Een handwagen, geëscorteerd door twee politieagenten en voortgeduwd door een gewoon burger, voerde hedenmiddag omstreeks twee uren naar het politiebureel een persoon, die wegens den verregaanden staat van dronkenschap waarin hij verkeerde, zijn weg te voet niet meer kon vervolgen. Door trichinen bedorven Amorikaan- sche hammen zijn onlangs in groote hoeveelheid te Amsterdam aangevoerd. Bij onderzoek bij één ver- kooper aldaar die nog 21 hammen in voor raad had, bleken er 5 met trichinen bezet te zijn en 2 in zeer sterke mate. Ook naar elders zijn van daze hammen verzonden. Microscopisch ondorzoek en in elk geval zoogoed mogelijk koken worden aanbevolen. In verband hiermede vestigen wij de bijzondere aandacht op de aan het hoofd dezer courant voorkomende publicatie van ons gemeente bestuur. De opening van het traject Haarlem- .Hillegom van deNoord-Zuid-HollandscheStoomtram- wegmaatschappij is thans bepaald op Vrijdag a. s., zoodat van I Juli af do lijnLeiden-Haarlem in haar geheel in exploitatie zal zijn. Bjj don kastelein S. Hoedjes, hoek Slo- ter- en Spaarnwouderweg te Haarlemmermeer, i3 in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken en zijn aldaar gestolen 3 biljartballen, een flesch met brandewijn en een dito met cognac. Do daders zijn nog onbekend. Het lot, waarop de grootste prjjs van de „Kunstkroniek" - ter waarde van 12,000 - is ge vallen, was in handen van een Haagsch inteekenaar, die vóór de loting overleden is. Dc prijs valt nu aan zijne erfgenamen ten deel. Een kleermaker die de hem ter repara tie gegeven kleedingstukken in een huis van ver koop met recht van wederinkoop bracht en de daar voor ontvangen gelden gebruikte, is door de rechtbank te 's-Hage tot 4 maanden celstraf veroordeeld. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage wen8ckt to worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Helena Bruno, dienstbode, laatstelijk ten huize van den heer Deelon in de Raamstraat aldaar; zij is 18 jaren oud, hare lengte middelmatig, voorhoofd laag, haar blond, oogen blauw, neus lang, gezicht rond, klenr gezond, ge- stajto gezet, gekleed met paars jak. Zij heeft 25 Moi jl. de ouderlijke woning te 's-Gravenhage ver laten en sedert niets van zich doen hooren. De rechtbank te Rotterdam doodgistc- -ren uitspraak in zake de vordering van curators in het failIissement-Kerdijk-Pincoffs contra de Rot- terdamsche Bank, die den heer Hjjmaus in vrijwa ring heeft geroepen, strekkende dezo vordering tot teruggave van 23 aandeelen in de Rottcrdamscho suikerraffinaderij. De rechtbank heeft den eischers hun eisch ontzegd en hen veroordeeld jn de kosten ook van de vrijwaring, aangezien niet gebleken is dat de overeenkomst van Kordjjk en Pincoffs met de Bank ten behoeve van heu zelf is aangegaan. Volgens oen te Vlaardingen ontvangen bericht uit Lerwick is de eerste haringjager den 20sten dezer met 200 ton en do tweede jager den 22sten dezer met 303 ton haring afgezeild. Aan het zeestrand te Duinkerken waren Vrijdag-avond vijf abten, allen leeraars aan het college „des Dunes" aldaar, aan het baden, toen drie van hen eensklaps ia een wiel geraakten en in do diepto verdwenen. Een werd nog tijdig met groote inspanning gered; doeh de beide anderen, do hoeren Goussen en Engclace, zijn jammerlijk verdronken. Hunne lijken zijn nog niet teruggevonden. Te Port St.-Vincent zijn vijf Italianen gearresteerd wegens moord, gepleegd op een 33- jarigen mijnwerker. Git Sables d'Olonne wordt geschreven dat de ellondo daar groot is wegens het mislukken van de sardinen-visscherij. Vierhonderd vaartuigen, met 2500 personon bemand, liggen sedert tweo maanden werkeloos aan de kust in afwachting van *ie visch, dio zich niet vertoont en die de eenige bron van bestaan voor de visschers is. Een arme drommel, die Vrijdag-avond aan de „quai Yalmy" te Parijs gekleed in het water was gesprongen om een hondje te redden, ten einde zoodoende oen bolooning van 5 fr. te verdienen, door den wanhopenden eigenaar uitgeloofd, ge raakte al zeer spoedig in zinkenden toestand. Nadat verscheidene personen hun loven tevergeefs op het epol gezet hadden, werd do ongelukkige eindelijk door middel van een dtcggo lovenloos aan wal ge bracht. Het.lieve