Woensdag 22 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6546. A0. 1881. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10» Franco per post.1.4(1 Afzonderlijke Nommers.OXO. PRIJS DER ADYERTENTIENj Van 18 regels.1.08. Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. RHIJNSBURGER, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene tlachterij en rookerij in het pand in de Haarlemmerstraat n°. 299; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 5den Juli a. s., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Juni. Voor het mathematisch-literarisch examen, alhier afgenomen van 30 Mei tot 19 Juni, hadden zich 49 candidaten aangemeld, waarvan er 42 aan het examen zoowel schriftelijk als mondeling hebben deelgenomen, daar 7 zich hebben teruggetrokken. Van de geëxamineerden zijn er 20 geslaagd, wier namen bereids zijn medegedeeld. Volgens een voorloopigo opgave komen voor prijzen, behaald op het concours aan de Bildt, ook in aanmerking de heer W. Wichors Wierdsma alhier met 54 punten in den personeelen wedstrijd op 200 pas en de heer C. Th. Loopuit, mede alhier, met 45 punten op de pistool in vijf schoten. De heer A. J. Van Citters behaalde een prijs op de vrije baan met 35 punten in drie schoten op 200 pas. Dr. P. J. Veth alhier zal morgen de 40-jarige vervulling van zijn hoogleeraarsambt herdenken. De redactie van Semper virens" plaatst in het nommer dezer week het portret van haar trou wen en bekwamen medewerker, den heer C. De Vos te Hazerswoude, bij gelegenheid van zijn vijf en zeventigsten verjaardag, dien hij den 17den dezer herdenken mocht. Dat portret, begeleid door een waardeerend artikel van den heer K. J. W. Otto- lander te Boskoop, wordt genoemd „een kleine hulde, een bewijs van erkentelijkheid en vriend schap aan den bescheiden en bekwamen „selfmade" man, den Nestor en het sieraad van den Nederland- schen boomkweekerskring en aanverwante vakken." Ter vergadering van het Groot-Oosten der Nederlanden in het lokaal op den Fluweelen Burgwal te 's-Hage, was ook prins Frederik tegenwoordig, die mededeelde dat hij hoopte spoedig een voorstel te kunnen doen ter benoeming van zijn opvolger als Grootmeester Nationaal, daar zijn hooge jaren niet meer toelaten zich met alle zaken te bemoeien, doch, dat hjj het beschermheerschap zou blijven uitoefenen. Ter gedachtenis aan zjjn 65-jarig Groot meesterschap werd den prins door de vergadering aangeboden zijn zeer gelijkend portret in wit marmer gehouwen, benevens een prachtig album, bevattende de namen der leden van het Ned. Groot-Oesten. In Den Haag is overleden de heer F. L. "W. baron De Koek, minister van staat, oud-directeur van het kabinet des Kouings. De overledene stond hoog in aanzien, ook in de diplomatieke kringen, en genoot het vertrouwen dos Konings, door wien hij, ook nadat hij het ambteloos leven was inge treden, in tijden van politieke crisis meermalen werd geraadpleegd. Baron De Koek was mede-executeur- testamentair der nalatenschap van wijlen koningin Sophie. Dr. J. A. Strieker, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Arnhem, is als zoodanig benoemd aan de middelbare school voor meisjes te Amsterdam, die den lsteo September a. s. zal worden geopend. De Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid heeft van den minister van waterstaat eene partij wolmonsters ontvangen, af komstig uit de Australische koloniën Nleuw-2eeland en Tasmanië, alsmede een catalogus van do inter nationale wol-tentoonstelling, in do maand Januari 11. te Melbourne gehouden. De Nederlandscheconsul- generaal in Australië, van wien de monsters zijn ontvangen, meent dat zij hoogelijk de belangstel ling zullen opwekken van de wolhandelaars in Neder land, daar zij een juist denkbeeld geven van de Australische wolsoorten. Op uitnoodiging van den minister zijn de bovengenoemde wolmonsters ter be zichtiging gesteld in het Koloniaal Museum, Pavil joen te Haarlem, Dreefzijde. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is pnbliek aanbesteed de verdieping en het onder houd tot 1 Juli 1886 van het gedeelte van het Noordzeekanaal en van de Noordzeehaven, gelegen tu3schcn de sluizen te IJmuiden en het diep in zee. Er waren vijf inschrijversde laagste was L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor 1,337,000. Naar men verneemt, zal de heer H. F. Guichard, inspecteur van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, optreden als directeur der Rotterdamsche Tramweg maatschappij. Dr. H. R. Yan der Ley, directeur der ge meentelijke burgerscholen te Groningen, heeft eervol ontslag verzocht. De bestuursraad van den op 10 Juli a. s. te Gent te openen zuivelwedstrijd, uitgaande van de landbouwmaatschappij van Oost-Ylaandoren, heeft den hoofdredacteur der Landbonw-Courant, dr. L. Mulder te 's-Hage, tot lid van de jury benoemd. Den 16den Juli a. s. zal per „Koning der Nederlanden" naar Indië vertrekken een detache ment suppletietroepen ter sterkte van 10 onder officieren en 100 minderen. Tot commandant is aan gewezen de majoor der artillerie H. Adama Yan Scheltema en tot geleiders de 2de luitenants der infanterie F. E. Spirlet en D. J. Schafer. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen Dinsdag 5 Juli a. s. hunne zomervergadering aan vangen. Er wordt o. a. voorgesteld ter bestrijding der uilgaven te heffen 9 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en 5 opcenten op die der per- soneele belasting. Op de National Fisheries Exhibition te Nor wich is aan het Kon. Ned. Met. Instituut voor de inzending van de windkaarten van den N.-Atlanti- schen Oceaan, behalve een eerediploma, een zilveren medaille toegewezen. De eerste Koningsprijs, een gouden zweep, is op Waterloo-dag te Leeuwarden gewonnen door het paard van den heer A. B. Roorda van Klooster- Anjum, berijder S. Hettinga; de tweede Koningsprijs, het gouden oorijzer, door het paard van den heer R. H. v. d. Yeen te Wolvega, berijder de eigenaar. Aan deze harddraverij met paard en chais namen 23 paarden deel. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag bij Scilly. De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den 12den Juli a. s. te halftien des morgens, zitting honden in het raadhuis te Dordrecht. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 5 Juli schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, mot over legging van geboorteakte en opgave der tegenwoor dige woonplaats. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Juli a. s. benoemd tot schoolopziener in het district Goee, W. J. Yan Gor- kom, schoolopziener in het arrondissement Leiden, uit welke laatstgenoemde betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend; J. H. Yan de Weijer te 's-Gravenhage benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. 2<Je kl., den student voor genoem den dienst (arts) H. A. Yan der Hout; den civiel- ingenieur A. C. C. G. Yan Hemert, thans tijdelijk leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen bij de Kon. Mil. Academie, met 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar in dezelfde vakken aan gemelde inrichting. Gemengd Nieuws. Door onvoorzichtigheid viel gisterna middag een knaapje in het Galgewater en zou dit ongetwijfeld, in gezelschap van een man die den jeugdigen drenkeling moedig was nagesprongen, met den dood hebben moeten bekoopen, zoo niet spoedig hulp was komen opdagen, waardoor beiden nog juist bijtijds konden gered worden. Ieder, die in den laatsten tijd over Rijnsburg naar Katwijk is gegaan, heeft gezien dat ten behoeve van den stoomtram een aanmerkelijk gedeelte van den ringmuur, welke aan de oude en beroemde abdij van Rjjnsburg herinnerde, is verdwenen. Hetzelfde lot wacht zeer waarschijnlijk ook een monument van groote oudheid te Noord- wijk. Donderdag a. s. toch zal aldaar het nog over geblevene van het klooster der H.-Barbara ten verkoop worden aangeboden. Nadat in 1450 het grootste gedeelte van het con vent door een geduchten brand vernield en aan den heer Frank Yan den Boekhorst afgestaan was, heeft deze het door bemiddeling der zusters van het Hie- ronymu8-gesticht te Leiden zeer spoedig weder her steld, doch in de woelige dagen van 1576 werd het omvergehaald. Aan de drie toen nog aanwezige non nen, tw.Yolkje Michielsdr. Mater, oud 44 jaar, Wil lemken Yan Treslong Loekendr., oud 70 jaar, en Engeltje Hillebrantsdr., oud 80 jaar, werd door het openbaar gezag een jaarlijksch onderhoud toege staan. Is nu de steenen muur te Rijnsburg door een houten hek vervangen, het overblijfsel van het Noordwijksche klooster zal zich misschien tot een welig weiland met grazend vee staan bepalen. Nabij de Boschbrug te 's-Hage is gister namiddag een meisje van 5 a 6 jaren door den stoomtram overreden. Het kind was terstond dood. Een bakkersknecht, die van een geld som van f 80, met de inning waarvan hij door zijn patroon was belast, rnim f 40 onrechtmatig ten eigen behoeve aanwendde, is door de Haagsche recht bank tot twee maanden celstraf veroordeeld. Door de Amsterdamsche stalhouders P. J. Drajer, J. Polderman, J. W. Rijnders, C. Sis- selaar en J. M. Reuter is, onder de firma P. J. Drajer C0., eene tweede Rijtuigvereeniging opge- richten van B. en Ws. reeds vergunning erlangd tot het stationeeren op negentien verschillende plaatsen. Een beschonken man is te Amsterdam in den Singel bij het Sophiaplein gevallenhij werd levenloos opgehaald. - Roekeloos schuitjevaren heeft weer een slachtoffer gemaakt: Een knaapje van vijfjaar viel uit een schuitje in de Vest tegen over het in aanbouw zijnde Rijksmuseum en werd ook levenloos opgehaald. - Op de Stroomarkt is een schildersknecht van een drie verdiepingen hoog geplaatsten steiger gevallen en op de plaats dood geble ven. - Een matroos, die zich aan plichtverzuim had schuldig gemaakt on deswege was veroordeeld, is geboeid onder militair geleide naar Haarlem vervoerd. In eene woning te Rotterdam zijn ont vreemd een gouden ketting, een gouden broche, een ketting van 4 snoeren geslepen bruine glazen koralen met ovaal gouden slot, 1 gladde gouden ring en 1 zilveren snuifdoos. De commissaris van politie in de 3de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Door de arron dissem eats-rechtbank te Rotterdam is thans uitspraak gedaan in de vor dering der Afrikaansehe Handolsvereeniging tegen de curatoren van Kerdijk en Pincoffs tot verificatie in hunne faillissementen van hunne vordering ton

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1