Te Mons is Pinkstermaandag, bij gele genheid van de wedrennen, een jockey van het paard geslagen en op de plaats dood gebleven. Eene eigenaardige weddenschap werd onlangs te Berlijn gedaan. Het gold namelijk de vraag, hoelang een ruiter op een stilstaand paard kon blijven zitten zonder in slaap te vallen. Luite nant Yon S., een op alle renbanen zeer bekend sportsman, nam aan om 24 uren, zonder af te stij gen of in te slapen, op hetzelfde paard in den stal voor de ruif in den zadel te blijven zitten en hij heeft de weddenschap gewonnen. Te Genève is in den nacht van Woens dag op Donderdag, omstreeks halfeen, een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen. De ther mometer is aldaar zes graden gestegen. Op de ber gen zijn groote massa's sneeuw gevallen. De reeds talrijke toeristen op de Righi zijn door de sneeuw in hunne hotels volkomen geblokkeerd. De heer Bradlaugh heeft te Bristol op eene meeting gesproken, die echter ook door tegen standers werd bjjgewoond, hetgeen tot eene kloppartij aanleiding gaf. Een jeugdig Amerikaan heeft zich in een hotel te Parijs, uit wanhoop wegens onbeant woorde liefde, opgehangen na vooraf een hanswor- stenpak aangetrokken te hebben. Zijn doel met die vermomming was niet, zooals men oppervlakkig zou denken, om daardoor op zinnebeeldige wijze het dwaze van zijn daad te kennen te geven, maar wel omdat hij in dat kostuum op een gemaskerd bal met de hardvochtige schoone had kennis ge maakt." Zoo althans stond op een kaart te lezen die met een speld aan het hansworstenpak was vastgemaakt. In de wijk St.-John te Quebec (Canada) heeft Woensdag-nacht een hevige brand gewoed, waardoor niet minder dan 600 huizen in de asch zijn gelegd. Meer dan 1000 huisgezinnen zijn van dak beroofd. De schade wordt op 500,000 dollars begroot. Omtrent de voltrekking van het doodvonnis aan den moordenaar van den heer Se- guin, te Beja, in Tunis, worden de volgende bijzon derheden meegedeeld. De uitvoering van het dood vonnis had den Cden dezer te vier uren plaats; een drietal compagnieën infanterie en detachementen van alle andero wapens uit Brem waren er bij tegenwoordig. De moordenaar werd op het schavot gedegradeerd. Sedert zijn arrestatie had hij bijna niets gegeten en hij was dan ook doodelijk zwak. Men schrijft zijn weigering van voedsel alleen aan fanatisme toe; hij vreesde nl. dat de hem voorge zette spijzen met reuzel waren toebereid, in welk geval hij niet in den hemel zou zijn gekomen. Hjj was troosteloos zoolang hij nog niet wist of hij onthoofd dan wel doodgeschoten zou worden. Immers in het eerste geval kon Mohamed hem niet bij de haren oplichten; hij was dan ook gelukkig toen men hem zei dat hij zou wordon gefusilleerd en verheugde er zich over dat Mohamed hem nu met 40 vrouwen wachtte. Hij werd geblinddoekt dood geschoten, terwijl hij tegen den muur van de Kas ban lag neergeknield. Op het oogenblik der executie verscheen een priester op den koepel van de Mos- kée, stak de armen eerst naar den moordenaar en vervolgens naar den hemel uit, terwijl hij eenige wodrdon prevelde. De Kalifat en twee andere nota belen vertegenwoordigden de autoriteiten van Beja "bij de executie. Een groote menigte Muzelmannen woonde het droevig schouwspel bij, doch niemand gaf oenig blijk van den indruk, dien de terdoodbren ging op hem maakte. Tusschen den Belgischen