Yoor het Maandag alhier te houden admissie- examen voor de universiteit hebben zich 58 adspi- ranten aangemeld. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren F. Yan Leyden, P. H. Yan Eden en Yan Veen Valck, studenten in de geneeskunde. De Koning, heeft evenals prins Frederik, een gouden medaille uitgeloofd voor de bloemententoon stelling, welke vanwege de Amst. afdeeling van Tuinbouw en Plantenkunde van 1—4 Juli a. 8. in het Park wordt gehouden. Prinses Hendrik is heden van het „Huis de Pauw", alwaar zij sinds verleden week de gast was van prins Frederik, over Leiden naar Soestdjjk vertrokken, ten einde den zomer op het lustslot aldaar door te brengen. Prins Frederik, grootmeester-nationaal der Vrijmetselaarsloge, woonde heden de voorbereidende vergadering van het Groot-Oosten bjj. Te Voorburg is heden op het buitenverblijf van prinses Marianne aangekomen prinses Alexan dria, dochter Yan H. K. H. en gemalin van den hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin. Tot hot afleggen van het notarieel examen bij de staatscommissie hebben zich aangemeld 211 adspiranten, en wel voor het geheele examen 31 adspiranten, voor het eerste en tweede gedeelte 14 adspiranten, voor het eerste gedeelte 95 adspiranten, voor het tweede en derde gedeelte 42 adspiranten, voor het tweede gedeelte 6 adspiranten en voor het derde gedeelte 23 adspiranten. De Eerste Kamer heeft heden aangeno men met 30 tegen 3 stommen het ontwerp tot invooring van een postpakkettendienst en eenige andere ontwerpen, waaronder dat regelende de zeevisscherjjen. De minister van waterstaat doelde daarbij mede dat een ontwerp op de binnenvis- scherjjen grootendeels gereed is. Tegen Maandag zijn alle overige ontwerpen, waaronder de Drank wet en het Auteursrecht, aan de orde gesteld. Door den minister van oorlog zjjn bepalingen gemaakt omtrent de voorwaarden, volgens welke scherpschutters bjj de cavalerie kunnen worden aange steld, en omtrent de aan hen boven de soldjjverhoogïng toe te kennen voorrechten. - Tot scherpschutters bij de cavalerie kunnen alleen en uitsluitend die korporaals en huzaren worden aangesteld, welke alle individueele oefeningen, voorkomende in het voor schrift betreffende de wapenen en schietoefeningen bjj do cavalerie, hebben doorloopen en daaraan strikt voldaan hebben. - Het aantal scherpschutter» (korporaals en huzaren) kan voorloopig hoogstens bedragen 40 bjj ieder regiment huzaren en 8 bjj het escadron ordonnancen. - De scherpschutters worden zooveel mogeljjk vrjjgesteld van corveeën (weekbeurten), welke niet den staldienst of de ver zorging der paarden betreffen. - Huzaar zjjnde, nemen zij, bjj het uitrukken te voet, plaats in het eerste gelid op den rechtervleugel der pelotons, terwijl zjj - te paard uitrukkende - nimmer do plaats der Nos. 3 mogen innemen. - De miliciens-scherp schutters behouden bjj het vertrek met groot verlof het onderscheidingsteeken van scherpschutter. Bjj terugkomst onder de wapenen treden zjj van en met den dag, waarop zjj bjj hot corps aankomen, in het genot van de toelage en de verdere rechten aan de scherpschutters toegekend, al wordt ook door hunne aanwezigheid het bepaalde getal scherpschutters overschreden. Op hot concours aan de Bildt heeft de Haagsche Yereeniging „Oranje-Nassau" den 2den corpsprjjs op 200 passen behaald met een gelijk aantal punten als waarmede do lste prijs werd behaald (254). Hier voor hebben geschoten de heeren J. J. Becht, jhr. V. J. G. Beelaerts Van Blokland, A. G. J. Schiedhes, J. Rust en Jac. Becht. Het is de tweede maal dat de lste prijs op 400 passen door deze Vereeniging behaald is, zoodat, volgens de bepalingen van den wedstrijd, do groote verguldzilveren bokaal, door den Koning uitgeloofd, in het bezit der Yereeniging is gekomen. De zilveren beker gaat van de Utrecht- sche "Weerbaarheid naar „de Zwjjger" te Utrecht over, die het volgende jaar nogmaals overwinnen moet om den thans gewonnen prijs te behouden. Het gebouw van de „Koninkljjke Nederlandsche Yachtclub" te Rotterdam heeft in veiling 63,800 opgebracht. Naar het Yad. uit goede bron verneemt, zal het examen voor de leerlingen van de cursussen der regimenten infanterie, om toegelaten te worden tot de hoofdcursussen te Kampen eh 's-Hertogen- losch, op denzelfden tjjd (aanvang September) als het vorige jaar, doch ditmaal te 's-Bosch worden afgenomen. Het getal opengestelde vacaturen is voor de infanterie 45 en voor de administratie 20. - Het examen van onderofficieren voor den rang van 2den luitenant zal in de laatste dagen van Septem ber of in het begin van October aanvangen en te 's-Hage worden gehouden. Yoor de verschillende wapens wordt het volgende getal plaatsen beschik baar gesteld: voor de infanterie hier te lande 25 en voor Oost-Indië 18voor de cavalerie h. t. 1. 