Zaterdag 18 Juni. N°. 6543. A°. 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met nitzóndering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBJLHTt Voor Leiden per 8 muadea.f 1.10. Franco per post.1.40. Abonderiyke Nommen.a *J®> PRIJS DER ADTERTEHTIEHi Van 1—8 reftl».1.0B. Iedere refél meer0.17fc Grootet» letten naar plaatsrwmte. STADS-BERIOHTEN. PATENTBLADEV. De' BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur, va» leiden doet te weten dat de ingevnlde patentbladen over het IVde kwartaal, dienst 1880/81, by het College van Zetter», in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar z(jn van 18 tot en met 22 Jnni a. uitgezonderd de Zondag, dagelijks van een tot drie nren. leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 17 Jnni 1880. DE KANTER. LEIDEN, 1? Juni. In het dezer dagen in drnk verschenen ge meenteverslag van Haarlem wordt gezegd dat de zaak der scheiding van burgerrechtelijke eigendom men, tusschen Haarlem en Leiden gemeen, waartoe 29 Mei 1872 besloten werd, tot stand is gekomen bij eene akte van scheiding, 13 Maart 1880 door B. en Ws. van Leiden en van Haarlem geteekend. Daarbij zijn aan de gemeente Leiden in eigendom toegekend en afgestaan, onverminderd de rechten, welke derden daarop kunnen doen gelden, de ge meenschappelijke bezittingen, erven en gronden, die gelegen zijn langs de trekvaart en het trekpad en niet bestemd zijn voor den openbaren dienst, lig gende Yan den steenen paal aan het punt, genaamd Halfweg, af tot aan de stad Leiden; en aan de ge meente Haarlem gelijke privaatrechtelijke eigendom men, gelegen langs voormeld trekpad, van den stee nen paal aan het punt, genaamd Halfweg, af tot aan de stad Haarlem. De toespraak op den 25sten jaardag van de Leidsche Kweekschool voor Zeevaart door den voor zitter dr. A. Rutgers Yan der Loeff ter algemeene vergadering van den 18den Mei 11. gehouden, als mede het verslag over den toestand dier school over het afgeloopen jaar in dezelfde vergadering door den secretaris-directeur den luit. ter zee lste kl. C. H. De Goeje uitgebracht, zjjn thans, ieder afzonderlijk, in drnk verschenen. De Juni-aflevering van „het Leeskabinet" bevat een „In Memoriam" met lithogrophisch portret van wijlen den heer Gualth. Kolff door onzen stadgenoot den heer D. F. Yan Heyst. Yan do 114,684 kiezers in de 38 districten, waar thans de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben plaats gehad, hebben 66,843 kiezers ge stemd. De drie zetels, welke de liberalen verloren, zijn aan de anti-revolutionairen gekomen. Als men de herstemmingen te Almeloo en Zevenbergen buiten rekening laat, dan is de verbonding der partijen in de Kamer thans aldus: liberalen (hieronder is de heer Van Houten, die zich zelf als afgescheiden van deze partij beschouwt, niet medegerekend) 47, anti revolutionairen 15, katholieken 17, conservatieven 4. Worden de heeren Insinger en Yan de Werk her kozen, dan zal de verhouding zijn: 48 liberalen, anti-revolutionairen 15, katholieken 17, conserva tieven 5dus tegenover 48 liberalen 37 anti-liberalen. De heer De Burlett heeft aan den Rotter- damschen gemeenteraad concessie aangevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van daar naar Hillegersberg. Naar men verneemt, is mevr. Burlage—Ver- woert aan de Rotterdamsche afdeeling van „het Nederlandsch Tooneel" verbonden. Haar echtgenoot zal optreden als secretaris van de directie aldaar. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Delft is thans de heer W. Yan Thienen benoemd tot organist der Onde Kerk. De waarneming dezer betrekking was reeds sedert eenige maanden voor- loopig aan dien heer opgedragen. Op gezag van den heer Raffalovicb, die met de heeren Dumont en Chambon optreedt als directie van de Maatschappij tot oprichting van het „The atre Indien", deelt het HbL mede dat de gebou wen, uitmakende het Parklokaal te Amsterdam, spa verkocht mui die Maatschappij. Tegen 1 Octo ber a. ,s. wordt met de afbraak een aanvang ge maakt en tegen het einde van 1882 mag men de opening van den nieuwen schouwburg te gemoet zien. De heer W. Stumpff treedt op als directeur voor de exploitatie. De eereprijs, bestaande in een zilveren bokaal, aangeboden door de Provinciale Staten van Utrecht, en naar welke medegedongen werd door de over winnaars van de drie gouden medailles, is bij den wedstrijd der Utrechtsche studentenvereeniging be haald door de Rotterdamsche schutterij, terwjjlhet corps koninkljjke scherpschutters aldaar den eersten vaandelprjjs behaald heeft. Op de aanbeveling voor een directeur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Rot terdam zijn geplaatst - alphabetisch - de heeren: W. De Hartog, directeur der H. B.-S. te Nijmegen; dr. Hoogewerff, leeraar der H. B.-S. te Rotterdam, en J. Menalda Yan Schouwenburg, leeraar der H. B.