diertje, do oorzaak van de ramp, was intusscheo, zonder hulp, tegen den wal opge krabbeld en met zijn baas verdwenen. Onder de telegrammen is reeds melding gemaakt van een ernstig ongeluk in oene steen kolenmijn bij Dortmund, waardoor een groot aantal mijnwerkers om het leven kwamen. Wederom was het eene ontploffing van mjjngas, die dit ongelnk veroorzaakte, maar het is nog niet bekend of de ontploffing als naar gewoonte een gevolg van onvoor zichtigheid der werklieden zeiven is geweest. Van de overledenen waren tien gehuwd, die voor het meerendeel zeer kleine kinderen achterlaten. De tot dusver gevonden lijken waren vreeseljjk verminkt. Voor het hof van assises te Bern zjjn tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld de echte lieden Zjjssel, colporteurs, die gedurende het tjjdvak van 1872—1881 achtereenvolgen zes van hunne kinderen om het leven hebben gebracht. Do arres tatie der ouders redde het zevende. Hoewel niet van middelen ontbloot, gaven zij voor het hof als oorzaak van honne misdaad op, dat zij door hun beroep geene kinderen konden houden en hun finan- ciëele toestand hun overigens die weelde ook niét veroorloofde. BUITENLAND. Frankrijk. Men leest in de „Revolution Sociale" van Louise Michel: „Men verzoekt ons het volgende op te nemenIn zjjn laatsto zitting heeft de Fransche revolutionaire raad besloten dat het als waarschu wing voor de bourgoisie noodig is een daad van be- teekenis uit te voeren. Daarom heeft de raad ge last, dat het standbeeld van den afschuwelijken beul, die het hoofd der bourgoisie was, moet ver dwijnen. In den nacht van 15 Juni werd dienten gevolge het standbeeld van Thiers te St.-Germain gedeeltelijk vernield. Dit feit is slechts het voorspel van andere daadwerkoljjke gebeurtenissen, die door geen politiemaatregelen kunnen worden voorkomen. Dood aan do uitzuigers! Leve de sociale revolutie!" Carnot Sr. is met 20 tegen 18 stemmen, op don heer His De Butenval uitgebracht, tot lid der Académie des sciences morales et politiques gekozen, ter vervanging van Drouyn De Lhuys. Bclgic. Do meeting der liberalen te Antwerpen ten gunste eoner uitbroiding van het kiesrecht, heeft gister avond plaats gehad. De vergadering besloot aan het gouvernement to verzoeken, nog in de tegen woordige Kamerzitting een wetsontwerp too te zeg gen, hetwelk in de eerstvolgende zitting zal worden behandeld en ten dool heeft de invoering van alge meen stemrecht voor gemeentelijke en provinciale verkiezingen, gegrond op capaciteit. De heer Jan- son, afgevaardigde van Brussel, verklaarde in de Kamer op zoodanig ontwerp te zullen aandringen. Verscheidene andere Brusselsche afgevaardigden hebben schriftelijk hunne adhacsie te kennen gege ven. Vele andere afgevaardigden waren ter ver gadering aanwezig. Gii-ooU-Lïi-ïtaiiiiië. De heer Gladstone zal heden voorstellen om te besluiten dat do IersoheLand-bill, na morgen, Woens dag, dagelijks zal worden behandeld vóór alle andere onderwerpen. De „Standard" meldt uit Kaapstad dat de zitting van het parlement verdaagd is. De vrede met do Basutos zal weidra verzekerd zijn. Aan de „Times" wordt uit Durban geseind dat do geheimzinnigheid omtrent het verhandelde in de zitting der koninklijke commissie ontevredenheid teweegbrengt. Verleden Vrjjdag werd de proefneming met oloctri8ch licht in het gebouw, waar het Lagerhuis vergadert, herhaald. Er was thans ook gezorgd voor verlichting ODder do gaanderijen, waarbij het Swann- stelsel gevolgd was. Boven in de zaal waren onge veer twaalf lampen volgens het Brush-stclsel aar- gebracht. Over het geheel was de zaal nu uitstekend verlicht; maar een geknap, dat zich van tijd tot tijd deed hooren, veroorzaakte zichtbaar eenigen schrik onder de leden, die over het algemeen zich met den uitslag der proefneming niot zeer inge nomen toonden. Oostonr.