biljartspeler Dumans en den Franschman Bataille wordt thans in het Alcazar te Parijs een partij van 3000 caram boles gespeeld, in vijf series van 600 punten, om een prijs van 5000 fr. Dumans maakte don eersten avond 600 caramboles, waarvan 390 in één serie; zijn tegenstander had er 201 met één serie van 127 punten. Na den tweeden avond was Bataille nog 300 punten ten achteren. In 1880 hebben in Pruisen 36 belang rijke boschbranden plaats gevonden en dit jaar zijn er reeds 25 voorgekomen. De regeering schijnt varf raeening te zijn dat alleen het niet naleven der politie-verordeningen de oorzaak is en heeft daarom den plaatseljjken besturen aangeschreven, nauwlet tender op het nakomen der wettelijke voorschriften toe te zien, vooral in die streken, waar veen en heide in het belang van den landbouw in brand gestoken worden. Een echtpaar op een dorpje bij Brussel, voor 5 jaren gehuwd en reeds in het bezit van vier zonen, werd eergisteren een drieling geboren, allen flinke jongens. De koning van België heeft het hem aangeboden peetschap over het drietal aan genomen. Het echtpaar is niet bemiddeld. BUITENLAND. Frankryk. De „Telegraphe" verklaart te kunnen instaan voor de juistheid van een bericht, volgens hetwelk de minister van buitenlandsche zaken door de Duitsche regeering verwittigd is van een eerlang in te dienen wetsontwerp, strekkende om te bepalen dat voortaan buitenlandsche producten op de Duitsche spoorwegen niet langer voor lagere prijzen dan de binnenlandsche zullen worden vervoerd. De Fransche regeering zal de eventueele schade, die de electrische tentoonstelling, eerlang te Parijs te houden, mocht opleveren, tot een bedrag van hoogstens ÖOOJOOO fr. vergoeden. Duitsiclila.nd. De Rijksdag heeft zijne werkzaamheid hervat en bij derde lezing de wet op de vakvereenigingen aangenomen. Prins Yon Bismarck is nog altijd onge steld en zal dus vermoedelijk aan de beraadslagingen van den Rijksdag niet meer kunnen deelnemen, daar deze over uiterlijk 12 dagen zijne zitting hoopt te sluiten. Tevens heeft de Rijksdag na eene beraadslaging van drie uren en na eene hoofdelijke stemming met 153 tegen 102 stemmen den begrootingspost voor den Duitschen Economischen Raad verworpen en daarna bij tweede lezing het ontwerp betreffende de verhooging van het toltarief voor gedrukte en ongedrukte stoffen onveranderd aangenomen. Morgen, Zondag, zal de internationale jacht- tentoonstelling te Kleef feestelijk geopend worden. De hoofdgebouwen zijn gereed en er werd druk ge werkt om ook de bijgebouwen in orde te krijgen. Yeel merkwaardig zal hier te zien zijn voor jagers en niet-jagers: wapenen, geweiden, jachtbenoodigd- heden, antiquiteiten, opgezette en levende dieren, schilderijen enz. Naar allen schijn zal de tentoon stelling, de eerste van dien aard, een bezoek waar dig wezen. De spoorwegmaatschappijen hebben het hare gedaan om de reis gemakkelijk te maken. Er zullen voor reizigers uit Nederland retourbiljetten voor 8 dagen, tegen de gewone prijzen, verkrijg baar zijn, en gedurende de tentoonstelling zal, be halve de gewone treinen, dageljjks nog een extra sneltrein over Zevenaar naar en van Kleef vertrekken. Keizer Wilhelm heeft den Russischen gezant Von Saburoff bij zich ten gehoore ontvangen. Deze overhandigde hom bij die gelegenheid, namens keizer Alexander HI, het portret van wijlen keizer