Do knaap, die, zooals wij gisteren me dedeelden, door middel van een „catapult" een meisje met een steentje in het oog getroffen heeft, is zekere A. H. A. v. d. H., van Leiderdorp. Hij bevindt zich thans in pblitiebewaring, evenals de 14-jarige I. J. d. M., die eergisteravond een wandelaar in het Plantsoen door een steenworp verwondde. Tegen beiden is procesverbaal opgemaakt. Trouw T. alhier is gisternamiddag, om streeks 3 uren, door een toeval van de trap gevallen, waardoor zij eenige verwondingen aan het lichaam bekwam. Dr. B. heeft haar geneeskundige hulp bewezen. Heeds sedert eergisteren liepen hier geruchten omtrent een misdrijf, dat in de nabijheid dezer gemeente zou hebben plaats gevonden. Die ge ruchten liepen uiteen. Het was moeilijk omtrent de daad zelve, de aanleiding daartoe of omtrent hetgeeD daarmede, hetzij middellijk hetzij onmiddellijk, in verband stond, achter de waarheid te komen, ook ter plaatse zelve niet. Daar het dus niet duidelijk was of er al of niet een misdadig opzet in het spel was, kwam het ons beter voor alsnog het stilzwijgen te bewaren over het treurige voorval, dat echter ook elders bekend geworden is. De N. R. Crt. althans van heden maakt er volgenderwijze melding van De kleederbleeker v. d. H., wonende aan den Singel der gemeente Lbiderdorp, heeft, ruzie met zijne vrouw hebbende, naar haar geschopt, ten ge volge waarvan zij in een ketel met heet water is gevallen, zoodat zij over haar geheele lichaam brand wonden bekomen heeft. De chirurgijn K., van Leiden, verleende de eerste heelkundige hulp, maar beschouwt den toestand der vrouw als zeer ernstig. Wij staan er natuurlijk niet voor in of deze lezing de juiste is. De zaak van den Haagschen weesvader G. H. W., beschuldigd van in drie aanteekening- boekjes van de Spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, alsmede in drie volmachten, valscho handteekeningen te hebben geplaatst van weezen, verpleegd in het Luthersche weeshuis daar ter stede, en zich, op vertoon van die stukken, door de spaarbank vrij aanzienlijke bedragen in geld te hebben doen uitbetalen, alsmede van een som van -+- f 700 te hebben verduisterd, die hij had ont vangen om daarmede een rekening van ten behoeve van dat gesticht geleverd brood te voldoen, werd gisteren voor het hof aldaar behandeld. De adv.- gen. mr. Gregory stelde zich bij de toelichting van zijn requisitoir de vraag, hoe het mogelijk was dat iemand, die overigens een vrij gunstig verleden scheen te hebben, zoo diep had kunnen vallen, dat tij zich de spaarpenningen had toegeëigend van weezen, wier belangen aan zijne zorg waren toever trouwd, en meende het antwoord daarop te kunnen vinden in do hebbelijkheid van den beschuldigde om koffiehuizen te bezoeken en zich aan sterken drank te buiten te gaan, welk misbruik soms zóó ver ging dat bescn. het koffiehuis in ergerlijken toestand in het nachtelijk uur verliet, door een weesjongen afgehaald. Er werd daarom tegen dezen ontrouwen weesvader een celstraf van 2 jaren en 6 boeten van 50 en 1 van f 12.50 gerequireerd. De adv. mr. Bik meende dat do kwade trouw hier niet bewezen was, en achtte dat het vroeger onbe sproken gedrag van zijn cliënt in elk geval een argument was, sterk genoog om een zachte straf te mogen verwachten. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op 9 Juni a. s. In de geruchtmakende strafzaak togen den drogist M. Clóban en zjn bediende, wegens den verkoop en de aflevering van vitriool in- plaats van gevraagde ricini- of wonderolie, is gisteren door de correctioneele kamer der arrondissements-recht- bank te Amsterdam vonnis gewezen. De rechtbank heeft den patroon ontslagen van Rechtsvervolging en den bediendo tot eene celstraf van 45 dagen veroordeeld ter zake van manslag door onvoorzich tigheid. Zij overwoog o. a. dat het niet is gebleken dat de heer Clóban eene mindere hoeveelheid van een geneesmiddel hoeft verkocht dan waartoe hij als drogist gerechtigd is, doch dat de bediendo aansprakelijk is, omdat hij eene verkeerde flesch heeft gegrepen en daaruit geschonken zonder zich van den inhoud te vergewissen, al was het ook dat die stond op do plaatg, waar altijd do flesch met rieini-olio geplaatst was. Hot onder Zuidwolde vermoorde meisje was de 25-jarige dienstmeid van den landbouwor Frens Noldo to Zuidwolde. Haar naam is Mina Koes. De justitie heeft