buitenland. Frankrijk. In den Senaat heeft de heer De Gontaut-Biron gisteren verklaard dat de rechterzijde, geene moei lijkheden willende veroorzaken, voor het tractaat met Tunis stemmen zon, de verantwoordelijkheid voor de mogelijke gevolgen latende voor rekening der regeering. Zonder verdere discussie is daarop het tractraat goedgekeurd. Naar men verzekert, zal de bekende eigenaar der „New-York Herald", de heer Gordon Bennett, in het huweljjk treden met eene dochter van wijlen prins Pierre Bonaparte, prinses Jeanne. De heer Bardoux heeft in de Kamer van Af- geyaardigden gisteren zijn amendement toegelicht, ten doel hebbende, om in de wet op de recrutee- ring de oude bepalingen ten gunste der seminaristen weder in te lasschen. Het amendement werd met 316 tegen 51 stemmon verworpen. Duitsclilantl. De te Berlijn tot stand gekomen overeenkomst betreffende de opneming van Hamburg in het tol- gebied des Rijks kwam eerst gisternamiddag bij den Senaat in behandeling. Daarna zal over de be krachtiging der overeenkomst in de Burgerschap worden gehandeld. In kringen, waar men omtrent de zaken van den Rijksdag goed ingelicht is, wordt stellig ver zekerd dat de Hamburgsche Senaat de preliminaire overeenkomst, rakende de opneming van Hamburg in het tolgebied, met 8 tegen 2 stemmen heeft goedgekeurd en dat nog gisteren de officiëele mede- deelingen daarvan aan de Burgerschap geschieden zou. Groot-Britannlë. In eene redevoering, dezer dagen gehouden door de dochter van den heer Parnoll, die eene Land- Liga onder de Iersche vrouwen heeft tot stand gebracht, kwam o. a. het volgende voor: „Het be stuur van Engeland over Ierland is een mengsel van moord en diefstal. (Toejuichingen.) Sedert den tijd dat de Engelschen Ierland in bezit namen, van Cromwell af tot op den tijd van de vrome, liefde volle, humane mannen, die Gladstone, Bright en Forster heeten, zijn altijd moord en diefstal door hen gepleegd. Somtijds worden die door'bedrog en leugens verheeldsomtijds treden zij onverkapt op, maar in het wezen der zaak zijn zij altijd dezelf den. Doch de minister Forster is geen Cromwell. Cromwell was een eerlijke, oude schelm. (Luide toe juichingen.) De heeren Gladstone, Forster en Bright zijn geene eerlijke oude schelmen. (Luid gelach.) De heer Forster stelt zich aan, alsof hij tot een politiek van brutaal gewold en onrecht gedwongen wordt, maar naar mijne meening is die hem even lief als zij ooit aan een Engelschman geweest is." De dagbladen .van Lissabon keuren eenparig het voorstel goed, om de bekrachtiging van het Lorenzo-Marquez-tractaat met Engeland voor onbe- paalden tijd uit te stellen. Rusland. Te Kiew zullen Maandag a. s. 26 personen voor een krijgsraad terechtstaan als aanstokers van de aanvallen op de Joden aldaar. - Yan St.-Petersburg uit hebben alle bladen streng bevel gekregen, bij het bespreken der Joden-quaestie de grootste voor zichtigheid in acht te nemen. De geestelijkheid zal van den kansel af het volk vermanen, aan geenerlei ongeregeldheden tegen de Joden deel te nemen. Volgens de „Evenement" is. bij het ontdokken der Russische fabriek van ontplofbare bommen te Montrouge ook een groot aantal brieven gevonden, waaronder verscheidene van Jesse Helfmann. KOLONIËN. BATAVIA, 27 April. De rapporten omtrent de veeziekte luiden nog steeds