N6532. Zaterdag 4 Juni. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 1B regels.1.08. Iedere regel meer0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze Courant Maandag-avond niet wor den uitgegeven. LEIDEN, 3 Juni. Er kan soms zeer eigenaardig - en toch geheel - aan iemands verzoek worden voldaan. Yoor een paar dagen o. a. spraken wij den wensch uit dat de concessie-aanvrage voor den stoomtram Leiden Noordwijk in al haar eenvoud op de agenda voor de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering zou voor komen. Dit is werkelijk geschied, maar behandeld is de voordracht echter niet. De geheime zitting toch van gisteren nam het grootste gedeelte van den tijd in beslag. Dit noopt ons opnieuw boven- staanden wensch uit te spreken, de hoop daarbij nochtans koesterende dat de zaak dan ook metter daad ter tafel zal komen. De jaarlijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden zal ditmaal gehouden worden op Donderdag 16 Juni, des voormiddags te elf uren, in het gebouw der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, op het Steen- schuur alhier. Onder de punten, welke in die ver gadering zullen behandeld worden, komt o. a. voor een voorstel van het bestuur om de wijze van stem ming over de candidaten te veranderen als volgt: Ieder gewoon lid is gerechtigd zjjn stem uit te brengen. Zij, die van dit recht gebruik willen maken, zorgen dat hunne candidatonljjst, met aanwijzing der door hen gekozene personen en met hun naam onderteekend, uiterlijk 24 uren voor den aanvang der vergadering is ingekomen bij den secretaris. Eene in de voorafgaande maandvergadering te be noemen commissie van Leidsche leden maakt den uitslag der stemming den avond te voren op, en deelt dien aan de vergadering mede. - Ook zal moeten plaats hebben het kiezen van een lid des bestuur?, in de plaats van den in October a. s. aftredenden bestuurder dr. H. Kern. Het door de maandelijk&he vergadering voorgedragen dubbeltal bestaat uit dr. A. Kuenen en dr. W. Pleyte. Yoor secretaris- bibliothecaris wordt door dezelfde maandelijksche vergadering de heer J. J. A. A. Frantzen ter her benoeming voorgedragen. De vergadering zal naar gewoonte besloten worden met een maaltijd op Zomerzorg. De centrale kiezersvereenigïng in het hoofd kiesdistrict Alkmaar heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer benoemd het aftredende lid, mr. W. Yan der Kaay, kantonrechter te Leiden. Door de kiesvereeniging „Leiderdorp" aldaar is besloten bij de verkiezing van gemeenteraadsleden in Juli de aftredende leden, de heeren J. D. Speet, P. Rijnsburger en W. Bos, weer te herkiezen en voor de aanvulling van den Raad met vier leden, ten gevolge der vermeerdering van het zielental, aan te bevelen de heeren W. H. Yan Zanten Jr., J. M. P. De Graaf, L. Sillevi3 en H. J. Broekveldt. Het hulppostkantoor te Hillegom is met 1 Juni als Rijkspostspaarbank voor het publiek geopend. Dezer dagen is te Nieuwerbrug onder de ge meente Waarder op 88-jarigen leeftijd overleden de oud-strijder Jacob Mook. Tot onderwijzeres te Aalsmeer is benoemd mejuffrouw G. Yan Bussche aldaar. De volgende jongelieden, die voldaan hebben aan het in do vorige maand te Hellevoetsluis ge houden examen voor machinist-leerling 2de kl. bij de marine, werden met ingang van 20 dezer ge plaatst: J. J. Knaap, H. Stooker, P. L. Yan der Harst, C. M. Pleyte, J. Yan den Ban, C. Boogert, J. J. De Jong, J. C. Yan den Ben, J. M. Akrijn, H. C. Burger, J. Van der Pijl, J. T. Constandse, J. P. Kersbergen, J. Yan Ouwerkerk, K. C. Drost, D. Nepveu, J. Flik, J. L. Werner, G. J. Dassel en P. H. De Carpentier. Yoor het groot Oost-Indisch ambtenaarsexamen, dat te 's-Hage wordt afgenomen en 20 Juni a. s. aanvangt, hebben zich 98 candidaten aangemeld. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de commiezen der posterijen 4de kl. P. J. Th. Coolhaas en jhr. L. J. A. Van Spengler hun functiën zullen uitoefenen op het spoorweg-postkantoor n°. 2. Het Hbl. van heden bevat een ingezonden stuk van den heer B. H. Heldt, waarin kort maar krachtig wordt opgekomen tegen de conclusie van het bekende rapport van den minister van marine in zake de loonsonthouding bij de schrijvers van 's Lands Werf. Op grond van de omstandigheid dat de schrijvers zei ven geen enkele maal gehoord zijn en de minister zijn inlichtingen geheel en al geput heeft uit „de verklaringen van de beide ambtena ren: den hoer J. Yan der Yen, boekhouder - die, ofschoon de hoofdschuldige, zonderling genoeg, in de gansche reeks inlichtingen niet wordt genoemd, - en den hoer L. C. P. W. Visser, hoofdingenieur, die wel wordt genoemd, maar die slechts ter loops en ter kwader ure in de zaak betrokken is ge worden", neemt de heer Heldt de vrijheid te ver klaren, dat 's ministers inlichtingen, althans die betreffende de toedracht der zaak, geheel onwaar zijn. Vervolgens protesteert hij met klem tegen de wijze waarop de minister het werk dier schrijvers tracht te declineeren, die toch al de bouwstoffen leveren, waarmede door slechts vier klerken, in den gewonen kantoortijd, de geheele administratie van een zoo uitgebreid etablissement gevoerd wordt. De spoorweglijn van Haarlem üaar Zandvoort is gisteren - te gelijk met den spoorweg Tilburg via 's-Bosch naar Nijmegen - feestelijk geopend. Tal van genbodigden bracht de trein uit Amsterdam naar Haarlem en vele anderen uit Haarlem en om streken begaven zich met hen in den extra-trein, die, feestelijk met vlaggen versierd, gereed stond om hen naar Zandvoort te brengen. To 11.40 begon de korte tocht aan het nieuwe station bij het Bol werk en aan het station Overveen-Bloemendaal - een aan vele Haarlemmers en Amsterdammers zoo welkom station - hield men een oogenblik op en stoomde toen de duinen door naar Zandvoort waar de tal rijke schare van genoodigden in het ruime stations gebouw werd verwelkomd door de muziek van de Kurkapello van den heer Blazer. De burgemeester van Zandvoort, de heer Boerlage, bracht hun een welkomstgroet. Men bezichtigde een oogenblik het hotel, om daarna plaats te nemen aan het déjeuner, dat in de groote, hooge en fraaie Kurzaal door de spoorwegmaatsch. werd aangeboden. Daar heerschte de aangenaamste stemming, de goede muziek der Kur- kapelle liet zich gedurig hooren en tal van dron ken, die ingesteld werden, getuigden van groote ingenomenheid met de oponining dezer lijndaarbij bracht men tevens hulde aan den ondernemings geest en do groote energie van hen, die deze spoor weglijn in zoo bijzonder korten tijd van zes maan den en zoo goed hebben tot stand gebracht, en wer den de beste wenschen voor het welslagen hunner pogingen geuit. De fraaie wagens der nieuwe lijn voerden te halfvier de meesten der genoodig den, uiterst tevreden over de ontvangst, naar Haar lem en Amsterdam terug. De heer Krelage, die een „Emporium" van bloe men, vruchten enz. in de passage geopend heeft, had de goedheid om, na een door hem uitgespro ken toost, den aanwezigen als souvenir aan dezen dag een keurig uitgevoerd boekje te laten aanbieden, afbeeldingen van allerlei bloemen met bijschriften in het Nederlandsch en Fransch bevattende. De leidende gedachte hij de samenstelling van den inhoud was deze, dat do Haarlemsche bloembollenteelt aan het zand der duinen de grootste