Een alleraardigst souvenir, dat de thans, naar wij hopen, voorgoed tot het verleden bohoo- rende dagen van woeling en strijd voor onze Trans- vaalsche broeders, - zoowel in overdrachtelijke als gewone betoekenis - met levendige kleuren in her innering brengt, werd ons van welwillende zijde ter kennismaking toegezonden. Yoor ons ligt n. 1. het in rood met goud op geel karton gedrukt menu van den feestmaaltijd, den Hollandschen doctoren van het Roode Kruis bij hunno aankomst te Kaap stad aangeboden. Het is een zeer net uitgevoerd boekje van vier bladzijden, bevattende aan de voor zijde het embleem van de vereeniging met een sier lijk randschrift: „Welkom aan de Hollandsche dok toren in Zuid-Afrika", aan de binnenzijde de ge wone opsomming der sterk gekruide gerechten, die ons onwillekeurig eerbied afdwingen voor de solidi teit der Zuid-Afrikaansche magen, de traditioneele toosten als: aan de Koningin, den Koning der Ne derlanden, de Hollandsche doctoren, het Roode Kruis, de Transvaal en de Zuid-Afrikaansche pers, de wijnen, enz., en aan de achterzijde de namen der leden van het feestcomité. Het eenige, wat ons misschien in dit geval zou kunnen hinderen, is de eigenaardig Engelscho ornamentatie van het boekje, - wanneer we althans niet letten op het sterk geprononceerd internationaal karakter van het Roode Kruis zelf. Het geheel is en blijft echter een werkelijk treffend bewijs van de symphatie waarmede het streven om onzen lijdenden stamgenooten hulp te verschaffen door dezen begroet werd, jammer slechts dat door het dralen maar laat ons liever die minder aangename herinnering uit den zoo roemrijken strijd laten rusten. Als oen vermakelijk staaltje tot welke verwarringen de onkunde en het verkeerd gebruik van technische woorden aanleiding kan geven, komt in het jongste maandblad der Hollandsche maat schappij van Landbouw" hot volgende voor: Bij zekeren landbouwer was een Oosterling als leerling, om de praktijd van den landbouw te leeren. Eens naar een naburige stad zullende rijden, vroeg hij den boer of deze ook nog boodschappen had te ver richten, waarop de boer verzocht om vier rongen en eene lier uit de stad mede te brengen en hem tevens bestelde, om na zijn terugkomst op den klaverakker te gaan walsen. Onze Oosterling keek den Btemmigen boer verbaasd aan en reed naar de stad. Zijn eerste werk was, om naar een danshuis te gaan, waar hij vier dannsmeisjes (rongings) af haalde; onderweg engageerde hij een orgeldraaier met zijn lier en reed met dat troepje naar de klaver akkers, waar weldra de danspartij in vollen gang was. Onze boer, dit spektakel vernemende, beduidde toen den jongen Oosterling dat hij bedoeld had om het klaverland met den weiboom te rollen en ook geen dansmeisjes als wagenrongen gebruiken kon, terwijl de orgeldraaier met zijn lier geheel onge schikt bleek te zijn, om een zwaren balk in do schuur Op te winden. Twee meisjes in Milwankee, eerste lief hebsters van het touwtjespringen, hebben de ge volgen van haar overmatig springen moeten onder vinden. Een van haar, een meisje van dertien jaren, had niet minder dan 200-maal gesprongen en door die schokken ontstond een hersenschudding waaraan zij reeds den volgenden dag overleed. Ook haar vriendin, die eenige malen minder had gesprongen, verkeert in levensgevaar en de dokters hebben dan ook weinig hoop haar nog te redden. Yan den te Beja vermoorden berichtge ver der „Télégraphe", Seguirt, wordt nader gemeld dat hij indertijd lid is geweest van de Commune, als secretarisonder Cluseret en hoofd van den generalen staf onder Rossel. Er waren er meer van zijnen naam, waarmede men hem verwarde, zoodat hij later met verbazing vernam dat hij allerlei gru welen bedreven had, waaraan hij nooit had gedacht, ja, dat hij deswege gefusilleerd was. „Arme Seguin", schrijft van hem een der redacteurs van de „Gill Bias": „De dag dat wij allen te zamen van Souk- Ahnas vertrokken, vroeg hij, op het oogonblik dat wjj den voet in den stijgbeugel zetten, wie van ons zich het eerst zou laten ombrengen om reclame te maken voor zijn blad. - Aan deze woorden dachten wij, toen gisteren de smartelijke tijding kwam." Het blijkt nu dat werkelijk doEn- gelsche ingenieur Suter voor 15,000 pd. st., die do Engelsche regeering betaald heeft, door de Griek- sche rooverbende van Niko Pappas in vrijheid