Alexan der II, in levensgrootte. België. Het budget van buitenlandsche zaken is door de Kamer aangenomen met 54 stemmen29 leden ont hielden zich van -stemming wegens het opheffen der missie bij den Paus. De Senaat heeft met 34 tegen 27 stemmen de wet op het middelbaar onderwijs aangenomen. Italië. De commissie voor het ontwerp van wijziging der kieswet heeft, in overeenstemming met het ministerie, de tweede klasse der lagere school als grens der bevoegdheid aangenomen. De „Diritto" behelst een brief van den bekenden schrijver De Amicïs, waarin deze het pu bliek waarschuwt tegen geschriften, welke, op zijn naam uitgegeven, volstrekt niet van hem zjjn, zooals de onlangs te Triest en te Florence verschenen: „Era un sogno", - ^Nuove pagine sparse" - en „Nuovi ricordi". De heer De Amicis zal do uitgevers wegens hun bedrog vervolgen. Hetzelfde blad houdt vol dat Yon Bismarck eene circulaire heeft verzonden om de regeling der wereld tentoonstelling te verkrijgen. G-root-Britarmië. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone op eene vraag naar den toestand in Bulgarije geant woord dat hij daaromtrent nog geene voldoende inlichtingen bekomen had, om er een oordeel over te vormen, maar dat de regeering steeds de zaak van orde, wet en vrijheid begunstigen zou. De briefwisseling tusschen hem en den heer Zankoff was van bijzonderen aard. Heden is te Londen een tentoonstelling van Spaanscho en Portugeesche kunst, door de eigenaren ter leen afgestaan, geopend. In een brief uit Durban door den correspon dent van de „Daily News" geschreven, geeft do borichtgever als zijne meening te kennen dat do gezeten en invloedrijke Boeren in de Transvaal het voor de beste politiek houden te toonen, dat zij vertrouwen stellen in de eerlijkheid en de bedoelin gen van Engeland. Hij meldt voorts dat de aan de Boeren vijandelijk^ partij nog altijd bezig is met getuigenissen te verzamelen, die bewijzen dat bij de Boeren wel degelijk eene soort van slavernij ia practjjk gebracht wordt. Hij gelooft dat dit niet moeielijk zal zijn, daar volgens hem de Boereu een getemperd stelsel van slavernij voorstaan. Hjj ver zekert dat dit in Natal ook onder de Engelschen. in practijk gebracht wordt. De inlandsche bedienden krijgen tot een zekeren leeftjjd geen loon, maar worden alleen gevoed en gekleed door hunne mees ters. Yeel moeielijkheid zal, meent hij, aan de com missie baren de beslissing omtrent de eischen van schadevergoeding voor de door den oorlog veroor zaakte verliezen, die door de aan Engeland trouw gebleven Transvalers gedaan worden. Alleen de inwoners van Pretoria, die in deze categorie vallen, vragen 70,000 p. st. Sommige Engelsche Transvaler* verklaren openlijk dat, zoo hun geene schadever goeding toegewezen wordt, zjj, door de inlanders geholpen, aan de Boeren met geweld het hun toe komende zullen ontnemen. Eén hunner zou dat zelfs schriftelijk aan de Engelsche overheid medegedeeld hebben. Het Kaapsche Huis van Afgevaardigden heeft het plan tot uitbreiding van de Zuid-Afrikaansche spoorwegen aangenomen. Daarvoor wordt een uit gaaf van vijf millioen pond sterling gevorderd. Het budget van Egypte toont een voordeelig saldo aan van een millioen pond sterling, verkregen door vermeerdering van inkomsten en bezuiniging in de uitgaven. INGEZONDEN. Op het strand te Katwyk-aan-Zee. Katwijk-aan-Zee