Zaterdag 2 Juli, N°. 6555. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURART: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per post.a 1.4<X Afzonderlijke Nommen.OJKL PRIJS DER ADVERTENTIE51 Van 1—0 regtla.ƒ1.00. Iedere regel meer0.17 J. Grootere letten naar plaatsruimte. De Ruïne. De uitspraak der Tweede Kamer in zake het Ruïne-plein heeft ongetwijfeld de belangstelling van al onze stadgenooten gewekt. Zij doet de hoop rijzen, dat we thans gekomen zijn aan het begin van het einde der lijdensgeschiedenis van deze veel besproken plek gronds. „De Kamer spreekt als hare meening uit, dat de Ruïne in billijkheid aan de gemeente Leiden behoort te worden teruggegeven." Met meer beslistheid kon het niet gezegd worden. Den heeren Donner, Yan der Kaay en Patijn moeten •wij het daDk wijten, dat in het rapport op het ver zoekschrift van den gemeenteraad geen schaduw van dubbelzinnigheid meer overbleef. De vraag is nu maar, wat de minister van binnen- landsche zaken met het votum zal doen. Hij sprak ten minste do meening uit, dat de regeering niet verantwoord zou zijn met teruggave der terreinen, zoolang de behoefte daaraan nog niet bestaat. Hij vleide zich, dat de tijd niet meer ver is, waarop een aanvraag van gelden, ten behoeve van den "bouw eener nieuwe academie-inrichting, aandeStaten- Generaal zal worden ingediend. Overigens deed Z. Exc. uitkomen, dat in 1873 geen formeele eigen domsoverdracht heeft plaats gehad. Dat laatste moest er waarlijk nog bij komen Dan zou de regeering eenvoudig kunnen zeggen dat zij het niet verantwoord achtte, een bezittiog van den Staat zonder compensatie aan een gemeente af te staan, en niemand zou dat eigenlijk hebben kunnen betwisten. Neen, Leidens bestuur heeft wel veel, zeer veel vertrouwen geschonken, echter altijd binnen zekere grenzen. Maar, zegt de minister, aan die terreinen bestaat geen behoefte. Z. Exc. moot wel bijzonder goed op de hoogte van Leidsche toestanden zijn, om dat te kunnen beweren. En - al ware dit inderdaad zoo, we kunnen eenvoudig zeggen dat we er vriendelijk voor bedanken langer ten pleiziere van den Staat te kjjken op een akelige, sombere, ongezellige, meestal onbegaanbare vlakte, die de goede stad onzer inwoning ten spot doet verstrekken aan eiken vreemden bezoeker. Wat Leiden met den grond doen wil, is Leidens zaak, en niet die des ministers. Doch, - toevallig is er juist nu kans dat eerlang gelden worden aangevraagd voor den bouw der universiteit, - en daarmee zou Leiden nog meer zijn gebaat dan met teruggave der gronden. Dat stem men we dadelijk toe. Mocht dit het resultaat zijn van den stap des gemeentebestunrs, het zou alle reden hebben zich zelf daarmede geluk te wenschen. Als de eerste paal- wordt geslagen, steken we allen de vlag uit, al zouden we er een moeten huren. Welnu, de regeering kan binnen zeer korten tijd tooneD, dat deze opmerking geen „praatje voor de vaak" is geweest. Zij geve het gemeentebestuur een wenk van haar plan, en brenge dan op de Staatsbegroo- ting voor 1882 - die zich niet langer dan 21l1 maand zal laten wachten - een sommetje van zoodanig bedrag, dat ieder zien kan hoe ernstig de bouw wordt aangepakt. Zij kan dat zonder eenig bezwaar doen, immers, in beginsel is door de Volks vertegenwoordiging evengoed tot dien bouw be sloten als tot den aanleg van spoorweglijnen waar langs sinds ettelijke jaren reeds de treinen zich bewegen. Alleen op deze wijze komt er helderheid in de qnaestie. We vragen nog eens: Wat zal de regeering met het uitgebrachte votum doen? Als zij dat wil, kan zij het gerust naast zich neerleggen, gelijk zij indertijd deed met een uit spraak der Kamer in zak de Amsterdamsche