Van 5 April tot 4 Juni zijn te "Wou- brugge door de mazelen aangetast 95 kinderen en een volwassen persoon. Tot heden is er echter niemand aan die ziekte overleden. Te Katwijk is Z aterdag de gehee 1 e vloot aangekomen, meestal binnenlek-visschers, die van 30 tot 115 in 5 a 8 dagen besomden; 2 booten besomden van 60 tot ƒ105 mêt de schel- visch- en garnalenvangst, in den tijd van 4 dagen. Voor tarbot werd besteed 1.50 a 5, tong 0.15 a 0.35, kabeljauw 1 a 2.50, schelvisch ƒ0.15 a 0.30, alles per stuk. Bunschol gold 0.58 a 0.80, binnenlekschol 3 a 4.50, buitenlekschol 8, droogscharren 3 a ƒ5, alles per mand; zeesterren 8 a 9 per kar. Maandag 30 Mei is de eerste schuit op de haringvisscherij uitgegaan, behoorende aan den reeder P. Van Duivenboden. In de vorige week is te Oudshoorn één persoon door de mazelen aangetast en niemand aan die ziekte overleden. Z a t er d a g - a v o n d om halftwaalf is brand uitgebroken bij den kastolein Valkenet, tevens timmerman, te Nieuwkoop. De vlam sloeg boven de kolfbaan op den houtzolder uit. Daar het per ceel vlak bij de kom van het dorp is gelegen, was de spuit spoedig aanwezig om den voortgang van den brand te stuiten. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Toen de timmerman en molenmaker P. V. te Zwammerdam verleden week aan den watermolen van den Binnenpolder aldaar op eene tamelijke hoogte werkzaam was, verloor hij het evenwicht en viel naar beneden. Bij den val kwam hij in aanraking met een spjjker, die hem bij het oor in zijn hoofd drong, waardoor hij zwaar gekneusd werd en er ook een hersenschud ding ontstond. Bewusteloos werd hij naar huis ge bracht. Zijn toestand is zorgelijk. Het Hotel d'Orange te Scheveningen heeft zijn restaurant, café en het chalêt weer geopend. Een grenadier, die Zaterdag-middag voor een officier, bij wien hjj oppasser is, aan het postkantoor te 's-Hage een boodschap moest verrich ten, had de onvoorzichtigheid een bankje van 40 naast zich neer te leggentoen hij het wilde opnemen, was het verdwenen. De een of ander had zich in dien korten tijd van het geld meester weten te maken. De politie werd dadelijk met het voorval in kennis gesteld. Een hovige brand heeft er te Rot terdam gewoed in het pand in de Oppert, hoek St.-Jacobsstraat, waarin de broodbakkerij van den heer Criellaart gevestigd is Door de Pruisische grenswachters langs de Nederlandsche grens, in de omstreken van Kleef en Borkum, zijn dezer dagen twee smokkelaars doodgeschoten. Men vond bij hen eene aanzienlijke hoeveelheid tabak. Te Saint-Nazaire (Frankrijk) is een doofstom beeldhouwer van Nantes met een doofstom meisje in het huwelijk getreden. De gewone vragen werden hun door tusschenkomst van den directeur der doofstommen-inrichting te Nantes door vinger spraak gedaan. Doofstommen waren getuigen. Eene „omwenteling" heeft in de Fran- sche zeemacht plaats. Voortaan zal het den officieren en matrozen vergund zijn baarden te dragen, welke echter niet langer mogen zijn dan 6 centimeter en, gelijk er uitdrukkelijk wordt bijgevoegd, „met zorg moeten onderhouden worden". Volgens berichten uit Weenen en St.- Petersburg aan de „Standard" is er een nieuw complot tegen den czaar ontdekt, en zijn er 21 medeplichtigen gearresteerd. Van Niko, het hoofd van de Turksche rooverbende, die den Engelschen Suter gevangennam, wordt verhaald dat hjj eens twee jonge meisjes roofde en van hare vaders losgeld eischte. Een van de beide vaders kon dit niet intijds betalen en kreeg toen zijn dochter terug.in negen stukken gesneden. De da gb laden verhalen van e en dief stal van twee millioen fr., te Parijs gepleegd ten na- deele van het huis Dolfus Mieg C°. Omstreeks veertien dagen geleden bemerkte de heer Dolfus onregelmatigheden in de boeken en ontdekte, dat er verduisteringen van gelden moesten plaats gehad hebben. Twee politieagenten werden als bedienden in het kantoor opgenomen om de OYerige gade te slaan, terwijl men de boeken bijwerkte. Verleden Woensdag zijn eindelijk eenige der verdachten in hechtenis genomen. Waarschijnlijk zullen andere inhechtenisnemingen volgen, want de kassier, Emile Doerr, van Duitscho afkomst, had zich in spcculatiën gestoken, die de medeplichtigheid van oen