kreeg, nog maar zeer weinige jaren geleden, een waterweg, thans een stoomtram de gemeente zelf gaat, althans wat het uiterlijke betreft, vooruit;'verlichting, bestrating, bouwtrant, alles is in de laatste jaren veel verbeterd. Maar ééne zaak gaat niet vooruit, die bljjft meestal statio nair en 't is toch iets dat er bij hoort. Do badplaats, dat is, „de plaats om te baden", deugde verleden jaar dikwijls niet. Zal 't dit jaar beter zijn De wakkere Burgemeester dier Gemeente toonde in bovengenoemde zaken wel „that there is a way when there is a will Als de schuiten - stormweer uitgezonderd - eenige ruimte voor de beide badhuizen (vooral voor „de Zwaan", waar 't meeste gebaad wordt) vrij lieten; als de badstoelen niet dikwijls zoo dicht bij de bad koetsen stonden, als de boerenwagens niet al te veel juist in de badruimte werden schoongemaakt, dan was er al veel gewonnen, vooral voor de dames. Au bon entendeur demi mat suffit. Iemand die wel eens te Katvjijk een zeebad nam maar ook wel eens andere badplaatsen zag. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 14 Juni 1881, te zeven oren, onder direetie van den heer J. H. Völlmar. late afd.: N°. 1. „Boccac- cio-Marsch", F. v Suppé2. Onvertnre „Ce'uërentola", Itossini; 3. Fantaisie- uit de opera „Ludovic", van Hérold en Halévy, Dunkier; 4. „Mein Traum", Walzcr, Waldteufel; 5. Fantsisie nit de opera „Gustave III" van Auber, F. Snel. 2de afd.: N°. 6. „Feat-Ouverture" znr 25-jabrigen Stiftungsfeier des Pest- Ofner Conservatorium, R. Volkmann; 7. „Nebelbilder", Faotaisie (4 tableau!1°. Schweizerlandschaft, 2°. Seesturm nnd Gebet wabrend des Sturmes, 3°. Zigennerlager und Fortziehen der Zigeuner, 4°. Krönungafeier), Lumbye; 8. a. Aria nit „der Scböpfung", Jos. Hayd'n; b. Gavotte „Stephanie", Czibulka; 9. Fantaisie nit de opera van Rossini „te Comte Ory", Dun kier; 10. „Arm in Arm", Polka Mazurka, Joh. Strauss. Uitlotingen. - Dsn IIaao, 10 Juni. Aan het ministerie van financiën zijn heden uitgeloot CC reeksen van 4 pet. schuldbe kentenissen der bij de wet van 5 Juni 1878 vastgestelde geld- leening. Deze reeksen bevatten elk tien volgnnmmers. Hieronder volgen de eerste nummers van die reeksen: 61, 141, SS1, 911, 2221, 2231, 2341, 2741, 2951, 3231, 3391,43S1, G381, 6711, 7041, 74G1, 8031, 8191, 8211, 9351, 9541, 10401, 11731, 12221, 12861, 13071, 13171, 13871, 14771, 15561, 16101, 17091, 17721, 18131, 18221, 18281, 19751, 20011, 23801, 24561, 25361, 25481, 25531, 25751, 26081, 26561, 27051, 27231, 27681, 28171, 30171, 30771, 31881, 33631, 34131, 34411, 34611, 35211, 36421, 36991, 37521, 38861, 38901, 39051, 39361, 41551. Marlitbei'ichten. Leiden, 11 Juni. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 14 hectoliter. Wintertarwe 10.— a 10.60. Zomer- tarwe f 9.a 9.50. Rogge 10 H. L. Winterrogge f S.60 a f 9.Zoinerrogge f 7.50 a f 8.Gerst 9 H. L. Zomergerst f 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 12 H. L. Zware Haver/6.a/6.50. Lichte Haver f 4.25 a 4.50. Dnivenboonen 4 hectoL f 8.60 a f 9.25. Paardenboonen 6 bectol. 8.a f 8.50. Boter 12,550 kilogr., 1ste qualit. I/s vat f 58.a ƒ62. 2de qualit. tys vat f 52.a f 56.Boter 1ste qualit. per dtilogr. f 1.45 a f 1.55., Schei- 2de qualit. per kilogr. f 1.30 a f 1.40. Lange Zwarte Turf 16,000 dubb. hectol., 0.19 a ƒ0.22'/,.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2