Vrijdag 24- Juni. N°. 6548. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 410 tot 147 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 muntten.l.lfc Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Nommera.OjCB. PRIJS DER ADYERTEHTIENI Vin 1e it(di....1.08; Iedere regel meer0.17fc Greotere letten uur plaatsraimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. GIJZENIJ, koopman, wonende alhier, hoodende verzoek tot oprichting van een lompenmagazijn in het perceel in de Koesteeg n'. 5; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jtrni 1875 (Staatsblad n° 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 7den Juli a. a., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in to brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Jnni 1881. E. KIST, Secretaris. DE BURGEMBESTER van LEIDEN; Gezien de missive van den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland van den 21stcnJuni 1881, N». 1581; Gelet op art. 21 der wet van den 4den December 1872, (Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Mazelen m de gemeente epidemitch voorkomen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Jnni 1881. DE KANTER. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 3.10, in druk verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 30sten April, ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1880. LEIDEN, 33 Juni. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tor aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft 217.58 opgebracht. Heden herdenkt de heer C. Schnabel den dag, waarop hij 25 jaren geleden als kantoorbediende in betrekking kwam bij het zieken- en begrafenis fonds „Tot hulp der Henschheid" (directeur de heer M. H. Esser), te Leiden. Gedurende dat tijdsverloop mocht hij zich de achting van zijn patroon en het overige personeel waardig maken, die hem dan ook beide, op hunne wjjze, een stoffelijk blijk hunner sympathie als aandenken aan dezen dag schonken. Blijkens het thans in druk verschenen verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1880 waren op 1 Januari 11. alhier gevestigd: 2 hoogleera- aren in de geneeskunde, 3 med. doctors, 3 med. et art. obst. doctors, 4 med. chir. et art.obst.doc- tors, 2 med. doet. heel- en verlosk., 5 med. doc tors en artsen, 2 genees- heel- en verloskundigen, 1 gep. off. van gez. 1ste kl. en vroedmeester, 5 heel- en verloskundigen, 9 vroedvrduwen, 1 gemeente apotheker, 4 apothekers en drogisten beide, 14 apo thekers, 2 drogisten en 2 tandartsen. Per Nederlandsche mail (stoomschip „Pripses Marie") ontvingen we gisteravond via Napels de Indische bladen van 14 tot en met 20 Mei; dus 7 dagen later dan de Engelsche van Batavia vertrok- kem, kwam ze hier maar dag later aan, zoodat ze niet minder dan 61/, dag op de Engelsche heeft ingehaald. Naar wij vernemen, bestaat er uitzicht dat ook de beide Katwijken van een duinwateraanvoer zullen worden voorzien. Naar aanleiding van het verzoek van eenige ingezetenen, die er gaarne ge bruik van zullen maken, heeft de Leidsche Duin watermaatschappij zich reeds met het plan tot aan sluiting onledig gehouden. De kosten voor het leggen van een buis n. K.-buiten moeten 6000 bedragen. Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft tot buitenlandsche leden benoemddr. E. Friedlander, dr. J. R. Göppert, dr. F. J. Heremans, dr. A. Lübben, dr. F. Nippold en E. O. Douen; - tot binnenlandsche leden o. a. voor de sectie van natuur- en geneeskundige weten schappen dr. J. G. De Manvoor de sectie van letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis: dr. M. J. De Goeje, dr. A. E. J. Holwerda en dr. A. J. Th. Hontsma, allen te Leiden. Het honorair lidmaat schap werd aangeboden aan den commissaris des konings in Utrecht mr. J. G. A. baron De Vos Van Steenwijk. Het Genootschap besloot een bij drage van f 500 te verleeuen ten behoeve van meteorologische en magnetische onderzoekingen op verschillende stations rondom de polen in 1882—83, door de meeste beschaafde staten van Europa naar een gemeenschappelijk plan te doen. Het lijk van den Leidschen student v. E. is te Noordwijk ter aarde besteld, in tegenwoordig heid van tal van vrienden en belangstellenden, waarbjj de heer De Ridder, uit 's-Gravenhage, alsook de burgemeester van Noordwijk het woord voerden. De vader van den overledene betuigde den aanwezigen zijn dank voor de betoonde be langstelling. De grensregeling tusschen Wassenaar en Den Haag heeft een onderwerp van beraadslaging in den Haagschen gemeenteraad uitgemaakt. Wat er zooal voor en tegen werd gezegd, was echter van geringe beteekenis en wij melden dus slechts dat ten slotte besloten werd tot goedkeuring van een wetsontwerp, waarbij het geheele Haagsche Bosch tot het grondgebied van Den Haag wordt gebracht, terwijl daarentegen het huis Ten Bosch onder Was senaar blijft behooren. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is tot doc tor in de godgeleerdheid benoemd de heer J. H. Gunning Jhz., geboren te Hilversum, na verdedi ging van een proefschrift: „De goddelijke vergel ding, hoofdzakelijk volgens Exodus XX: 5, 6 en Ezech. XVIH: 20." Men verneemt dat de beide studenten, die de rollen van den Prins van Oranje en van den Prins van Chimay, hertog van Aerschot, in de a. s. Utrechtsche maskerade hebben op zich ge nomen, eigesteld zijn. De eerstgenoemde lijdt aan de mazelen. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren K. Roodzant, E. H. M. Thijssen en J. J. W. Verhoefif, allen med. doctorandi. Bij het te Kampen gehouden examen ter ver krijging van den rang van apothekersbediende zijn geslaagd de dames T. Marcus, van Kampen; J. C. Schett, van Zaandam, en P. J. A. Gjjsberti Hoden- pjjl, van Zaandam. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw ontving van verschillende leden der Maatschappij opgaven van inzending voor de tentoonstelling te Gent. Om die inzendingen tijdig en behoorlijk te kunnen verzenden, bericht het bestuur het volgende: 1°. het vee moet Don derdag 7 Juli a. s. des namiddags te vijf uren zijn aan het station „Delftsche poort" te Rotterdam; 2*. de kaas (ook het exemplaar voor de keuring) moet bezorgd zijn Dinsdag 5 Juli vóór des middags 12 uren, adres „Groote Schouwburg" te Rotterdam, en 3°. de boter moet mede aan dat adres (met de boter, voor de keuring bestemd) op Dinsdag 5 Juli bezorgd z|jn des avonds vóór acht uren. Inzenders die persoonlijk de boter aan dat adres wenschen te bezorgen, kunnen het ook doen uiterlijk Woensdag 6 Juli vóór zeven uren des morgens. Het volgend telegram is uit Vardo ontvan gen, op 20 dezer afgezonden door den commandant Yan Broekhuyzen: „Alles wel; wij konden Spits bergen niet bereiken. Het ijs was van 68° 30'N.Br. en 6°. W.L. tot 73° 30' en 14° O.L., op 12geogr. mijlen van hier noordwaarts, opeengepakt en geheel gesloten. Op 4 Juni waren vier schepen in zicht, die eveneens niet in staat waren door te dringen. Er was ook ijs op 30 mjjlen bezuiden Beren-eiland. In de Barendszzee zee zal ik op 72° het nog eens beproeven j en dan na een maand weder herwaartB komen, daar ik verwacht dat Nova-Zembla nog in gesloten zal z|jn." Bij den dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië kunnen worden geplaatst twee practisch ervaren adspirant-ingenieurs. Door wijlen mevr. A. C. Lappé, wed. van den heer C. A. J. Woltman Elpers, is een legaat van f 3000 vermaakt aan het R.-K. Oude Vrouwen en Mannenhuis St.-Jacob te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Om halfelf hedenmorgen had de 30- jarige opperman J. C. B. het ongeluk, terwijl hij aan de Binnenvestgracht nabij het Plantsoen aan een in aanbouw zijnd huis bezig was te werken, door het uitschieten van een stijgertonw, met het achterbeen tusschen een kozijn en het steiger ge lijkvloers te vallen en beklemd te geraken, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel gebroken en daarna door een geneesknndige, den heer L., gespalkt is, na afloop waarvan de patient naar het academisch ziekenhuis werd vervoerd. De keurig bewerkte kast, welke giste ren prof. Veth is aangeboden, is vervaardigd door den heer J. J. Goddijn Jzn., Rapenburg alhier. Hoe roekeloos het is op een stoomtram te willen springen terwjjl de wagen in beweging is, moest gisteravond een jongmensch uit Leiden onder vinden, die te Katwjjk-bmnen aan een krom ming zulk een sprong waagde, doch misstapte en viel, ten gevolge waarvan hij aan het hoofd ernstige ver wondingen bekwam en zijn rechterhand door de wielen gedeeltelijk werd verbrijzeld. Een geneeskundige, tot de passagiers behoorende, legde het eerste verband. Wij vernemen van een geacht stadgenoot, die de geheele reis op het voorbalkon medemaakte en van het gebeurde ooggetuige is geweest, nog het volgende. Een zestal stndenten bevonden zieh met hem - de eenige waggon, waaruit de trein be stond, was van binnen geheel gevuld - op het voor balkon achter de machine. Te Katwijk-binnen stap ten de jongelui voor een oogenblik uit, maar hiel den daarbij blijkbaar geen rekening met de omstan digheid dat de trein aan de halte aldaar slechts ophoudt tot het in- en uitlaten van passagiers, zoodat het gevolg dan ook was dat de tram tweemalen reeds gestopt had om een der achterblijvers op te nemen, toen op het oogenblik dat hij luid bellende den hoek omsloeg, ten einde met eenigszins ver snelde vaart de brug over te rijden, nog een der jongelui in draf achteropkwam. Door het bellen was het den maehinist niet mogelijk diens geroep te hooren en toen was het dat de ongelukkige, op een uiterst gevaarlijke plek, van het scherp afloopend trottoir den noodlottigen sprong naar het voorbal kon waagde, en gebeurde, wat wel te voorzien was. nl. dat hij neerstortte en gedeeltelijk onder het zware rijtuig geraakte. Zooals dus blijkt, mag de schuld van het gebeurde noch aan de directie noch aan het perso neel der onderneming geweten worden. Met aandrang komen wij daarom nogmaals op onze reeds vroeger ge dane waarschuwing terug, dat het publiek toch niet te voorzichtig kan zijn bij het in- en uitstappen van. een dergelijk vervoermiddel, daar anders, met den. besten wil van de wereld het personeel, dat toch meestal de sehul'd krijgt, de schromelijkste onge lukken niet voorkomen kan. Vooral het voor op stijgen bij een in beweging zjjnden Btoomtram is uiterst gevaarlijk, zoodat in het buitenland daar tegen dan ook strenge strafbepalingen zjjn gemaakt. De gewonde wordt thans in het ziekenhuis alhier verpleegd. Zjjn toestand is - in aanmerking de ge volgen die het voorral hadden kannen hebben - vrjj wel. Hjj zal zijn hand kannen behouden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1