De Tolgende 38 cadetten voldeden aan het eind examen voor 2den luitenantInfanterie hier te lande Schilfgaarde, Heisterkamp, Indewey, Makkink, De Brnyn, Grubé, Boelen en Kleinsma; - Infanterie O.-I.: Van der Star en Kerrebijn; - Cavalerie hier te lande; Mathon en Enschedé; - Artillerie hier te lande: Preuyt, Neeteson, Collette, J. K. VanHoog- etraten, Dell, Bosch, Bergansius, Yan der Hoog, Elout, Van Doesburgh, Nijhoff, Brünings, Blokhuys en Schenk; - Artillerie O.-I.: Kern en C. W. Yan Hoogstraten; - Genie hier te lande: Westenberg, Schuyl, Berkhout en Visser; - Genie O.-I.: Swart- bol, Idenburg, De Blaauw, Rudolph, Hageman en Lankhout. Het kiescollege te Amsterdam heeft tot pre dikant bij de Ned. Ned. Herv. gemeente aldaar beroepen den heer P. Bartstra te Wassenaar. Tot gewoon hoogleeraar in het burgerlijk recht en de burgerlijke rechtsvordering aan de gemeen telijke nniversiteit te Amsterdam is benoemd mr. J. P. M. Moltzer, advocaat aldaar. Niettegenstaande de belasting op het gedis tilleerd f 114,252.82| en de loterij f 144,443, dus te zamen f 258,695.82^, minder hebben opgebracht, zoo is toch het totaal bedrag der opbrengst van de belas tingen over de afgeloopen vijf maanden f 1,240,753.97 hooger dan over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Hiertoe hebben de accjjns op de suiker f 5§2,523, de indirecte belastingen, zegel-, registratie-, hypo theek- en successie-rehten f 485,711, de posterijen en de telegrafen f 115,663 en de invoerrechten 74,037 bijgedragen. Op de directe belastingen, grondbelastingen, personeel en patenten is gezamen lijk meer betaald 139,215, doch dat is niet geheel als vooruitgang aan te merken, maar kan ook eeno vervroegde aanzuivering zijn. De opbrengst blijft nog altijd f 1,315,354 beneden de raming, doch dit is een gewoon verschijnsel, dat zich telken jare in de eerste helft van het dienstjaar vertoont. Ten vorigen jare was de opbrengst op dit tijdstip 1,840,310 beneden de raming en toch is zij aan het einde des jaars tot f 4,389,896 bgven de raming gestegen. De reden, waarom de kadermanoeuvres in enkele garnizoenen als 's-Hage en Leiden doorgaan, terwijl zij o. a. te Maastricht, Bergen-op-Zoom en Breda op hooger bevel gestaakt zijn, moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de onkosten die •deze manoeuvres op groote schaal veroorzaken, niet uit de voor onderwijs aangewezen gelden kunnen bestreden worden, en dus machtiging van het depar tement van oorlog noodig is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van het dageljjksch bestuur aangenomen, om de inkomstenbelasting in te trekken en te ver vangen, voorloopig voor een jaar, door een hoofde- lijken omslag. De raad benoemde een commissie tot onderzoek der grondslagen, waarop de directo belasting behoort te worden geheven. Tevens werd vastgesteld een adres aan de Tweede Kamer, waarin opnieuw wordt aangedrongen op ver werping van het wetsontwerp tot verbetering der Keulsche Vaart, als gevende niet don waterweg naar den Rijn, dien Amsterdam behoeft. - Binnen weinige weken zullen voorstellen tot het bouwen eener nieuwe Beurs worden ingediend. De heer A. Godschalk, R.-K. bisschop te 's-Bosch, is door den Paus benoemd tot zjjn huis prelaat en assist.-bisschop bij den pauselijkon troon. Op den lsten Januari 1881 telde ons land een bevolking van 4,060,578 zielen, waarvan 2,007,049 van het mannelijk en 2,053,529 van het vrouwelijk geslacht: alzoo 46,480 vrouwen meer ■dan mannen. De bevolking is in het vorige jaar met 47,885 zielen toegenomen. Uit Wildungen verneemt hot N. v. d. D. met genoegen dat de toestand van den Koning, naar het uiterlijk te oordeelen, zeer bevredigend moet zijn. Onze Koning gebruikt trouw viermalen daags, te beginnen kwartier over zevenen, zijne glazen water (Victor), natuurlijk in overleg met den baddokter Stoker. De Koningin maakt do waterkuur niet mede. Ongelukkiglijk laat het weer veel te wenschen over; het is koud en regenachtig. De minister van financiën ad interim geeft kennis dat door hem eiken Donderdag, des middags te 12 uren, aan het lokaal van het departement van financiën zullen worden ontvangen diegenen welke hem over zaken het gezegde dopartement be treflende, wenschen te spreken. Hot stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Gibraltar; do „Prinses Marie", van Bafavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zondag Gibraltar; de „Pol lux" is gisteren van Nieuw-York te IJmuiden aan gekomen. Gemengd Nlenws, Do crayon-teekeningen naar gewone photographieën, bij de heeren D. Sala en Zonen geëxposeerd, trekken bij voortduring veler aandacht. Er moeten hier ook reeds tal van bestellingen zijn gedaan. Wij vernemen dat nog slechts enkele dagen de teekeningen, met hot kolossale middelstuk, ter bezichtiging zullen blijven gesteld. Al spelende geraakte gisteravond om zeven uren in den Nieuwen Rijn te water een 8-jarig jongetje, genaamd D. V.; het werd echter spoedig door eenige omstanders gered. - Hedennamiddag om halftwee viel op dezelfde wijze in de Klein-Aard- appelenmarkt een 8-jarig meisje, dat gered werd door zekeren Tennis Eichhorn. Om misverstand te voorkomen ver zoekt men ons mede te deelen dat de schoorsteen brand gisteren in de Plantage plaats had in de woning N\ 1, bewoond door de familie Kruyff. Onder de gemeente Leidschendam is een vrouw door een molenwiek getroffen en daar door zoo ernstig gewond, dat zij binnen weinige oogenblikken bezweek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te 's-Hage in do woning van den heer M. in de Rembrandtstraat ingebroken. De dief moet overeen heining geklommen zijn en vervolgens door uitsnij ding van een ruit zich toegang tot het huis ver schaft hebben. Een som van f 240 aan geld en pa pier moet er gestolen zijn. Eene familie, bestaande uit man, vrouw en kind, bracht Zondag-middag een bezoek aan eene andere, in de Rubroekstraat te Rotterdam. Na de eerste begroetingen werd een kop thee ge schonken. Nauwelijks echter had de man die het bezoek was komen brengen, het kopje aan de lip pen gezet, of bij zonk op zijn stoel ineen. De haas tig ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren's avonds werd het lijk onder toezicht weggehaald. Bij het openen van een der bruggen aan het Westerhoofd te Amsterdam zat gisteren een kruier rustig op zjju wagon, beladen met eenige kisten, met het ongelukkig gevolg dat de man er afviel en met het hoofd tegen het trottoir terecht kwam, hetgeen oogenblikkelijk zijn dood tenge volge had. In verband met het vorige bericht wordt thans gemeld, dat de bekende harddraver „La Yi- tesse'', van den heer Joost Smits te Dubbeldam, voor Engelsche rekening gekocht is, doch voorloo pig in ons land blijft en wol bij den pikeur J. De Boer te Wateringen, onder wiens leiding genoemd paard heden bij de harddraverij te Utrecht zal mededingen. Het buitengoed „Wijngaardberg" nabij Moersen is door Fransche geestelijken aangekocht en zal in een gesticht voor krankzinnigen worden herschapen. Men schrijft uit Breda: Uit Roosendaal is hier gevankelijk binnengebracht Jules Victor Guillemin, oud 26 jaren, die den 9den Mei 11. uit de gevangenis te Sedan ontslagen, na vele wisse lingen zich den 23sten Mei 11. te Winterswijk heeft opgehouden, vervolgens te Tholen is aangehouden en eindelijk aan de Rijkspolitie te Roosendaal is overgeleverd. Er bestaat sterk vermoeden dat deze persoon de dader is van den moord op het dienst meisje te Zuidwoldo. Een bij hem gevonden scheer mes, Duitsch bankpapier, Belgisch goud en ken- teekenen van nog meer bezwarenden aard geven tot dit vermoeden aanleiding. Een treurig ongeval heeft zich te Kas sei voorgedaan. Een pachter van het jachtrecht in het bosch had reeds dagen lang op een wild hert geloerd, dat zich nu en dan vertoonde. Deze week was hij weer op den uitkijk en hoorde geritsel in een dichtbegroeid boschje; hij zag er een bruin lichaam en dacht niet anders of daar was zijn hert fluks logde hij aan en schoot Doch dichtbij gekomen, vond hij er een arme vrouw, moeder van zes kinderen, die in haar bloed baadde en weldra ook den geest gaf. Hij had zich door het bruine kleed der vrouw, die hout gesprokkeld had, laten misleiden. Troosteloos gaf hij zelf van zijn onwilli- gen doodslag kennis aan de justitie. De Fransche biljartspeler Bataille, die door Donderdag-avond 1286 caramboles te maken, zijn partner Duraans, die 2400 punten had, op 139 na inhaalde, heeft ten slotte de partjj gewonnen. Hij