•wij de ondernemers het beste succes kunnen voorspellen. De inrichting en bediening van het badhuis lieten daarbij niets te wenschen over; consumptie - het "bier niet te vergeten - was zeer goed; hierdoor zal het badhuis meer en meer het aantrekkingspunt van Katwijk worden. Het plaatsbureel was wel wat primitiefook had, naar we vornamen, menigeen gaarne voor de zes concerten ingeteekend, als b. v. bij den ingang do conditiën waren aangeplakt of in de Leidsche bladen gepubliceerd. De terugtocht om 10 en 11 uren met den stoom tram ging zonder de minste stoornis. Hinderlijk was het evenwol dat in de wagens meer personen plaats moesten nemen dan aangegeven staat. Op het voorschrift „niet rooken" in de tweede klasse wordt bijna geen acht geslagen. Mocht de directie hierin verandering wenschen te brengen, dan zal zjj misschien verplicht zijn het verbod in de wagens met grootere letters onder de aandacht der passagiers ie brengen. Op „Rhynzigt" werden deze week 1130 baden door heeren en 46 door dames genomen. De ge middelde temperatuur van het Rijnwater was 22° C. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4863 volwassen personen en van 59 kinderen. De collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onderstenning van den gewapenden dienst in het koninkrijk der Nederlanden heeft op gebracht te Hazerswoude f 37.64, te Woubrugge f 16.30to Ter-Aar f 25.59, te Zoeterwoude f 34.23. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 n. 74°, 8 n. 67°, 10 u. 64°; hedenmorgen om 5 u. 62°, 8 n. 68°, 12 u. 78° en 's nam. 4 u. 72°. WindN.-W. Wij vernemen met genoegen dat zich te Am sterdam een comité gevormd heeft, om ook de Noord-Nederlandsche letterkundigen en kunstenaars op te wekken en voor hen de gelegenheid te openen, tot deelneming aan de hulde, die in den loop der volgende maand den beroemden Vlaamschen schrijver Hendrik Cönscience bij de verschijning van zijn 100ste boekdeel zal worden gebracht. De be perkte tijd is oorzaak dat dit comité het gewaagd heeft, in deze, zich zelf te vormen en wel zonder andere vrienden en vereerders van Conscience op te roepen, om zich bij hen aan te sluiten. Ook is het plan reeds in hoofdzaak vastgesteld. Men zal namelijk trachten in een album de handschriften onzer Noord-Nederlandscho letterkundigen en kun stenaars met toepasselijke bijschriften of teekeningen te verzamelen, terwijl bovendien, voor wie verlangen mochten een of ander werk van hunne hand met opdracht aan Conscience, den feestvieronden stam en landgenoot aan te bieden, de tusschenkomst van het comité gaarne wordt verleend. Het comité bestaat uit de heeren: prof. J. A. Alberdingk Thijm, H. Binger, Ch. Boissevain, Adriaan Bom, A. J. De Bull, E. C. E. Colinet, W. J. Hofdijk, F. Phlippeau, prof. dr. A. Pierson, H. J. Schimmel, H. Do Veer en J. L. Wertheim. Aan onderscheidene letterkundigen en kunstenaars worden bladen voor het bedoelde album dezer dagen toegezonden, terwijl de heer Adriaan Bom, Kalver- straat 17 te Amsterdam, die als secretaris werkzaam is, zonder twijfel bereid zal zijn om op aanvrage hetzelfde te doen aan hen, die toevallig geen recht- streekscho uitnoodiging mochten ontvangen. Het jdoel toch is de deelneming zoo algemeen mogelijk te doen zijn, daar het een schrijver betreft, die ook in Noord-Nederland met volle recht een volksvriend mag worden genoemd. Tot rector magnificus aan de universiteit van Amsterdam voor het studiejaar 1881/1882 is door B. en Ws. benoemd prof. dr. J. W. R. Tilanus. Voor het admissie-examen aan do Amsterdam- sche universiteit, op 29 dezor te houdeD, hebben zich 43 adspiranten aangemeld. Na met gunstig gevolg te Kampen afgelegd examen is de rang van apothekersbediende toege kend aan de heeren J. A. Ten Bokkel Huinink, van Elburg, C. H. Hillo, van Koog a/d. Zaau, en W. A. Beintema, van Leeuwarden. Door de examen commissie te Middelburg zijn toegelaten mej. M. C. J. Van Baarda, van Heemstede, en mej. J. H. Eichelberg, van Amsterdam. Z. M. heeft M. baron De Vos Vau Steenwijk benoemd tot burgemeoster der gemeente De Wijk; de heeren F. A. T. Waruecke en F. A. Erdmann erkend eu toegelaten als consul van het Duitscke