ter inzage hebben aangeboden, met do vraag of het, na op zegel te zijn geschreven, kon worden ingediend. Naar de strekking van het adres ge vraagd en deze door hen uiteengezet zijnde, werd door den hoofdingenieur te kennen gegeven dat het verzoek niot kon worden ondersteund en de indiening er van zelfs werd ontraden, maar dat zij, niettemin zulks verlangende, daartoe natuurlijk konden overgaan en het alsdan, ingevolge do bepa lingen, voorzien van beschouwingen en advies, zou worden doorgezonden. Bedoeld adres is daarop echter niet tot den hoofd ingenieur gekomen, doch, ook met voorbijgang van den directeur der marine, rechtstreeks aan het departement van marine ingezonden. Yerder blijkt nog uit het rapport dat twee der adressanten aan vankelijk de mede-onderteekening geweigerd hebben, omdat zij zich mot den inhoud van het adres niet konden vereenigen, maar daartoe zijn overgegaan op de verzekering dor overigen, dat het gunstig zou worden aanbevolen, terwijl vier anderen zich geheel onthouden hebben van aan het adres deel te nemen. Daarop heeft do directeur en commandant der ma rine den minister voorgesteld de bedoelde schrijvers, naar aanleiding van art. 47 van het Ilde deel der Verordeningen voor 's Rijks Werven, wegens overtre ding van art. 42 van hetzelfde hoofdstuk, te straf fen met vermindering in loon voor drie maanden en die Btraf voor de beide schrijvers, die slechts schoorvoetend tot de mede-onderteekening zijn over gegaan, te bepalen op eene maand. Uit het medogedeelde blijkt derhalve dat de vaak genoemde schrijvers zich wel degelijk bewust waren, dat zij zich met het adres in de eerste plaats tot hunnen chef moesten wenden, en dat zij, niette genstaande de hoofdingenieur hen aan de bepaling van art. 42 der Verordeningen herinnerde, met op zet dat art. niet hebben nageleefd door het adres rechtstreeks aan hot dep. van marine te zenden, met voorbijgang van genoemden hoofdambtenaar en van den directeur en commandant der marine, ver moedelijk omdat zij, na hun onderhoud met eerst- genoemden, geone ondersteuning van hun adres konden verwachten. Onbekendheid met de vaak ge noemde bepaling kan ook nimmer worden voorge wend, daar deze in alle ateliers en bureaux geën cadreerd is opgehangen. Verder verdedigt de minister hét meergenoemde voorschrift in het belang eener richtige administratie en omdat het strekt een band te leggen tusschen het hoogere en lagere personeel aan 's Rjjks wer ven. De minister constateert eindeljjk dat van bemoei lijking in de indiening of terughouding der adressen nimmer sprake kan zijn; geen chef van dienst zal dit ooit veroorloven. Gemengd Nieuws, In een woning in de Sliggerspoort aan de Barbarasteeg alhier had hedenmorgen om streeks acht uren een droevig ODgeluk plaats. Het achtjarig zoontje van vrouw Den O., door zijne moeder met nog twee kindertjes, een zusje van 3 jaren en een broertje van pas 12 weken, alleen gelaten", maakto zich zijne vrijheid ten nutte door met lucifers te spelen. Het gevolg was dat er een in brand geraakte en de vlam zich over hot ge- heele lichaam verspreidde, dat dan ook op ver schillende plaatsen met brandwonden overdekt is. Nadat door dr. S. de eerste geneeskundige hulp was verleend, is het kind naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Hoe vele droeve lossen do ondervin ding ook reeds moge gegeven hebben, blijkt het, helaas, nog maar al te noodig te zijn do ouders er voortdurend op te moeten wijzen hoe onverantwoorde lijk zij handelen door hunne kinderen zonder be hoorlijk opzicht te huis achter te laten. De 71-jarige weduwe M. had gister- avond ongeveer te zeven uren op de Breestraat het ongeluk door den boom van een rijtuig togen don borst getroffen te worden, zoodat zij tegon den grond sloeg. Het liop echter beter af dan men zou vermoed hebbeD, want, na een glas water gebruikt te hebben, vervolgde zij weder haren weg, zonder merkbaar letsel bekomen te hebben. In Den Haag is een hond jammerlijk overreden door den stoomtram; het beest volgde zijn meester, die in den tram zat, en zag niet dat van de andere zijde een tram naderde. Het dier was onmiddellijk dood; het geheel misvormde lijk werd door den eigenaar naar huis gebracht om het te begraven. - Moge dit een waarschuwing zijn voor