■J.MuM' hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op 5 jaren en later verlengd met een jaar, andermaal verlengd met een tijdvak van vijf jaren en alzoo nader be paald tot 29 Mei 1886, en 2°. voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger hier te lande, en wel bij het 4de reg. inf., den kapt. C. M. Yisser, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië;- voor den tijd van vijf jaar gedetacheerdbij het leger in Ned.-Iodië, den 2den luit. J. A. Houbolt, van het 4de reg. inf.bij het leger hier te lande, en wel bij het 2de reg. inf., den lsten luit J. M. W. Caspari, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande. Gemengd Nieuws, De bewoners van oen huis op den Singel te Amsterdam, waaronder een pakkelder gelegen is, werden Zaterdag-avond laat tegen elf uren opmerk zaam door het eigenaardig geluid van zagen dat zij onder zich hoorden. Niet gewoon op dien tijd van den avond in den kelder te hooren werken, bleven zjj een oogenblik luisteren. Het was werkelijk zagen, dat onvermoeid aanhield, doch eindigde toen men eenig gerucht maakte. Een kleine wijle bleef alles stil; toen echter begon het weer met vernieuwden ijveren, ongerust geworden, begaven de bewoners zich nu naar de binnenplaats, van waar zij door een raampje in den kelder konden zien. Alles was er echter donker als de nacht en het gezaag had ook na eenig gestommel weer opgehouden. Nauwelijks was men echter weer boven of het begon opnieuw, nog driftiger dan te voren, 't Scheen of de zager haast wilde maken en de ontstelde bewoners meenden, dat het nu zaak werd de politie te waarschuwen. Een paar agenten, die de nachtrondo deden, werden aangeroepen en nu vatte men vóór de kelderdeur post om te luisteren. Hetzelfde geluid van zagen werd weer gehoord, af en toe eenig gestommel, eenmaal scheen er iets te vallen en toen werd alles stil. Een agent waagde zich naar voren en riep door hot sleutelgat: „Is daar iemand?" Geen antwoord, dan een hervatting van het zagen na eenige oogenblikkon van adem- looze stilte. Inmiddels waren er eenige voorbijgangers bijge komen; allen herkenden duidelijk het geluid van een timmermanszaag, die snel heen en weer ge trokken werd. Niemand kende echter den huurder van den kelder, die eerst met 1 Mei het onderstuk in gebruik genomen had. Goede raad was hier duur; de zager antwoordde op allo vragen met een somber stilzwijgen. Zelfs de eisch van: „In naam der wet, doe open!" door een der agenten gedaan, bleef onbeantwoordslechts hield het zagen een oogenblik weer op. Nu besloot men den commissaris van politie te roepen en hem machtiging te vragen den kelder met geweld te openen; die ambtenaar was echter niet te vinden, zijn diensttijd was dan ook verstre ken en de agent die hem aan zijn woning was gaan zoeken, kwam onvorrichterzake terug. - Het clubje voor het huis groeide aanhoudend, zoo dan ook niet snel, aan; allen wilden den afloop kennen; ieder had het een en ander tot tijdkorting te verha len van inbraken, diefstallen ca dergelijke. