Dinsdag 31 Mei. N°. 6528. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenarei; daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos 68 tot en met 86 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Voor hen, die de vorige week niet in de gelegenheid waren bet premie-boekwerk: „Die Geskiedenis van die Transvaal, door M. De Vries," af te halen, wordt daartoe alsnog morgen gelegenheid gegeven tusschen 10 uren 's morgens en 6 uren 's avonds, tegen afgifte van den bon en betaling van 10 cents. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommera.a 0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels.1.08. Iedere regel meerO.I7fc Grootera letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente LEIDEN, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de opening van de Hoogcre Burgerschool voor Meisjes zal plaats hebben op Woensdag 1 Juni a. s., des morgens te tien uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1881. Vergadering van den Gemeenteraad van LeideD, op Donderdag 2 Juni 1881, des namiddags te twee uren. LEIOEN, 30 Mei. Thans zijn aan den gemeenteraad overgelegd de stukken betrekking hebbende op de aanvragen van S. A. Klaasen te Utrecht om vergunning tot het leggen van rails, voor zooveel de gemeente Leiden aangaat, van den stoomtram tusschen Noordwijk en Leiden en tot het in eigendom bekomen van den daardoor benoodigden grond. Uit de stukken blijkt dat, nadat in het plan onderscheidene wijzigingen zjjn aangebracht, nu, zooals bereids gemeld is, het voornemen bestaat den weg te doen aanvangen bij het station van den Hollandschen Spoorweg, dien spoorweg te volgen tot over de Haarlemsche Trek vaart en van daar langs den trekweg aan deland- zijde; terwijl is vervallen het plan om den weg te leggen van het station langs den Rijnsburgerstraat- weg, den Rijnsburger Singel tot aan de Marebrug en verder langs den Haarlemmer trekweg aan de waterzijde, waartegen onoverkomelijke bezwaren be stonden. Na een ingesteld onderzoek komt het B. en Ws. voor dat tegen het gewijzigd plan geene bedenkingen bestaan, zoodat zij den Raad in over weging geven de vereischte goedkeuring te verlee- nen tot het leggen van de rails, behoudens voor zooveel noodig de goedkeuring van het gemeente bestuur van Haarlem. Wat betreft de aanvrage ter bekoming in eigendom van den benoodigden grond zijn B. en Ws. met de commissie van fabricage van oordeel dat het raadzaam is dien grond in erfpacht uit te geven, in welk geval de gemeente de beschik king over dien grond terugbekomt wanneer de exploitatie van den stoomtram mocht ophouden. Zij geven dus in overweging aan den adressant in erfpacht uit te geven de in het rapport der com missie van fabricage omschrevene uitgestrektheid gronds, ter grootte van ongeveer 26,000 centiaren, voor den tijd gedurende welken de stoomtram wordt geëxploiteerd, tegen betaling van een jaarlijksche erfpacht van 3l/t cent per centiare, alzoo bedragende ongeveer 910 per jaar. - De meerderheid der com missie van financiën heeft tegen het laatste geen bezwaar, met dien verstande echter dat zij het wenschebjk zon Aten aan de erfpacht een termijn te verbinden, b. v. van 30 jaren, en dat recht niet onbepaald te verleenen voor zoolang de stoomtram wordt geëxploiteerd. Belanghebbenden kunnen als dan, bij aanneming van een bepaalden termijn, te zjjner tijd eeno aanvraag om verlenging indienen. Een lid dier commissie kon zich evenwel met het voorstel om ten behoeve van de bier bedoelde onderneming de beschikking over grond af te staan, niet vereenigen. Z. i. is de weg, waarop de rails zouden moeten worden gelegd, allerminst voor een stoomtram geschikt en bovendien zou hij, alvorens medewerking voor den aanleg te verleenen, willen afwachten de resultaten die van dusdanige onder nemingen in andere plaatsen het gevolg zijn. Commissarissen der Stedelijke Gasfabriek hebben bij den Raad een voorstel ingediend tot uitbreiding dier inrichting, waarvoorde kosten ƒ195,000zullen bedragen. Deze gelden zijn gezamenlijk benoodigd voor de volgende werken, welke comm. zich voor stellen grootendeels in den loop van dit jaar zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren, alsa. slooping van 7 oude fornuizen en herbouw van vijf genera torvuren met inbegrip van ijzerwerk en vooroonden- satietoestel, begroot op 50,000bverhooging en gedeeltelijke herziening van het stokerijgebouw en het ijzerwerk van de kap 10,500; c. aankoop en stellen van een „condensateur Système Pélouze et Audouin" 4000; d. wijziging en uitbreiding van de zuivertoestellen met afsluiters en verbindingen 2000; e. aankoop van een fabrieksmeter 4500; aanbouw van een gashouder met grondkuip en verbindingen 110,000; g. verwijding van bestaande kanalisatie en uitbreiding in straten, waar geen gegoten buizen aanwezig zijn of in het geheel gas- toevoer ontbreekt 12,000; h. onvoorziene uitgaven 2000. Van de commissie van financiën is bij den gemeenteraad het voorstel ingekomen tot opneming en goedkeuring van de in hare handen gestelde rekening der Stads Bank van Leening over 1880, in ontvangst ad 328,612.77, in uitgaaf ad 309,285.013, alzoo opleverende een batig saldo van 19,327.755, - en tot goedkeuring van die van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, alhier, over den dienst van 1880, in ontvangst en in uitgaaf ad 5665,56y2. B. en Ws. geven, onder overlegging der betrek kelijke rapporten der commissie van fabricage, aan den Raad in overweging: 1®. aan M. W. Lemmers te Roelofarendsveen in eigendom af te staan een gedeelte van bet water der Brasemermeer, onder de bepaalde voorwaarden, ter aanplomping en be schoeiing, ten einde het hem toebehoorend perceel aan den mond der Oude-Wetering tot een recht hoekig vierkant te vormen; 2°. aan de firma C. J, Zaalberg Zn. vergunning te verleenen tot het leggen van een duiker van hare fabriek in de Yestestraat N°. 