N». 6333. Dinsdag 7 Juni. A\ 1881. Oeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-1 en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Bind. Naar het strand. dagblad! ,{1% l -a PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte esms STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Juni 1881, des namiddags te twee uren. „Thalatta! Thalatta! Sei mir gegrüsst du ewi- ges Meer!" Heino riep aldus de zee zijn groet toe, en hij ontleende de woorden aan Xenophon's „Grieken". Duizenden hebben na Xenophon de zee begroet en toch zij vonden geen ander woord dan de kreet van verrukking, ,dion de Grieksche krijgers aanhie ven, het eenvoudige: „De zee! de zee!" Dat woord is ook voldoende, het omvat zooveel dat niet in woorden te brengen is, zoo'n mengeling van trotsclie en lieflijke indrukken, van grootheid en pracht. Welk Hollander voelt niet zjine levens geesten opwekken, zijn bloed sneller door de aderen stroomen als hij aan het zeestrand staat, als de zoele zeewind hom de zachte kus van den onme telijke»'. Oceaan overbrengt, als zijn oog in de verte starend niets ziet dan het blauw boven, het zachte groen beueden en op den uitersten grens de nevel achtige lijn waar beiden te zamen komen, hunne kleuren ineensmelten. „Ontwoekerd aan de baren" heet ons land, maar zijne bewoners hebben de moeder niet vergeten. Met kinderlijke liefde komen zij nog tot haar, waar uit Nederland eens verrees, tot haar, die ook latei- de weldoenster, de krachtige beschermster van ons volk bleef, waaraan wij danken, dat wjj geworden zijn, wat wij zijn. Schoon, oneindig schoon is de zee. Kalm rolt zij daar voort, de kleine golfjes van de branding spe len als het ware met elkaar, een zacht gemurmel van niet te onderscheiden tonen dringt door tot ons oor, en zingt ons een lied zonder woorden van de beweeglijke onbeweeglijkheid; wij droomen zoo zoet, liggende in het mulle zand aan den voet der duinen. Majestueus, geweldig wordt daarentegen de bran ding als de stormwind de wateren opzweept, als de kleine kabbelende golfjes vervangen zijn door hemel- hooge bergen, die hunne witbesehuimde koppen cp elkaar te pletter stooten, als het gieren van den wind, de bliksemflitsen door het luchtruim, die de donkerheid van de storreloozen nacht van tijd tot tijd met een schel licht onderbreken, ons verhalen van den reuzenstrijd der elementen. Kalm of stormachtig, zacht groen of pikzwart, steods is de zee vol aantrekkingskracht voor den echten zoon dezer landen. Mesdag moest Nederlander zijn om zóó de zee te kunnen schilderen als hij vermag. Hoe zwak gevoelt bij zijne geniale schep pingen de taal zich die noch den gloed, noch de vrede kan weergeven. Wij zullen het niet. trachten, waarvoor zoude bet noodig zijn? Wilt gij de zee leeren kennen lezer? Zij ligt voor u, in uwe onmiddellijke nabijheid spreidt zij al haar pracht ten toon. En daarom roepen wij u heden toe: Naar het strand! vergunt ons dat alleen te zeggen bij de opening van het nieuwe vervoermiddel, dat ons zooveel spoediger dooi de duinenrij heen naar zee brengt. Stellig, economische voordeelen heeft de tram; zij zal den handel van Katwijk vermeerderen, de welvaart van de plaatsen waarlangs haar weg gaat, vergrooten en daarvoor mogen wij niet blind zijn. Maar al leeft een mensch ook niet alleen van zee lucht, hij leeft evenmin alleen voor geldverdienen, hij heeft nog andere behoeften. Ontspanning na een vermoeienden, zorgvollen arbeid, frissche lucht na de bedompte kantoorlucht of werkplaats-atmospbeer, vredo na den strijd. Zegenrijk