Maandag 13 Juni, N°. 6538 A". 1881, Dom Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. i LEIDSCH DAGBLAD - - - - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 8 meenden.1.10» Franco per post.*,1.40» Afzonderlijke Nommers.0J)S. PRIJS DER ADVERTENTIE!*! Vu 1—6 regels»1.08. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters nssr plaatsruimte. LEIDEN, lt Juni. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag den 13den dezer en volgende dagen te Amsterdam. De commission die, gedurende •één jaar, eindigende 1 Aug. a. s., belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen te Middelburg en te Kampen zitting houden op Maandag 20 Juni a. s. en volgende dagen. Aan alle belangstellenden in de oprichting van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden is een circulaire gericht door deheeren prof. H. B. Greven, J. C. Yan Marken Jr., B. H. Heldt en Henri Broers, die, als vertegenwoordigers van vier corporatiën, dezer dagen voor de tweede maal rapport hebben uitgebracht over de oprichting van een Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. Drie van deze Maatschappijen hebben reeds in het vorige jaar besloten tot de oprichting van zoodanig fonds over te gaan, en het hoofdbestuur der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft op het nader rapport een voorstel van gelijke strek king opgenomen onder de punten van beschrijving der eerstvolgende algemeene vergadering. Bij dezen stand der zaak, en in afwachting dat de algemeene vergadering der vier Maatschappijen beslisse over het voorstel om een zeker jaarlijkseh bedrag be schikbaar to stellen, ten einde tegemoet te komen in de administratiekosten van het fonds, hebben de genoemde heeren gemeend, zich reeds dadelijk te moeten bezighouden met hetgeen verder voor de oprichting noodig is. Allereerst hebben zij be hoefte aan fondsen tot dekking der kosten van op lichting en administratie. Huns inziens behoorende administratiekosten te worden goedgemaakt uiteen fonds, door vrijwillige bijdragen gevormd, en zij doen daartoe een beroep op de medewerking van mannen van aanzien en fortuin, van vereenigingen voor algemeen nut, van werkgevers en van die breede rij van meergegoeden, die in ons land nooit het oor gesloten houden, waar steun gevraagd wordt voor een goed doel. De Nederlandsche Maatschappij van Weldadig heid heeft te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden, waarin verslag werd uitgebracht over 1880. Het landbouwbedrijf had in dat jaar een winst opgeleverd van f 3552.98, doch met de veeteelt was «en verlies geleden van f 1428. Met de houtteelt en turfgraverij stond het gunstig; minder gunstig even wel met de verschillende industrieën, waarop een ver lies van 1876 geboekt moest worden. Met inbegrip van het personeel bedroeg de bevolking der Koloniën 1831 zielen. Aan 400 kindeken werd onderwijs gegeven. Het ledental, dat zeer achteruitgaat, be draagt 4911; aan giften en legaten werd f 27,730 ontvangen. De aftredende commissaris, tevens voor zitter van commissarissen, jhr. mr. J. K. W. Quarles Yan Ufford, te 's-Hage, werd herkozen. Het XVde Zangersfeest van het Nederlandsch Nationaal Zangersbond zal van 5 tot 8 Aug. te Amsterdam gehouden worden27 vereenigingen hebben hare medewerking toegezegd. O. a. zal als dan ten gehoore worden gebracht de „Albrecht Beyling", een concert-drama, door den heer Henri F. R. Brandts Buys met het oog op dit feest ver vaardigd, en waarvan, zooals men weet, de Koning de opdracht heeft aanvaard. Als gewoonlijk zullen optocht, bal, vauxhals en vuurwerk ook bij dit zangersfeest plaats vinden. Eindelijk is nog het denkbeeld opgevat om op den Maandag-voormiddag, door een muziekcorps vergezeld, een tocht op stoom- booten naar IJmuiden te maken. Z. M. heeft aan dr. G. H. Yan der Mey, te Amsterdam, met 1 Juli a. s., eervol ontslag ver leend als tijdelijk docent in de verloskunde aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen aldaar; aan mr. A. L. P. baron De Constant Rebecque, raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parjjs, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 3de kl. der Kroonorde, hem door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, geschonken; met 1 Juli a. s. aan W. J. Greeter eervol ontslag verleend als telegrafist lste kl. bij de Rijkstelegraaf, be houdens aanspraak op pensioenbenoemd tot nota ris binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats Arnhem, A. Moll, cand.-notaris, thans commies bij het departement van financiën; benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Doesburg, mr. H. Crommelin, thans griffier bij het kantongerecht te Enschedee; aan A. P. T. Sassen, met 1 Juli a. s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rjjks Hoogere Burgerschool te Tilburg; aan den kapit. van den generalen staf W. G. F. Snij ders, adj. van den minister van oorlog, en aan den kapit. van den staf der art. F. G. A. Scherer, werk zaam bij het departement van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ver sierselen van ridder 3de kl. van de Danebrogorde, hun door den koning van Denemarken geschonken. Gemeugfl Nieuws. Tot dusverre is nog geen ongeluk met de van hier vertrekkende stoomtramwagens gebeurd en er bestaat ook geen grond om te beweren dat, wanneer zij in de bebouwde gedeelten der verschil lende gemeenten met dezelfde snelheid rijden als tramwagens door paarden getrokken - gelijk ge schiedt en ook moet geschieden - er eenig meer ge vaar voor