6547. Donderdag 23 Juni. A°. 1881. - - Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch PRIJS DEZER COUBAIÏT: YcoLeiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afjon iterfljke Nommers.0.03. dmblad; mtMm Ma PRIJS DER ADYERTENTIENt Van 1B regela.1.08. Iedere regel meerQ.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 3.10, in druk verkrijgbaar bet door Burgemeester en Wethonders op den 30sten April, ingevolge art. 182 der Gemeentenet, aan den Raad gedaan uitvoerig ca beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1880 LEIDEN, 33 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respond "tie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste bus lichting -tan het postkantoor te Rotterdam is be- ipaald op Zaterdag den 25sten Juni a. s., des mor gens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Hedenmiddag ontvingen we per Engelscbe mail dc Indische bladen van 9 tot en met 13 Mei. I/O heeren P. Clos Leembruggen alhier waren Yoor 560 minste inschrijvers bij de te Amsterdam door het departement van koloniën ge- honden aanbesteding voor de levering van donker blauw grein. Op de provinciale begrooting van Zuid-Holland voor 18"2 zijn weder de volgende posten voor sub- sidiën ten behoeve van het onderwijs uitgetrokken: ■subsidie tot opriehtiog van gemeentelijke bewaar scholen f 2000; bijdrage in de kosten van de Kon. muziek- en zangschool-te 's-Gravenhage 2000; subsidie aan de Yereeniging voor doofstommen- onderw js te Rotterdam 3500; subsidie aan de Yereeniging de Ambachtschool te Rotterdam f 2000 subsidie aan de Yereeniging do Ambachtschool te 's-Gravenhage f 2000; subsidie aan de afdeeling „Noordwijk" van de Yereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid, ten behoeve van de door haar opgerichte ambacht- en teeken- scbool, f 150; subsidie aan de afd. „Woerden" van dezelfde vereeniging ten behoeve van de door haar opgerichte ambachtschool 200; subsidie aan het dep. „Alpben—Oudshoorn" der „Maatschappij tot Nut van 'tAlg." ten behoeve van de door dat dep. opgerichte ambachtschool 100; subsidie aan de Kweekschool voor Bewaarschoolonderwijzeressen te Leiden 500; subsidie aan bestuurders der Indu strieschool voor meisjes te 's-Gravenhage f 2000; subsidie aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden, ten behoeve van de school van dat genootschap ten nutte van aankomende ambachts lieden, 1000. Totaal der subsidiën 15,450. Gedurende de tweede helft der maand Mei .zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden met besteld konden worden Mej. Ch. Hiimel, wed. I. P. Van Aken, M. Van de Pol, Sterkenberg, J. Rogge, mej. Van der Yang, D. J. J. Davids, Amsterdam; J. L. Van Son Krom hout, Brummen; L. Onvlu, Eist; W. Van Luipon, L. Hofstede, 's-Gravenhage; Witteman, Haarlem; J. Korven, Hoorn; W. Mulder, Zetten; E. Bakker, B. Rowol, De With, niet vermeld. Briefkaarten: A. Van Leeuwen, mej. J. Zandbergen, I. H. Hoogers, mej. A. Broekmejer, Duinker, Amsterdam; A. Rot- tenveel, mej. J. Den Bandt, 's-Gravenhage; L. De Jong, Zoeterwoude. Naar men verneemt, is het Aardrijkskundig Genootschap door het grootmoedig aanbod van eenige particulieren in staat gesteld het aantal zijner ver tegenwoordigers bij het aardrijkskundig congres en de tentoonstelling te Yeiet'ë, dat eerst op twee gesteld was, tot vijf uit te breiden, een uitbreiding, die bij gemis van alle medewerking van de zijde der regeering zeer noodzakelijk was geworden. Dien tengevolge zijn reeds als afgevaardigden van het Genootschap aangewezen de heeren W. F. Versteeg, dr. C. M. Kan en mr. S. C. J. W. Van Mussehen- broek, terwijl hoogstwaarschijnlijk de keuze voor do twee overige afgevaardigden zal vallen op twee leden der Sumatra-expeditie. De voorzitter van het Genootschap, prof. P. J. Veth, verzocht om over wegende redenen uitdrukkelijk bij deze benoemingen buiten aanmerking te mogen blijven. Tot onderwijzeres to Leimuiden is benoemd mej. Waardenburg te Franeker. Bij enkele landbouwers te Aalsmeer is men met grasmaaien begonnen. De opbrengst is matig, over het algemeen minder goed dan het vorige jaar, terwijl het weiland, waarin het vee graast, schraal van gras voorzien is. De laatste regens zullen hierin ongetwijfeld een gunstige verandering teweegbren gen. De aardappelvelden staan redelijk. Door de langdurige koude zijn ze in den beginne weinig vooruitgekomen, doch ze hebben dit bij verleden jaar voor, dat ze niet zijn afgevroren. Overigens beloven de andere veldgewassen een goeden oogst. De gemeenteraad van 's-Gravenbage heeft aan dr. A. H. Pareau eervol ontslag verleend als leeraar aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Aan B. en Ws. is een krediet verleend van 3000, voor de uit voering van het raadsbesluit van 10 Mei. 11. mot betrekking tot de restauratie van het Raadhuis. De heer J. Vermeulen, leeraar aan de H. B.-S. te Middelburg, herdenkt den 16den Juli a. s. zijn 40-jarige betrekking tot het onderwijs. Door een groot aantal Rijnschippers is bij de Tweede Kamer een adres ingediend, verzoekende de verwerping van het ontwerp tot verbetering der Keulsche vaart. Door den heer A. Kaptijn te Woerden is concessie aangevraagd tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhoven. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen, zal bij gelegenheid der a. s. Leidsche kermis in de Stadszaal weder een gezelschap optreden onder directie van den heer Heymans uit Antwerpen, die zeker ovenals vorige jaren niet zal nalaten het publiek op aangename wijze bezig te houden. Eiken dag in die week zal de heer Meunier uit Arnhem - van het kin derfeest onlangs op „Zomerzorg'' hier geenszins onbekend - eveneens in de Stadszaal een matinée voor do jeugd geven. Naar men ons van goodorhand mee deelt, is het ontsporen van den Katwijkschen tram gepasseerden Zondag alloen te wijten geweest aan onoplettendheid van den machinist, die daarom dan ook onmiddellijk uit zijne betrekking is ontslagen. Een meisje van acht jaren, dat zich in de Bloemistenlaan, buiten de.voormalige Koepoort, aan den slootkant op wreede wijze vermaakte, nl. met het vangen van kikvorschen, verloor daarbij het evenwicht en plompte in de sloot, waaruit zjj, zonder de hulp van vrouw M., die toevallig daar lan^s kwam, zich onmogelijk zou hebben kunnen redden. Op de te R ij nsburg gehouden paar denmarkt waren ongeveer 250 paarden aan de lijn. Goede werkpaarden vonden tamelijk veel aftrek en liepen hoog in prijs. De markt was drukker bezocht dan over het algemeen in de laatste jaren het geval was. Zeer waarschijnlijk zal het Paviljoen te Katwijk aan Zee den lsten Juli a. s. geopend worden. Even vóór het afdrukken van het voorlaatste nommer der courant werd aanhetVad. het bericht medegedeeld, dat nabij de Boschbrug te 's-Hage een kind door den stoomtram was overreden. Een ingesteld nader onderzoek heeft echter verze kerd dat de berichtgever een onwaarheid mede deelde. Bij de directie van den Rijnspoorweg aldaar is althans niets van een zoodanig ongeluk bekend. Ook ten bewijze hoe groot de desertie van visschers te Scheveningen is, kan dienen dat het bestuur van de vereeniging „Eendracht" aldaar aan de reederijen een staat heeft gezonden van die matrozen, welke aan dat euvel mank gaan, en dat het getal alleen te Scheveningen 54 personen bedraagt. Naar men wil, zou bij de Badhuis-com missie te Scheveningen het voornemen bestaan om gedurende dit badseizoen aldaar in plaats van de traditioneele vuurwerken, extra-muziekuitvoeringen op het terras te doen geven en wel door de staf- muziek der Grenadiers, Guides uit Brussel en de prachtige muziek van het Gardereiterregiment uit Dresden. In een danshuis te Haarlem ontstond twist tusschen een aantal militairen, waarbij van wapenen werd gebruik gemaakt en eenigen zijn ver wond. Het ameublement in de gelagkamer is daarbij erg beschadigd geworden. Ook is bij die gelegen heid een bakje met geld vermist; de dader is aan gehouden. Uit de ringvaart bij Aalsmeer is hot lijkje opgehaald van een vijfjarig knaapje, dat hoogst waarschijnlijk in een onbewaakt oogenblik al spelende te water geraakt en verdronken is. Bij een proefrit van den stoomtram Tilburg"Waalwijk heeft te Sprang een groot onge luk plaats gehad. Naar men zegt, zijn een jongen van 12 jaren beide beenen boven de kDie letterlijk verbrijzeld. Aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna" te Rotterdam heeft zich een ge val van roodvonk voorgedaan. De lijder is naar het gasthuis aldaar vervoerd. Op de hoogte van Fort-Bath is Zater dag-avond, omstreeks 7 uren, een pleizierjacht, waarin zich zeven jongelieden uit Antwerpen bevonden, de „Trio" genaamd, omgeslagen. De opvarenden geraakten allen te water, doch wisten zich aan het scheepje vast te klemmen, waarbjj een van hen, een 23-jarig jongeling, bijzonderen steun noodig had, daar hij, hetzij door den schrik of door een ver wonding, in flauwte geraakt, zonder de hulp zijner makkers het hoofd niet boven water had kunnen houden. Eenige oogenblikken later nam de sleepboot „Hercules", die naar Vlissingen stoomde, de schip breukelingen op, doch zette hen dadelijk aan land, daar de toestand van den steeds zonder bewusteijn verkeerende dringend geneeskundige hulp vereischte. Aan wal gekomen, gaf de ongelukkige reeds bijna geen teeken van leven meer en bezweek, ondanks alle hulpmiddelen der kunst, zeer spoedig. Des avonds te halfnegen bracht een jacht van den heer John. Eastwich de verslagen tochtgenooten met het lijk van hun dooden vriend naar Antwerpen terug. Omtrent de onlusten te Marseille, waar van verscheidene telegrammen bijzonderheden hebben medegedeeld en welke zoowel in de Fransche als in de Italiaansche Kamer ter sprako zijn gekomeD, schrijft het „Journal des Débats", dat zij goeddeels voor rekening van de overheid komen. De mishan deling van Italianen op verleden Zaterdag, zegt het blad, blijkt het werk geweest te zijn van eene bende jongelieden tusschen de vijftien en twintig jaar, die den geheelen dag en een deel van den nacht in de drukste straten van de stad de verfoei lijkste dingen straffeloos bedreven. Noch het ge meentebestuur, noch de prefect oefenen te Mar seille meer noemenswaard gezag uit, vervolgt het blad. Dit was trouwens reeds vroeger, o. a. bij de manifestatie ter eere van Jesse Helfmann, aan het licht gekomen. De schuld der Italianen wenscht het blad volstrekt niet te loochenen, maar al hadden zij tegen de Fransche troepen nog veel meer haat lucht gegeven dan zij deden, dit zou het gedrag van het gemeentebestuur in het minSt niet veront-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1