huiszoeking gedaan bij eer. persoon in de buurt, op wien eenig vermoeden rustte. De uitslag daarvan is echter nog onbekend, De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het proces-Yerdonk. Het geschil liep over de vraag, wien de prijs van 300,000 gulden toe kwam, in 1809 op een Oostenrijksch lot gevallen. De stiefdochter van den sedert overleden heer Ver donk maakte daarop aanspraak en had tegen zijn erfgenamen een eisch ingesteld tot teruggave van dat bedrag. De rechtbank heeft echter conform de conclusie van het O. M. aan de eischeres hare vor" dering ontzegd, op grond dat het bedrieglijke der handelingen, die door de eischeres als kunstgrepen waren gesteld, niet genoegzaam bewezen was. Op de tramlijn Breda-Oosterhout is 's avonds een sergeant van het 6de reg. inf., in gar nizoen te Geertruidenberg, is overreden, waardoor hem de rechterarm verbrijzeld werd en hij nog eenige kneuzingen bekwam. Hij is aan de bekomen wonden overleden. Drie kinderen van vijf, drie en één jaar te Yiersen lagen eergisterochtend te bed, terwijl de ouders op het veld aan den arbeid waren, toen eens klaps de legerstede in brand geraakte. Het oudste kind wist zich te redden, doch de twee anderen verbrandden op het bed. Men vermoedt dat een der kinderen met lucifers gespeeld heeft. Een geacht burger van Z wam merdam, den timmerman en molenmaker P. v. D., is het ongeluk overkomen van een aanzienlijke hoogte te vallen, terwijl hij bezig was in den watermolen van den binnenpolder. Zwaar gekwetst en bewuste loos werd hij huiswaarts gebracht; zijn toestand is zorgelijk. Yan 24 tot 28 Juli zal te Luik een groote internationale tentoonstelling van tuinbouw producten gehouden worden; daarvoor zijn 442 medailles (15 gouden), een waarde vertegenwoor digende van ruim 11,200 franken, uitgeloofd. De Vesuvius begint weer te spoken. Op het observatorium en in de dorpen aan den voet van den berg werden kleine schokken van aardbeving waargenomen, inzonderheid te Torre del Greco. Zeker opzien baart de moord, gepleegd op den berichtgever der „Telegraphe", den heer Seguin, die, eenigen tijd de colonne van generaal Logerot gevolgd hebbende, des ochtends te Beja was aangekomen met het voornemen om des avonds naar Tunis te vertrekken. Eene wandeling buiten de stad doende, was hij nauwelijks vijftig meter buiten de poort gekomen, toen hij door eenige uit Oran gedeserteerde Arabieren aangevallen werd. Hij trok zjjn dolkmes om zich te weer te stellen, maar dit werd afhandig gemaakt en hjj daarop met zijn eigen wapen derwijs gewond, dat hij den vol genden ochtend overleed. Zijne begrafenis heeft met groote staatsie plaats gehad. De bey zelf droeg bij in de kosten van eene grafplaats en een op te richten gedenkteeken. Al de medeplichtigen aan den moord zijn in hechtenis genomen en gefusilleerd. In den Acclimatatietuin te Parijs .is vóór eenige dagen een giraffe geboren. Eenige uren na de geboorte was het dier, van de schoft ge meten, l'/4 meter hoog. Het maakt, nog zonder horens zijnde, eene allerzonderlingste vertooning. Do president der Fransche republiek heeft van den koning van Goa een bijzonder fraaien Kaapschen ezel ten geschenke ontvangen. Bij het houden van schietoefeningen op de vesting Graudenz (Pruisen) sprong gister morgen een granaat, waardoor elf personen, die zich bij de schijf bevonden om de schoten op te teekenen, werden getroffen-, vijf werden gedood en vier verwond, waaronder een overste en een civiel- ingenieur. BUITENLAND. Frankrijk. De rechtbank te Marseille heeft uitspraak gedaan in de zaak der communistische manifestatiën van den 15den Mei 11. Dr. Susini is tot drie maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete, Paula Minck tot ééno maand gevangenisstraf en drie anderen tot straffen van twee maanden, drie weken en ééno week gevangenis veroordeeld. De kleinzoon van Barras, het bekende lid van het Directoire, een postbode ten plattcnlande, is dezer dagen overleden, vier jonge kinderen nalatende. Men vond hem dood op den weg liggen. Littré, beroemd lid der Académie, is overleden. Eerstdaags wordt per transportschip „Loire" te Brest de laatste zending politieke veroordeelden uit Nieuw-Caledoniö verwacht, ten getale van 36 geamnistiëerden, waaronder Dacosta, de particuliere secretaris van Eaoul Eigault aan de prefectuur vnn politie. Duitsclilantl. De Rijksdag