N°. 6527. Maandag 30 Mei. A°. 1881: Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. >J 105. 0.17* Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 meenden.LU, Franco per posta 1.40, Afzonderlijke Kommer»(LOS. PRIJS DER AD VERTES TIES J Ven 1—6 regels Iedere regel meer.. Grootert letters neer pleelsmimte. Gemengd Nieuws, Toen hedennamiddag de tram de Haar lemmerstraat ter hoogte van de Mare passeerde, legden een paar jeugdige knapen een steen op een rail, met het gevolg dat het rjjtuig derailleerde. Het is te wenschen dat deze balddadigheid, die in onze stad gelukkig zoo zelden voorkomt, niet onge straft blijve, daar dergeljjke stoornissen niet alleen zeer nadeelig voor een goeden dienst, maar zelfs gevaarlijk voor de veiligheid der passagiers zijn. In zijnecorrectioneele terechtzitting van heden heeft het gerechtshof te 's-fiage den persoon van J. D. P., kellner te Leiden, met ver nietiging van een vonnis der rechtbank, waarbij hij was vrijgesproken ter zake van bedrieglijke oplich- ting, alsnog eene gevangenisstraf van één jaar en twee boeten van f 25 opgelegd. - W. D., uit Rot terdam, die gisteren wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis terecht stond, is reeds heden tot 3 maanden gewone gevangenisstraf veroordeeld. Naar men verneemt, zal het hotel „Zee- rust" te Scheveningen weldra verbouwd en aan zienlijk uitgebreid worden. Naar de eischen van den tegenwoordigen tjjd ingericht, zal daar dan ook een kurzaal niet ontbreken. Vanwege Natura Artis Magistra te Am sterdam zijn weder 41,000 jonge zalmen in den IJsel bij Zutfen losgelaten. Gistermorgen was een knaapje van on geveer 5 jaren zonder toezicht spelende op den spoorwegdijk op Fijenoord, juist toen de trein van Rotterdam kwam aanstoomen. Het kindje werd zoo danig door de locomotief getroffen, dat de dood onmiddellijk volgde. Nabij het Kralingsche Veer is Donder dag-middag door een vrachtstoomboot van 's-Her- togenbosch op Leiden, een schip geladen met turf in den grond gevaren. Het schip zonk onmiddellijk, de opvarenden werden gelukkig gered. De stoom boot mocht eerst des avonds hare reis voortzetten- Aan het station te Oudewater had Don derdag een droevig ongeluk plaats. Juist toen de trein uit Utrecht om 12J28 aldaar stilhield, wilde iemand uitstappen; meenende dat men hqm te lang liet wachten, opende hij uit angst het portier aan de zijde, waar de treinen moesten passeeren. Nauwe lijks was hij op de spoorbaan, of een aankomende sneltrein overviel hem en de locomotief greep hem aan. De man werd onmiddellijk gedood. Het slacht offer was werkend lid en secretaris der rederijkers kamer „Kunstmin" te Rotterdam en zou eenige oogenblikken te Oudewater vertoeven om voor een te honden voorstelling door gemelde rederij kerskamer aldaar een en ander te regelen. De naam van den ongelukkige is Schnitzler. Volgens het „Utr. Dbl." heeft Ogier, de Amsterdamsche bankier-barbier, aan de justitie kunnen ontsnappen, doordat bij zijn uitlevering op de Frausch-Belgische grenzen wel Nederlandsche, maar geen Belgische justitie-ambtenaren tegenwoor dig waren. Men had vergeten de Belgische justitie te waarschuwen. Tijdens het onweder, dat eergisteren heeft gewoed, is ook te Rosmalen in den tuin der pastorie door den bliksem een boom getroffen, waarin een ooievaarspaar zijn nest had gebouwd. De boom werd gespleten en het wjjfje gedood. - Bij A. Gor- zeman te Rozenburg is de bliksem geslagen in den gevel eener bouwschuur, die tot beneden toe werd gescheurd. De ooievaars, wier nest er boven lag, zijn dood op den grond gevonden. - TeZwijn- drecht, in het huis bewoond door G. M. C. Immer