Zaterdag 28 Mei. N°. 6526. A0. 1881. to Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSOH DAGBLAD. *<v -V II PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1.10. France per post1.40. Akooderlyke Hommen.0.05. PEUS DES ADVERTENTIES: Van 1—C regels.1.05. Iedere regel meer0.17J. Groeten letten naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur rau Leiden, hreiigt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den onteaiiger der directe belastingen alhier zijD ter hand gesteld twee op-den 23sten Mei 1881 invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting, dienst 1880/81, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Mei 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n9. 85), dat alle pretentiën over het jaar 1880, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zjjn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Mei 1S81. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 37 Hiel. De kadermanoeuvres door de officieren uit Leiden en Den Haag uit te voeren, zullen plaats hebben van 7 tot 17 JuDi a. s. De leiding is, zoo als reeds gemeld werd, opgedragen aan den luit.- kolonel Heymans. Met het opperbevel van de troe pen uit de residentie is belast de majoor Ongerboer, en met het commando over het reg. grenadiers en jagers de majoor jhr. Yon Mühlen. Toegevoegd aan deze bevelhebbers zijn de kapitein W. De Petit en de luitenants Francken, Brender a Brandis en Nee- teson, terwijl de kapitein Yan Tienhoven als reg.- adjudant zal fnngeeren. Tot leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes te Amsterdam is benoemd mej. A. M Van Gorkom te Leiden. In dit nommer komt een advertentie voor van het hotel-restaurant en de uitspanning „Wijkerbrug", waarop wij de aandacht vestigen. Deze gunstig be kende gelegenheid toch te Voorburg is door haar schoone zalen en prachtigen tuin uitstekend geschikt tot het geven van partijen als anderszins. De heer Van Lommei zal bovendien niet nalaten zijn goeden naam in stand te honden. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren H. A. Van der Hout, W. Van der Heide en R. A. Reddingius, allen doctorandi. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Ned.-Ind. spoorwegmaat schappij is met 510 tegen 241 stemmen besloten, de lijn Batavia-Buitenzorg te verkoopen aan den Staat voor de som van zes millioen gulden. Uit het verslag der Haarlemsche Tramweg- Maatschappij bljjkt dat in het afgeloopen boekjaar werden vervoerd 449,890 passagiers, tegen 408,412 in het vorige jaar, gevende eene vermeerdering van 41,478. Het getal volbrachte ritten was 90,780, dus bijna 5 passagiers dooreen per rit. Aan arbeids- loonen en salarissen werd betaald f 14,947.83 en aan fourrages f 12,246.25'/;,, waardoor ieder paard, met inbegrip van geneeskundige behandeling, beslag en drinkwater, f 1.13 per dag gekost heeft. De zui vere winst bedroeg f 7205.55, waarvan f 5205.55 op de verschillende rekeningen werd afgeschreven en f 2000, of 2 pet., als dividend werd vastgesteld. Gedurende het driejanig bestaan is alsnu ƒ22,457.38 op de verschillende rekeningen afgeschreven en aan de aandeelhouders f 7000 uitgekeerd. Het heden door ons ontvangen nommer van de te Pretoria verschijnende „Volksstem" wijdt een artikel aan den herstelden vrede. Overmoed of ijdele praal over de zegepraal behoort er echter niet te bestaan. „Het eerste gevoel behoort te zijn dat van ootmoedige dankbaarheid aan God, die de pogingen van ons volk heeft gezegend en het ge bruikt heeft als een werktuig in Zijne hand om aan de natiën der wereld te toonen, dat Recht, Billijkheid en Vrijheid onder Zijne bescherming staata. Laat daarom allo eer en dank bewezen worden aan Hem, Wiens albeschermende en leidende hand over onze burgers zoo buitengewoon zichtbaar was gedurende de gebeurtenissen der laatste maanden. „En zullen wij ooit vergeten hoe edel onze stam- genooten in het vrijheidlievende Holland ten onzen behoeve handelden? Dat verhoede God. Aan de edelhartige zonen en dochters van dat waarlijk vrije land brengt de Transvaal haar welgemeenden dank voor de edele diensten ten haren behoeve be wezen. Holland is of het oorspronkelijke of het aangenomen vaderland van negen tienden onzer be volking, en de liefde tot vrijheid inherent in het volk van dat kleine maar roemrijke land, is ook in onze borst geplant. Ons volk heeft getracht te be wijzen aan de wereld dat zij nog zijn waardige zonen der oude helden van den tachtigjarigen oor log; laat ons onze dankbaarheid toonen aan onze Hollandsche stamgenooten met voort te gaan hunne kenmerkende volksdeugden aan te kweeken: liefde voor de vrijheid, liefde voor orde en zucht tot vooruitgang." Z. M. heeft den keizer van Japan benoemd tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer E. D. J. Dutilh, op zijn verzoek, ontslag verleend als consul der Nederlanden te Caïro; M. G. Van den Berg Van Saparoea, ontvanger der direote belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ommen c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Terborg, gemeente Wisch c. a.bevor derd tot apotheker 2de kl. bij den militairen ge neeskundigen dienst van de landmacht in West- f?.Indië den apoth. 