deurwaarders door 250 soldaten en 150 politie-agen- ten beschermd werden. Een der kwade betalers had zich in een oud kasteel verschanst en het ge rucht liep, dat Engelsche troepen kanonnen had den medegebracht, om die kleine vesting te nemen, en men had drie bruggen afgebroken. De soldaten kwamen echter zonder kanonnendo expeditie leverde niet veel resultaat op, maar liep evenwel zonder bloedige botsingen niet af en do deurwaarders wei gerden eindelijk de bevelschriften uit te voeren. Een eigenaardig feest is tegen Zondag te Berlijn georganiseerd. De Yereeniging van dag blad-expediteurs geeft nl. een zomerfeest aan de couranten-ombrengers. Twee militaire orkesten zul len voor de nieuwsboden spelen, er wordt vuurwerk afgestoken, gedanst in een electrisch verlichten tuin en fijn gesoupeerd. In Rusland heeft wederom oen gewel dige brand gewoed. De stad Pulsk, met 18,000 in woners, is .bijna geheel een prooi der vlammen ge worden. De verliezen zijn groot, de ellende is ont zettend. Volgens een telegraphisch bericht heeft de stoomboot „Victoria", bij haren terugkeer van een ploiziertochtje op het meer Ontario (Vereen. Staten) schipbreuk geleden. Van de 600 menschon die zich aan boord bevonden, zijn er 175 omgekomen. Bij het onderzook der zaak van Most, den uitgever der „Freiheit", te Londen, heeft de jury hem schuldig bevonden, doch ton sterkste zijne begenadiging aanbevolen. De uitspraak van den rechter is uitgesteld. BUITENLAND. Frankrijk. Mag men een der Parijsche berichtgevers van de „Kölnische Zeitung" gelooven, dan zullen doFran- sche troepen onverwijld Tunis en de omstreken der hoofdstad bezetten, en wel met goedvinden van den bey, wegens de houding der Arabieren van Eofida. Dezen moeten in vollen opstand zijn; een Europeaan en verscheidene in Tunis geboren Israë lieten zouden door hen zijn gekwetst. De heer Gambetta is Woensdag te Cahors aangekomen om een bezoek aan zijn vader en de vrienden zijner jeugd te brengen. De ingezetenen stroomden naar de stations, welke hij voorbijkwam, maai' nergens ontving hij of hield hij aanspraken. Verscheidene stations waren mot vlaggen getooid. De ontmoeting tusschen vader en zoon was zeer treffend. De bevolking verdrong zich ook hier als het ware tot onder de hoeven der paarden van het rijtuig dat den president naar zjjn hotel voerde. Om aan al de uitnoodigingen die tot hem gericht zijn, te ontkomen, heeft hij besloten geen enkele aan te nemen. Meer dan 1500 personen hebben audiëntie aangevraagd. De heer Ferry heeft bij den Senaat het ver drag met Tunis ingediend. Na cene woordenwisse ling, waarbij de heer De Gavardie tot de orde werd geroepen, besloot do Senaat dadelijk te vergaderen in de afdeelingen, om ecno commissie van onderzoek te benoemen. Eene depecho van Forgerol bericht dat eenige gouverneurs en eenige opperhoofden van stammon zich onderworpen bobben, verklarende dat de bey hun gelastte geon enkele daad van vijandschap tegen de Franschen te plegen. De begrooting van de stad Parijs voor 1882 bedraagt 238 millioen fr. XDuitsclilaud. De kroonprinses van Pruisen heeft aan hot Vic- toria-lyceum te Keulen, onder directie van mej. Lina Schneider, als bewijs van hare buitengewone sympathie met dio inrichting, jaarlijks twee zilve ren medailles toegezegd, om daarmede de twee leer lingen die op deze bolooning het meoste recht zul len blijken to hobben, to begiftigen. In den Rijksdag is beraadslaagd over het voorstel van den heer Riohter, aangaande de in lijving van de Boneden-Elbe in het Tolverbond. De minister Blötticher las eene verklaring voor, waarin namens de Bondsrogeeringen de onderstel ling van den heer Richter, als zou do Bondsraad besluiten kunnen nemen, waarbij de rechten van sommige Bondsstaten worden geschonden, wordt bestreden en tegen do poging, om zoodoende op besluiten van den Bondsraad in vlood uit te oefonen, geprotesteerd wordt. Do Bondsraad zich zijne be voegdheid en plicht bewust, achtte hot met de waar digheid der door hem vertegenwoordigde regeerin gen niet vereenigbaar, zish met de beraadslagingen over een voorstel als dat van den heer Richter in te laten. De Bondsraad verliet daarop de zaal, waarop een groote opschudding -ontstond. Een schrijven uit