is gesteld, niet voor 5000 pd. st., gelijk eerst gemeld is. De „Levant Herald" deelt eenige losprijzen uit verschillende jaren mode, ten bowijze dat de roovers hunne eisclien hoe langer hoe hooger stellenin 1853 moest de heer Mac Grafth den roovers 400 pd. st. betalen; in 1867 de heer Yan Lennep 1500;in 1880 kolonel Synge 6000, en thans de heer Sater 15,000 pond. Een Duitsch meisje te Wisconsin, in Amerika, dat voor eenige jaren in Amerika is aan gekomen, om er haar geluk te zoeken, heeft dat nu gevonden in een Chippewa-Indiaan, op wien zij verliefd werd en met wien zij nu vóór eenigen tijd gehuwd is. Het leven der Indianen had zooveel aantrekkelijks voor haar, dat zij haar echtgenoot naar zijne bezitting onder de Indianen volgde en haar pak voor dat van een Indiaansche schoone wisselde. Zij is, haar kleur uitgezonderd, van top tot teen een Indiaansche geworden en kan zich uit stekend aan dat leven gewonnen. Een melkboer te Bordeaux, die vooral veel werk maakte van den verkoop van gestremde melk, had een nieuw middel van een vriend ge kregen, waardoor de melk onmiddellijk dik werd. Bij toepassing bleek dit middel probaat, behalve voor de verbruikers, ongeveer twintig., in getal, die allen doodziek werden en waarvan er één, een kind van twee jaren, onder de hevigste krampen be zweek. Bij onderzoek bleek het middel niets anders geweest te zijn dan zwavelzuur. In een vijver, niet ver van Saint-Lezin (Maine-et-Loire), is een onthoofd kinderlijk gevonden. Den depeche uit Aurillac meldt: In de mijnen van Champagnac heeft Maandag een gas ontploffing plaats gehad. Er zijn vier dooden, waar onder een ingenieur, en twee gewonden. Het hof van assises te Grenoble heeft zekeren Baral, die den zoon van zijn meester door een pistoolschot om het leven bracht, ter dood veroordeeld. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft de minister Wadaington gisteren het rapport der commissie ingediend, waarbij geconcludeerd wordt tot verwerping van het wets ontwerp, waarbij de „scrutin de liste" wordt her steld. Het rapport wijst ieder denkbeeld van een conflict met de Kamer van de handde verantwoor delijkheid daarvoor zou do Senaat in geen geval te dragen hebben. Het wijst voorts op de gevaren van den „scrutin do liste." Op Donderdag is de dis cussie bepaald. i De „Intransigeant", het blad van Rochefort, wordt op aandrang van den Spaanschen gezant wegens beleediging van koning Alphonsus vervolgd. De Paus moet bij de Fransche regeering stap pen gedaan hebben om eene kerkelijke organisatie in Tunis te verkrijgen. Op 1 Jan. 1877 waren er in Frankrijk 8033 schoolspaarkassen met 143,272 boekjes, terwijl 2,984,352 fr. ingeschreven was. Op 1 Jan. 1879 waren er 10,440 kassen met 177,574 boekjes en er was 3,602,621 fr. ingeschreven. Op 1 Jan. 1881 waren er 14,273 kassen met 307,452 boekjes, terwijl 6,228,560 fr. was ingeschreven. Belgic. Op 1 Jan. 1881 was de bevolking van Brussel 165,366 zielen: 78,606 van het mannelijk, 86,760 van het vrouwelijk geslacht. Liszt is tot commandeur van de Leopoldsorde benoemd. Grroot-Bx'itaimië. De berichtgever van de „Standard" te Newcastle meldt dat, ofschoon de Boeren in de Transvaal kalmer en gematigder in hun toon worden, de Engelschen in de Transvaal voortgaan met het verkoopen hunner hoeven. De correspondent meent ook te weten dat de Booren besloten hebben goen stuk van hun grondgebied te laten afnemen. Zoo de uitspraak der commissio anders uitviel, zouden de Boeren echter niet aanstonds de wapenen opvat ten, maar een lijdelijk verzot in praotijk brengen en eene gunstige gelegenheid, b. v. een oorlog van de Engelschen met de inlanders, afwachten, om dan opnieuw de wapenen te voeren. Men zegt dat ook bij Ennis in het Iersche graafschap Clare 6 personen zijn doodgeschoten bij gelegenheid van do verdrijving van een pachter. Te Clonmel moest de „Riot-Act" worden afgelezen, nadat eenige soldaten en politie-agenten door het werpen met steenen zwaar waren gewond. Wederom is een landagent in het graafschap Galway doodelijk gewond. Bradiaugh is van plan het Engelsch Parlement te verzoeken eene speciale commissie te benoemen om de petities tegen zijn verkiezing te onderzoeken; hij beweert dat onder de onderteokenaren kinderen van de Zondagsscholen zijn tusschen 8 en 12 jaar en dat enkelen vijfmaal onder verschillende namen teekenden. De „Daily Telegraph" bericht uit Pieter- maritzburg dat de Boeren-aanvoerders zoo spoedig mogelijk eene leening wenschen te sluilen van 70,000 pd. st. De eerste voorstelling der Meiniugoi s in het Drury Lane Theatre te Londen (ze tradon voor het eerst in Engeland op) slaagde uitstekend. „Julius Caesar" werd voor een zeer talrijk publick opge voerd. De prins en de prinses van Wales en het Zweedsche koninklijk paar behoorden tot de toe schouwers. Rusland. Graaf Loris Melikoff is door don gemeenteraad van St.