Woensdag 8 Juni. N°. 6334. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Yoor de Inteekenaren daarop behooren tiij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos 87 tot en met 95 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIES: *a Van 1—0 regel*.1.08. Iedere regel meer0.I7J. \v Grootera letter» naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, «p Donderdag 9 Juni 1881, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Voorstel van dr. M. J. De Goeje, betrekkelijk het onder zoek naar de lichtsterkte van het gas. 2°. Verzoek van het Bestuur der afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, betrekkelijk de Boterwaag. (81) 3°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880. (78) 4». Ve zoek van P. Dingjan Pz., betrekkelijk het verleenen van standplaataen op de Vrijdagsche weekmarkt. (77) 5°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1881. (83) 6°. Voorstel tot restitutie van schoolgeld voor de leerlingen der lste Afdeeling der Meisjesschool lste klasse. (79) 7°. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" tot aanhouding van den verkoop van eenige perceelen bouwgrond. (84) 8°. Idem van het Bestuur der R -K. begraafplaats, om het bonten hek door een ijzeren hek te vervangen. (82) 9°. Voorstel betrekkelijk den aan te legzen stoomtram tnsschen Noordwijk e» Leiden. (75) 10°. Idem betrekkelijk de aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek. (86, 87 en 93) 11°. Voorstel tot wijziging van art. 3 der Verordening, regelende de inwendige inrichting der scholen. (89) 12°. Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Onde- liedenhnis over 1880. (80) 13°. Idem van de Bank van Leening. (72) De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur vau Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den 3den Jnni 1881 invor derbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1880/S1, N9. 17, terwijl een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaaldeD tijd te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, -7 Juni 1881. DE KANTER. LEIDEN, 7 Juni. Door de alhier zitting houdende commissie, heiast met het afnemen der examens van hen die wenschen aan te toonen dat zij tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen genoegzaam zijn voorbereid, werden heden toegelaten de heeren P. De Jong en W. De Jong, heiden van Leiden. Door diakenen der Nederlandsch-Hervormde gemeente alhier is aan den burgemeester dezer ge meente ter hand gesteld een bedrag van ƒ3.98, ten behoeve van 's rijks schatkist, gecollecteerd in de Hooglandsche kerk, bij gelegenheid van de gewone godsdienstoefening op jongstleden Zondag. Op Dinsdag den léden Juni a. s., des namid dags te één uur, zal prof. J. H. Scholten alhier het hoogleeraarsambt, dat hij 40 jaren bekleed heeft, nederleggen met het houden eener openbare les in het klein auditorium van het academiegebouw. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Padang, Batavia, Samarang en Soerabaia, door middel van het stoomschip „Drente" waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den llden Juni a. s., des morgens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag nacht om twaalf uren b^orgd zijn. Aangaande het Rijks Ethnographisch Museum alhier bevat het Aardrijkskundig Weekblad weder eenige wetenschappelijke mededeelingen, alsmede een opgaaf van hetgeen in den laatsten tijd is ten geschenke ontvangen. Op last van den minister van binnenlandsche zaken werden uit het Rijks Ethuo- graphisch Museum naar de academische bibliotheek te Leiden overgebracht de Japansche en Chineesche boeken en handschriften, grootendeels afkomstig van de heeren Ph. Fr. Yon Siebold, Cock Blomhoff, Van Overmeer Fisscher en Donker Curtius, om aldaar bij de Oriëntalia te worden ingelijfd. Krachtens machtiging van den minister van bin nenlandsche zaken zal worden uitgegeven voor reke ning js.TX het Rijks Ethnographisch Museum een plaatwerk in kleurendruk, bevattende de serie der wajang poppen. Dit plaatwerk zal den titel voeren van „The Leyden Ethnographical Museum", en de eerste aflevering daarvan verschijnen in den loop van dit jaar, en verder telkens op den eersten van de maanden Januari en'Juli. De hoogleeraar dr. P. J. Veth heeft zich welwillend bereid verklaard het toezicht over deze uitgave op zich te nemen, en een inleidend woord van zijne hand daaraan toe te voegen. De namen dergenen, die het Museum door hunne schenkingen verrijkt hebben, zullen in chrono- Idgische volgorde in het werk vermeld worden. Do dramatis personae van reeds uitgegeven wajang- verhalen zullen het eerst worden afgebeeld, zoodat het werk voor de bezitters dier verhalen eene be- teekenis te meer zal hebben. De voor het Museum aangevraagde verbouwingen zjjn door de regeering toegestaan. De werkzaam heden zijn reeds aangevangen. Door die verbouwingen worden zeer ingrijpende veranderingen gebracht in de verdeeling der inwendige ruimte; zoodat thans het uitzicht bestaat, dat de wetenschappelijke rang schikking spoedig zal kunnen worden ter hand genomen. Gedurende de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Streger, Amerongen; D. H. Hordijk, Dordrecht; C. Boersma, 's-Gravenhage; G. Willemse,'s-Her- togenbosch; Leenders, Leeuwarden; Maria Smagel, mej. M. v. Rijn, Leiden; H. J. Carlier, F. Herst, RotterdamJ. A. Vreeswijk, mej. G. Kraan, Utrecht K. Seepers, Vreeswijk; mevr. Kroon, Woubrugge; Margie Van Leeuwen, Johanna Spiering, Bungel Van den Berg, niet vermeld. Briefkaarten: O. A. Goldberg, G. H. H. IJselstein, Amsterdam; G. Van Beele, 's-Gravenhage. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 33, 16.50, f 3.80 en 2; de laagste 33, 16.50, 3.50 en 2. De rekening der gemeente Woubrugge over het dienstjaar 1880, den Raad aangeboden, is voor- loopig vastgesteld in werkelijke ontvangst op 31,951.83 en uitgaaf 29,617.81, sluitende alzoo met een goed slot van f 2334.02. De vorige week bracht prinses Marianne met gevolg een bezoek aan de gemeente Hazerswoude en vertoefde eenigen tijd in het gemeentehuis op het dorp. Door twee kinderen van den predikant Keers werden H. K. H. bouquetten aangeboden. Voor het beroep naar Puttershoek is door ds. W. H. Luttenberg te Waddingsveen bedankt. Bjj het onderzoek - in de afdeelingen der Tweede Kamer - van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk LX der Staatsbegrooting voor 1881 werd door verschillende leden weinig ingenomenheid be tuigd met de voorgestelde verhooging van kosten voor de restauratie van het Binnenhof. Volgens hun oordeel toch waren de in de Memorie van Toelich ting omschreven uitgaven voor verreweg het groot ste gedeelte zeer wel te voorzien geweest, zoodat zij bjj de oorspronkelijke raming in aanmerking hadden behooren te komen, terwijl zij overigens, zooals tot aanbrengen van haarden, het overdoeken van plafondstukken en het maken van parketvloe ren, zonder bezwaar tot eene volgende begrooting hadden kunnen worden uitgesteld. Men voegde btj deze opmerkingen het verlangen, dat door de regee ring een overzicht zou worden gegeven van de kos ten, die de restauratie van het stadhouderlijk kwar tier nog vorderen zal, en drong opnieuw op de meest mogelijke zuinigheid bij het restaureeren en verbouwen van rijksgebouwen aan. In eene afdee ling deed men verder van algemeone sympathie blijken voor de wjjze waarop do restauratie yan liet stadhouderlijk kwartier plaats heeft, en wilde dat daarvan in het verslag melding werd gemaakt. Andere leden waren evenwel van meening dat bij het herstel der poort te weinig op de symetrie is gelet en dat het aanbrengen van twee zijpoortjes in plaats van één aanbeveling hadde verdiend. Ook hadden de reeds uitgevoerde werken op hen den indruk gemaakt vau niet de vereischte stevigheid en hechtheid te bezitten. Ten slotte werd door en kele leden de wensch geuit dat de zorg der regee ring zich nu ook tot de oude vergaderzaal van de Staten-Generaal van Holland (Eerste Kamer) zou uitstrekken, en ook deze verder zooveel mogelijk in haar ouden toestand zou worden teruggebracht. Door anderen werd echter de mogelijkheid van dit" laatste, met het oog op het bestaan van de tribune der Eerste Kamer, betwijfeld. Naar De Veers roman „Halfbloed" is door Ch. De la Mar een tooneelstuk in vijf bedrijven ver vaardigd. De heer Couwenberg te 's-Hage, de uitvinder van een stoomomnibus, zal eerstdaags trachten een maatschappij op te richten die zijn uitvinding zal exploiteeren. Het kapitaal is op 70,000 vastgesteld. Het plan bestaat om met diensten op Schoveningen en Loosduinen te beginnen. De vrijwillige jagers der Utrechtsche hooge- school en de mede-studenten, die bij andere corpsen in dienst waren, zullen den 12den Augustus a. 8. bij eene reünie, te Utrecht te houden, den dag her denken waarop zij vijftig jaren geleden, op de roep stem van den Koning, de wapenen aangordden tot verdediging van het vaderland. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Vrijdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Scilly's; de „Prins van Oranje", van Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Batavia; de „Madura" is dien dag van Batavia via Padang naar Amsterdam vertrokken. De kapt. ter zee W. Enslie en de luit. ter zee lste kl. C. A. "Woldringh, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van hinnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat het natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen, zal aan vangen op Donderdag 16 Juni a. s., in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Gemengd Nieuws, Mej. A. L., die gisteravond, omstreeks acht uren, zich op de Doezastraat bevond, op weg om een bezoek aan hare familie te brengen, ge voelde zich eensklaps zóó ongesteld, dat zij de hulp van een voorbijganger moest inroepen. Deze bracht haar in de woning va* den kastelein B., terwijl intusschen de hulp van den in de onmiddellijke nabijheid wonenden geneesheer W. werd ingeroe pen, die echter niet anders kon doen, dan den dood der ongelukkige constateeren. Een beroerte had in weinige oogenblikken een einde aan haar leven gemaakt. Deechtgenootevandenkleederbleeker v. d. H. buiten de Zijlpoort is Zondag-namiddag te halftwee aan hare brandwonden overleden. Op de beide Pinksterdagen werden per Holland8chen spoor van hier vervoerd ruim 4100 per sonen, de laatste trein kwam hier hedennacht om 1 uur aan; over de geheele lijn is alles zonder eenig in cident afgeloopen; - op Pinkstermaandag allee» zijn per Rijnlandschen stoomtram Leiden-Katwijk 3014 personen vervoerd. Bij de Zoeterwoudsche brandweer zijn thans, tot het maken van brandalarm, naaBt de bestaande ralels, signaalhoorns ingevoerd van nieuwe constructie; waaraan tevens fluitjes verbonden zijn»

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1