Zaterdag 25 Juni. A". 188i N°. 6549. t Deze Courant wordt dageöfks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mijnden.1.10, Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.03. DAGBLAD. PRIJS DER AD VERTESTIEN I Tan 16 repel».l.OB. Iedere regel meer0.17^ Grootere lettert naar plaatsrnimt*. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gerien het adres van P. VAN DER HULST, melkslijter, •wonende alhier, houdende verzoek tot het houden en mes ten van varkens in het pand aan de Lingegracht No. 1G1; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiên de commoéo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 30sten Juni aanst., 'svoormiidass te elf uren; Eutlende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, tij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Juut. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. E. De Sturler, geb. te Tajoe (residentie Japara), be vorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het grondgebied van Nederlandsch-Inèië in verband met de iractaten wan Spanje, Engeland en Portugal," en dezelfde 4ot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. Eerlang zal alhier een aanvang moeten worden gemaakt met de tienjarige vernieuwing der bevol kingsregisters 'en znlks in verband met <de vast stelling van den uitslag van de zesde algemeene tienjarige volkstelling. Evenals bij de vorige ver nieuwing zal daarvoor een bedrag van f '.2000 be- noodigd wezen, nl. veor de belooning van de met dit werk te 'belasten personen, voor besten van druk- -en bindwerk -en andere daaraan verbonden uitgaven. Het aantal .registers bedraagt, behalve de alphabetische tafels en het algemeen alphabet, 78, vermits ook -de registers van de heeron der ge buurte zullen moeten worden vernieuwd. Het werk, voor de uitvoering waarvan veel nauwkeurigheid en eenige locale kennis wordt wereischt, zal moeten worden «opgedragen aan een tiental daarvoor geschikte personen en vermoedelijk zal het in ongeveer twee maanden kunnen zijn afgeloopen. Wanneer de regis ters gereed «jn, zullen de mntatiën die gedurende -den tijd der bewerking hebben plaats gehad door geboorte, huwelijk, overlijden, verhuizing en ver trek uit de gemeente moeten worden bijgeschreven, ten einde te bewerken dat de registers bij de afle vering zooveel mogelijk overeenkomen met den feitelijken toestand. Op de voordracht van leeraar in de Hoogdmtsche taal- en letterkunde a»n de hoogere burgerschool alhier, ter vervanging van dr. Sieherer, eervol ont slagen, zijn geplaatst de heeren W. D. L. Ontken te Utrecht en E. A. H. Seipgens te Zutfen. B. en Ws. en de commissie van fabricage advi- seerea gunstig op de verzoeken om stoepen te mogen leggen nl. van W. Zwart, vóór zijn huis op de Haarlemmerstraat op den hoek der Spijkerbooir- steeg; J. Yan Gaaien, vóór zijne nieuwgebouwde woningen in de Ververstraat, en D. Laken, vóór zij® huis in de Kraaierstraat. Zij stellen voor aan den derden onderwijzer aan de school der 4de kl. N® 2, F. M. G. Harting, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen, met ingang van 1 Augustus a. s, en aan P. Arnoldus vergunning te verleenen tot het leggen van een plankijs in de Rijnsburgersingelgracht. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. M. C. W. Peltzer, is eene voordracht opgemaakt ter benoeming van eene tweede onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse op eene jaarwedde van 700, vermeerderd met 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, alsmej. L. J. C. Kuyl, onderwijzeres te Voorschoten, mej. C. F. Timmer, onderwijzeres alhier, en mej. J. W. C, Vorderman, onderwijzeres te Zutfen. De heer J. Scheltema, lid van den Raad, heeft aan zijne medeleden voorgesteld, alvorens de voor dracht van B. en Ws. om eene som van ƒ195,000 ter beschikking te stellen van commissarissen der gasfabriek tot uitbreiding dier inrichting, in behan deling wordt genomen: 1°. een onderzoek te doen instellen naar den toestand der gasfabriek, hare inrichting, de wijze van gasbereiding en al wat tot de werking en de exploitatie der gasfabriek behoort, door eene commissie van drie personen door den Raad aan te wijzen, en aan die commissie op te dragen een verslag van haar onderzoek aan den Raad in te leveren; 2°. voormelde commissie uitte noedigen, indien haar blijkt dat de gasfabriek in een onvoldoenden toestand verkeert, den Raad te dienes van advies, omtrent de maatregelen die ge- nomeu moeten worden om op de minst kostbare wijze de fabriek in zoodanigen -staat to brengen dat zij in de behoefte aas goed gaslicht binnen Leiden kam voorzien; 3°. de commissie van financiën uit te noodigen het denkbeeld, om het beheer der gas fabriek geheel van de gemeente-administratie af te scheiden, dat volgens het slot van haar rapport van 7 Juni 11. bij haar in overweging is, tot rijpheid 4e brengen en het resultaat van hare overwegingen aan den Raad mede te deefien. Heden is het de 63ste verjaardag van Z. D. H. iKarel Alexander August Jan, groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, schoonbroeder van onzen Koning. Per Fransche mail ontvingen wij gisteravond de Indiscko bladen van 21 Mei. In de maand Mei 11. bedroeg het aantal reizigers op de'lijn LeidenWoerden 12,366, met een opbrengst van 6658.07ya; het aantal tonnen der bagage 15, met een opbrengst van 97.62; het aantal tonnen der tiestel-, ijl- en vrachtgoe deren 15(90, met een opbrengst van f 1737.24; de opbrengst dier vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 737.27makende dus te zamen een ontvangst van 923C.20,/1. De totale ontvangst van af 1 Januari 1881 bedraagt 42,169.08, zijnde per dagkdlometer 7.75, en gedurende dezelfde imaanden het jaar te voren 43,453.92, zijnde per •dagkilometer ff 7.94. Ten overstaan van de notarissen Van de Wa tering en Feith'is heden in Den Haag gehouden de ver- floting van kunstwerken, aangekocht voor den derden jaargang der nieuwe serie van de Kunstkroniek. De uitslag daarvan is dat op N®. 