N". 6350. KEaaadag 27 Juni. A". 1881. Ü626 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜBJLXTi Voor Leiden |>er 8 maanden.Lltt. Franco per post.1,40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Tas 1—6 regele1.05. ledereregel meer...--*» «U7J. Grootere letters natr plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Geheel Brussel is op het oogenblik ver vuld van de zonderlinge en zeer zeker geheel oor spronkelijk© wijze, waarop in het naburige „bois de la Cambre" een zelfmoord is gepleegd. De persoon in quaestie, oen jongmenseh, ging te midden der schoone natuur op den grond zitten en boog een jongen boom met geweld naar zich toe, waarna hij aan den top een slip van zijn halsdoek vastmaakte, waarvan hij vooraf het andere einde stevig omzijn hals had vastgeknoopt. Na deze voorbereidende maatregelen liet hij den boom los, die, aan de wet der veerkracht gehoorzamende, den jeugdigen zelf moordenaar van den grond wipte en tegelijk diens keel dichtsnoerdo. Als voorzorg had hij nog een scheermes naast zich gelegd, om zijn heilloos voor nemen toch te kunnen ten uitvoer brengen, in geval zijn vernuftig uitgedacht middeltje in de practjjk mocht gefaald hebben. Op het oogenblik dat hot jongmenseh zijn luchtreis ondernam, passeerden eenige jonge meisjes - het was juist wandeltjjd - die van het vreemde gezicht geweldig schrikten en wel verre van den moed te hebben hulp toe te brengen, gil lende wegliepen, tot zij eenige jongelieden onmoetten, aan wie zij verhaalden wat hun overkomen was. Dezen snelden naar de aangewezen plaats en ver losten het lijk van den ongelukkige uit zijn zonder linge positie. Een heer te paard, die op dat oogenblik voorbijreed, hoorde nauwelijks wat er gebeurd was, of hij Bteeg onmiddellijk af, snelde op het lijk toe, opende zijn pennemes en sneed een stuk van den halsdoek af, waarop hij zich weder in den zadel zette en triumfankeljjk met zijn buit weg- galoppeerde. De gelukkige had zich, naar hij meende, een kostbaren talisman veroverd. Dejeugdigc MelanieB., te Parjjs, die de gewoonte had, in plaats van 's avonds van de bin derij, waar zij werkzaam was, onmiddellijk te huis te komen, met een bindersgezel van haren leeftijd nog een wandelingetje te gaan maken, werd door hare moeder, een weduwe, op een goeden keer op gewacht en met een flinke oorvijg naar huis gezon den. Daar gekomen greep de veelbelovende schoone oen stok en sloeg hare moeder zoolang en zoo he vig tot deze in haar bloed badende nederzonk. De arme vrouw werd op haar gekerm door de buren verlost en ligt thans hopeloos in het hospitaal, ter wijl de ontaarde dochter in de gevangenis hare terechtstelling verbeidt. Zoo gewonnen, zoo'geronnen! Twee met selaarsknechts te Neusz hadden geeamenlijk in de loterij gespoeld en wel met het gelukkig gevolg dat hun briefje er met een netto-prijs van 50 mark (f 30) uitgekomen was. De jongste der beide spelers, die zich belast had het geld uit Dusseldorp te halen, liet drie dagen op zijne terugkomst wach ten en toen zijne oude moeder, doodeljjk beangst, op weg toog om hem te zoeken, vond zij haren zoon als „lijk" terug, d. w. z. in een herberg even buiten de poort in zulk een staat van dronkenschap onder de tafel uitgestrekt, dat hij van hemel noch aardo meer af wist. De onge'ukigo had, terwijl hjj de zilveren schijven in zijn zak voelde rammelen, aan de vele verleidingen op zijn weg geen weerstand kunnen bieden en ongeveer zeven achtsten van het gewonnen geld aan hier en jenever verbrast. De rechtbank voor geschillen over uit legging en toepassing van