Het stuk speelt in een gemeente, die 3500 inwoners telt en dus vrij belangrijk ge- heeten mag worden. Er wordt beraadslaagd over den aankoop van een kippenhok. En ik zeg - zoo begon de secretaris - dat in kiep- pehok heêl erg noodig is. Vier kieppe van de ge- meênte zijn in een jaör gegapt. Meneer de secretaris, ge deedt beter om mijn ut eerste te laoten praoten. Gij zjjt wel den grooten baos, maor ik ben toch, umdet de burgemeester verkouwen is, de veurzitter van den Eaöd. - Ik zeg dan det ik lievor alle kieppe gestole zag, dan dek er zon ding vur zou laote maoken. We hebbe dis jaor toch al zoovenl uittegeve, •want onze Yan S. (de burgemeester) viert zunnen dertig-jaorigen trouwdag en dan zumme de her- monie moete trakteere, dat ik er nie aon durf. Wè zedde gij, v. B. V. B. sluit zich aan bij den secretaris. As hij zeet det ut noodig is, dan ben ik veur in kieppe- hok. - En anders doemme musschien beter om de kieppe te laote slachte en er soep van an den erme te geve. Nadat de voorzitter den secretaris de vraag deed of „hie er nog op stond op in kieppehok" en deze - waarschijnljjk gestoord over de miskenning van zijn gezag - ten antwoord gaf, „dat ie zun eïge van de rommel niks meer antrok", werd besloten „de kieppe deur den veldwachter te laote slachte en die zun vrouw soep vur den erme te laote koken." (Msb.) Een 20-tal geëmployeerden van den .spoorweg van Florence naar Rome zijn in eerstge noemde stad gearresteerd. Zij vormden een bende, die sedert geruimen tijd de bagage der reizigers plunderde. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Yol- taire" gemeld: Eenige dagen geledon bemerkte de czaar, op het oogenblik dat hij in het bad wilde stijgen, aan het water een vreemde kleur, die niet kon ontstaan zjjn door de kruiden en reukwerken, welke gewoonlijk aan zijn badwater worden toege voegd. Hij liet daarop den hofdienaar roepen, wiens taak het was geweest het bad in gereedheid te brengen, en deed dien eenige vragen. Daar de man in verwarring geraakte, beval de keizer hem, zelf in het bad te gaan on liet hem, toen hij dit wei gerde, met geweld daartoe dwingen. De uitwerkse len van het onvrijwillige bad bleven niet uiteenige uren later reeds bezweek de man in het hospitaal. Een scheikundig onderzoek van het water heeft tot de ontdekking van een tot nog toe onbekend vergif geleid; de aard en samenstelling worden echter geheim gehouden. De schrik, door de vreeseljjke gebeurtenis aldaar opgewekt, die eenigszins begon te bedaren, is weder levendig geworden door een zeer geheimzinnige ont dekking op den bodem van het Catharina-kanaal on wel van een grooten lederen koffer, gevuld met metalen bussen, waarvan sommige kruit bevatten, doch andere zóó stevig gesloten waren dat alle po gingen om ze te openen - hetgeen natuurlijk met de noodige voorzorgen moet geschieden - tot nog toe vergeefsch waren. De czaar vertoont zich zeer zelden en moet door een soort van krankzinnigheid aangetast zijn, die de geleerden vorvolgings-manie noemen en waarvan de voornaamste symptomen een voortdurende ruste loosheid en gejaagdheid zijn. Te Odessa zijn 200 personen, die bij het tumult aldaar tegen de Joden gearresteerd waren, zonder vorm van proces, enkel op last van de politie gegeeseld. De geeselstraf is sedert lang in Rusland afgeschaft! BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat hebben gisteren de heeren Millaud en Dauphin vóór, de heeren Jonin en Waddington tegen den „scrutin de liste" gesproken. Het minis terie onthield zich. De senaat heeft met 148 tegen 114 stemmen besloten niet tot de behandeling der artikelen over te gaan. Het besluit werd genomen bij geheime stemming en hoofdelijke omvraag. De meerderheid tegen den „scrutin de liste" was 34. Yolgens de „Telegraphe" is de doop aan den hoer Littré bediend eenigen tijd vóór zijn dood, en alleen door hem verlangd ten einde zjjn burgerlijk huweljjk, overeenkomstig de begeerte van zijne vrouw on zjjne dochter, alsnog kerkelijk te kunnen doen voltrekken. In zijne laatste oogeublikken, verzekert genoemd blad, is bij door niemand over iets lastig gevallen; hij is in volle vrijheid als vrjjdonker go- storvon. Italië. De commissie, aangewezen om het gouvernement in de uitvoering der afschaffing van den