aantal personen vereisckt moeten hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Univers" heeft de den 2den dezer overleden heer Littré, die nooit gedoopt was, zich even vóór zijn dood laten doopen. Sedert een half jaar, zegt het katholieke blad, was de abbé Huvelin met hem bevriend geworden en bracht hij den zieke bijna dagelijks een welkom bezoek. Uit Oran wordt gemeld dat Bringard, die toezicht had op de telegraaflijn, tusschen Frendah en Géryville met 26 man van zijn escorte is vermoord. Duitsckland. De „Hamburger Correspondent" maakt de over eenkomst omtrent de aansluiting aan het tolver bond, de bijgevoegde protocollen en de briefwisse ling openbaar, tusschen Bismarck en den minister resident Krüger gevoerd. Deze laatste schreef den 24sten Mei 11., dat de Hambnrgsche Senaat van de onderstelling uitging, dat de bepaling, volgens welke de naar Hamburg uit zee komende en de van Ham burg naar zee gaande schepen, die de lichten met de tolvlag in top passeeren, bevrijd zullen zijn van de doaune-formaliteiten, beschouwd moest worden steeds van kracht te zullen blijven. Den 27sten Mei daaraanvolgende antwoordde Bismarck dat het behoud der bestaande douane-inrichtingen aan den Beneden-Elbe wel is waar niet waarschijnlijk was, maar hij toch de meening van den senaat deelde, dat de bewuste bepaling van kracht zou blijven, en dat hij niet twijfelde of dit systeem zou voor de veiligheid der tolgrens voldoende zijn. Indien tegen alle verwachting niettemin de ervaring eene verandering mocht noodzakelijk maken, zou hij slechts tot eene zoodanige zijne medewerking ver- leenen, welke in dezelfde mate aan de behoeften van het verkeer tusschen het vrijhavengebied en de zee zou voldoen, en zou hij de belangen en wen- schen van Hamburg, voor zoover dit met het oog op zijne plichten tegenover het rijk slechts even mogelijk was, behartigen. Daarbij zou hij des te verder kunnen gaan, indien de daaraan verbonden technische quaesties niet vermengd werden met politieke bedoelingen, welke de Bondsregeeringen zouden noodzaken zich streng naar hun plicht tot handhaving harer bij de constitutie vastgestelde rechten te gedragen. G root-Brltannië. In het Hyde Park te Londen had Zondag eene groote agrarische bijeenkomst plaats. Parnell en O'Connell veroordeelden levendig het evictie-stelsel in Ierland. De vergadering nam eenstemmig resolutiën aan, verklarende dat het gouvernement aansprakelijk is voor den toestand van Ierland, en aandringende op onmiddellijke schorsing der evicties en het ontslaan van Forster als minister. Aan de „Times" werd Zondag uit Durban gemeld dat de commissie zich naar Pretoria heeft begeven. John Dunn verlangt van de commissie eene Britsche bezetting van het gebied tusschen Zoeloeland en de Transvaal, of anders het teruggeven van wapenen aan de Zoeloes, of wel het verleonen van Engelsche bescherming tegen invallen der Boeren. Met het oog op de doorgraving der landengte van Panama is er tusschen de Europeesche mogend heden eene gedachtenwisseling begonnen, die ten doel heeft de volmaakte onzijdigheid van het kanaal te verzekeren. De „Times" meldt uit Nieuw-York dat de Senaat van Columbia de overeenkomst betreffende het Panama-kanaal heeft verworpen, die door Co lumbia's gedelegeerden te "Washington is gesloten, en waarbij Columbia het recht van Amerika op het protectoraat over het Panama-kanaal erkent, alsmede diens recht om langs het kanaal forten en arsenalen aan te leggen. Aan de „Times" wordt uit Nieuw-York gemeld, dat De Lesseps voor de Panama-kanaal-maatschappij den Panama-spoorweg gekocht heeft voor 17'/, millioen dollars. Oostenr.