2; voor de artillerie h. t. 1. en voor O -I. beiden onbepaald; voor administratie h. t. 1. 6 en voor O.-I. onbepaald. Aan de universiteit te Utrecht heeft prof. Loncq gisteren zjjn laatste kliniek gegeven. Genoemde hoogleeraar zal wegens 70-jarigen leeftjjd aftreden. De Ned. Handelmaatschappjj zal over het afgeloopen boekjaar een dividend van ƒ57 uitkeeren. Yoor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Almeloo en Zeven bergen zal de herstemming plaats hebben op Dins dag 28 Juni a. s. Door den minister van koloniën zijn J. D. Remmers en M. J. Rademaker gesteld ter beschik king van den gouv.-generaal van Ned.-Indie om te worden benoemd tot 3den stuurman bij degouver- nements-marine daar te lande. Het stoomschip „Prins Hendrik" vertrok heden morgen van Amsterdam naar Batavia.; de Anadyr", van Japan naar Marseille, met de mail van Batavia tot 23 Mei, arriveerde gisteren te Port-Saïd. BUITENLAND. Duitschlanil. Prins Yon Bismarck is zoover hersteld, dat hjj weldra naar Kissingen zal kunnen vertrekken om zjjne gewone badkuur te ondergaan. Het vroeger geopperde denkbeeld, om name- Ijjk de Noord- en de Oostzee door een kanaal te verbinden, blijkt eindeljjk tot uitvoering te zullen komen. Yan het oorspronkeljjk voornemen, dat werk op staatskosten te volvoeren, heeft men echter afge zien, en de regeering heeft thans besloten, de uit voering daarvan aan eene Engelsche maatschappjj, vertegenwoordigd door dr. Bartling te Londen, over te laten. Morgen, Zondag, zal te Aken in het hotel „Kaisersaal", de 19de Rjjnlandsche Stenographendag (systeem Gabelsberger) plaats hebben, bjj welke ge legenheid dr. E. Ganttler, uit Elberfeld, over „de toepassing der stenographic in het dageljjksch leven" het woord zal voeren. Het „Stenographenbond voor Rjjnland en West- falen" (systeem Stolze) hield op 11 en 12 Juni te Iserlohn zjjne vijfde algemeene vergadering, waarop 25 afdeelingen met 319 steramen vertegenwoordigd waren. Blijkens het verslag, door den secretaris uit gebracht, omvat het bond thans 46 afdeelingen met 772 leden; buitendien maken nog 67 personen, die niet tot eenige afdeeling behooren, deel van het bond uit, dat dus in het geheel 839 leden telt. In dezelfde richting als het bond werken nog 14 vereeni- gingen met 193 leden, zoodat de nieuw-Stolziaansche school, buiten en behalve de honderden op zich ze"f staande Stolzianen, thans in Rjjnland en Westfalen 60 vereeaigingeu mot 1032 leden sterk is. In het bondsgebied hebben, in het afgeloopen jaar, volgens de officiëele opgaven 815 personen onderricht ge noten. Do inrichtingen waar het onderwjjs in de stenographic, volgens de methode Scholze, verplicht of facultatief gesteld is, zijn twintig in getal. De volgende vergadering zal te Elberfeld gehouden worden. Nadat de huishoudeljjke werkzaamheden afgeloopen waren, hield de heer Helmers uit Keulen een belangrijke voordracht over de ontwikkeling der stenographic, vooral met het oog op het systeem van Stolze. Grroot-Briteraiie. Maandag zal de heer W. Fowler in het Lagerhuis de regeering interpelleeren over de instructie, aan de leden der commissie in de Transvaal gegeven, met opzicht tot de bestemming van het zoogenaamd „betwiste territoir." Hij zal vragen of dit gebied aan de Transvaal, dan wel aan de Zoeloos zal wor den toegewezen, welk laatste overeenkomstig de bepalingen van het tractaat van 1878 zou zjjn. De geldinzamelingen door de commissie van het „Mansion-House," ten behoeve van de noodljjden- den op het eiland Chios, bedragen tot dusver 23,600 p. st., waarvan reeds 21,970 p. st. door gemelde commissie naar Konstantinopel ter verdee ling gozonden zjjn. De vice-minister Dilke