gedwongen koers bij te staan, is gisteren onder presidium van den heer Magliani bijeengekomen en heeft het re glement ter uitvoering der wet behandeld. Er zullen proeven genomen worden met het voortbewegen van de treinen door de St-Gothard- tunnel door middel van electriciteit. De motoren zouden te Reuss en Tessino worden geplaatst. Groot-Britannië. Het Lagerhuis heeft met 77 tegen 49. stemmen eene motie aangenomen van den heer Monk, waarbij het reactionair karakter van het nieuwe Pransche tarief betreurd wordt, en verklaard dat geen han delsverdrag met Frankrijk bevredigend is, dat niet de rechten verlaagt. In den loop van het debat verklaarde de heer Dilbe dat hij het voorstel, zooals het luidt, bijna geheel goedkeurde, maar dat hij voor de aanneming met het oog op de onderhandelingen den tijd minder goed gekozen achtte. De tentoonstelling, welke te Newcastle, in Engeland, ter gelegenheid van het eeuwfeest van Stephenson wordt gehouden, zal voor werktuigkun dige ingenieurs en allen, die belang in de ontwik keling van den locomotievenbouw stellen, eene uit stekende gelegenheid zjjn om de verbeteringen te leeren kennen, die deze machine van lieverlede heeft ondergaan. Al de groote Engelsche spoorwegmaat schappijen hebben besloten één of meer hunner lo comotieven op deze tentoonstelling in te zenden. Oostenr.-Hon». Monarchie. De vorst van Servië legt thans bezoeken af te Weenen, Berlijn en te St.-Petersburg. Hoewel de reden van zjjne reis niet wordt opgegeven, mag men aannemen dat deze in verband staat met zjjn voor nemen of besluit, op het voorbeeld van den vorst van Rumenië, zich tot koning te doen verheffen. Wat het Duitsche hof betreft, wordt bericht dat dit volstrekt geen bezwaar zal maken tegen het bestaan van een koninkrijk Servië, en, indien Oos tenrijk en Rusland er ook niets tegen hebben, zal zijne hoogheid Milan Obrenovitch IV weldra als zijne majesteit Milan I de regeering kunnen voort zetten. Te oordeelen naar den toon dor Oosten- rijksche en Hongaarsche bladen, zou het Weener Kabinet de vervalling van 's vorsten wensch niet in den weg staan. Het Armeeverordnnngsblatt" publiceert een verordening, waarbjj de keizer, met. intrekking van het besluit van 8 Mei, de invoering van belogeringskanon- nen van 12, 15 en 18 cM. uit staalbrons goedkeurt. Zuid«Afrika. Volgens berichten uit Kaapstad, loopende tot 17 Mei, was het nieuwe ministerie der Kaapkolonie voornemens eon wetsontwerp in te dienen tot wjjzi- ging der koloniale constitutie, met het doel, aan groepen van steden recht van vertegenwoordiging te verleenon. De Zuid-Afrikaanders achten dit ver keerd en hadden liever algemeene wjjziging der kiesbevoegdheid. De beraadslaging over de begroo ting, door de ministeriëele verandering afgebroken, is nu regelmatig voortgezet; de gewezen minister Sprigg is niet voornemens het nieuwe Bewind te bomoeiljjken. De regeering acht den toestand van Basoetoland eenigszins verbeterd; echter is nog onzeker, of de vijandelijkheden moeten worden voortgezet. In allen gevalle zou meer geld noodig zjjn boven de twee millioen der oorlogsleening. Rechtstreeksche berichten uit de Transvaal spre ken de geruchten tegen omtrent de waarschjjnljjke hervatting der vijandelijkheden; de meeBte Boeren zjjn afkeerig daarvan en wachten den uitslag der onderhandelingen verlangend af; toenadering zal het vertrouwen voorgoed herstellen. In den Oranje- Vrjjstaat is een tak opgericht van den Zuid-Afri- kaanschen Bond, met hoofdrechter Reitz als presi dent van het voorloopig comité en dr. Brill als secretaris. Telegrammen. MADRID, 9 Juni. De ministerraad, door den koning gepresideerd, heeft besloten dat het konink- ljjk besluit waarbjj de Cortes ontbonden worden, in de „Gaceta" zal verschjjnen, tusschen den 20sten en 25sten dezer maand. Bjj een later besluit zul len het tjjdstip der verkiezingen en het bijeenroe pen van de nieuwe Kamers vastgesteld worden. ST.