had 3000 caramboles, toen Dumans nog op 2727 stond. Zij zullen nu om 8000 fr. overspelen. Te Quesnoy-sur-Deule, dep. du Nord, is een afschuwelijke moord gepleegd op een meisje van 3 jaren, door een stiefvader, in een plotselingen aanval van waanzin. Nadat hij eerst zijne vrouw in den rug gebeten, vervolgens de wang en een vinger afgescheurd had, wilde hij ook de oudste dochter aanvallen. Op het geschreeuw snelde een 67jarige buurman toe, dien hij in de worsteling in de keel en nog een vinger afbeet, zoodat de man in zwijm viel. Hij zocht toen het nog te bed liggend kind van 3 jaar oud op, beet het op tal van plaatsen in het lichaam, trachtte het den ruggegraat te breken, sloeg het de beide beenen stuk tegen den vloer, kneep het den neus en een oor af en sloeg het ton slotte met eene lamp de hersenen in. Met behulp der gendarmes is de ongelukkige ten slotte gearresteerd. Twee stoombooten voeren dezer dagen om hot hardst op de Mississippi bij Nieuw-Orleans. Deze vermakelijkheid had het treurige gevolg, dat de stoomketel van een der booten sprong, waarbij twee personen op de plaats dood bleven en ver scheidene anderen zulke ernstige brandwonden kre gen dat spoedig tien hunner bezweken. Delaatsten waren allen kleurlingen. De Rus, die door de Pruisische gendar merie aan de Russische autoriteiten is uitgeleverd en Zaterdag te St.-Petersburg is aangebracht, is gebleken Kobeseflf te zijn, een der medeplichtigen aan den jongsten moordaanslag op den czaar. Op Chios heeft Zaterdag-morgen weder een schok van aardbeving plaats gehad. Een Turk- sche tempel en verscheiden reeds gedeeltelijk ver nielde huizen zijn nu geheel ingestort. Twee per sonen zijn daarbij licht gewond. Te Parijs is in de laatste twee dagen 1n den tuin der Tuilerieën een geïmproviseerde kermis gehouden, met kramen van allerlei soort en tenten waarin de aanzienlijkste dames, de grootste artisten der wereldstad, als koopvrouwen optraden. Men vond er een klein paardenspel, een café-concert en zelfs. een geïmproviseerden blindeman. De opbrengst, grootendeels voor de slachtoffers van Chios, was den eersten dag 120,000 fr. Uit Valparaiso wordt geméld dat een 1000-tal Chineezen door de negers uit Canete, in Peru, nabij Santa-Rosa, zijn vermoord. Baron Sothen, een Oo stenrijk sc h edel man, die als bankier een groot vermogen verworven had en de laatste jaren op een landgoed bij Weenen leefde, is door zijn houtvester doodgeschoten, uit wraak dat zijn meester hem den dienst had opgezegd. De dader stond vrij gunstig bekend en heeft zich zei ven bij de politie aangemeld. De overledene gaf herhaaldelijk groote sommen voor katholieke kerke lijke stichtingen. Maar ook andere instellingen werden niet zelden door hem bedacht; zoo schonk hij eens 100,000 fl. aan het fonds voor invaliden. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de Kamer is een krediet-aanvraag van 14,226,000 fr. voor de expeditie naar Tunis inge komen, tot dekking der uitgaven tot 10 Juli a. s. De totaal-kosten worden daardoor (van 1 April tot 10 Juli) 19,921,276 fr. De indirecte belastingen en accijnzen hebben over de maand Mei 13,168,000 fr. boven de raming opgebracht, waardoor de raming sedert 1 Januari reeds met 86,127,000 fr. is overschreden. Do vier groepen der linkerzijde hebben zich, ieder afzonderlijk, met groote meerderheid tegen eene vervroegde ontbinding der Kamer verklaard; de bijeengetelde stemmen waren250 tegen en 70 voor. Gri'oot-Bi'itlinnië. Met het oog op zjjn personeele bezittingen in Engeland is het testament van wijlen Paus Pius IX, die den 7den Februari 1878 stierf, dezer dagen te Londen onderzocht. Er is een beëedigde verklaring afgelegd, dat de persoonlijke eigendommen van den overleden Paus in Engeland de waarde van 800 pond sterling niet overschrijden. De zonen van den prins van Wales, Albert Yictor en George, hebben zich van Albany naar Melbourne ingescheept. Zij zullen op reis Adelaide aandoen. Te Portsmouth heeft de Turksche admiraal Hobart-pacha, een geboren Engelschman, op eene conservatieve meoting hot woord gevoerd. Hij be weerde dat do buitenlandsche politiek van het ka- binet-Gladstone ten gevolge had gehad, dat het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2