buitenland. misdaad van gewelddadigheid tegen een bedienen - den ambtenaar onder het waarnemen van zijn dienst, bloedstorting en kwetsing hebbende veroorzaakt, gepleegd mot voorbedachte rade, en 2°. het wan bedrijf van gewelddadigheid tegen een bedienenden .*ambtenJiar, onder het waarnemen van zijn dienst, bloedststortiilg en kwetsing hebbende aangebracht (beide feiten vielen root in het tuchthuis te Leeu warden op 28 Maart 11.), en hem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Evenhuis zat in het tucht- •ihuis als verooédeeld tot 20 jaren wegens rooedwil- ligen doodslag. Hij heeft er dus nu nog een ver- i blijf van 28 jaren te goed. Eenigen tijd geleden had hjj den adjunct-commandant en een der bewaarders met een schaar verwond. Dezer dagen kwam iemand, na een 20- jarig verblijf in Amerika, des avonds te Groningen aan. Den volgenden morgen wandelde hjj de stad eens door en trad een winkel binnen om iets te koope». Bij het uitgaan wilde juist een ond vrouwtje dien winkel binnentredenzij keek den vreemdeling aan eu viel bewusteloos neer. Verschrikt boog zich do vreemdeling om haar te helpen, beschouwde haar wat oplettender en herkende zijne tachtigjarige moeder die te A. woont, juist op dien dag in de stad ge komen was, en met één oogopslag in den vreem deling haren zoon herkend had, die zjjne moeder reeds lang dood waande. Een inwoner van de Belgische gemeente Gheluwe, die de kermis in het naburige Berlaere had bezocht, is op den weg vermoord gevonden. Het lijk was vreeselijk verminkt; aan het hoofd vertoonden zich niet minder dan drie breede wonden, terwijl de linkerzijde van hot lichaam geheel was opengereten. Zes jongelieden uit de gemeente Wer- vicq, verdacht van den moord of van medeplichtig heid daaraan, zijn in heohtenis genomen. Aanleiding tot de gruweldaad was het weigeren van een glas bier. Prinses Dolgoroucki, de weduwe van wijlen Alexander II van Busland, zou onderhandelen over den aankoop van een der fraaiste hotels te Ems. Zij schijnt zich in die stad te willen vestigen, waar zij gedurende eonige zomers in gezelschap van haar keizerlijken echtgenoot leefde. Te Saint-Etienne de Rouvray heeft het volgende treffende drama plaats gehad: Arthur Gand, zestien jaar oud en met zijn zusje van vijf en zijn broertje van drie jaar door zijn moeder ver laten, besloot met hen te sterven en stak daartoe een komfoor met kolen aan. Toen de veldwachter, dien men had gewaarschuwd, de deur van het ver trek met geweld opende, vond hij het knaapje dood >en het meisje in bedenkelijken toestand. Arthur zelf, die weinig van den kolendamp had geleden, is in arrest genomen. Op zijn vroeger levensgedrag valt niets aan te merken en alleen wanhoop over hun verlaten toestand schijnt hem tot de noodlottige daad te hebben gebracht. Te Yeddo is uitgegeven op last van de Japansche regeering een groot woordenboek in vijf talen (Japansch-Fransch-Engelsch-Duitsch en Hol- landsch) betreffende het krijgswezen en do marine. Het is een groot boekdoel, in Enropeoschen trant gedrukt door een Japansch typograaf, en vergezeld van een atlas met afbeeldingen, die zeer zorgvuldig gegraveerd zijn. De schrijver, die aan dit werk het meest arbeidde, is de kolonel van den staf Harada- Kadermite. De politie te Marseille heeft een jong- mensch nit Lyon gearresteerd, pas 14 jaren oud, die, na een goeden greep in zijns vaders kas gedaan en diens juweelen ontvreemd te hebben, thans op hot punt stond, per stoomboot, naar Algiers over te steken. Men kan zich de blijdschap van den onden heer voorstellen, die op een telegram van de politie onmiddellijk overkwam, toen hij, zoo juist bijtijds nog, weder in het bezit van zijn geld, zijn juwee len enzijn zoon geraakte. - In dezelfde stad zijn twee Brazilianen aangehouden, die gesignaleerd waren als schuldig aan een diefstal van juweelen bij de bank van leening te Rio-Janeiro, ter waarde van 100,000 franken. De'kostbare steenen werden in hun bezit gevonden. De corr ectioneele rechtbank te Brussel heeft den heer Frans Duval de Beaulieu, die den artillerie-luitenant Yan Sehiervel in een duel doodde, tot- 18 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld, Arthur Duval de Beaulieu, oom van den vorigen, tot 3 maanden en 300 fr.; Oscar Van Denterghem, tot 