wetten, te Londen, heeft, in overeenstemming met de jury van het hof van assisses verklaard dat het feit door Most, als redac teur van „die Freiheit" gepleegd, is: opwekking tot vorstenmoord. Ten gevolge van deze bekrachti ging der door de jury gegeven wotsuitlegging kan men Most reeds als definitief veroordeeld aanmerken. Hot hof zal den 29sten dezer maand het vonnis uitspreken. Te Saint-Brieux zijn - zoo verhaalt het daar verschijnend blad „l'Armorique" - in een huisgezin al de kinderen, zeven in getal, door een zonderlinge soort van krankzinnigheid aangetast. De ziekte vertoont zich slechts bij vlagen, die meest door invloeden van buiten ontstaan, en is het hevigst hjj plagerijen. Onlangs klommen vier van de kinderen te gelijk op het dak, en klanterden vervolgens tegen den schoorsteen op, waar zij de vreemdste toeren verrichtten om daarna weder be daard en zonder eenig letsel bekomen te hebben, op den vasten grond terug te keeren. De aanvallen duren gewoonlijk een paar uren, en de ongeluk- kigen leggen daarin dan de ongelooflijkste proeven van kracht en vlugheid af. Zoo zag men voor eenige dagen het oudste kind, een 16-jarig meisje, als door een bovennatuurlijke kracht gedreven in een diepen waterpat afdalen, eenigen tijd in het kille nat rondplassen en eindelijk met de behendigheid van een aap langs den steilen, gladden wand weder opklimmen. Verscheidene geneesheeren hebben van dit vreemdsoortig ziektegeval een speciale stadie gemaakt zonder echter in staat te zijn het te ver klaren, laat staan te genezen. INGEZONDEN. Nu de vergrooting dor stad weer aan de orde is, kan het zjjn nut hebben te hooren welke „voor- werpselen" men in 1642 deed gelden tegen Leidens vijfde vergrooting. Het onderstaande is getrokken nit een stuk in mijn bezit, „een Translaet uyt het Frans": Eerste voorwerpsel. De vergrooting is alleen van noden om de arme wercklnyden, van welcko onse stadt airede te seer belast is. Twede voorwerpsel. Maer en hebben wij geen groote redenen om een schrickeljjcke armoede en peryckel van so veel ge meen volck te vresen so 't God beliefde ons met pest en hongersnooth, oorlog of met slappe neerirg te besoucken? Derde voorwerpinge. Onse manufacturen kennen in een ander lant ver plant ende elders gétrocken werden, ende dan sal onse stadt groot en ledich sijn. Vierde voorwerpsel. So God de heere een vrede in Europa gaf, alle de vreemdelingen souden ieder weer na zjjn land gaen ende ons de ledige stat laten, transporterende onse drapperie (lakennering) met haer. Vijfde voorwerpsel. "Wjj en connon niet hoopen door onse vergrotinge alle de drapperye van onse provinciën in onse stat te connen trecken. Seste voorwerpsel. So wy meer huysen bonen, so isset te vreesen, dat de oude huysen beeter koop sullen worden, geljjck gebeurt is in de laatste vergrootinge, 't welck veel die bonden, geruineert heeft, ende daarom, wie sonde derven bestaen wederom te gaen timmeren ende nieuwe huysen beuwen? SevCnste vooruierpsel. De lijftochten sullen te dier worden door se groote menigvuldinge van volck. Achlste Vtonverpsel. Maer en weet gij niet dat eene vergrootinge veel cost ende datter veel gereedo penningen in casse moeten syn tot het maeckon van so vele bruggens en tot het coopen van so veel lants, datter tot de straeten en grachten van nooden is?" Dit „zoeken van spijkers op laag water" heeft in 1642 de zaak niet tegengehouden. Toch is dit somtijds gelukt. De uitwatering van den Rjjn in zee te Katwijk is in het begin der 17de eeuw belem merd door Haarlem, o. a. bewerende dat dewater- loozing zoozeer