anderenzoowel bij den stoom- als bij den paarden tram is het mceloopen van honden zoo gevaarlijk, dat het wonder is dat er ook hier niet meer onge lukken geschieden. Bij de opvoering als volksvoorstelling van het kermisstuk „Een bruidegom en twee bruid jes" in den Haagschen schouwburg hebben er Zon dag-avond 11. bjj gelegenheid en naar aanleiding van een vers, door den heer De Boer voorgedragen, wanordelijkheden plaats gehad. Do politie moest tusschenbeide komen om de orde te handhaven. Twee personen werden door haar uit den schouw burg verwijderd. Tegen den een, die zich daartegen verzette, is proces-verbaal opgemaakt. Door het onweder zijn nog onder de ge meente Dubbeldam, in den Hania's-polder, eene vaars van den heer C. Van Ballegooien en een paard van den landbouwer A. Recourt, benevens in een weide daarnaast een schaap door den bliksem ge dood. Gelijk lot trof te 's-Gravendeel een paard van don landbouwer De Geu3. Vanwege de Maatschappij voor Volks- koffiehuizen rijdt thans voor het eerst door Amster dams straten een koffiewagen, waar men in navol ging der melkinrichting voor geringen prijs een kop goede koffie kan verkrijgen. De studentenfeesten, in Juni te Utrecht te houden, beloven ditmaal buitengewoon luisterrijk te zullen zijn. Bij den maskeradeoptocht zal niet alleen het kostuum van Matthias van Oostenrijk zijn intocht houdende te Brussel, in pracht uitmun ten, maar zijn geheele wapenrusting zal van zilver zijn, zoodat men reeds nu de kosten daarvan op ruim f 8000 begroot. Ook de wapenrustingen van zijn stoet worden van zilver vervaardigd. Met het aanhaken van eenoptrek- paard aan een der tramwagons te Arnhem, strui kelde de koetsier, waarbij hem de ketting om het rechterbeen sloeg, dat onder den wagen geraakte en waarvan een gedeelte werd afgesneden. Te Beets, Opsterland, heeft een kind van circa 2\ jaar uit een ketel met heete koffie gedronken. Het is nog dcnzelfden avond aan de gevolgen bezweken. Een felle brand heeft te Nieuwkuik gewoed, waardoor een huis met den geheelen in boedel is vernield. Twee koeien werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbokend. In een korenschuur te Vouel (Aisne) waren eenige werklieden in het laatst der vorige week, terwijl er een hevige wind heerschte, bezig met graan dorschen, door middel van een met stoom gedreven werktuig, toen ongelukkig een vonk uit de pijp van de locomobile den brand in het stroo stak. De vlammen verspreidden zich met zulk eene snelheid dat de mannen in een oogwenk er door omringd waren en in het eerst zoo ontsteld en versuft waren dat zij aan geen vluchten dachten. Niet allen gelukte het dan ook ongedeerd uit den vurigen oven te ontkomen. Een die achter in het gebouw werkzaam was geweest, kwam in lichter laaie te voorschijn, legde nog kermende eetiige meters af, terwijl de storm het vuur aan zijne kleedoren nog aanwakkerde, en zonk toen neder om niet weer op te staan. Een tweede bekwam nog hevige brandwonden. Het gebruik van dynamictpatronen is al zeer gevaarlijk, zooals thans weder te Remigny gebleken is. Een mijnwerker wilde een rotsblok doen springen, doch geraakte ongelukkig met zijn ring aan het patroon. Door de wrijving ontplofte de dynamiet, en noch van hom zelf noch van zijn kameraad, die naast hem stond, bleef een stuk heel. Te Horly (Pas de Calais) i.seon varken, gebruikmakende van de afwezigheid der ouders, de slaapkamer binnengedrongen waar een zuigeling in de wieg lag te sluimeren. Het gevaarlijke dier wiorp do wieg omver en verslond het hoofdje van de arme kleine, die op den vloer gevallen was. Dit feit is ongelukkig alles behalve zeldzaamwaar dus maar eenige mogelijkheid er voor bestaat, kan men niet te veel voorzorgen nemen. Een moeder, zekere Busckkowska, is te Berlijn gearresteerd wegens herhaalde poging tot moord op haar kind van zes maanden. Daar zij nog een kind van 5 jaren te verzorgen had en voor beiden het brood niet verdienen kon, had zij beslo ten het jongste kind te dooden. Eerst trachtte zij het borax, onder suiker vermengd, daarna wijn met vergif te doen innemen. De vrouw, bij wie het kind voor 12 mark per maand besteed was, ontdekte don toeleg tijdig en leverde de ontaarde moeder aan de justitie over. Te Pest is eene typhus-epidemie uit gebroken; in het laatst