heeft "Woensdag de tweede lezing der wet tot verzekering van werklieden tegen onge lukken voortgezet. Alle amendementen werden ver worpen, zoodat de redactie der commissie is aange nomen; over art. 2, waarin de Rijks-verzekerings kas door de commissie vervangen was door kassen der verschillende Staten, werd hoofdelijk gestemd; het voorstel der commissie werd met 145 tegen 106. stemmen aangenomen. Namens de regeeringen werd door den minister Yon Bötticher het beginsel eener Rijks-verzekeringskas verdedigd, maar toch te ken nen gegeven dat staatskassen de wet niet onaan nemelijk zouden maken. Prins Yon Bismarck werd door ongesteldheid verhinderd aan de beraadslagingen deel te nemen die ongesteldheid belette hem echter niet prins Gortschakoff te ontvangen, die uit het zuiden naar St. -Petersburg terugkeerde, al smede den heer Goschenx die van Konstantinopel zijn weg naar Londen over Berlijn nam. De Rijksdag i3 gisteren tot 9 dezer uiteenge gaan, nadat de tweede lezing der arbeidersverzeke ringswet tot 41, in hoofdzaak volgens de redactie der commissie, gevorderd was. De kabinetssecretaris bij het Zweedscho bureau van buitenlandsche zaken, de heer Yon Lagenheim, vertrekt heden uit Stockholm naar Karlsruhe, om het huwelijkscontract tusschen den kroonprins van Zweden en diens verloofde, de prinses Victoria van Baden, te sluiten. De bruiloft zal denkelijk den lsten Sept. te Karlsruhe gevierd worden. Italië. De heer Depretis heeft in de Kamer een rede ge houden, waarin hij op de noodzakelijkheid wees om de financiën te reorganiseeren en het krediet te ver beteren. Betrekkelijk de buitenlandsche politiek zeide hij dat Italië thans als groote mogendheid zich krachtig moet ontwikkelen op den grondslag der rechtvaardigheid en van het onderling ontzag. Het laatst in het concert der mogendheden opge treden, is Italië een element van orde, spaarzaamheid, vrede. Het zal zich als zoodanig handhaven, voor zich vragende vrede met eere. De heer Massari vroeg overlegging der diploma tieke stukken over de zaken van Tunis. De heer Mancini antwoordde dat hij nog geen overlegging kon beloven van stukken die hij nog niet kent. Naar men verzekert, heeft de heer Ferrero de portefeuille van oorlog slechts aangenomen op voorwaarde dat zijne begrooting jaarlijks dertig millioen mocht rijzen. GrX*oot-I2i-itanni"'. De berichtgever van de „Standard" te Nowcastle maakte dezer dagen gewag van een gerucht, dat aldaar in omloop was, volgens hetwelk de commis sie te Newcastle van oordeel was dat de geheele Transvaal aan de Boeren zou worden teruggegeven. Tot den minister Grant Duff worden omtrent dit gerucht, gelijk aangaande zoovele andere pleegt te geschieden, in het Lagerhuis vragen gericht. Hij antwoordde ontwijkend dat hij het niet in het be lang des rijks achtte en nadeelig voor de rust van de Transvaal, als in het Lagerhuis dagelijks in lichting gegeven werd omtrent de denkwijze der commissie over dergelijke quaestiën. Hij verklaarde voorts dat de leiders der Boeren de commissie met veel rondheid en onpartijdigheid hadden ingelicht. Hij geloofde verder dat hot Huis alle quaestien be treffende de betrekkingen tusschen Boeren en in landers gaarne aan de commissie zou overlaten. Natuurlijk zou de commissie, zoodra zich de eene of andere bijzondere moeilijkheid voordeed, de regee ring raadplegen. Nog kon de minister mededeelen dat Engelsche troepen naar Potchefstroom op weg waren. Omtrent de vraag van den oud-minister Hicks-Beach, of werkelijk alle inlanders, die bij de Boeren in dienst waren, last gekregen hadden om naar hunne kraals terug te keeren en zich tot den oorlog gereed te houden, zeide de minister, getele grafeerd en ten antwoord bekomen te hebben dat sir Hercules Robinson dat gerucht ook wel vernomen had, maar van dergelijke geruchten en berichten geen kennis gaf aan de rogeering eer hij zich min of meer van de waarheid daarvan over tuigd had. Yan zeventig Kaffers, die in een gevecht met de Boeren zouden gesneuveld zijn, had de minis ter niets vernomen en hij geloofde er ook geen woord van. Ook te Bodyke in het Iersche graafschap Clare heeft Woensdag een oploop plaats gehad toen eenige deurwaarders verscheidene pachters krachtens de daartoe uitgevaardigde bevelschriften uit hunne hoeven wilden zetten. De bevolking viel

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2