-PETERSBURG, 9 Juni. De mjjn, gevuld met dynamiet, onder de spoorbaan, nabjj Gatschina, aangelegd, was, zooals men zooeven ontdekte, met een draad aan de batterij van het telegraafbureau aldaar verbonden. Al de geëmployeerden zjjn on- middelljjlc in hechtenis genomen. LIVERPOOL, 10 Juni. Hedenmorgen is eene poging ontdekt om het stadhuis door middel van buskruit in de lucht te doen vliegen. Een der poorten van het gebouw is beschadigd. Twee met revolvers gewapende personen zjjn in hechtenis genomen. CORK, 10 Juni. Gisteren werd deze stad veront rust door een straatgevecht tusschen het volk en de politie. De strijd, door rustverstoring op de ren baan veroorzaakt, duurde tot in den nacht. Aan beide zijden vielen veel gekwetsten. Zeer vele per sonen zjjn in hechtenis genomen. PARIJS 10 Juni. De hedenochtend verschenen „République fran^aise", het orgaan van het minis terie, erkent zjjne nederlaag na de stemming in den Senaat over den „scrutin de liste", vergeljjkt den 9den Juni bjj den 16den Mei en verklaart dat de betrekkingen tusschen den Senaat en de Ka mer op zonderlinge wjjze gespannen worden. Vol gens genoemd blad zullen de algemeene verkie zingen, nn zjj door een hevige gisting worden voorafgegaan, als den Senaat vjjandig moe ten aangemerkt worden als hun uitslag gun stig is voor den scrutin de liste. „Maar", zegt de „Rép. fr." ten slotte, „wjj zjjn niet ontmoedigd wjj hernemen onze vrjjheid en zullen er gebruik van maken." - De gematigde bladen zeggen dat de zaak nu verwezen-is naar haren natuurljjken rech ter: de kiezers. - De onverzoenljjko organen be schouwen het senaatsbesluit als het einde der dic tatuur van Gambetta. - Reeds zjjn geruchten verspreid volgens welke do ministers Constans, Cazot en Farre, voorstanders van den „scrutin de liste," hunne por tefeuilles zouden nederleggen en Gambetta als voor zitter der Kamer ontslag zou nemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Zou het ook geoorloofd zjjn, dat een student een klein woordje meesprak in uw geacht blad? Zoo ja, dan verzoek ik u beleefdeljjk een plaatsje om over eene mjjns inziens, zoo belangrijke qnaestie wat te zeggen. Toen er in Februari laatstleden een vriend van mjj uit Gelderland was overgekomen, en ik hem de stad liet zien, moest ik tot mijn groote verwonde ring telkens hooren„Wat ruikt die gracht onaan genaam! Wat komt er een walm uit die steeg!" en zoo door. Ik ben reeds te lang in Leiden, om dat alles nog, ten minste in Februari te ruiken; maar een grachtenstank, zooals die in de laatste veertien dagen zich hier ontwikkeld heeft, doet me steeds alle grachten als de pest mjjden, en hoewel ik op eenigen afstand van een gracht woon, dringt toch de onaangename moeraslucht mjjn raam binnen. Wanneer er een schuit door de gracht van het Rapenburg geboomd wordt, dan borrelen de bellen moerasgas (of hoe het dan ook heet) uit don dras- sigen, vuilen bodem op, en houdt men zjjn neus toe. Ik weet niet, of een Leidenaar nog in staat is zulke dingen te ruiken, ik heb echter wel eens hooren beweren dat in de zomermaanden de aanzienljjke bevolking eenvoudig de stad verlaat. Wordt er daarom misschien niets gedaan tot verbetering van dien ellendigen toestand? Men doet tegenwoordig veel, ik beken het, tot versiering van deze stad, de Plan tage is het werk der laatste jaren, en nu zal er ook een boulevard aangelegd worden (die echter van achteren hot uitzicht heeft op een fabriekswjjk, en van voren een gedeelte van het plantsoen weg neemt); maar tegenover al dat lofwaardige staan een honderdtal grachten en grachtjes, en een hon derdtal straten en straatjes, stegen en steegjes, en poortjes en slopjes, die allen zonder uitzondering van 1 Februari tot 1 December een onaangenamen geur verspreiden en de gezondheid der burgers, maar nog meer der studenten, want die zjjn er niet aan gewend, in gevaar brengen. Ik vraag u, Mjjn- heer de Redacteur, of dat naar behooren is. In Amsterdam worden jaarljjks groote geldsommen besteed, om dageljjks het water in de grachten te vernieuwen. Zou daarvoor hier ook niet wat kunnen besteed worden? De manier waarop er verbetering kan komen, zal men Amsterdam af kunnen zien. In allen gevalle, Mjjnheer de Redacteur, zult u moeten erkennen, dat, nu de studenten, na hun meerderjarigheid, van hun studiegelden, dat wil zeggen van hun uitgaven, stedeljjke belasting moeten betalen, het toch ook billijk is, dat ze daarvan eenig genoegen en voordeel genieten. Door de opname van deze regelen zult u ten zeerste verplichten UEd. dw. Dr. K.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2