der vorige week, toen de -ggg> ziekte zich sedert een dag of tien geopenbaard had, werden dagelijks ongeveer 30 lijders naar het hos pitaal overgebracht. Van de vier operatiën, die vrouwen, aan maagkanker ljjdende, sedert Januari 11. te Weenen hebben ondergaan, zijn, naar men weet, twee gelukt, terwijl twee patiënten kort na de operatie bezweken zijn. De vrouw, die door prof. Billroth den 29sten Januari met aanvankelijk zoo goed gevolg was geopereerd, is thans overleden. Haar herstel scheen niets te wenschen over te laten, maar drie weken geleden vertoonde zich de oude kwaal weder en zij i£ daaraan na een kort lijden bezweken. Heden verschijnt te Parijs het nieuwste work van Victor Hugo„les quatre vents de l'esprit". De eerste uitgave is van 8800 exemplaren, d. z. 17,600 boekdoelen, ieder van 21 vel druks. Het dramatische gedeelte bevat een drama en een comédie in beiden is een zekere Gallus, hertog van Zwaben, die in de vorige eeuw een niet al te best leven leidde, de hoofdpersoon. Volgens het zeggen van den schrijver is het epische boek het overheorschende in het geheele werk, het is een gedicht op do Fransche revolutie van niet minder dan 1500 verzen. Het manuscript is gedateerd „Kerstmis 1857", en dus 24 jaren oud. Victor Hugo schreef het te Guernsey in ballingschap. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat heeft do heer Lambert St.-Croix in eene interpellatie geklaagd over de vervanging van ordes-geestelijken door leeken als ziekenverpleegsters in Parijsche hospitalen. De minister Van binnenlandsche zaken verklaarde geen verantwoordelijkheid te hebben voor handelingen der besturen* voor openbare lief dadigheid, terwijl de hier bedoelde handelingen bovendien wettig zijn. De heer Buffet gaf zijne ver wondering te kennen dat de minister zich niet ver antwoordelijk acht wegens handelingen zijner onder- hoorigen. Eene eenvoudige orde van don dag werd I verworpen met 139 tegen 111 stemmen. Eene motie van den heer Lambert, waarin wordt aangedrongen op het behoud van geestelijke verzorgsters in de gasthuizen werd aangenomen met 147 tegen 111 stemmen. De afgevaardigde Barodet heeft gisteren in de Kamer de verdaging gevraagd van de beraad slagingen over eene wijziging der constitutie. Dat voor-1 stel werd echter met 273 tegen 205 stemmen ver-l worpen. De beraadslagingen werden daarna geopend. De bureaux van den Senaat hebben de com-l missie Yoor het ontwerp betreffende den „scrutinl de liste" (departementsgewijze verkiezing der afge-l vaardigden) gekozen. Van de negen leden der com-l missie zijn er acht tegenstanders der wet. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten dsl gobr. - Siemens te Berlijn te vergunnen op eigenl risico een „electrischen spoorweg" aan te leggenl tusschen de „Place de la Concorde" en het Nijver-1 heidspaleis, en zulks voor den duur der international» tentoonstelling van eloetriciteit. Gï taniiïë. Aan de „Times wordt uit Quetta gemeld dat eel Afghaansche successie-oorlog en het eerste bloed» vergieten een aanvang hebben genomen. Hetzelfde blad verneemt uit Durban dat de Bal sutos Robinson's arbitrage niet willen aannemen! ondanks alle pogingen om hen daartoe over tl halen. Robinson vroeg per telegraaf aan de Britschl regeering om het gezag van den commissaris il zake de onderhandelingen mot de Basntos te steil nendoch Kimbérley seinde terug dat de rogeerinl alle verantwoordelijkheid in zake den Basuto-oorlol geheel afwijst. De „Standard meldt uit Newcastle dat geiil raai Wood eene reis door de Transvaal gaat ondel nemen. Ter zake van den inval der Boeren ifl Zoeloeland schreef Kruger dat hij aan de Boerel die don inval deden, geraden heeft huiswaarts I gaan. De kanonnen van Potchefstroom zijn telll delberg aangekomen. Sir Ch. Dilke heeft gisteren in hctLagerhl medegedeeld dat de bevelhebber van het Framl eskader in do Tunesische wateren, ten gevolgorl een misverstand in zijne instructiën, schepen tl gevisiteerd, maar dat de Fransche regeering tlal nieuwe instruction had gezonden, om aan dat ml verstand een einde te maken. Transvaal. Do heer Kruger heeft aan de Standard Banl in antwoord cp eene dankbetuiging van ditlick'l voor hetgeen hij deed om de kantoren der lui

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2