Rijk, respectievelijk te Samarang en te Batavia; met iugang van 1 Juli a. s., aau mr. M. A. Van den Acker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Waalwijk, en in zijn plaats tot schoolopziener in dat arrondisse ment benoemd jhr. mr. F. X. A. Verheyen; den heer J. Hartog, arts, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot officier van gezondheid dor 2de kl. bij de zeemacht; benoemd bij het wapen der genie, tot lsten luit., de 2de luitenants J. F. De l'Espinasse en F. J. Van Burgsteeden, beiden van het wapen; aan den lsten luit. G. Van Everdingen, van het 5de reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; den kapt. der inf. J. M. Boombergen, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1539 'sjaars; F. J. Rode, leeraar aan de openbare handelsschool te Am sterdam, benoemd tot plaatsvervangend lid der com missie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1881, belast zal zijn met het afnemen van de examens, vermeld in art. 2 van het besluit van 12 Febr. 1879. öemeugd Nicuwa. Door de politie alhier is heden naarde gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht zekere S. S., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Aan de Haarlemmmerstraat is heden morgen omstreeks halftien zekere J. V., geëm ployeerde in het Gereformeerde weeshuis alhier, door een voorbijrijdend rijtuig aangereden, doch met den schrik en een weinig pijn in de lenden vrij gekomen, zoodat hij weder zijn weg heeft kunnen vervolgen. Hedenmorgen te halftwaalf had het 4- jarig zoontje van B. het ongeluk in de Doelen achtergracht te vallen; hij zou waarschijnlijk ver dronken zijn indien de heer R. zich niet te water begeven had en zoodoende het reeds zinkende kind redde. De groote stoomspinnerij vandoheeren Van Heek Co. te Enschedeo is gisteren totaal afgebrand, 's Middags om tien minuten over éénen begon de brand, om kwart véór tweeën stortten dak en vloeren in en om halfzes was de brand geheel geëindigd. Een nabijgelegen weverij van dezelfde firma bleef behouden, maar een andere weverij er van is zwaar beschadigd. Tweehonderd arbeiders zjjn zondor werk. Alles, behalve de ma chinekamer, was verzekerd. Twee der eigenaars waren met do congresleden op oen uitstapje naar Bentheim. Alle arbeiders zijn langs een brandvrije trap gered. De spinnerij is een ruïne geworden. Het bericht dor ziekte van de beide studenten, die de rollen van Prins van Oranje en van den Prins van Chimay, hertog van Aerschot, in de aanstaande Utrechtsche maskerade hebben op zich genomen, wordt weer tegengesproken. Ten huize van den bakker D. op de Var kenmarkt te Utrecht heeft gisteren een hevige brand gewoed. Een goed deel van het perceel is uitgebrand. Te Diemerbrug kregen Donderdag avond twee half beschonken polderjongens twist. Ze geraakten te water en de een beet den ander zoodanig in den neus, dat het topje er bij hing. Dagelijks worden uit Breda pl. m. 7000 Ned. ponden aardbeziën en boschbessen naar Ant werpen en Rotterdam per spoor verzonden. Het treurig feit doet zi ch voor dat voor den krijgsraad te Arnhem terecht zal staan de 2do luitenant B. van het 1ste reg. vesting-artillerie te Utrecht, onder beschuldiging van diefstal van 's lands geldeu. In Limburg, te Stramroy, heeft een broeder bij ongeluk zijne zuster doodgeschoten. Beiden waren bij een buurman te gast, toen de eerste een oud goweer, dat aan de zoldering hing, in de handen nam en daarmede eenige beweging maakte. Onver wachts ging het schot af en trof zijne 18jarige zuster in de borst, ten gevolge waarvan zij eenige oogenblikken later den geest gaf. De wanhopige broeder heeft zich onmiddelljjk ter beschikking van de justitie gesteld, die echter heeft gemeend hem op vrije voeten te moeten laten. Er is te Parijs een inschrijving geopend voor de slachtoffers van den vreeselijken brand te Quebec; het eerevoorzitterschap der commissie is aan do hoeren Say en Gambetta aangeboden en er zal een subcommissie vau uitvoering worden benoomd onder praesidium van den heer J. H. Thors, adminis trateur van het Fransch-Canadeesch Grondkrediet, Nederlander van geboorte, die een reis door Canada heeft gedaan en uitnemende