verplichtingen heeft, en dat een gevoel van dankbaarheid voor die natuur gave eene firma, die zich reeds zeventig jaren met die teelt bezig hield, er prijs op doet stellen mede te kunnen werken tot het verheffen der badplaats, in die bevoorrechto streek gelegen. Het „Emporium" zal een stapelplaats zijn van al wat tot den tuin bouw in den meest uitgebreiden zin gerekend kan worden te behooren, alsmede van artikelen van nijverheid, kunst en wetenschap op den tuinbouw betrekking hebbende, Cabinet de Lecture, enz. De beeren Krelage Zoon kozen den naam „Emporium" voor deze inrichting, om haar volmaakt neutraal standpunt aan te duiden tegenover alle volkeren der wereld, waarvan het bezoek aan de nieuw op levende badplaats Zandvoort verwacht mag worden. In do gisteren gehouden zitting van den Rot- terdamschen gemeenteraad was ingekomen een mis sive van den minister van waterstaat, houdende mededeeling dat hij namens den Staat het aanbod eener bijdrage der gemeente van 8 millioen voor den Rotterdamschen waterweg aanvaardt. - Een adres van de commissie voor den bouw van een nieuwen schouwburg om afstand van grond in de Aert-Yan- Nesstraat is ook in deze zitting ingekomen. - Op het adres tot afschafijng der kermis werd met 25 tegen 8 stemmen afwijzend beschikt. Mej. Beihls gast voorstellingen in de Duitsche opera te Berljjn zullen wel Diet tot oen engagement leiden, zeggen de „Signale." Zij trad op in „Das Goldene Kreuz" en in „Die Meistersinger." Men meldt uit Kassei, dd. 1 Juni: Gister namiddag om drie uren is de koning der Nederlanden langs den Bergisch-Miirkischen spoorweg hier aan gekomen. Na een oponthoud van eenige minuten, gedurende hetwelk Z. M. zich vriendschappelijk onderhield met den jeugdigen erfprins van Waldeck, die de lessen aan het gymnasium alhier volgt, en zich met zijnen gouverneur, hofraad Möhlmann, naar het station had hegeven, om zijnen koninklijken zwager te begroeten, heeft de Koning de reis naar Wildungen voortgezet, waar Z. M. heden aankwam. Het Yad. verneemt dat aan de deskundigen, die in Sept. van het jaar 1880 de commissie voor de examens voor het lager onderwijs te 's-Hago bijstonden, nu, in Juni 1881, nog geen betaling is geschied van de hun voor hun diensten toekomende geldon. Yooral met het oog daarop, dat sommigen dier deskundigen door reis- en verblijfkosten tot voorschotten gedwongen worden, zou een meer prompte restitutie zeker gewenscht zijn. Het N. v. d. D. verneemt dat de heer J. A. Roorda Smit, phil. en med. dr., vroeger Staats- geoloog in de Transvaal, thans adsistent der oogheel kundige kliniek te Utrecht, op de nominatie staat voor het professoraat der chirurgie en oogkunde aan de Argentijnsche nationale universiteit te Cordova. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Port- Said vertrokkende „P- Caland" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. „De Katwijker" vraagt ons zijn vroeger in een ingezonden stuk gedaan verzoek opnieuw tot de bewoners van de daarbij betrokken gemeenten te richten om morgen met de opening van den stoomtram Leiden-Katwijk door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van hunne ingenomenheid met dit feit blijk te geven. Hedenmorgen om halfvijf geraakte oen jongen in de Beestenmarkt en om halfzeven een in de Oude Yest te water. Beiden werden echter gered, zoodat ze hun vergedreven liefhebberij voor de lammerenmarkt gelukkig nog slechts met een nat pak moesten bekoopen. Het zoontje van de weduwe K., dat aan de Oostdwarsgracht op een schuit spelende, te water geraakte werd door een dochtertje van vrouw Y. ook gered.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1