-Petersburg tot eereburger benoemd. De dag bladen aldaar ontvingen van de regeeiïng bevel, omtrent die raadszitting niets openbaar te maken. Graaf Melikoff schijnt dus werkelijk, ten gevolge van zijn ontslag als minister en vooral van de wijze waarop hij het gevraagd heeft, in ongenade geval len te zijn. Bij ukase is gisteren den Senaat medegedeeld dat groothertog Alexis benoemd is tot minister van marine en bevelhebber der vloot. De twee genootschappen, welke de politie dezer dagen te St.-Petersburg arresteerde, bestonden te zamen uit 30 personen, waaronder ook 5 JodeD. Hoogst opmerkenswaardig is het, dat men bij laatst genoemden verscheidene exemplaren van bewuste proclamaties vond, welke de bevolking tot de Joden vervolging aanzetten. INGEZONDE N."*" Mijnheer de Redacteur In een tijd dat de zaak van goed drinkwater ook de gedachte der Landsregeering bozighoudt, zal het wol niet ongepast genoemd worden de ge meentebesturen het groot gewicht dezer zaak te her inneren en ernstig aan te dringen om, zoo spoedig mogeljjk, gratis, goed drinkwater verkrijgbaar te stellen vooral voor de schooljeugd. De waterleiding zou daaraan met geringe kosten dienstbaar kunnen gemaakt worden. De politie- en brugwachtershuisjes, de fonteinen en de buitenmuur der schoollokalen zoudon daarvoor zeer geschikte plaatsen zijn. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing dezer regels in uw geacht Dagblad, heb ik de eer, hoogachtend, te zijn. Uw Dw. Dienaar, A. Van Auerom. Mijnheer de Redacteur Sta mij toe door middel van uw blad, ons dage- lijksch bestuur te wijzen op een gevaarlijken toe stand, die dringend voorziening vereischt. Zooals u misschien zult opgemerkt hebben, beslaat de wissel aan de Plantage, dicht bij het uitgangspunt der tram lijn, de geheele breedte der straat, slechts voor den voetganger een trottoir aan deze zijde van het hek overlatende. Waarschijnlijk zal het evonwel uwe aandacht ontsnapt zijn, hoe door alle voertuigen, van welken aard ook, ter vermijding dor rails, bijna uitsluitend van dat trottoir gebruik gemaakt wordt, terwijl sommige bestuurders er bepaald genoegen in schijnen te vinden juist dan hunne paardon tot een wilden draf aan te zetten. Aan hoeveel angst en schrik daardoor de voetganger wordt blootgesteld, die zich aan het hek, dat hem het op zij gaan be let, krampachtig vastklemt, terwijl het rijtuig hem rakelings voorbijsnort, zal ik wel niet behoeven te betoogen, en evenmin dat in dien onhoudbaren toe stand verandering moot komen. Het dagelijksch bestuur kan daartoe op twee een voudige wijzen geraken, n. 1. door of de agenten in het wachthuisje aan de brug, die dit uitstekend er bij kunnen waarnemen, met een streng toezicht te belasten, of ten koste van het Plantsoen den weg op het gevaarlijke punt te verbroeden. P. Leiden, 4 Juni. Ter markt werd beden aangevoerd: Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50: Zomer- tarwe 9.a 9.50. Kogge 12 H. L, Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8Gerat 8 H. L. Zomergerst 5.50 a 6.Chevalier-gerst f 7.25 a 7.75. Haver 11 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.50. Duivenbooncn 3 hectol. 8.50 a 9.25. Faardenboonen 5 hectol. 8.a 8.50. Graabotcr 12,170 kilogr., late qnalit. '/4 vat 56.a/G0. Schei- 2de qnalit. l/a vat 50.a 54—Grasboter late qnalit. per kilogr. 1.40 a 1.50., Schei- 2de qnalit. per kilogr. 1.25 a 1.35. Lange Zwarte Tnrf 10,000 dubb. hectol., 0.20 a ^.22l/j. Tessel, 3 Juni. Naar Leiden verscheept 2234 Lammeren. Totaal der verzending tot heden 15057 stuks. Nog werden naar verschillende markten verzonden 27 Koeien en 10 Kalveren. Louden, 3 Jnui. Tarwe gemiddeld 0 pet. lager. Haver 3 p. lager. Maïs slap. Frieschc Boter 70 a 84/.Suiker U/o P- hooger.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2