kohieren-quaestie. Immers, do jvamer heeft - gelijk de heer Yan Eek terecht in eon ingezonden stuk opmerkt - geen aandeel in de uitvoerende macht, Zij heeft slechts een meening uitgesprokenhet prac- tisch resultaat ligt nog in de toekomst. Doch het is zeer te betwijfelen, of de regeering dit doen zal. Do Kamer sprak haar opinie zoo nadruk- keljjk uit, dat de minister er wel iets meer inzien zal dan een eenvoudige theoretische beschouwing over een abstracte rechtsquaestie. En mocht dat niettemin het geval zijn. Welnu, dan is de Kamer er ook nog. Thans heeft zij A gezegd. Des noods zal zij ook B zegged. Wordt aan haar wensch geen gevolg gegeven, wordt geen rekening gehouden met de rechten onzer stad opDe Ruïne terug öf een serieus begin van uitvoering van de bekende bouwplannen, - Dan zal, hopen we, spoedig genoeg een lid der Kamer opstaan tot het houden eener interpellatie, gevolgd door deze motie: „De Kamer, betreurende dat de regeering geen gevolg heeft gegeven aan hare wenschen ten opzichte van de teruggave van het Ruïne-plein aan de ge meente Leiden, gaat over tot de orde van den dag." Hopen we dat de aanwending van dit parlemen taire middel onnoodig zal zijn, en dat we den minister Six nog zullen mogen toejuichen bij de plechtigheid van den eersten paal of den eersten steen voor een universiteitsgebouw, Neerlands beroemdste academie stad waardig. Intusschen zou het, dunkt ons, niet kwaad zijn wanneer ons gemeentebestuur zich inmiddels onle dig hield met het plan hoedanig het plein - zij het dan ook tijdelijk - uit den tegenwoordigen toestand kan worden verlost. In ieder geval moet er veran dering komen, hetzij men het plein bobouwe, hetzij er een plantsoen of park worde aangelegd. En dat de gemeenteraad ook van deze meening is, dit heeft hij o. a. reeds door de vaststelling van het adres aan de Yolksvertegenwoordiging bewezen. LEiaEm, i Juli. Heden werden aan do universiteit alhier bevorderd tot doctor in do staatswetenschap, de heer J. H. Yan Meurs, geb. te Haarlem, met academisch proef schrift, get.: „Persoonljjke dienst, en belasting in natura, art. 192 en 239 Gemeentewet" en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen- alsmede tot doctor in de rechtswetenschap, de heer J. E. Yan der Boon, geb. te Zaandam, met acade misch proefschrift, get. „Iets over den gerechtelijken boedelstaud, aanteekeningen op de artt. 707 en 709 W. v. B. R." De aandeelhouders van de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij hielden gisteren te Utrecht hunne jaarlijksche algemeene vergadering. De directie bracht daarin verslag uit over den toestand der Maatschappij in het boekjaar van 1 Mei 1880 tot 30 April 18SI. Naar hetgeen te wachten was na do zoo buitengewoon voordeelige uitkomsten van het boekjaar 1879/80, bleven die van het boekjaar 1880/81, dat op uit0 April eindigde, daarbij ver achter. Overigens waren, zij van bevredigenden aard. Van den spoorweg Leiden-"Woerden bleven de ont vangsten op ongeveer gelijke hoogte, ruim 112,400. De uitgaven beliepen f 84,515 of f 11,099 meer, vooral omdat het onderhoud van den weg sedert 15 Oct. jl. geheel kwam ten laste van de exploitatie. De weg blijft nog voortdurend zakken, en het is dus te vreezen dat deze kosten vooreerst voor geen vermindering vatbaar zullen zijn. Bij het saldo van f 27,963 is aan te vullen 107,077 om te komen tot het gewaarborgde bedrag van f 135,040. - In de vergadering waren vertegenwoordigd 21,063 aan- deelen, uitbrengende 411 stemmen. Overeenkomstig de voorstellen van het bestuur is besloten dat aan de aandeelhouders zal worden uitgekeerd 9 per vol gestort aandeel, 'f 3.60 per aandeel van 96 en 1.35 per. aandeel van 36, makende met de