het water nit het noorden van Rijn land zou wegtrekken, dat „de goede stadt van Haarlem grondeljjk soude werden geruyneert, ende arger als tot een Duyfhuys gemaeckt; d. w. z. boven de Spaarnebedding uitsteken als een duiven hok op een paal. Het eerste plan tot bestrating van den Haag- schen weg viel in duigen, omdat de aangelande eige naren o. a. aanvoerden, dat de koeien zouden schrikken van het ratelen der wielen en daardoor het kalf verwerpen. C. H. D. Voorlooplg bericht aangaande de thans zichtbare komeet. Sedert eenige dagen komen in de couranten be richten voor aangaande een komeet, die op het einde van Mei in het zuidelijk halfrond is waarge nomen en binnenkort aan den noordelijken hemel voor het bloote oog zichtbaar zou zjjn. Daar deze berichten op vrij gebrekkige gegevens berustten, konden zij op geen groote mate van juistheid aan spraak maken, en eerder dan men verwachtte is dan ook de komeet aan onzen noordelijken hemel verschenen. Hoewel zij hoogstwaarschijnlijk reeds Woensdag nacht even boven den gezichteinder zichtbaar was, is zij eerst gisteravond op de Sterrenwacht waarge nomen. Hare kern vertoonde zich als een heldere ster van de lste grootte, terwijl haar van de zon afgekeerde staart eene lengte Yan omstreeks 10° had. Kort vóór middernacht was zij juist in het noor den 7° boven den horizon. Z. M. de keizer van Brazilië, een ijverig bevor deraar der sterrenkunde, die zelf ook somtijds aan de waarnemingen te Rio Janeiro deel neemt, heeft vóór eenige dagen de elementen van de loopbaan der komeet voor de academie te Parjjs overgeseind. Die elementen, gebaseerd op enkele waarnemingen in het zuidelijk halfrond, zjjn nog niet geheel te ver trouwen; zij stellen ons echter in staat om bjj be nadering den weg te bepalen, die de staartster aan den hemel zal volgen. Zij bevond zich den 23sten des avonds in het sterrenbeeld „de Wagenman", omstreeks midden tus- schen de heldere sterren en ftvan daar gaat zij ongeveer in een grooten cirkel naar de pool, en zal in de eerste dagen gemiddeld 4° per dag afleggen. Zjj komt das al hooger en hooger beven den noorde lijken horizon, en wordt in dit opzicht gunstiger voor de waarneming. Vóór middernacht zal men haar tusschen het N.-W. en het noorden, na middernacht een weinig meer naar het oosten zien. Hare helder heid wordt langzamerhand geringer, maar gedurende een geruimen tijd zal zij voor het bloote oog zicht baar z|jn. Z|j schjjnt dezelfde baan te volgen als de groote komeet van 1807; latore onderzoekingen zullen echter moeten beslissen welk het verband is tns- schen het nu zichtbare hemellicht en dat wat zich voor 74 jaar vertoond heeft. Dit verband maakt de tegenwoordige verschijning der komeet tot een uiterst merkwaardige. H. G. Yan de Sande Bakhüyzen. Leiden, 24 Juni 1881. M arktbe r*.i chten. Leiden, 25 Juüi. Ter merkt werd heden aangevoerd Tarwe 11 hectoliter. Wintertarwe 10.a f 10.60. Zomer- tarwe f 9.a f 9.50. Rogge 10 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerst 9 H. L. Zomergerat 5.50 a 6.Chevalier-gerat 7.25 a 7.75. Haver 11 H. L. Zware Haver/5.a5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Dnivenboonen 4 bcctoL /8.50 a 9.25. Paardenboonen 5 hectoL 8.a f 8.50. Boter 11,330 kilogr., late qaalit. 1/* vat 58.a ƒ62. 2de qaalit. 1/a f a 56.— Boter late qaalit. per kilogr. 1.45 a/1.55., 2de qualit. per kilogr. f\ 30 a /1.40. Lange Zwarte Turf 12,000 dubb. hectol., 0.17 a 0.20. Londen, 24 Jnnï. Meel en Haver 6 p. hooger. Maia fermer. Friesche Boter 84/ a 94/.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1