zeel, huisschilder, heeft het hemelvuur, na een vijf tal gaten in een zijmuur geslagen te hebben, zich een uitweg gebaand, zonder verder eenige schade van aanbelang te veroorzaken. - Ook te Poortugaal ging het onweder vergezeld van eene hevige hagel bui met hagelsteenen ter grootte van gewone knik kers, waardoor o. a. van een huis, tot groote ont steltenis van de bewoners, een 36-tal ruiten, drie ramen uitmakende, werden verbrijzeld. Dezer dagen waren t e Leeuwarden eeni ge kinderen bezig met schommelen, toen een meisje van 3 a 4 jaar van het touw, dat tot schommel diende, viel en in bewusteloozen toestand naar hare ouders werd gebracht. Het kind is aan de gevolgen van den val onder de hevigste smarten overleden. Volgens do laatste berichten waren tot Woensdag-avond halfelf de lijken van 238 personen die door den ondergang der „Victoria" op het On- tarie-meer in Canada het leven verloren, aan land gebracht. Het aantal verongelukten moet nog groo- ter zijn. Voor het hof van assises van de Seine stond Woensdag terecht Frangois Félix Lacroix, die een paar maanden geleden zijn kameraad, met wien hij woorden had, den neus afbeet. Het corpus delicti stond in een glazen flesch op de tafel vóór den president. Men begrijpt met hoeveel belang stelling de verschijning van het arme slachtoffer te gemoet gezien werd; doch wie beschrijft de ver bazing van het publiek, toen de man met een goeden, gaven neus de rechtszaal binnentrad. Het lichaams deel was weer aangegroeid! Hoewel hij zoodoende door de onmenschelijke daad van zijn makker in het bezit van twee neuzen is gekomen, waarvan een op sterkwater, heeft dit toch volgens het oordeel van het hof de strafbaarheid van het feit niet weg genomen. Lacroix werd nog in dezelfde zitting tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De „France Populaire", een Parijsch dagblad, biedt aan ieder, die zich voor een jaar gang abonneeren wil, als premie - geen chftteaux d'Espagne - maar één bunder, d. i. 10,000 vierkante meter land, in een der bloeiendste Fransche depar tementen van Algiers aan. Wanneer men nu daarbij nog weet dat de prijs van het abonnement voor één jaar 48 franken bedraagt, dan is daarnit licht de gevolgtrekking te maken dat de grond in dat bloeiende departement in allen gevalle niet heel veel waard kan zijn, b. v. belangrijk minder dan in onze Rijnstreek. De „Indépendance" verhaalt eenige merkwaardige bijzonderheden omtrent den beroem den pianist Franse Liszt, die thans te Antwerpen met eerbewijzen overladen wordt en weldra zijn zegevierenden intocht te Brussel zal doen. Daaruit blijkt o. a. dat Liszt, een Hongaar van geboorte, toen hy Pest na een afwezigheid van vele jaren bezocht, een eeresabel, rijk met edelgesteenten in gelegd, ten geschenke bekwam en tot ondervoor zitter van het wetgevend lichaam benoemd werd Te Hamburg biedee de dames van die stad hem een massief gouden beker aan en wordt de piano die de eer had genoten door den grooten meester bespeeld te worden, voor een fabelachtigen prijs verkocht. Ia Rusland ging de geestdrift, door zijn spel opgewekt, alle perken te buiten. Zoo verhaalt een te Krzemieni versehijnend blad, dat de dames van die plaats gevochten hadden om een sinaas appelschil, door den genialen musicus achteloos op straat weggeworpen en waarvan ieder der schoonen zich een gedeelte wenschte toe te eigenen. Midden op den dag heeft Dinsdag een vreemdeling aan den hoek Tan de Karmelietenstraat te Luik met revolverschoten een einde aan zijn leven gemaakt. Het eerste schot was niet doodelijk, en toen op het geluid een tweetal politie-agenten kwa men toeschieten, vluchtte de onbekende eerst de St.