deelde gisteravond iu het Lagerhuis mede dat den consul in Tunis in- 8tructiën voor de verder door hem te volgen gedrags lijn gezonden waren, en indien hjj vernam dat hjj door tusschenkomst van den heer Roustan met de Tunesische overheden in officiëel verkeer moest bljjven - dat te doen. Maar deze laatste zaak was nog altijd het onderwerp eener gedachtenwisseling tusschen de Britsche en de Fransche regeering. Den 308ten dezer zal de nieuwe universiteit van Nottingham plechtig en feesteljjk door prins Leopold worden ingewjjd. Telegrammen. BRUSSEL, 17 Juni. De Kamer van Afgevaar digden heeft met 62 tegen 51 stemmen de wet tot wjjziging der voorwaarden van naturalisatie aan genomen. MARSEILLE, 17 Juni. Op het oogenblik dat, ter eere van Mustapha, eersten minister van den bey van Tunis, de troepen defileerden, in de rue de la République, vernam men gefluit en gesis, dat uit het gebouw der Nationale Italiaansche Club kwam. Na afloop van het défilé wilde een dicht opeenge pakte volksmenigte het wapenbord van genoemd gebouw afrukken; niettegenstaande de prefect en de gendarmerie zich hiertegen verzetten, gelukte het aan twee mannen het bord te verwjjderen. De troepen joegen toen het volk uiteen en alle maat regelen werden genomen om de orde te verzekeren. LISSABON, 17 Juni. De processie gisteren alhier gehouden ter gelegenheid van den Sacramentsdag en waaraan de koning deelnam, werd door een incident van politieken aard gestoord. Toen de koning en zjjn staf voorbjjtrokken, vernam men volgens sommigen den kreet„Leve de republiek 1", volgens anderen scheldwoorden tegen de priesters. Yele priesters verlieten den stoet en zochten een goed heenkomen, en de processie kon niet voortgezet worden. Troepen met gevelde bajonet herstelden de orde. ROME, 17 Juni. Garibaldi heeft het aanbod van koning Humbert,' om jaarljjks 30,000 fr. uit 's konings particuliere kas te ontvangen, wegens de diensten door den generaal in het belang der Ita liaansche eenheid bewezen, aangenomen. Als een gevolg van 's konings mildheid zal nn de familie Garibaldi hare huishouding op Caprera op grooteren voet inrichten. ST.-PETERSBUEG 17 Juni. (R. N.). Even goed als vroeger komen de nihilistische brieven en pro clamaties weer tot zelfs in de onmiddelljjke omge ving des keizers. Zijne huisgenooten vinden die stukken op de zonderlingste plaatsen, soms zelfs in hunne zakken, 't Is of een geheime macht ze bin nenvoert; bjj geen mogelijkheid kan men de hand langers ontdekken. - Yóór korten tjjd werd zulk een proclamatie nog gevonden in den zak van een kleedje van het jonge dochtertje des keizers, groot vorstin Xenia. Alle nasporingen naar de schuldigen bljjven volkomen vruchteloos. Soms meende men dat de persoon die de stukken vond, zelf de schul dige zou zjjn, maar grootvorstin Xenia, een kind, staat natuurlijk boven verdenking. Opmerkeljjk is, dat de keizer zelf de stukken totnogtoe niet in zjjn eigen zakken vond. PARIJS, 17 Juni. Het bericht dat Hartmann, de nihilist, wiens uitlevering Frankrijk had geweigerd, in Duitschland is aangehouden en aan Rusland uitgeleverd, wordt tegengesproken door de „Intran- sigeant", welk blad Hartmann onder zjjne medewer kers telt. ST.-PETERSBURG, 18 Juni. Bjj eene circulaire van den minister van financiën wordt de accjjns van spiritus, van 1 Juli af, bepaald op 8 kopeken per graad. CORRESPONDENTIE. - Met de warmte komt de droogte en met de droogte de stof. Het laatste neemt zelfs meermalen de gedaante van stofwolken aan. Dat ondervinden de bewoners langs de paar denspoorwegen alhier maar al te zeer, nu men weder op zulk een onhandige wijze - zonder be sproeiing - bezig is de rails schoon te vegen. Yan een paar bewoners op de Breestraat ontvingen we dan ook reeds per ingezonden stukken hunne klach ten, doch ook zonder dat wjj deze in hun geheel opnemen, twijfelen we er niet aan of de directie, zonder wier voorkennis men zeer zeker aldus te werk gaat, zal dadelijk maatregelen nemen - even als verleden jaar - om aan de billjjke eiscben te gemoet te komen. Zij toch is meer dan iemand anders overtuigd dat de tram er is ten gerieve van het reizend publiek en niet ten ongerieve van de burgers.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2