studiën van land en volk maakte. Hij bracht na die reis een rapport uit, dat hem het Legioen van Eer deed verwerven. Op een fort bij Keulen had in de vorige week een duel plaats tusschen twee Pruisische offi cieren, een kolonel en een majoor, beiden uit "Wesel, waarbij do laatste vrjj ernstig in het been en in do hand geschoten werd. De gekwetste was pas her steld van een zware wonde, die zjjn leven geruimen tijd in gevaar bracht, eveneens in een duel ontvan gen. Bovendien wacht denzelfden officier, zoodra hij ook ditmaal genezen zal zijn, wederom een nieuw duel. Yoor zoo iets moot men toch bepahld liefheb- - ber zijn! Te St.-Denis heeft onlangs een persoon zijn hospita met een revolver doodgeschoten, waarna hij onmiddellijk gevlucht is. BUITENLAND. Italië. De „Popoio Romano" zegt, naar aanleiding van den jaardag van den slag bij Solferino, dat de her innering aan dien veldslag niet moet worden uit- gewischt, noch door de Tunesische quaes tie, noch door de jongste gebeurtenissen. De twee groote natiën, de Fransche en de Italiaansche, moeten eens gezind blijven. Donderdag-avond hebben te Turin, Milaan, Messina en Palermo weder anti-Fransche demon- stratiën plaats gehad, waarbij de menigte is uiteen gedreven en eenige personen zijn gearresteerd. G root-Bri tannië. In een brief van den correspondent van do „Daily News" in de Kaapstad zegt do schrijver o. a., dat de gewezen administrateur der Transvaal, die na de annexatie aldaar het bewind heeft gevoerd, sir Owen Lanyon - die toen de brief geschreven werd in de Kaapstad vertoefde, om van daar naar Europa te vertrekken - van meenïng is, dat de beste waar borg voor toekomstigen vrede gelegen is in het teruggeven van de Transvaal in haar geheel aan de BoereD. Aan de „Daily News" wordt thans met zeker heid gemeld dat Hartmann te Londen is. Wel was hij vóór eenige dagen van plan naar Amerika te vertrekken en had reeds zijn plaats op de boot ge nomen, doch vernemende dat het schip naar Ant werpen ging, zag hij van de reis af, uit vrees van daar te worden aangehouden. Do „Standard" bericht uit Nieuw-York, naar een officieuze mededeoling, dat Amerika op de Brit- sche nota nopens woelingen der Fenians zal ant woorden dat het geen termen kan vinden om ver volgingen in te stellen, zoolang niet blijkt van een feitelijke samenzwering tegen Engeland. Do uitvoering van het gedenkteeken, in de West minster Abdij voor Beaconsfield op te richten, is door den heer Boehm voor 2000 guinea's aangenomen. In deze maand wordt een nieuwe Britsch- Indische 4 pets. leening uitgegeven. Bij do behande ling der begrooting van Iudië zal de heer Fowler in het Parlement voorstellen een commissie te benoemen tot onderzoek van den financiëelen toestand van Britsch-Indië. Spanje. De „Liberal" verzekert dat, zooals uit de ver klaringen van eenige der dezer dagen aangehouden personen gebleken is, de te Madrid oniplofte en gevonden bommen uit Valencia en uit Frankrijk afkomstig waren, van waar men ze in zakken rijst naar _de hoofdstad gevoerd had. Het juiste getal der bommen, zegt genoemd blad, en de namen der- genen, die ze op de straten van Madrid hadden nedergelegd, zijn thans der overheid bekend. Het plan bestaat om te Madrid in 882 een internationale tentoonstelling van landbouw en mi neralogie te houden. Rusland. De vorstin van Montenegro, met hare kinderen en gevolg, is Donderdag-namiddag van St.-Peters- burg vertrokken. De tot haar gevolg behoorende Wojewode Plamenaz moest, volgens de „Golos", in de Russische hoofdstad achterblijven wegens een verwonding, hem toegebracht door een aldaar wo nenden Montenegrin, Dschuraschkowitsch genaamd. Deze persoon verscheen dien dag bij Plamenaz en wilde hem met een sabelhouw het hoofd doorklie ven, maar bracht slechts een wonde aan de hand toe. Plamenaz schoot daarop den aanvaller met een schot uit een rerolver overhoop. Een onderzoek is ingesteld. De hartelijke ontvangst die prins Nikita van Montenegro te St.-Petersburg ten deel valt, trekt zeer de aandachtmen zegt dat zjjn zoon Danilo, zoodra hij oud genoeg is, een der St.-Petersburgsche krijgsscholen zal bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2