2 maanden en 200 fr.; Ferd. d'Oul- tremont tot 1 maand en 300 fr. ea Robert Reyn- tjes, luitenant bij de artillerie, tot 8 dagen en 150 franken (de vier laatsten wegens hunne deelneming aan het tweegevecht, als getuigen). Verleden week zijn te Aigle, in het Zwitsersche kanton Waadtland, de twee moordenaars tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, die in het najaar van 1880 de weduwe Bnrnier en haar kleinzoon bij Sépey en kort daarop een veehande laar op den Gemmi vermoord hadden. Zij waren met het geroofde geld gevlucht, een hunner naar Amerika, de ander naar het kanton Wallis. Laatst genoemde werd hier spoedig in hechtenis genomen, de ander door de regeering der Voreenigde Staten uitgeleverd. Zij moeten nu nog te Bern wegens den moord op den Gemmi terechtstaan. Een 17-jarige knaap, die, op weguit de kerk, eon véér hem nit wandelende dame van achteren aangreep en van hare portemonnaie, in houdende 32 pfennige (19 cents Holl.) beroofde, zonder haar overigens eenig letsel toe te brengen, is door de rechtbank te Kleef tot vier jaren gevan genisstraf veroordeeld. Een jonggehuwd paartje uit Marseille, dat met een gezelschap van eenige vrienden en vriendinnen te Lyon, waar het tijdelijk logeerde, aan het spelevaren was, is op zeer noodlottige wjjze om het leven gekomen. De golfslag van een voor bijvarende stoomboot bracht een weinig water in het lichte vaartuig, en de beweging, door de ver- sohrikte vrouwen veroorzaakt, deed het daarop kan telen. Allen bereikten behouden den vasten wal, behalve de jonggetrouwden, die door den stroom werden medegesleept en in elkanders armen den dood vonden. Een jonkman, die zijn aanstaande, een kamenier bij een dame te Parjjs, heimelijk een be zoek had gebracht, wilde, toen hij de vrouw des huizes hoorde naderen, zich verwijderen langs den zelfden weg, waarlangs hij was gekomen, nl. het dakvan het vijf verdiepingen hooge huis stortte hjj echter neder op de binnenplaats; eonige oogen- blikken daarna gaf hij den geest. Door politie-agenten te Londen zijïn gisteren gearresteerd twee mannen en eene vrouw, die in het bezit waren van tien pakjes diamanten, afkomstig van den diefstal bij Yictor Sturbel in de Rue des Fripiers te Brussel. De derde-klasse-wagens op de lijn van Parijs - naar Lyon en de Middellandsche Zee zijn sedert eenige dagen van kussens voorzien. Verleden Zondag hebben in Minnesota, Iowa en Noordelijk Missouri hevige stormen gewoed, welke groote schade hebben aangericht. Meer dan zeventig personen moeten het leven verloren hebben. Ook zijn veel paarden en vee omgekomen. Hier en daar werden geheele huizen van den grond gelicht en over de toppen der boomen heen geslingerd. Frankrijk. De ministerraad moet besloten hebben om der Kamer voor te stellen, Parijs en de koloniën op het stuk der verkiezingen onder het geroeene recht te brengen en voorts in negen arrondissementen des lands wegens de vermeerdering der bevolking één vertegenwoordiger meer te doen kiezen. Ten gevolge van een en ander zou de nieuwe Kamer 554 leden tellen in plaats van 534. De gravin van Chambord heeft aau den Paus 10,000 fr. ten geschenke gezonden. Te Parijs zal eerstdaags in het hotel Drouot eene eigenaardige verzameling onder den hamer komen, bestaande in plakkaten uit den tijd der republiek van 1848, het keizerrijk, het beleg van Parijs, de commune enz., de „canards'' gedurende hetzelfde tijdvak in omloop gebracht, de geïllus treerde politieke bladen en wat niet al. De verza meling telt 7000 nummers. De Senaat heeft gisteren het ontwerp op het recht van vergadering aangenomen met de wijzigin gen, zooals die door de Kamer van Afgevaardigden, nadat het teruggekomen was van den Senaat, daarin waren gebracht. - De heer Tolain, van de uiterste linkerzijde, heeft een voorstel ingediend tot wijziging der constitutie. Hij heeft de urgentie er voor gevraagd, die echter door den Senaat niet is aangenomen. Hayes, de oud-president der Yereenigde Staten, wordt binnenkort te Parijs verwacht. Half-officiëel wordt tegongesproken dat de ge zondheidstoestand der troepen in Tunis ongunstig zou zijn: het aantal zieken en gewonden in Tunis en Constantino bedraagt slechts 486, bij eene leger- sterkte van 26,300 man. Italië. De Gazetta'' maakt de benoeming openbaar