn zoon, die in hevige mate ongesteld was en, na bij een der buren in huis te zijn opgenomen, daar eenige uren later aan zijne ziekte overleed. Tegen omstreeks halfdrio was men den brand meester, doch niet voordat de geheele fabriek en het daarvoor gelegen woonhuis waren uitgebrand. Slechts zeer weinig, waaronder naar beweerd wordt ook de boeken der fabriek, kon gered worden. Do schade wordt op ruim 60,000 begroot. De fabriek met de machinerieën en de goederenvoorraad waren verzekerd. Een vijf tigtal werklieden zijn door dit onheil eensklaps zonder brood. Ter voorkoming van verdere onge lukken zijn de zijmuren gedeeltelijk omvergehaald. Tot gisteravond laat moest de drijvende stoom- brandspuit nog bijna onophoudelijk water geven op de smeulendo massa. D"e stoomtram, die 'savonds omstreeks halfzes van Doetichom vertrekt, is Donderdag in de nabijheid van Drempt ontspoord. De locomotief viel geheel op zijde, en de daarop volgende goede renwagen kreeg zulk een hevigen schok, dat die eveneens omviel. Beide hebben belangrijke schade geleden. Gelukkig volgde de personenwagen niet onmiddellijk op de locomotief, zoodat de passagiers nu met den schrik vrij kwamen. Den volgenden ochtend werd de dienst hervat. Naar men verneemt, zijn drie kinderen die onlangs door de moeder te Amsterdam waren verlaten en naar Ooststellingwerf vervoerd, allen bij drie verschillende ouderonparen als kinderen aangenomen. Het hof te Arnhem heeft H. Yos, land bouwer, en J. A. Mulkes, boerenknecht, beiden wo nende te Diepenveen, schuldig verklaard aan dood slag, door hen te zamen en in vereeniging gepleegd, en ieder veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van acht jaren. EenmanindeMauritsstraatbijdeOlden- barneveldstrrat, te Rotterdam, gistermorgen thuis komende, vond zijne vrouw badende in haar bloed op den grond liggen. Do ongelukkige had zich met een mes eene diepe snede in den hals toegebracht. Volgens verklaring van den man leed de vrouw, die, naar gemeld wordt, reeds dood moet zijn, sedert eenigen tijd aan vlagen van waanzin. Een jongen te Breda is, vergezold door twee agenten, naar het politiebureel gebracht. Hij had een kind een stoof op het hoofd gezet en was daarop met een hamer gaan slaan. Dit hoofddeksel kon niet eerder verwijderd worden voordat oen zaag er bij te pas was gekomen. De „Indép. Beige" bericht de herkiezing van de heeren Zevenbergen en Almeloo tot leden van de Nederlandsche Tweede Kamer. Te Keynsham, bij Bristol, heefteen 70-jarig welgesteld heer, William James Whittuck, die sedert den dood van zijn zoon, een op het slag veld gestorven officier bij het leger in Afghanistan, malende was, op een stuk land achter zijn woning een diepen kuil gegraven, dezen met brandstoffen gevuld, in vlam gestoken en zich zeiven daarop geworpen. Men vond zijn verkoold lijk. Telegrammen. WEENEN, 1 Juli. Bij de heden gehouden trek king der loten stad Weenen zijn de volgende seriën met de daarnevens vermelde prijzen uitgetrokken: serie 2099 n°. 11 hoogste prijs van 200,000 fl.; serie 1266 n°. 44 50,000 fl.; serie 1161 n9. 39 10,000 fl.; verder zijn getrokken de seriën 201, 1075, 1348, 1386, 1388, 1939, 2287, 2568, 2641. WEENEN, 2 Juli. De avondbladen van gisteren melden uit Praag: „Ongeveer dertig personen zijn in hechtenis genomen. De burgemeester der stad heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle ingezetenen worden uitgenoodigd naar hun vermogen bij te dragen tot handhaving van rust en orde. Yoorts worden werkbazen en schoolbestuurders dringend aangemaand het plegen van buitensporigheden door de leerjongens en de schooljeugd te beletten." - De „Wiener Abendpost" is in staat te verklaren, dat de regeering aan de bevoegde autoriteiten de stelligste opdracht hoeft gegeven met de deelnemers aan de ongeregeldheden te Praag zeer streng te handelen. Dat het tot dusverre aan krachtige be- teugelingsmaatregelen niet ontbroken heeft, wordt bewezen door hot zeer groote aantal inhechtenis nemingen waarvan de bladen melding maken. Genoemd half officieel orgaan verkeert in hot vaste vertrouwen dat de gemeenschappelijke tusschenkomst der voor naamste vertegenwoordigers van beide nationaliteiten (de Czechischo studenten staan vijandig tegenover de Duitschers) ten gevolge zal hebben herstel van kalmte onder die klasse van burgers welke geneigd is tweedracht en wanorde te stuiten, en dus de regeering zal ontheffen van de bedroevende nood zakelijkheid scherpe middelen aan te wenden. De „Polit. Corrosp." verklaart voor valsch do in provinciale oppositiebladen voorkomende berich ten uit Weenen: 1°. dat de terugkeer van graaf Taaffe naar Weenen met de oproertooneelen in Praag

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2