-S. te Rotterdam. In de algemeene vergadering van de Protes- tantsche Vereeniging Unitasgisteren te Arnhem gehouden, is besloten eene prijsvraag uit te schrij ven over „de afzwering van Spanjes heerschappij, in hare betrekking tot de staatkundige vrijheid, geschiedkundig toegelicht met het oog op de be langen van het Protestantisme in onze dagen". Aan het best gekeurde antwoord wordt f 100 toegekend. De heer A. De Wever, geboren te Sittard, heeft te Utrecht met goed gevolg het lste natuur kundig examen afgelegd. De minister van financiën ad interim maakt aan de belanghebbenden bekend, dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September aanstaande, dageljjks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kan tore van de betaalmeesters in de arrondissementen, de voldoening zal plaats hebben der in de verschil lende grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van den Staat, loopende over de tweede drie maan den van het jaar 1881. - In 1882 zullen voor den dienst in Neder landsch Indië noodig zijn 10 onderwijzers 3de kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en voorzien van aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor het Fransch. Zij zullen in de eerste helft van November a. s., met een uit Nederland vertrekkend stoomschip, de reis naar Ned. Indië moeten aanvaarden om aldaar tegen 1 Januari 1882 aanwezig te zijn. Hoofdonder wijzers beneden den leeftijd van 30 en hulponder wijzers beneden den leeftijd van 24 jaren, genegen zich als onderwijzer 3de kl. aan 's lands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan dr. A. T. Yan Aken, schqolopziener van het district 's-Gra- venhage, franco in te zenden request, onder over legging der gevorderde bewijsstukken. Zij die ter beschikking van don gouverneur-generaal worden gesteld, genieten: a. eene gratificatie voor uitrus ting ten bedrage van f 500b. een voorloopïg trak tement van f 100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia; en c. overtocht naar Batavia als gouvernements-passagiers der eerste klasse, casu quo ook voor het wettig gezin. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, is gisternamiddag te drie uren Dungeness gepasseerd en kwam heden om 12 u. te Amsterdam aande „Drente", van Rotter dam naar Java, vertrok gisteren van Southampton de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, is gis teren van Napels vertrokken en de „W. A. Scholten" Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Z. M. heeft met 1 Juli a. s. benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrechtter stand plaats de gem. Utrecht, A. M. Beijerman, notaris te Woerden; ter standplaats de gem. Woerdon,mr. G. H. Fuhri Snethlage, cand.-notaris te Leiden. [In een gedeelte van ons vorig nommer reeds medegedeeld.] Gemengd Nieuws. Hedenmiddag om één uur is het lijk van een onbekend persoon buiten de voormalige Hoogewoerdspoort opgehaald en older toezicht van een veldwachter naar het drenkelingenhuisje over gebracht. Bij het laden is hedenmorgen een koe van de loopplank in plaats van in het vaartuig in den Ouden Singel terechtgekomen. Met veel moeite slaagde men er echter in het dier weer behouden naar boven te krijgen. Door de politie is gisteren op de Zijl te Rotterdam eene woning geopend, welke door slechts één persoon bewoond werd en sedert geruime» tijd gesloten was gebleven. Zij vond het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerend lijk va» een manspersoon. Te Rotterdam hebben twee jongens aan het Achterklooster een meisje zoodanig met een steen in het aangezicht geworpen, dat het ongeluk kige kind waarschijnlijk een oog zal moeten mis sen. Een zelfde ongeval overkwam het kind vóór eenigen tijd eveneens, zoodat het reeds een oog had verloren en nu wellicht door de schandelijke balddadigheid van een paar straatjongens geheel blind zal zjjn. Uit Oudenbosch bericht men aan het „Utrechtsch Dbl." dat aldaar stoker De Beer van een trein is gevallen; hij is zwaar aan het hoofd gekwetst en heeft vermoedelijk hersenschud ding bekomen. De dokter is direct ontboden en op- diens last is de ongelukkige onmiddellijk naar het gasthuis te Oudenbosch vervoerd. De oorzaak is onbekend. Te Bunne, een gehucht onder Vries, heeft een schaking op klaarlichten dag plaats gehad. Een 17-jarig meisje werd door zekeren H. K., die geruimen tijd bij den landbouwer J. N., oom en voogd van het meisje, als knecht gediend had, weggevoerd. Het paartje vluchtte naar Peize, waar de landbouwer hen echter ontdekte. Daar volgde een hevige worsteling, waarbij J. N. het onderspit moest delven, waarna H. K. met zjjn bult verder op de vlucht ging. Te Assen woonteen9 0-jarigman, die75 klein- en achterkleinkinderen heeft. Toen J. S. Brandsma en vrouw, naar' Assen vervoord als verdacht van schuldig te zjjn- aan den te Zuidwolde gepleegden moord, weder op vrije voeten werden gesteld, na drie dagen in het huis van arrest te hebben vertoefd, had een aan doenlijk tooneel plaats. De man en vrouw waren ieder afzonderlijk opgesloten geweest. Bij het weder zien vielen zij elkander snikkende om den hals en bij de vrouw scheen het gemoed zoo vol, dat zjj in onmacht viel. Dat hier niet aan comedie valt te denken, bewijst dat het aan den geneeskundige der inrichting, juist aanwezig, eerst na veel moeite gelukt is haar weder bij te brengen. Een der Arnhemsche bejaarde agenten van politie wilde twee beschonken personen op het Nieuweplein, die daar allerlei balddadigheden pleeg den, arresteeren. In do worsteling, die daarbij ont stond, sloegen zij hem het rechterdijbeen stuk, zoodat hij per rijtuig naar zijne woning moest worden gebracht. De agent verkeert niet buiten levensge vaar. De daders zjjn in arrest en zullen hunne daad, in dronkenschap gepleegd, zwaar moeten boeten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren arrest gewezen tegen Aaldrik Rudolfs Evenhuis en hem schuldig verklaard aan 1°. de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1