van 31 nieuwe senatoren, waarschijnlijk met het doel om er de kieswet door te helpen. De inwoners van Reggio hebben besloten een monumentale telescoop op te richten ter eere van hun grooten mede-ingezetene, den astronoom Pater Secchi. Spanje. De minister van buitenlandsch» zaken en de Engelsche gezant hebben gisteren «en langdurig onderhoud gehad betreffende wapeningen te Gibraltar. Luidens een bericht uit Madrid heeft et;n Israëliet, in naam zijner 60,000 vervolgde geloofsgcnooten in RuBland, den Spaanschen gezant te Konsta ntinopel om bescherming gevraagd. De koning en de minis ters, deswege geraadpleegd, hebben onmiddellijk ge- telegrapheerddat alle Israëlieten, die in S^ tan je verlangden t? komen, daar, in het oude land hui'ner voorzaten, de gewenschte bescherming zouden vind en. Portugal. Volgens particuliere berichten uit Lissabon heeft de Transvaalsöhe agent Portugals regeeringsledtar geïnterviewd over de opheffing van het Delage»- tractaat en daarop sterk bij hen aangedrongen. De ministers erkenden dat de opheffing vara het verdrag wenscheljjk was, maar zjj ver klaarden, niet openlijk de opheffing te kunnen aan bevelen wegens de plaats gehad hebbende onder handelingen met EDgeland over het plan tot aan leg van een spoorweg van de Delagao-baai, nadat de onafhankelijkheid der Transvaal een fait accompli was geworden. De agent sprak met de ministers ook over het bestuur van de Transvaal. De regee ring was voornemens consuls te benoemen in de hoofdsteden van Europa en Amerika. Groot-Britamiic. De correspondent van de „Standard" te Durban meldt uit nogal vertrouwbare bron uit Pretoria vernomen te hebben dat men over het algemeen aldaar het er voor houdt dat d® commissie zich verklaren zal voor het overdragen van de geheele Transvaal aan de Boeren. Sommigen van de Engel sche partij zijn zelfs van meening, dat, met eert krachtig Engelseh resident, goede- rechtspraak en- een bekwaam minister van financiën, de Transvaal den in haar handel geleden schok zou kunnen to boven en tot bloei en welvaart komen. Maar zij betwijfelen of de genoemde voorwaarden vervuld zullen worden-. Zoo eene zwakke regeering, gelijk de vroegere, in de Transvaal optreedt, dan zouden zij de toekomst donker inzien. Voorts werd den correspondent gemeld dat hot in Pretoria geen ge heim is, dat generaal Wood het stellen van een strook lands onder Britsch protectoraat tasschen het land der Boeren en Zoeloeland zeer noodig acht, maar dat de andere leden der commissie van een ander gevoelen zijn. Men hield het er zelfs voor dat generaal Wood liever zjjn ontslag als lid der commissie nemen, dan hierin toegeven zou. Aan de „Daily News" wordt uit Kaapstad gemeld dat de Basutos de hu» opgelegde boete i» ree be taald hebben. Uit Konstantinopel wordt aan de „Times" geseind dat de sultan ernstig ziek is. De Londenscho telegrafisten hebben gedeelte lijk tot een werkstaking besloten, aanvangende den 27sten dezer. Tot den 9den dezer waren onder de werking van de dwangwet in Ierland 110 personen gevan gengenomen, waarvan 49 in Kilmainham, 27 in Galway, 15 in Lunerik, 16 in Naas, 8 inDundalk. De bekende luitenant-generaal sir Donald M. Stewart en de generaal-majoor sir Frederik S. Roberta zijn tot den rang van „baronet" verheven. Rusland. De heer Pobjedonoszeff, voorzitter der Synode en thans de vertrouwdste raadsman van den czaar, die door hem van den een oogenblik betreden weg tot hervorming der staats-instellingen afgebracht is, moet van de nihilisten den volgenden brief ontvangen hebben: „Laat af van uw schijnheilig werk, den czaar tot het bestuur met den knoet, het bestuur van Iwan en Nikolaas, over te halen. Zal de knoet nogmaals in Rusland heerschen, dan zult gij de eerste zjjn, die door den knoet sterft, want dan zijt gjj ook niet 'beter dan Mesentzeff, Krapotkin en al dat gespuis, hetwelk wij om hunne wreedheden straffen moesten. Uw meester verlangt van ons oog om oog; welnu, wij zullen van u nemen tand om tand. Neem deze waarschuwing ter harte, eer het te laat is, want alleen de dooden spreken niet meer en staan niet weder op om oen nieuw en beter leven te leiden." De keizer on de keizerin zijn gisteren met hunne kinderen naar Peterhoff vertrokken,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2