857 ia gevallen de hoofdprijs.: een zwaar massief zilveren milieu de table en bijböhoorende candelabres, ieder met vijf liohten, uit de fabriek van de heeren Van Kempen .Zn., te Voorschoten. [(Gevallen bij den boekh. J. M. Van 't Haaff te 's-Hage]. Op NT0.' 225: een schilderij van JL J. Destnee, „De Watermolens bij Orerschie". Op N*. 956: een schilderij van Theoph. De Bock, „Wintergezicht". Op N®. 1235: een schil derij van H. A. Van Trigt, „Kerkinterieur te Obern- kirchen". Op N®. 639een schilderij van mevr. Hendr. LandréVan der Keilen, „Bloemstuk". Op K®_ 286: een schilderij van Jan Ten Kate Jr., „Kerkgezicht in Voorwegen". Op N®. 1315: een schilderij van denzelfde, „Begrafenis te water in Koorwegen". Op Kos. 336, 922, 960 en 507: ieder een lakwerk uit de fabriek van den heer L. J. Nooijen, te Rotterdam. Op Kos. 128,1402, 859 en 818: ieder een Da meswerktascbje. Verder een aantal pracht- en andere boekwerken van de voornaamste letter kundigen. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst bracht te Leiderdorp de som op van 31.08. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop en kosteloozen afstand van duingrond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk, werd door sommige leden de opmerking gemaakt dat de koopprijs van 400 per hectare, met het oog op hetgeen in andere zeeplaatsen voor bouwgrond betaald wordt, onvoldoende mag genoemd wórden. Hiertegen werd echter aangevoerd dat men in do gemeente Katwijk zelve, met het oog op de bezwarende voorwaarden aan den verkoop verbonden en vooral in aanmerking genomen art. 4 van hot contract, waarbjj die gemeente zich verbindt den verkochten grond in de vijf eerstvolgende jaren noch te vervreemden noch er woonhuizen ten behoeve van particulieren op te stichten of te doen stichten, dien koopprijs zeer hoog oordeelde. De minister van waterstaat heeft met 1 Juli a. s. de hulpkantoren der posterijen te Rijnsburg en Reeuwjjk opengesteld voor den dienst der Rijks postspaarbank. Gedurende de maand Mei is 120,273.83| in gebracht en terugbetaald 7,570.26, zoodat er meer ingelegd dan terugbetaald was ƒ112,703.57a. Ultimo April was, ten name der verschillende inleggers, ingeschreven lll,870.52a, zoodat de som der inla gen tot ultimo Mei bedraagt f 224,574.10. In Zuid- Holland alleen bedroegen de inlagen 30,403.341/a en de terugbetalingen 1093.40 op 2186 boekjes. De commissie, ten gevolge der nieuwe wet op het lager onderwijs benoemd tot het afnemen der examens van hen die dingen naar de akte als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, heeft jl. Maandag onder voorzitterschap van den inspecteur dr. A. Moens hare werkzaamheden te 's-Hage aan gevangen en in de 1ste serie de akte als hoofdonder wijzer toegekend aan de heeren J. Boekholt uit Gorkum, A. M. F. Brinkman en J. Vreeburg uft 's-Hage, W. H. Hasselbach uit Leiden en J. M. N. M. Landsman nit Rotterdam. Het N. v. d. D. meldt dat, ofschoon den generaal Van der Heyden geen eigenlijk gezegde feestelijke ontvangst bereid wordt, generaal Verspijck hem toch tot Brussel zal tegemoet reizen. In Den Haag wacht hem, als de plannen doorgaan, een feestmaal, bij welke gelegenheid hem het geschenk wordt overhandigd, dat de natie voor den dapperen generaal bijeenbracht. De heer A. A. Vorsterman Van Oyen meldt aan het Haagsche Dagblad dat het Rijk het slot van Maarten Van Rossum te Zalt-Bommel heeft aan gekocht, hetwelk zal worden ingericht tot kanton gerecht Tot directeur van de hoogere burgerschool te Rotterdam is benoemd de heer J. Menalda Van Schouwenburg, leeraar aan die sehool, met 20 tegen 12 stemmen, uitgebracht op dr. Hoogewerf. De minister van oorlog heeft bepaald dat de militairen met de instelling en werking der rijks postspaarbank moeten bekend gemaakt worden. De minister van binnenlandsche zaken breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. de betrekking van leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de Rijks- hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg te ver vullen is. Jaarwedde 1200. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, go- lieven zich vóór of uiterlijk op 10 Juli a. s. aan te melden bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onderwjjs, dr. M. Salverda, te 's-Gra- venhage. Kaar men zegt, is het bnitenverblijf „Rosen- stein'', onder Velzen, aangekocht door den koning van Zweden om te dienen als woning voor de koningin van Zweden, die thans, gelijk bekend is, onder behandeling is van dr. Mezger te Amsterdam. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, vertrok "Woensdag van Southamp ton; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok denzelfden dag van Suez; de „Schiedam", van Rotterdam, arriveerde dien dag te Niéuw-Vork.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1