ongunstig, vooral wat betreft Cheribon; in de verschillende districten dier residentie zijn, van 1 t./m. 13 April, 1014 buffels afgemaakt, terwijl 192 aan de ziekte bezweken. De proeven met doorzieken op de Pamanoekan- en Tjiasemlanden genomen, zijn afgeloopen. De daarmede verkregen uitkomsten heb ben geleid tot bet besluit om van verdere proeven af te zien. De tinproductie ii de verschillende mijndistricten van Banka bedroeg over het afgeloopen jaar 72,684.92 pikol, tegen 77,615.44 pikol in 1879. Blijkens de rapporten in de Javasche Courant betreffende de in West-Java heerscheude koorts- epidemie blijkt dat de gezondheidstoestand over het algemeen beteronde is, zoo zelfs dat, wat betreft Bantam, voorstellen zijn toegezegd tot belangrijke vermindering van het bij de ziekenverpleging werk zame personeelin genoemde residentie waren op 10 April nog 1951,inKrawang3145,indePreanger Regentschappen op 3 April 15,880 lijders onder be handeling. Van de residentie Batavia is geen rap port ontvangen. De gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden rapporteert van 22 April o. a. het volgendeGe beurtenissen van politiek gewicht vielen in Groot- Atjeh niet voor. Ook in do XXV en XVI Moekims was het volkomen rustig. Volgens modedeeling van den controleur der XXII Moekims waren de onlangs door tusschenkomst van den consul-generaal der Nederlanden in de Strait Settlements uit Japan verkregen zijdewormen met groote ingeno menheid ontvangen en slagen zij in de Moekims Sibrew,Baid en Indrapoeri en in ^amkaroeng in alle opzichten goed. De belangstelling, die de be volking in de zijdecultuur stelt, is zeer groot. Aan houdend komen lieden van elders in de kampongs, waar de proefcultuur wordt gedreven, om cocons te vragen. Waarschijnlijk zullen die eerlang op vrij uit gebreide schaal aan de aanvragers verstrekt kunnen worden. De berichten nopens de hier en daar in Groot- Atjeh aangeplante Liberia-kofïie luiden over het alge meen zeer gunstig. Ook deze cultuur vond van den be ginne af bij de bevolking veel belangstelling en daar de bodem en het klimaat van Groot-Atjeh voor de teelt van Liberia-koffie bij uitnemendheid geschikt schijnen te zijn, mag verwacht worden dat deze hier goed slagen en als pagger- en kampong- koffie eene bron van volkswelvaart zal worden. De bevolking hield zich in hoofdzaak bezig met den paadioogst, die dit jaar in de meeste streken gunstig uitvalt. In de vroeger zoo zeer geteisterde IX Moekims zijn groote uitgestrektheden sawah's beplant en het laat zich aanzien dat in den loop van dit jaar nog meerdere velden in cultuur zullen komen. In de V Moekims (afdeeling XXII Moekims) is eene ziekte onder het vee uitgebroken. Op den 28sten Maart kwamen in het gevolg van den wd. assistent-resident der Oostkust te Oleh-leh aan twee der voornaamste van de vier hoofden over de Gajoe-landen, nl. do kedjoeroeans van Poetih Ambang en Boekit, zoomede do hakim (hoofd) van het tus- schen de Gajoe-landen, ten zuiden, en Bajoo, ten noorden gelegen, volkrijke landschap Samakoeroe, welke hoofden hunne opwachting bij den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden maakten, en betrek kingen aanknoopten met het Nederlandsch gezag. Uit Langkat wordt dd. 14 April geschreven: Sedert eenige dagen is het in den omtrek minder rustig; in Modjopait is de bevolking aan het vechten met Atjehers, en is men bevreesd dat, als de Modjo- paiters hot verliezen, zij een inval in de Tamiang zullen doen. Hoewel het bestuur te Deli reeds lang gewaarschuwd is, wordt er niets gedaantrouwens het zal ook moeielijk zjjn om iets te doeD, omdat er geene transportmiddelen en geene soldaten zijn. Op de Kwala Simpong is juist genoeg om de ben- ting te bewaken. Het pensioen van gen. Van der Heijden is, zegt de Soer. Crt., verkeerd door ons berekent. Hij zal, pensioen aanvragende, in hetgenot treden van ƒ11,250 jaarlijks. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot adv. en proe. bij den raad van justitie te SaraaraDg mr. VV. Tadema; tot ingeu. 2de kl. bij het mijnwezen, J. C. Van Heuckelumtot ond. 2de kl. J. Borgcsius. Bij den post- en tel.: tot insp. 1ste kl., B. Ep- ple; tot insp. 2de kl J. Herman; tot adj.-insp., SI. A. Van Hasselt. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot con troleur 1ste kl. SI. Stoll en SI. Th. J. A. Keus; tot contr. 2de kl. Z. Van Sleeverden en G. J. G. Van Bockom Maas; tot ads.-centr. F. K. Overduyn en F. Hoezoo. Tij d el ij k belast: Slet de waarneming der betrekking van controleur der 2de kl-, W. Van Wijk en C. Mac Gillavry. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den derden stadsgen. te Batavia dr. J. P. Kloos, aan den predikant bij de Protest.gem. te Pussoeroean P. lleeriog en aan den pred. bij de Protest, gem. te Pekalongan dr. P. F. Vigelins; een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan de bulpondcrwijzeres op de openbare lagere school te Malang (Passoeroean) A. Immink en aan den griffier bij den landraad te Bandong Preanger-Regent- scbappen) E. O. Hinse; een 2-jarig verlof naar Europa, wegen» ziekt», aan den onderwijzer 2Je kl. H. Zeger Do Beyl. Ont slagen: Uit 's lands dienst, de mach. bij 's lands stoombag- germoleu te Socrabaia, J. E. Slathies, en de opz. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Baiika'an (Madura) R. G. Neymab. Be noemd: ter alg. secr. tot 2den eomm \V. H. Wijnmalen, C. L. G. Carsteus, H. ff. Wollrabe, E. Haertlein en J. K. H. Do Roo Va» Alderwerelttot 3den comm., F. A.A. Prijn; tot onderwijzeres 3de kl. SI. E. F. Hageman. Machtiging verleend: tot uitreiking aan J. Wartena van een ak'e van toelating tot uitoefening der artsenijkuidige praktijk in Ned.-Indië. Benoemd: tot adj. van den gouv.-generaal, met iDgang van 24, April 1881, de luit. ter zee 2de kl. bij de marine, C. F. E. L. Koster. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den hoofdlng. bij de staatsspoorw. op Java, J. J. Dijkstra cu aan den leeraar aan de landbouwschool, tevens amanu ensis van 's lands plantentuin te Buitenzorg, dr. J. C, C. W. Van NooteD; een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den pres. van den raad van just, te Padang mr. P. C. E. Specht Grijp. Ontilagen: eervol, met behoud van recht op pensioen^ de pakhuismeester bij de koffie- en zont-doorvoer- pakhnizen te Djocotro (Madioen) J. F. H. Hillebrandt; eervol, de hulporderwijzeres bij het openb. lager onderwijs M. A. A. Nagel; ee:>oI, wegens ziekte, de comm. op bet residentie-kant. te Magelang (Kedoe) P. H. Westerkamp. Benoemd: tot secretaris van het gouvernement Atjeh, tevens fung. notaris, vendom, en ambtenaar van den bnrgerl. atand ia de afd. Groot- Atjeb, Th. J. Van der Vlist; van de residentie Rembang, G. L. Van Tubergen; tot griff. bij den landraad te Bandong (Preang. reg.) S. J. Meyer; bij de landr. te Pamakassan en Sampang, mr. J. H. Tobias; tot pakhuismeester bij de koffie- en zout- doorvoer-pakhuizen te Djocotro, M. J. Van Erp Taalman Kip, te Saraarang; tot comm. op het res.