Karlsruhe houdt in dat de huwelijksvoltrekking van prinses Victoria van Baden met den kroonprins van Zweden tegen den lsten October van dit jaar aldaar zal plaats hebben. Tegenover de berichten der bladen, dat de Duitsche regeering is aangezocht om in de quaestie van Tunis bemiddelend op te treden, zegt do „Nord- deutsche Zeitung" in staat te zijn te verklaren dat tot de regeering zulk een verzoek niet gericht is, en dat daarop, zoo het gedaan ware, een weigerend antwoord zou gegeven zjjn. G-root-Brit&nnië. Op de vraag van den heer Birkbeck in het Lager huis antwoordde de minister Dilke dat de regeering zich met de regeeringen van Frankrijk, Holland en België in betrekking had gesteld, met het doel om een conventie te verkrijgen tot bescherming der Engelsche visschers. De drie regeeringen hadden nog geen antwoord gezonden. In het vorige jaar werden in Engeland door spoorwegongelukken 1135 personen gedood en 3959 gewond. Aan de „Standard" wordt uit Newcastle ge seind dat Clarke uit Potchefstroom rapporteert, dat de vijandelijke geest der Boeren grootelijks ver mindert. Hij gelooft dat Potchefstroom zonder bloed vergieten weder bezet kan worden. De Boerenaan voerders deelden aan don correspondent mede dat do Boeren vele buitgemaakte geweren hebben te ruggegeven. Deze worden nu met het geschut naar Standerton gezonden. De artikel sge wij zo behandeling der Iersche landwet zal terstond na het Pinkster-recès in het Lagerhuis aan de orde komen. Er zijn reeds bijna vijfhonderd amendementen op die wet. ingediend. Aan generaal Roberts, den overwinnaar van Ayoob-Khan, is eene som van 12,000 p. st. uit 's Rijks schatkist toegekend. Aan lord Churchill, die Maandag 11. in het Lagerhuis vroeg of die som niet eerst op 20,000 p. st. was vastgesteld, maar later beknibbeld, gaf de minister Hartington te kennen dat hiervan niets aan was en dat de vrager waarschijnlijk alleen op gezag van een dagblad die vraag deed, aldus eene treurige gewoonte volgende, die meer on meer in het Parlement in zwang komt. Oostenr.-TToxig'. Monarchie. In het Huis van Afgevaardigden vroeg do heer Pozmandy of de regeering do te Budapest resi- deorende consuls den hun toekomenden diplomaticken rang wilde toekennen. De heer Tisza antwoordde dat aldaar zich geen diplomatieke vertegenwoordigers bevinden, want de werkkring der consuls is beperkt tot da behartiging der handelsbelangen. Vanwege één consulaat werd het verlangen te kennen ge geven als diplomatiek vertegenwoordiger beschouwd te worden. Toen hierover navraag werd gedaan bij de regeering, die het aanging, werd ten antwoord ontvangen dat zoodanige eisch in zich sloot een overschrijden van den werkkring. De minister president van Hongarije zou ook niet met consuls politiek kunnen behandelen. De Duitsche consul ver liet Post, omdat hij toch slechts voor een korten tijd daarheen gezonden werd. De leiding van Duitsch- lands aangelegenheden is niet in zoo zwakke han den, dat men er stilzwijgend in berust zou hebben, wanneer hij billijke aanspraken van den Duitschen consul had miskend. Xiiislaiul. Het „Journal de St.-Pétersbourg" spreekt do berichten tegen, volgens welke vrouw Helfmann dood zou zijn. Zij is ook niet ontijdig bevallen en heeft geenerlei martelingen ondergaan. Ook de Rijksraad heeft zich verklaard tegen het verder voltrekken der doodvonnissen in hot openbaar. Volgens do „Petersburger Zeitung" is de minister van financiën voornemens, ter beveiliging van do belangen der Russische cementfabrikanten, het invoerrecht op het buitenlandsche cement met 7 kopeken te verhoogen. Deze maatregel zou ook op do havens der Zwarte Zee en de Zee van Azoff uitgebreid worden, en 1 Juni a. s. in werking treden. In Baku, in het zuid-oosten van Rusland, heerscht sedert eenige dagen oproer en volkomen regeoringloosheid. De mindere klasse heeft de wijken dier stad, bewoond door de Tartaren en Mahome- danen, geheel uitgeplunderd en vele bewoners daar van gedood of gewond. De minister van oorlog, graaf Milutin, heeft, naar men van goederhand verneemt, zijn ontslag gevraagd. Wie hem zal opvolgen, is nog niet beslist. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 26 Mei. Het „Journal de St.