voetgangers bestaat. Toch zou het ons niet verwonderen, wanneer wij dezer dagen moes ten vermelden dat er kinderen overreden zijn, want ijzingwekkend is het te zien hoe de straatjeugd soms zich voor en achter en naast die wagens ver dringt en op allerlei wijzen zich er aan vasthecht. Mocht een kind het slachtoffer worden van die roe keloosheid, dan zal natuurlijk de schuld op den stoomtram worden geworpen. Daarom wijzen wij voor af op dit gewaagde spel der straatjongens, dat de eigenlijke oorzaak zijn zou, al stellen we ons niet voor dat onze opmerking iets baten of mede werken zal om er een einde aan te maken. Men verneemt dat bij het gemeente bestuur van Den Haag het voornemen bestaat om, evenals b. v. te Leiden geschiedt, de aan de ge meente-gasfabriek geprocudeerd wordende cokes voor een deel in kleine partijen publiek te verkoopen. Het hoog militair gerechtshof, in appèl van een vonnis, gewezen door den krijgs raad te 's-Hage, heeft den hoornblazer R. van het 4de bat. reg. grenadiers en jagers veroordeeld tot 183 dagen celstraf en ontzegging van het recht om als militair of als militair geëmployeerde te dienen gedurende den tijd van vijf jaren ter zake van diefstal in de chambrée ten nadeele van een korporaal. Ten nadeele van een horlogemaker te Gulpen zijn 50 zilveren uurwerken ontvreemd, die men door middel van uitsnijding eener ruit 's nachts wist te bemachtigen. Hoewel een streng onderzoek is ingesteld, heeft men nog geen dader kunnen opsporen. Bij het manoeuvreeren met een trein op de lijn Luik-Maastricht, nabij het station van laatst- gemelde stad, geraakte gisterochtend de wissel wachter P., die op den trein wilde stappen, onder de wagens, met het noodlottig gevolg dat hem één been tot aan de knie werd afgereden. De ongoluk- kige, vader van oen talrijk gezin, is per brancard naar het hospitaal te Maastricht vervoerd, Verslagen. - Twee reizigers in Brand kasten ontmoeten elkander in een hotel en prijzen om 't hardst hun artikel. „Mijn huis", sprak de een, „fabriceert de beste brandkasten. Onlangs heeft men nog proeven genomen; men deed een haan in de kast en plaatste deze toen in een uitermate fel vuur Toen dit was uitgebrand, opende men de kast en zie, daar kwam onze haan frisch en vroolijk uit zijn verblijfplaats en kraaide alsof er niets gebeurd ware." - „O, dat beteekent niets", hernam de con current. „In een onzer nieuwste brandkasten plaatste men onlangs eene kip. De kast werd gesloten en toen in den hoogoven van de Leidsche grofsmederij gebracht. Toen wij na verloop van eenïge uren de kast er uit haalden, was de pantseering half ge smolten, de kip echter" „tot poeder verbrand?" vielhem de concurrent in de rede. - „Neen, zij was bevroren." De socialisten te Elberfeld, aan wie het houden van vergaderingen in de stad verboden is, komen thans in de bosschen, rondom de stad, bijeen. De overheid laat daarom alle Zondagen sterke afdeelingen politieagenten de bosschen doorkruisen om die samenkomsten te verhinderen, en, zoo noo dig, uiteen te jagen. Een schrijver in de „Figaro" eindigt een opstel over de honden met de volgende merk waardige phrase: „Wanneer men alzoo de deugden van het hondenras bewondert, welk mensch zon men dan waardig keuren een hond te zijn!" De leeuwentemmer Michelet, diebij het geven van een voorstelling te Nogent in Frankrijk door dronkenschap niet vast op de beenen stond, had het ongeluk tegen de kooi van een nog niet gedresseerden leeuw te vallen, met den linkerarm door de tralies. Eerst nadat een toeschouwer met een ijzeren staaf het verscheurende dier duchtig had toegetakeld, gelukte het den arm los te krij gen, die op verscheidene plaatsen gebroken was. Er moest onmiddellijk tot amputatie worden over gegaan, doch de ongelukkige stierf vóórdat deze bewerking was afgeloopen. Een werkman aan een stoomfabriek in de rue de Courcelles te Parijs is op een bijna mi raculeuze wijze aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij langs het vliegwiel liep, kwam een slip van zijn kiel daarmede in aanraking, met het gevolg dat hij eensklaps meegesleurd werd en, voordat de machinist kon stoppen, wat echter zeer spoedig ge schiedde, reeds ettelijke slingeringen in vliegende vaart met het wiel had medegemaakt. Men haastte zich den ongelukkige, die geheel bewusteloos was, naar een naburige apotheek over te brengen, docht hee groot was niet de blijde verrassing, toen hij weldra tot zich zeiven kwam en de geneesheer ver klaarde dat hij niet het minste letsel had bekomen. Gelukkig had hij op den cirkelgang, door hem be schreven, geen enkel voorwerp ontmoet, terwijl da vlugheid Yan den machinist hem voor verstikking behoedde. De correctioneele rechtbank te Berlijn heeft in de vorige week 121 jongelieden uit de Pruisische hoofdstad, die, om aan den militairen dienst te ontsnappen, uitgeweken waren, hij verstek tot 150 mark boete veroordeeld. Yóór eenigen tijd werd door het hof van assises te Parijs zekere Adam door do rechtbank der Seinfj wegens geldverduisteringen. ten nadeele van zijn patroon veroordeeld. Toea. zijn advocaat een brief overlegde van een koopaon, die zich ver bond «om het geld voor hetn termg te geven, werd hij op vrije voeten gesteld. Sedert bleek dat de brief valsch en door de vrouw van den beschuldigde vervaardigd was. Deze heeft thans op hare beurt 'terechtgestaan en bekend dat zij den brief verdicht had ooi haar man te redden. Het hof heeft baav I daarop vrijgesproken,.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1