N°. 6529. Woensdag 1 Juni. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels.1.0B. j Iedere regel meer0.17$ Grootera letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 31 Mei. Heden is voor het eerst aan de Leidscho univer siteit het letterkundig apothekers-examen met goed gevolg afgenomen van de heeren G. F. Reyst en N. A. F. Taverne. Bij de hcdon, ondor nadere goedkeuring van den minister van oorlog, gehouden aanbesteding van het leveren van kazerne-meubels alhier, waarvoor de begrooting ƒ3000 bedroeg, was ingeschreven dooi de heeren: C. J. Van Vliet te Koudekerk voor 2883, Van Diest aldaar voor 2879, De Haas te 's-Hage voor 3100, A. Kloots aldaar voor 3082, A. Ressenaar voor 2795, W. v. d. Drift f 2678, P. Engelenburg 2875, Blansjaar 2845, Boom 2861, S. Van Leeuwen 2799 en v. d. Heiden voor 2915, do zeven laatsten allon alhier. Merkwaardig is hetgeen men kan lezen in het jongste nommer van den Nederlandschen Spec tator, aan het slot van een artikel, waarin sterk wordt opgekomen tegen de wijze waarop tegenwoor dig oude en nieuwe gebouwen worden verknoeid. De zorgen voor de kunst zijn in handen gevallen van eenzijdige dilettanten, „die slechts op groote schaal hun liefhebberijen den vrijen teugel laten." Voor eerst zal het geknoei nog wel aanhouden, dank der hulp uit de staatskas van den eenen en de onver schilligheid en onwetendheid van het publiek van den anderen kant. Voortdurend zullen er ook nog oude gebouwtjes en middeleeuwscho kerken opge lapt worden en dat alles in den heiligen naam der kunst! Eu hier krijgt nu - in een noot - Leiden er van langs met het oog op eene weer uitgetrok ken som voor een gedeeltelijke restauratie van de St.-Pieterskerk aldaar. Op welke gronden zou men, zoo vraagt de schr., dat kunnen verdedigen? Voor eerst zal die restauratie wel altijd half werk moe- ton blijven, de meest doordravende gothiker zou - nu van zooveel zijden op bezuiniging in onze staat huishouding wordt aangedrongen - het wel laten de groote sommen te eischen, die eene geheele vol tooiing van dat gebouw zou vorderen. En wat zou men dan nog gewonnen hebben? Uit een artistiek oogpunt, niets. De St.-Pieterskerk te Leiden is een dor, stijf en smakeloos dingreeds Kugler spreekt- „Handbuch der Kunstgeschichte 2" - van „die schon etwas trockne Peterskirche zu Leyden", en de kunst zou niets verliezen, indien zij met den grond gelijk werd gemaakt. "Wanneer echter onze moderne ro mantici er anders over denken mochten, en geloo- ven dat men hier weer een onverklaarbaar mystisch wonderwerk voor zich heeft, dan, meent schr., was het niet meer dan billijk, dat zij hun liefhebberij zeiven betaalden en de staatskas ongemoeid lieten De kapitein H. Van Dijk, van het 2de bat. 3de reg. infanterie te Bergen-op-Zoom, is op verzoek overgeplaatst bij het 4de reg. infanterie en ingedeeld bij het 2de bat. van het regiment te Leiden. Ds. J. G. Blaauw te Noord wijk-binnen heoft voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Warns en ds. Lauts te Sprang voor dat naar Oude en Nieuwe-Wetering bedankt. Te Oude- en Nieuwe-Wetering is met 87 tegen 30 stemmen beslist, dat, evenals tot hiertoe, de keuze van predikanten enz. gedurende tien jaren aan den kerkeraad blijft opgedragen. De Koning heeft, naar men verneemt, de voor de locaal-spoor benoodigde gronden van het Loo kosteloos afgestaan. Vanwege de afdeeling 's-Gravenhago der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd gister namiddag te 's-Hage op den Rijksweg tusschon het Boorhuis en het Malieveld een harddraverij met paard en chais gehouden. Aan dezen wedloop moch ten alleen deelnemen paarden, die hoogstens een prijs hadden gewonnen op een harddraverij in of bij een stad; 32 paarden namen aan den wedloop deel. De 1ste prijs van 500 werd behaald door jhr. L. P. Quarles Van Ufford te Loosduinen met de bruine merrie „Sophia", bereden door L. G. Lampe; de 1ste premie van 200 door den heer P. Vin der Voort Jr. te Alkemade met de bruine merrie „Cornelia", bereden door S. Hielkema; de 2de premie van 100, uitgeloofd door de gemeente 's-Gravenhagc, viel ten deel aan den beer J. Koop man te Nieuwe-Niedorp met de bruine merrie „Johanna", bereden door J. Koster. Men schrijft uit Bad Wildungen aan het Rott. Nbl.: Onze kleine, maar door haar zegenrijke uit werking bij velerlei ziekten wereldberoemd geworden badplaats is sedert een paar dagen in een licht ver klaarbaren staat van opgewondenheid door het thans als zeker geldende bericht dat de Koning der Nederlanden, met een gevolg dat uit 50 a 60 per sonen bestaan zal, aanstaanden Dinsdag, den Sisten, hierheen komt en voornemens is hier langer dan een maand te blijven. De Koningin zal na een kort bezoek aan het ouderlijk hof te Waldeck hier even eens komen, om geruimen tijd do baden te gebrui ken. Voor do hooge badgasten worden de geheele eerste en tweede étage van het nieuwe badhotel in gereedheid gehouden. Do Koning der Nederlanden is het eerste gekroonde hoofd dat in den loop dezer eeuw hierheen komt; men kan zich dus de opgewektheid en levendige drukte die hier heerschon, wel voorstellen. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer H. J. Simons, studentin de wis- en natuurkunde. Ter benoeming van een leeraar -in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Amsterdam worden aanbevolen de heeren H. G. C. E. Biickmann, doctorandus in do wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam, en H. J. Oosting, can- didaat in de wis- en natuurkunde aan de universiteit to Groningen. Het 250-jarig bestaan van het weeshuis der Waalsch-IIervormde gemeente te Amsterdam is Zondag kerkelijk en werd gisteravond op feestelijke wijze herdacht, waartoe ook de oud-verpleegden waren uitgenoodigd. Het 40-jarig bestaan der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst, dat in 1882 valt" zal feestelijk gevierd worden, en wel o. a. met het houden van eene tentoonstelling op architectonisch gebied. Zulk eene tentoonstelling zou dan ook den grondslag kunnen vormen tot een Bouwkundig Museum, te vestigen in het aanstaande nieuwe ge bouw der Maatschappij. Ook eene buitengewone prijsvraag zal dan uitgeschreven worden. Hot Centraal-Bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, deze uitnoodigende zoodanige wijziging te brengen in de regeling harer werkzaamheden, dat de interpellatie van den heer Gratama, betreffende de zaak der schrijvers aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam, nog vóór het Pinkster-recès aan de orde worde gesteld. De „Ménestrel", de aankomst van Maurits De Vries te Parijs vermeldend, zegt dat hem uit Londen en Xieuw-York aanbiedingen zijn gedaan voor een engagement. Bij koninklijk besluit is aan de Utrechtsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel een subsidie van 300 toegekend tot den aankoop van prijzen voor den in Juli aan staande door die vereeniging te houden schiet wedstrijd. De minister van koloniën heeft den heer O. Venema, laatstelijk ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen te Amsterdam, gesteld ter be schikking \*an den gouv.-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar voor het ijk- wezen daar te lande, - en de heeren H, Annokkóe, F. E. Verwohlt, C. P. Trumann, J. A. Kleyn, A. R. Voorloop, J. J. Lambert, D. Gast, W. F. Le Rutte, H. G. Luyke, C. J. J. Van Asten, S. Wouters, L. Brouwer en A. L. A. Verbruggen, om tijdelijk te worden benoemd tot machinist bij de Bataviasche havenwerken. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren St.-Vincent gepasseerd; de „Maas" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden: lo. aan den refe rendaris-inspecteur der gevangenissen bij het depart, van justitie J. A. H. Netscher, ten gevolge van de nieuwe organisatie van het dienstvak, waartoe hij behoort, eervol ontslag te verleenen uit die betrek king, met dankbetuiging voor de door hem daarin bewezen diensten2o. te benoementot referendaris bij het departement van' justitie mr. J. A. M. Van Haafton, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Heerenveen, onder toe kenning van eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking; tot hoofdcommies bij het departement van justitie J. E. Erdman Ezn., thans comm. bij dat depart.; 3o. de inspectie van de gevangenissen en van de gestichten Ommerschans en Veenhuizen tijdelijk op te dragen aan den heer L. J. B. Verschoor, gepensioneerd kapt. van het reg. grenadiers en jagers, te 's-Gravenhage; een en ander in te gaan den lsten Juni 1881; - met denzelfden datum aan jhr. mr. J. Beelaerts Van Blokland, op verzoek, eervol ontslag verleend als adj.-comm. bij het depart, van binnenl. zaken, en aan O. Venema, als ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen- benoemdtot subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpennjnck, thans subst.-griffier bij de arrond.-rschtbank te Am sterdam; tot subst.-griffier bij do arr.-rechtb. te Am sterdam mr. H. A. Van Rees, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; - aan den Oost-Ind. ambt. F. A. Hom, laatstelijk verificateur 3de kl. bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nod.-Indië, thans met verlof in Europa, op verzoek, met 1 Juni a. s., .eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, met be houd van recht op pensioen, bijaldien hij daarop aanspraak heeft; - aan E. W. Van Musschenbroek te Deventer, op verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen; - aan G. Fontein, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van betaalmeester te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen; den kapt. der inf. G. T. C. Callenfels, thans op non-activiteit, op aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1430 'sjaars; L. N. Heyl, ontvanger der registratie en domeinen te Appingedam, in de zelfde qualiteit benoemd te Purmerend. De minister van marine heeft aan do Tweede Kamer zijne inlichtingen ingezonden op de adressen van do Werkliedenverenigingen omtrent het ver zoek der klerken aan het marine-etablissement te Amsterdam, om verhooging van salaris en omtrent de hun deswege opgelegde straf. Na eerst uiteengezet te hebben het onderscheid tusschen klerken (ambtenaren) en schrijvers (meeron- deels uit de werklieden voortgekomen geëmploi- eerden, van wie veel minder kundigheden worden geëischt), en daarbij te hebben betoogd dat dez& schrijvers voor het tegenwoordige althans behoorlijk overeenkomstig hun kennis en arbeid beloond wor den, deelt de minister mededat uit het ter zake inge diend rapport van den directeur en commandant der marine te Amsterdam blijkt dat een tweetal der onderteekenaars het ontwerp-adres hunnen onmiddellijken chef, den hoofdingenieur der marine,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1