-Pétersbourg" bevat een communiqué, waarin ver klaard wordt dat het bericht in de dagbladen, vol gens hetwelk de Russische Rijksbank den wissel koers staande houdt door het verkoopen van goud, ongegrond is. Juist is het dat de Rijksbank goud verkoopt; doch dit vloeit voort uit de opbrengst van de tollen, welke niet tot vermeerdering van den speciovoorraad der bank, maar tot dekking van de uitgaven bestemd is. 's Rijks schatkist heeft in het buitenland genoegzame sommen in contanten ter beschikking, om in den loop van dit jaar en nog later de vervallende coupons te betalon. De tolont vangsten in metaal konden, overeenkomstig het doel, slechts tot intrekking van kredietbiljetten aange wezen worden. De quaestie van den wisselkoers is aan deze eenvoudige kasoperatie ten cenenmale vreemd. - Do tijding, door den hier ge vestigden correspondent van de „Daily News" vermeld, dat nl. bankiers en handelaars te St.-Petersburg willen liquideeren, deels uit bezorgdheid voor Ruslands krediet in het buitenland, deels wegens !s lands inwendigen toestand, is, volgens het „Journal de St.-Pétersbourg", louter epn verzinsel. ATHENE, 26 Mei. In 's Rijks schatkist is een tekort van 80,000 drachmen ontdekt, welk bedrag verduisterd werd door ambtenaren bij het departe ment van financiën, die dan ook reeds in hechtenis zijn genomen. ROME, 26 Mei. Men verzekert dat het kabinet samengesteld zal worden als volgtDepretis, presi dent en binnenlandsche zakenMancini, buitenlandsche zaken; Magliani, financiën; Zanardelli, justitie; Bac- carini, openbare werken; Bacelli, openbaar onder wijs; Berti, landbouw; Mezzacapo, oorlog; Martini, mariae. De lijst is nog niet definitief vastgesteld. LONDEN, 27 Mei. De „Standard" meldt uit Newcastle van gisteren: „Al de inboorlingen, die bij de Boeren in dienstbetrekking zjjn, hebben bevel gekregen onmiddellijk naar hunne kraals terug te keeren. Zij die bij de Engelschen in dienst zijn, hebben aanschrijving gekregen zich gereed te houden, daar dadelijk de oorlog kan beginnen." De opperhoofden der Boeren hebben den gouver neur Robinson, ter gelegenheid van den verjaardag der koningin, eon adres aangeboden, waarin zjj de betuiging van hunno getrouwheid afleggen en hun oprecht verlangen tot het behoud van de vriend schapsbetrekkingen met de Engelsche regeering te kennen geven. Het Lagerhuis heeft, na eon beraadslaging van vier uren, aangenomen een voorstel strekkende om dadelijk over te gaan tot de artikelsgewiize behan deling van de Landbill voor Ierland. Het debat werd tot heden uitgesteld. ALGIERS, 27 Mei. De generaal Ceres heeft de onderwerping ontvangen van den stam der Ouled- Mansons. ROME, 27 Mei. Naar men verzekert, is het kabi net definitief gevormd op de wijze zooals gis leren is ge seind, met uitzondering van den heer M.ncini, die om redenen van gezondheid weigert. De heer Depre tis zal zich voorloopig met de portefeuille van bui tenlandsche zaken belasten. LEIDEN, 27 Mei, Bij het terugkeeren van de markt reed zekere v. d. P., van Zoeterweude, hedennamiddag met zijne tilbury op de Haarlemmerstraat voor Je woning van den meubelmaker G. tegen een stilstaanden wagen met meubelen aan, welke daardoor aanzien lijk beschadigd werden. De man, die waarschijnlijk niet van „moeite" hield, trachtte, door de zweep over het paard te leggen, zich zoo spoedig en zoo stil mogelijk te verwijderen, doch vlugge handen hadden den viervoeter spoedig bij den bek gegrepen en dwongen den man, niettegenstaande zijn hevig verzet, naar het politiebureol te volgen, waar de verantwoordelijkheid voor de schade een punt van onderzoek zal uitmaken. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn verschillende kleine ontworpen aangenomen. De discussie is aangevangen over het ontwerp tot wijiziging van de artt. 264266 der Gemeentewet, ten doel hebbende beperking van de openbaarheid der kohieren bij de plaatselijke belastingen. Het ontwerp werd sterk bestreden door de heeren Lenting, Rutgers en Corver Hooft, daarentegen verdedigd door den heer Van Wasseriaer Catwijck. - Maandag voortzetting. De Haagsche gemeenteraad heeft heden hot plan tot conversie der geldleeDingen met 22 tegen 10 stemmen verworpen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2