-Hong. Monarchie. Volgens berichten uit Weenen verzet Oostenrijk zich niet togen de verheffing van Servië tot een koninkrijk. De Londensche „Standard" verneemt uit Pest dat de toestemming van Oostenrijk hier van afhangt, of Servië zich wil aansluiten bij de Oostenrijksch-Duitsche alliantie. Het Hoerenhuis heeft het handelstractaat met Dultschland goedgekeurd en daarna de leden der Delegatie gekozen, waarop graaf Taaffe namens don koizer den Rijksraad verdaagde. Telegrammen. LONDEN, 6 Juni. In het Lagerhuis hebben twee Iersche leden zich zoo beleedigend tegenover de regeering uitgelaten, dat een hunner, O'Connor, door den voorzitter genoodzaakt werd het woord „logen" in te trekken, en de ander, O'Kelly, die kort daarna de vraag stelde of er geen middel was om de parlementsleden tegen de lasterlijke en logen- achtige beschuldigingen te behoeden, bevel kreeg de zaal te verlaten. Het besluit, waarbij het Huis O'Kelly voor den verderen duur dezer zitting schorste, was voorgesteld door Gladstone en viel met 188 tegen 14 stemmen. De premier gaf tevens te kennen dat de regeering tot krachtige maat regelen zal overgaan om aan de ongeregeldheden in Ierland een einde te maken. Hierover was sir Stafford Northcote niet zeer voldaan, omdat hij, als gevolg van 's ministers mededeeling, de toeneming van de in het land heerschende vrees betreffende Ierland verwachtte. Die vrees ontstaat uit de afwezigheid van den heer Forster en uit zekere onrustbarende geruchten; doch het grootste gevaar ligt volgens hem in de zwakheid en wankelmoedig heid der regeering. Sir Veron Harcourt kwam op tegen deze aantijging en beweerde dat sir Stafford Northcote geen ander doel heeft dan de moeielijk- heden van den toestand nog te vermeerderen. Aan de „Daily News" wordt uit St-.Peters- burg gemeld dat, luidens Bulgaarsche berichten, de candidatuur van den Deenschen prins Waldemar voor den Bulgaarsehen troon openlijk wordt aan bevolen. LISSABON, 6 Juni. De koning heeft de Cortes ontbonden. Het nieuwe Parlement zal 2 Jannari 1882 bijeenkomen. ROME, 6 Juni. Bij de Kamer van Afgevaardig den heeft de minister Mancini een ontwerp van wet ingediend, ten doel hebbende de tractaten van han del en scheepvaart met België, Frankrijk, Duitsch- land, Engeland en Zwitserland van kracht telatea tot 30 Juni 1882. ST.-PETERSBURG, 7 Juni. De „Russische Invalide" meldt dat generaal Wannowski bij de aan vaarding der portefeuille van oorlog eene redevoe ring heeft gehouden, waarin hij verklaarde dat de keizer hem tot onvoorwaardelijken plicht had gesteld, onverwijld maatregelen te nemen tot be perking der uitgaven. De minister hoopt met Gods hulp uitvoering te geven aan de-plannen des keizers, hierin bestaande om do gewapende macht van Rus land op eene hoogte te houden, overeenkomstig met de staatkundige behoeften des Rijks en den tegen- woordigen toestand van het leger, zonder daarbij het volk door te zware lasten te drukken. LEIDEN, V Juni. Ingevolge een raadsbesluit van 2 Juni jl. wordt onder de ingekomen stukken opgenomen een schrij ven van prof. Rijke, dd. 6 Maart 11., aan commis sarissen der stedelijke gasfabriek aangaande het onderzoek naar de lichtsterkte van het gas en als antwoord daarop ook het schrijven van den direc teur dier fabriek, dd. 19 April 11. Beide stukken zjjn èn te uitvoerig èn van te technischen aard om ze hier, hetzij geheel hetzij gedeeltelijk over te nemen. Zo komen echter voor onder do hedenavond verzonden wordende stukken, waarvan afzonderlijke exempl. a 5 cents voor belangstellenden verkrijg baar zijn. Daar het besluit tot publiceering geno men is in de jongste raadsvergadering - toen de quaestie wel op de agenda stond, doch niet in de openbare zitting behandeld werd, dus blijkbaar wel in de beslotene - hebben deze missives niet onwaarschijnlijk betrekking op de geheime stukken, welke de heer De Fremery als commissaris in de voorlaatste zitting ter sprake bracht. Misschien zijn ze 't ook zelf wel. Volgens opgave van prof. Rijke bedroeg de lichtsterkte van het gas in de maand Meikleinste waarde 11.81, gemiddelde waarde 14.98 en grootste waarde 17.38 kaarsen. Het vereischte minimum is 16 kaarsen. Naai- aanleiding van een bij hen van de hoofden der betrokken scholen en van de plaatselijke school commissie ingekomen voorstel wordt door B. en Ws. den Raad in overweging gegeven te bepalen dat op de scholen der lste en 2de klasse in het begin der maand Juni nieuwe leerlingen kunnen worden aangenomen, daar bij de tegenwoordige regeling^ volgens welke ze niet eerder mogen worden tooge- gelaton dan in de week vóór de zomervacantie, de aanstaande leerlingen voor de scholen der 2de kl. gedurende de eerste helft van Juli onnoodig van onderwijs verstoken blijven.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2