zal het zijn als een iegelijk dat steeds kan vindeD, wanneer hij het behoeft. Ook de gezonde mensch heeft het noodig, evengoed als de zieke. Misschien vormen wij ons te schoone illusiën, maar het komt ons voor dat het veredelend en ontwik kelend zal werken als de Leidsche werkman zijn rustdag niet in een kroeg behoeft door te brengen maar met zijne familie des Zondags naar Katwijk zal gaan en opgefrisebt en versterkt in plaats van opgewonden en verslapt thuis komt. Gelegenheid maakt genegenheid, en hoe gemak kelijker ons het bezoeken van het strand gemaakt zal worden, hoe spoediger en veelvuldiger wij er toe over zullen gaan. Het seizoen is thans uitste kend, de lang niet malscbe geuren, die uit onze grachten opstijgen, versterken onze behoefte aan een onbedorven atmospheer. Op! dus, naar Katwijk! Laat ons natuurlijk wor den bij het aanschouwen der ware natuur in haar grootschen eenvoud; laat ons krachtig worden naar lichaam en ziel, door de levenbarende werking van de frissche zeelucht! Gij, die ontevreden zijt metu zeiven of met andoren, gaat naar het strand, uw drift zal bedaren en vrede neerdalen in uw gemoed. Gij, die verdriet hebt, gaat heen, en gij zult met meer berusting terugkomen. Die zwak is zal sterker worden, die sterk is zal het langer blijven. "Waaraan is dat toe te schrijven? Wij weten het niet, doch dat het zoo is, hebben wij allen onder vonden zoo dikwijls wij de zee naderden, en dat is genoeg om den raad te motivoeren, die wij al onze lezers toeroepen: Naar bet zeestrand! LEIOEN, 4 Juni. Door de alhier zitting houdende commissie, belast met het afnemen der examens van hen die wenschen aan te toonen dat zij tot do beoefening der natuur kundige wetenschappen genoegzaam zijn voorbereid, werden heden van de zes candidaten twee toegelaten, nl. de heeren J. Bos H.Hzn, van Zwolle, en G. A. Kral, van Gorkum. In de maand April was de sterfte als volgt: Boven de 65 jaren stierven te Amsterdam 139, alhier 26, te 's-Hage 56, te Leeuwarden 21, te Rotterdam 73, te Utrecht 17, te Arnhem 13, te Groningen 18 en te Maastricht 12 personen. Aan lichaamszwakte, keel- en longtering, acute en chron. ziekten der ademhalingsorganen bezweken te Am sterdam 319, alhier 51, te's-Hago 118, te Groningen 41, te Haarlem 46, te Rotterdam 172, te Utrecht 65, te Arnhem 34, te Groningen 41, te Maastricht 27 personen. Aan waterzucht en scheurbuik stierven te Amsterdam 4, in Den Haag 4, Leeuwarden 2 en Groningen on Rotterdam 1 persoon. Aan mazelen te Rotterdam, Utrecht en Den Haag 2, Dordrecht, Groningen en Leiden 1 persoon. Aan roodvonk te Amsterdam 3 personen. Door gewelddadigon dood en verdrinken kwamen om te Amsterdam 13, te 's-Hage 4, 's-Bosch en Leeuwarden 3, Rotterdam 5 en Utrecht 2 personen, alhier geen. - De verhouding der overledenen tot 1000 ïnw. per jaar was te Amsterdam 27.2, Arnhem 20.6, Dordrecht 29.5, 's-Hage 24.7, Groningen 22.4, Haarlem 26.5, 's-Bosch 31.8, Leeuwarden 26.3, alhier 29.2, Maastricht 28.7, Rotterdam 27.3 en Utrecht 27. Met leedwezen moeten wij uit de laatste opgave constateeren dat de gezondheidstoestand in do maand April voor onze gemeente al zeer ongunstig geweest is, slechts zeer weinig beter dan Dordrecht, doch ruim drie percent gunstiger dan te 's-Bosch, waar, als gewoonlijk het cijfer der overledenen, in evenredigheid met de grootte der bevolking, het hoogst is. Zooals uit de lijst verder blijkt, zjjn in die maand alhier betrek kelijk vele oude lieden gestorven. Aan chronische ziekten der adembalingswerktuigen, waarvan het cijfer niet afzonderlijk is opgegeven, stierven hier 20 personen dat is zelfs 2 meer dan te Amsterdam, en 10 meer dan te Utrecht. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in het burgerijk recht en de burgerljke rechts vordering aan de universiteit to Amsterdam worden aan den Raad aanbevolen mr. J. P. M. Moltzer, advocaat te Amsterdam, en mr. N. K. F. Land, advocaat te LeideD. Op „Rbynzigt" werden deze week 1040/zwem- baden door heeren en 42 door dames genomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg 20° Celsius. Evenals te Leiden, is ook onder beheer van curatoren der universiteit van Amsterdam dezer dagen gesteld een fonds, waarvan de renten 600) moeten strekken tot tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan de studie aan de universiteit aldaar, ter verkrjging van één of meer doctorale graden in de faculteit dar geneeskunde, en wel voor een Nederlandscbe vrouweljke student in de genees kunde, lid van een Protestantsch of Israëlietisch kerkgenootschap, wier financiëele krachten het stu- deeren voor eigene rekening bezwaarljk maken. De eerste uitkeering zal geschieden over het studiejaar 1885—86. Prins Frederik en prinses Von Wied met ge volg zjn gisteren bj hun bezoek aan Zwedens koning en koningin te Amsterdam niet van Voor schoten, maar van Leiden, per Hollandsche spoor naar de hoofdstad vertrokken. Zij waren daartoe met eenige rjtuigen van het „Huis de Pauw", den Haagweg af, hier aangekomen. Gedurende deze week zjn dageljks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4866 volwassen personen en van 710 kinderen. De door den ontvanger van Noordwjkerhout opgemaakte gemeente-rekening over 1880 bedraagt in ontvangst ƒ16,090.03 en in uitgaaf 14,672.97 '/2, mitsdien sluitende met een batig saldo van 1417.05 '/2. De stoomtramweg Gouda-Bodegraven, waar voor aan den heer A. Kaptjn te Woerden concessie werd verleend, zal, naar men mededeelt, tot stand komen. De voorbereidende maatregelen schijnen reeds zoover gevorderd te zjn, dat de aanleg van den wog spoedig kan worden verwacht. De gemeenteraad van Oudshoorn heeft den heer J. Scharff Jr., op zjn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris onder toekenning van een later vast te stellen pensioen, terwjl de burgemeester, op verzoek van den Raad, zich bereid verklaarde de functiën van gemeente-secretaris ad interim waar te nemen. De prins van Oranje heeft gisteren een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft bj gelegenheid van den sterfdag van koningin Sophie. Een prachtige bouquet is door Z. K. H. op hare kist nedergeiegd. Met goed gevolg is het eerste natuurkundig examen te Utrecht afgelegd door de heeren Ch. V. R. Yerhaegh, Ad. Ellinger, H. E. Scholten en Joh. Rebel. Uit Arolsen wordt aan het Rotterdamseh Nbl. geseind: Koningin Emma kwam met de jonge prinses en eon talrijk gevolg hier aan, door den Koning tot het station Warburg begeleid; doze laatste zette daarop zjne reis naar Wildnngen voort. Aan het station werd de vorstin door de prinsen George en Victor en door prinses Helene afgehaald. Slot en stad waren rjk versierd om de jeugdige koningin te ontvangen; alles toonde de levendige en blijde belangstelling der geheele bevolking. Vlaggen waai den van de meeste daken; bloemenguirlandes om ringden den hoofdingang van het slot, boven welks portaal de Nederlandsche wapens den binnenkomen den tegenblonken. De residentiebewoners, hetcorpa officieren van het garnizoen, de leerlingen der meisjes-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1