3de kl. bij den dienst J. M. Van der Stempel; aan den Oost-Ind. ambtenaar P. E. Kleyn Van Willigen, laatstelijk hoofd-commies bij het dep. van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft; aan den hoer A. A. Th. Mounier, laatstelijk predikant bij de Protestantsche gemeente te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jnni a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van het pensioen waarop hij, volgens de bestaande bepalingen, aanspraak heeft. Gemengd Nieuws. Het water schjjnt bij de zomerhitte van gisteren zijn gewone aantrekkingskracht op het pu bliek uitgeoefend te hebben, blijkbaar uit de ver schillende personen, die, zij het dan ook tegen hun wil, een verkwikkend bad genomen hebben. Zoo was het gistermiddag de vrouw van een schipper die bij het overstappen van de plank, welke het vaartuig met den wal verbond, uitgleed en bjj de Warmonderbrug te water geraakte. De schipper die zijn vrouw trachtte te grijpen, verloor daarbij zelf het evenwicht, zoodat man en vrouw door lie den uit den omtrek met moeite uit hunnen gevaar- lijkon toestand moesten gered worden. - Een dienst meisje aan de Kleine Aardappelenmarkt geraakte aldaar eveneens te water. Haar beminde was van het onheil getuige en - het zal wel nauwelijks be hoeven gezegd te worden - stelde alle pogingen in het werk om de drenkelinge behouden aan wal te brengen. Zijn leven behoefde hij daarbij gelukkig niet op het spel te zetten, wel trof hem het onge val dat zijn horloge, bij het reddingswerk van den ketting losgeraakt, in de diepte verdween en eerst in den avond kon opgebaggerd worden. - Aan de Volmolengracht trof zekere vrouw S. hetzelfde on geval; zjj werd niet dan met veel moeite door een politie-agent die haar zijn sabel toe stak met behulp van den persoon van A. N. gered. In den morgen van gisteren is tusschen de boomen op den Witten Singel een meelzak go- vonden, waarin eenige goederen geborgen waren. Inlichtingen dienaangaande zijn te bekomen aan het politiebureel alhier. "Het hevige onweder, dat gisteren ook boven deze stad hing, heeft zich o. a. vooral te Leidschendam doen gelden. Tusschen twee en drie uren vielen daar zelfs hagelsteenen van bijzondere grootte; evenzoo te Scheveningen. Naar het schijnt, heeft men met het „Café Roetemeyer" te Amsterdam groote plannen voor. Door lieden, die het weten kunnen, wordt aan het N. v. d. D. medegedeeld dat deze zaak eene maatschappij worden zal, waarin de tegenwoordige eigenaar voor een aanzienlijk kapitaal betrokken blijft. De thans bestaande gebouwen zouden weldra gesloopt worden en op het daardoor te verkrijgen terrein een monu mentaal gebouw worden opgericht, waarvan de onder- of gelijkstraatsche verdieping een grootsche restauratie zal wordende verdieping daarboven een panoptikon bevatten zal en de derde verdieping in een voor het publiek toegankelijke sterrenwacht wordt herschapen. De rechtbank te 's-Bosch heeft uitspraak gedaan tegen den gevangenbewaarder G., beschul digd van onwilligen manslag door lichtgasvergifti ging, uit onoplettendheid gepleegd. Ze nam de schold des beklaagden niet als bewezen aan en sprak hem vrij met veroordeeling van den staat in de kosten van het geding. Een 14-jarige jongen uit Zaamslag heeft voor de rechtbank te Middelburg terechtgestaan, omdat hij zijn moeder met een zweep en een stok had geslagen en ten slotte haar met een mes een niet onbelangrijke wond aan de hand had toegebracht. Uit het getuigenverhoor bleek dat de vader, vroe ger een niet onbemiddeld molenaar, thans arm en half zinneloos wasdaarbij was de moeder 6 dagen van de week smoordronken en was ook de jongen aan den drank. De reden, waarom hij zijn moeder geslagen had, was, dat zijn vader zijn hondje had opgehangen en dat zijn moeder beloofd had er op te zullen passen. In het begin van de week sloeg de blik sem in een veestal te Blavignac (Lozère), en doodde 19 stuks hoornvee. Een vrouw te Billancourt, die van een Parijsche familie een zuigeling ter verzorging had gekregen, en door gebrek aan zorg en door mishan deling den dood van het wicht op haar geweten had, is door de correetioneele rechtbank van de Seine tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij had o. a. aan hare eigen kinderen een vrij zwaren hamer tot speelgoed gegeven, waarmede zij van tijd tot tijd het „vreemde zusje" wel eens op het hoofdje mochten slaan! In de rue de Lafitte te Parijs werd Zater dag-avond een kind van ruim een jaar oud gevon den, geheel in een stak goed genaaid en met het volgende vrij naïeve briefje: „Dit kind is gedoopt en heet Maria Caron: zijn moeder, die zes maanden ziek is, kan het niet meer onderhouden." Eenige voorname Engelsche damesheb ben onlangs, in de salons van lady Haberton te Londen, eene bijeenkomst gehouden, om zich bezig te houden met de vraag of er geene hervorming is aan te brengen in de vrouwelijke kleeding. De meerderheid zou zich verklaard hebben voor het dragen van wijde broeken, gelijk de Oostersche vrouwen. In sommige streken van I erland vallen nog altijd allerlei ongeregeldheden voor. Te New- Palla8, in het graafschap Limerick, zijn Zaterdag jl. duizenden Ieren te hoop geloopen om zich te verzetten tegen het uitvoeren van eenige bevel schriften tot uitzetting van pachters, waarbjj de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1