-bureau te Cheribon, C. E. Van Olden; tot comm. op het res.-kantoor te Slagelang, H. G. Lapré; tot pres. van den raad van justitie te Padang, nar. J. Ph. F. Filz; tot vice-pres. van den raad van jast. te Batavia, mr. J. HulshoffPoll. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van verificateur 5Je kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. J. A. E. De Penasse. Verleend: Een jaar verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den directeur der hoor ere bur gerschool te Samarang II. J. Hardeman. Benoemd: Tot 3den stadsgen. te Batavia, de civiele geneesh. A. G. Vorderman. Tij del ij k benoemd: Tot comm. 3de kl. bij den post- eo telegr. E. C. Dumas; tot opz. late kl. bij den aanleg der staatsspoor wegen op Java B. Selleger. Departement van Oorlog. Bepaald: dat het aan den Isten Init. der inf. J. II. Üerks, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, verleend 2-jarig verlef naar Nederl. alsnog wordt beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pensioen, de eerste lnit. der inf. J. Kohus. B e v o r d e r d:-tot onder-iotend. 1ste kl. bij de mil. admin. G. C. E. P. O. Futterer. Bij de cav.: tot ritm. A. M. Margadant; tot lsten lait. W. C. S. Van den Brandeler. Geplaatst: hij het 9de bat. inf., de 1ste lnit. B. G. L. Bonricius. Verleend: een 2-jarig verlof naar Neder land, wegens 13 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der genie Ph. L. Dnmoulin; een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kap. der inf. C. F. Koek. Ontslagen: eervol, de bnrg. schrijver 5de kl. bij den geneesk. dienst, J. B. Tiber. Bevorderd: tot kapt.-kwartierm. bij de mil. adm., de 1ste lnit.-kwartierm. G. A. Trebert. V erleend: eeu 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den cffic. van gez. der tweede kl. G. H. Schlencker. Ontslagen: op ver zoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de onderint. 1ste kl. hij de railit. adm. F. F. H. Smith en de kapt.-kwartierm. bij de milit. adm. J. Blankwaardt. B e- v) rderd: tot milit. apoth. 2de kl., J. Douwes. Overge- geplaatst: de 1ste lnit.-kwartierm. Hazen, van Atjeh naar Batavia, en de 2de luit.-kwart. Immink, van Soerabaia naar Atjeh. Geplaatst: te Banjoe Biroe de nit Nederland aangekomen luit.-kol. der art. Deibei; de 2de lnit. Okhnyzen te Samarang. Overgeplaatst: de luit.-kol. der art. Van Zijll De Jong, van Banjoe Biroe naar Batavia; de apoth. 2de kl. Van Benningen Van Helsdiogen, van Soerabaia naar Weltevreden, en Frijling van Willem I naar Soerakarta; de ond.-intend. 2de kl. Evers, van Atjeh naar Soerabaia; de kwartierm. Gobée, van Batavia naar Atjeh; de 2de lnit.-kwartierm. Zwager, van Palembangnaar Batavia; de 1 ste lnit.