uitöoeüng over de eerste helft van het boekjaar ƒ18.10,/ 7.24 en f 2.715, zijnde rnim 7S pet. De aftredende com missarissen werden herkozen, en tot commissaris is benoemd mr. A. E. J. Modderman. De directie is gemachtigd eene geldleening te sluiten van f 1,200,000, in eene serie van duizend obligation, elk van f 1200, rentende 4 pet., onder zoodanige voorwaarden als nader door de directie onder goed keuring van commissarissen zal worden bepaald. Reeds meermalen was er in de dagbladen sprake van een hulde den algemeen gevierden letter kundige Hendrik Conscience aan te bieden naar aanleiding der verschijning van zijn 100ste boekdeel. Naar wij thans vernemen, zal dat feest plaats hebben in den loop der maand Augustus a. s. te Erussel, waar het hoofdbestuur en het inschrijvingscomité zijn ge vestigd, die geheel België en vooral de Vlamingen tot deelneming hebben opgeroepen. Moge zulk een beroep ook tot onze landgenooten uitgaan, onder wie Con science immers niet minder vereerders telt. Het zal onze zuidelijke taalverwanten zeker hoogst aange naam wezen op dit feest hunne Noord-Nederland- sche broeders te mogen ontvangen, wien reeds vooraf de verzekering kan worden gegeven dat hun een eere plaats wordt voorbehouden. Ieder inschrijver van 5 ontvangt bovendien later een bronzen gedenkpen ning, groot model, en een fraai gesteendrukt por tret met fac-simile. De inschrijvers van 3 zullen het gesteendrukt portret van den Vlaamechen Yan Lennep, zooals prof. M. De Yries indertijd Conscience noemde, ontvangen. Tot lid-gedelegeerde van het comité van uit voering der internationale koloniale tentoonstelling, te Amsterdam in 1883 te houden, is benoemd de heer S. Do Clercq, dijkgraaf van Rjjnland, te Leiden. Op de volledige lijst van den uitslag van den algemeenen schietwedstrijd aan de Bildt gehouden, komen de volgende namen van stadgenooten voor: personeele wedstrijd op 200 pas, 10de prijsWichers Wierdsma; 12de prijs: J. C. Timmerman; 15de prijs: jhr. M. Yan Reenen; 22ste prijs: A. J. Yan Citters; - op de vrije banen, 3 schoten, op 200 pas, 4de prijs: A. J. Yan Citters; 10de prijs: "Wichers Wierdsma; - 5 schoten op 200 pas, 16do prijs: Wichers Wierdsma; 19de prijs: A. J. Yan Citter-s; - 5 schoten met pistool, 2de prijs: C. Th. Loopuyt. Aan het R. N. wordt uit Wildungen gemeld dat door de geneeskundigen algemeen verzekerd wordt, dat de badkuur den koning en de koningin der Nederlanden voortreffelijk bekomt. Uit Pyrmont verneemt het dat prinses Hendrik der Nederlanden in het begin der volgende maand onder het strengste incognito er de baden zal gebruiken. De uitslag van het toelatings-examen aan de universiteit van Amsterdam is als volgt: 42 aan gemeld, 37 opgekomen, 9 teruggetrokken, 3 afge wezen, 25 toegelaten. Onder de geslaagden behoort eene dame. Te rekenen van heden, 1 Juli, zal er gelegen heid bestaan tot verzending van brieven met aan gegeven geldswaarde naar Spanje. Het maximum der te verzekeren waarde bedraagt 5000 franken. Do brieven met aangegeven geldswaarde naar SpaDje zijn, behalve aan het port en het vaste recht voor aangeteekendo brieven verschuldigd, onderworpen aan een evenredig recht van 12'/, cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 10® gulden. Tot secretaris-rentmeestor van het hoogheem raadschap van Delfland is benoemd de heer J. H. Kouwenberg te Delft. De 104de algemeene vergadering en het con gres der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid zullen gehouden worden van 12 tot 14 Juli a. s. te Haarlem, in de bovenzaal dor sociëteit „Yeroeniging" in de Begijnestraat. Op het programma der feestelijkheden komen o. a>

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1