-Panlusstraat in en richtte, bemerkende dat ont snappen onmogelijk was, zijn wapen tegen de agenten. Hij drukte evenwel niet af, maar schoot zich eenige seconden later midden door de hersenen. Alle pogin gen om den naam en den landaard van den onge lukkige, die vrij slordig gekleed was, te ontdekken, zijn tot nog toe vergeefsch geweest. Te Marseille blijft men, ondanks de tegenspraak, aan Jesse Helfmanns dood gelooven. De „Radical" zegt dat te Marseille dezer dagen een aanplakbiljet op de muren van verscheiden ge bouwen was geplaatst van den volgenden inhoud: „Jesse Helfmann is opgehangen. Onze meesters ver hengen zich daarover. De haat der beulen is bevre digd. De onze kookt in onze borst. Zooveel schand daden verbitteren ons.Wij, revolutionairen, dagen hen uit, die het ophangen eener vrouw toejuichen. Onze haat wordt verlevendigd door deze nieuwe martelares der sociale zaak. Beginnen wij dan ons vernielingswerk zonder vrees voor gevangenis of schavot. Ons devies is: „Haat en Wraak." Get. Het revolutionair uitvoerend bewind. De „Golos" geeft eene nauwkeurige beschrijving van de plaats, waar vrouw Helfmann in verzekerd© bewaring gehouden wordt, en de behandeling, die zij ondervindt. Zij bevindt zich nog in de gevangenis voor preventief gedetineerden, heeft verlof om dage lijks in de open lucht, op het plein der gevangenis, zich te bewegen en, zij het ook op eigen kosteD, zich het voedsel te verschaffen, dat zij verlangt. Ook dit blad verzekert dat zij zeer zacht behan deld wordt. In een drankhuis te St.-Joseph (Missouri) brak brand uit; 5 nogers kwamen in de vlammen' om, 15 personen werden zwaar gewond. Vier Engelsche zendelingen met twee vrouwen, vier kinderen en twee bedienden zijn in Nieuw-Guinea door de inboorlingen vermoord. DeTurkscherooverbende van Nico heeft den rijken Turkschen grondeigenaar Mahmoud Aga gevangengenomen en eischt 6000 pd. st., d. 72,000, losgeld. De rooverbende moet 39 man sterk zijn. Het volgend schrijven van een officier a/b van Hr. Ms. st. „Pelican," uit Panama 20 April, d. i. twéé dagen na het in de lucht springen van de „Doterel" met eene bemanning van 500 koppen, doet eenig licht opgaan over deze geheimzinnige zeeramp. „Er bestaat hier een talrijk geheim genootschap van Fenians," schrijft de Engelsche officier, „die, naar bij het gouvernement uitgelekt is, het plan hebben gevormd de Engelsche oorlogsschepen, te Panama gestationeerd, in de lucht te doen springen. Wij hebben dan ook bevel gekregen alle mogelijke voorzorgsmaatregelen te nemen. Zoo worden alle avonden, bij het invallen van de duisternis, veilig heidstoestellen langs de boorden van het schip geplaatst, om tegen torpedo's beveiligd te zijn; en de schildwachten op de brug zijn van geladen ge weren voorzien. Daarbjj wordt streng wacht gehou den; zoodra een boot op zij komt, die niet een vol doend antwoord kan geven op de vraag „vanwaar en waarheen", wordt onmiddellijk vuur op haar ge geven, en een gewapende sloep ter vervolging uit gezonden." Het vermoeden ligt voor de hand dat aan boord van de „Doterel," die zich juist toen de vreeselijke gebeurtenis plaats had, in die wateren bevond, onbe kend als men was met het gevaar, niet dezelfde voorzorgen zijn genomen, en de Fenians zoodoende vrij spel hebben gehad. Uit Japan wordt bericht van een cho- lera-epidemie, die is uitgebroken nadat men een aantal graven van soldaten, die twee jaren te voren aan de cholera waren gestorven, had geopend, ten einde zekere godsdienstige ceremoniën daaraan te voltrekken. In 5 maanden vielen meer dan 100,000 slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1