-kwart: Van Exter, van Batavia naar Kedong Kebo; de 1ste luit--kw. Harting, van Kedong Keho naar Sama rang; de kapt. Vinkhuizen, van Buitenzorg naar Atjeh; de kap. Geerfings van Muntok naar Padang, de kap. De Wit, van Ambuina naar Padang; de off. v. gez. Natan, van Soerakarta naar Willem 1 de off. v. gez. Liiwe, van Samarang naar Soerakartade kapt. Buys, van Padang naar Atjeh; de 1steluit. Hesse, van Samarang naar MaDtok; de 2de luit. Van Gemmingen, van Batavia naar Samarang; de 1ste lnit. der ca val. Van Geen, van Macassar naar Salatiga; de 1ste luit. der cav. De Villeneuve, vau Salatiga naar Macassarde apoth. Douwes van Weltevreden naar mr. Cornells en Nnnes van mr. Cornelia naar Weltevreden; de 2delnit.-kwart. Bedier de Prairie, van Batavia naar BaDjoe-Biroe, en Bondix van Banjoe-Biroe naar Samarang. Van Atjeh afgelost: de off. v. gez. 2de kl. Godefroy en de kapt. Neya. Departement van Marine. Verleend: een 2-jarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den baas-koperslager bij het mariDC-etabl. op Onrust L. Den Outer. Benoemd: tot baas draaier teveos bankw. bij het marine-etabl. op Onrust, J. A. Schweitz. Vergunning verleend om te repatri- eeren: aan de luit», ter zee 2de kl. G. J. Buys, L. C. Van der Sande Lacaste, P. W. Sachae; aan den adelb. 1ste kl. J. C'. P. Krayenhof r. d. Leur; aan den offie. van gez. 2de kl. J. Bijle- veld; aan den olïic. van adrainistr. 2de kl. J. A. Sonueubcrg. Vertrokken passacjiers van Batavia, per stoomschip „Celebes", naar Amsterdam: A. Rozenraad, P. J. A. Stevens, echtg. en kind ass.-res. II. A. v. d. Bor, echtg. en kind; kapt. art. D. Twiss, echtg. en 3 kind.; iugen. D. Crok, echtg. en 2 kind.; ass.-res. F. A. Nieuwcnhnyzen en echtg., 3 jougeheeren Nieuwenbuyzen4 meisjes, joogeheer De la l'arra; res. J. W. Mooieo, echtg. en 3 kinderen; Fillet, echtg. en 5 kind.; insp. pesterij S. A. Webb, echtg. en 3 kind.; mr. W. A. Brill, eebtg. en 4 kind.E. Dou wes Dekker, cchtg., 4 kind, en bonne; mej. Heyning; rüevr. de wed. M. M. Tydeman, geb. Klnit, en zoontje; Breeman en kind; dr. C. L. Vlaanderen, echtg. en dochter; R. Twiss; D. Schippers; C. Vao der Veer. Programma's van muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 31 Mei 18S1, te zeven uren, onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd.: N°. 1. „Goldene Myrthen", Marsch, Voigt; 2. Ouverture: „Die Irrfahrt ums Glück", Suppë3. Fantaisie uit de opera van Bazin „Le Voyage en Chine", Leroux; 4. Idyllen-Walzcr", Joh. Strauss; 5. Fantaisie uit de ojera van Verdi: „Attila", Kinsbergen. 2de afd.: N°. 6. Ouverture: „Der Haideschacht", F. v. Holstein7. Festgesang an die Kiinstler", Mendelssohn; 8. „Adagio élc'gique", Wieniawski, „Le premier Amour", Polka (Piston-solo), E. Neumaou9. Fantaisie over Zweedaehe Liederen, üuukler; 10. „Cosette-Polfca", Sellenik. M a ï- It t lt> e i' c lx t e u. Leidon, 28 Mei. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.50. Zomer tarwe 9.— a 9.50. Rogge 14 H. L. WiDterroggi f 8.50 a 9.Zoraenogge f 7.50 a 8Gerst 10 H. Ij. Zo marge rat f 5.50 a S.Chevalier-gerst f 7.25 a 7.75. Haver 10 H. L. Zware Haver/5.a/5.50 Lichte Haver 4.25 a 4.50. Dnivcnboonen 4 hectoL/8.50 a 9.25. Paardenboonen 4 bectel. 8.a f S.50. Grasboter 12.200 kilogr., 1ste qnalit.vat/54.a/58.— Schei- 2de qualit. 1/s vat 4G.a 52Grasboter lit qualit. per kiloer. 1.35 a 1.45., Schei-2de qualit. per kflom 1.20 a 1 30. Lange Zwarte Torf 16,000 dubb. hectol., 0.22 a 0.25. Loudeil, 27 Mei. Maïs va-ter. Friesche Boter 9S/.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2