22 naar den Nieuwen Rijn, en om een gemetselden filtreerbak met ijzeren deksel te plaatsen bij den walmuur, onder voorwaarden ge steld in het rapport der commissie van fabricage; 3°. aan C. Yan der Steen, bet lokaal in do Zijlpoort, vroeger voor den poortier bestemd, voor den tijd van twaalf maanden, eindigende 15 Mei 1882, in gebruik te geven tot bergplaats van aardappelen, eveneens onder de bepaalde voorwaarden, en 4e. aan mejuffrouw M. C. W. Peltzer, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen nit hare betrekking van tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. Tevens zijn door hen de volgende voordrachten op gemaakt ter vervulling der vacature aan de openbare school 3de kl. n°. 2, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. C. J. G. Yan der Upwich, als 3de onderwijzeres, op een jaarwedde van ƒ550, tw.mej. J. E. Kleyn, onderwijzeres te Oegstgeest, mej. M. Blanken en mej. B. J. J. Florijn, beiden kweekelingen aan de openbare lagere scholen alhier; ter benoeming van een derden onderwijzer aan de school n°. 3 der 3de klasse: S. R. Perrin, W. De Koning en N. Ten Holt, allen werkzaam aan openbare scho len in deze gemeente; en wordt door hen voorge dragen om benoemd te worden als adjunct-toren- wachter A. H. Gans. Onder overlegging van een rapport van de com missie van fabricage stellen B. en Ws. voor tot het brengen van eenige veranderingen aan het schoollokaal in de Gortestraat, school n®. 1 der 4de kl., en voor de aanschaffing van jaloezieën ten behoeve van een der vertrekken van het raadhuis, de begrooting dienst 1881 te wijzigen. Tevens leg gen zij aan den Raad over een staat vaD de posten der begrooting over 1880, welke gebleken zijn niet voldoende te wezen ter bestrijding van de ver eischte uitgaven, uitmakende een tekort tot een bedrag van 4185.39, waarin zij voorstellen te voorzien door overschrijving van de betr. posten der begrooting, waarom een voldoende som beschikbaar is en tot vaststelling van den staat van af- en over schrijving te besluiten. Op een adres van P. Dingjan alhier tot wering der van elders komende kooplieden in landbouw- artikelen van het terrein van de Vrjdagsche vee markt wordt door B. en Ws. ongunstig geadviseerd. Naar aanleiding van een adres uitgaande van het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw, stellen zij met overlegging der adviezen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, en der commissie van financiën, aan den Raad voor eene som van 50O beschikbaar te stellen tot het brengen van verbe teringen aan de Waag en het nemen van eenige andere maatregelen in het belang van den boterbandel. Ten aanzien van het adres van het bestuur der vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" bestaat bij B. en Ws. geen bezwaar tegen de inwilliging van bet verzoek om voorloopig den verkoop aan te honden van de perceelen bouwgrond van de ge dempte Binnenvestgracht n° 43 tot en met n° 47, in verband met een plan tot stichting eener practische Ambachtsschool aldaar. Op een vernieuwde aanvrage der firma D. Schretlen C° ter bekoming in eigendom van den grond, gelegen tusschen de Binnenvestgracht en den Ma- resingel, krachtens raadsbesluit van 20 Augustus 1868 in gebruik afgestaan aan de firma H. Yeefkind, wordt door hen eveneens gunstig geadviseerd. B. en Ws. geven aan den Raad in overweging aan het bestuur der R.-K. begraafplaats vergunning te verleenen om het houten hek aan den ingaiig door een ijzeren hek te doen vervangen. In verband met de opheffing van de 1ste afdee ling der Meisjesschool op 1 Juni a. s., ten gevolge der opening van de H. B.-S. voor meisjes, stellen zij aan den Raad voor restitutie te verleenen voor een derde gedeelte van het reeds betaalde school geld over het tweede kwartaal 1881, aanvan gende 1 April. Den luit.-kolonel D. Hardenberg, met de alge- meene leiding belast der in d© omstreken van Lei den van 7 tot en met 11 Juni a. s. te houden kadermanoeuvres door officieren uit de garnizoenen Haarlem, Delft, Leiden en Gouda, is als adjudant toegevoegd de 1ste luit.-adj. Moerbeek. Een officier der cavalerie en der artillerie, zoomede een luitenant der genietroepen uit Utrecht, zullen mede aan de oefeningen deelnemen. Tot algemeen bevelhebber is aangewezen de majoor Van Harsvelt, wien een luitenant als adjudant wordt toegevoegd. Yoor het leggen van eenige klinker- en kei bestratingen, waarvan de openbare besteding op beden ten raadhuize heeft plaats gehad, is de gun ning aangebonden. Men verzoekt ons te melden dat de zalen met de afgietsels der Olympische beeldhouwwerken van het Rijksmuseum van Oudheden, in het gebouw van het kantongerecht alhier, met 1 Juni a. s. dagelijks

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1