-IIong. Mqnnrohie. Van de tot heden herkozen 221 afgevaardigden zijn er 127 liberalen, 46 behooren tot de partij der onafhaokeljjken, 35 tot do gomatigde oppositie, 7 kunnen tot geen partij worden gerekend en 5 zijn nationalen. Er moeten twee herkiezingen plaats hebben. Te Praag zijn dezer dagen herhaaldelijk bot singen voorgekomen tusschen Duitscho studenten en het Czechische gepeupel. Do politie nam de voor naamste onruststokers in hechtenis. Telegrammen. OLDBURY, 27 Juni. De werkstaking der arbei ders in de spjjkerfabrieken in de graafschappen Stafford on Worcester is heden begonnen. De werk lieden eischen 20 percent verhooging van loon. ODESSA, 27 Juni. Het uitdrijven der Joden te Kiew, die daarbij niet de vrijheid hebben om in de naburige dorpen te vertoeven, is gisteren begonnen. Een 100-tal familiën hebben de stad moeten ver laten. - In de Krim zjjn dorpen, waarvan de bevol king uit Joodsche kolonisten bestaat, door de boeren overrompeld, die al het huisraad weggevoerd, doch don inwoners overigens geen letsel toegebracht hebben. PARIJS, 27 Juni. De heer Dufauro is heden ochtend te halftwaalf gestorven. De zitting van den Senaat werd als teeken van rouw verdaagd. BERLIJN, 27 Juni. De Chineesche gezant Li- Fong-Pao alhier is tevens aangewezen als verte genwoordiger van het Hemelsche Rijk bij het Neder- landscbe hof. De gezant zal bij beurten de hoven te Berlijn, Weenen, Rome en 's-Gravenhage be zoeken. Na het ontvangen zjjner geloofsbrieven gaat hij in de eerste plaats naar Den Haag. Naar men verzekert, zou keizer Wilhelm in het begin van Augustus een samenkomst met den keizer van Oostenrijk hebben te Salzburg. De par ticuliere berichten omtrent den gezondheidstoestand des keizers luiden zeer zorgwekkendde grjjzo vorst neemt merkbaar in krachten af, hoewel hij zich nog geregeld in het publiek vertoont. LONDEN, 28 Juni. Yan regeeringswege is een Blauwboek verschenen, bevattende ongeveer 400 depeches, van 13 Januari tot 31 Mei 1881, waarin ver meld zijn de onderhandelingen die het gevolg waren van de stappen door de gezanton te Konstantinopel en te Athene gedaan. In een depeche van den heer Goschen, dd. 26 April, zijn de redenen uiteengezet waarom hjj zich aansloot bij de andere gezanten, die de vermindering van het door Turkjje aan Griekenland afgestane grondgebied goedkeurden indien Engeland niet hiermede had ingestemd, zou de oorlog zij* uitgebarsten en voor Griekenland be stond geen kans op overwinning. LONDEN, 28 Juni. De „Times" bevat een brief van den gezant van Chili te Parijs, waarin dezo verklaart dat het hem aangeboden financiëele plan hem onaannemelijk voorkomt en hjj dus niet wil dienen als tnsschenpersoon om het aan de Chili- aansche regeering te zenden. LEIDEN, 28 «Ttini. De Tweede Kamer heeft heden met 45 tegen 3 stemmen een voorstel aangenomen houdende enquête omtrent de spoorweg-exploitatie en bepaald dat zij vóór 1 Mei 1882 moet zjjn afgeloopen. Tot leden der enqucte-commissie zjjn benoemd de heerenTak, Corvor Hooft, Heydenrjjck, De Vos, Kool, Mees en Van der Hoop. Voorts is goedgekeurd de conclusie der commissie voorstellende teruggave aan Leiden van do afge stane Ruïne-terreinen, met het amendement-Van der Kaay c. s. dat dit onvoorwaardelijk moot ge schieden [zie L. D. van gisteren], en wel ondanks de bestrijding van den minister Six, die de wensche- Ijjkheid betoogde van het behoud der terreinen, in afwachting dat zoodra mogelijk een begin van uitvoe ring aan de bebonwingsplannen zou worden gegeven. Alle overige aan de orde gestolde ontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot bekrachtiging van den onderbandschen verkoop van duingrond te Kat wijk aan zee aan de gemeente Katwjjk. Do conclusie van de meerderheid der commissie in zake do marineschrijvers te Amsterdam, verkla rende dat de gepleegde handelingen tegenover de schrijvers in strijd zijn met recht en wet, is heden uitgebracht, en de behandeling daarvan tot later verdaagd. Nadat nog de huishoudelijke raming vastgesteld was, is de Kamer op recès geseheiden. Aan het station alhier zjjn gisteren en heden 482 plaatskaarten naar Utreoht afgegeven. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden weder bijeengeroepen tegen Maan dag 11 Juli, des avonds te acht uron. Prins en prinses Von Wied zullen morgen ochtend te acht uren per Rijnspoor met hun kin doren de terugreis naar Neuwied aannemen. Prins Frederik zal zich eoDige dagen na hun vertrek der waarts begeven ten einde tegenwoordig te z;jn bij de viering van den verjaardag van zjjn dochter op 5 Juli a. s.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2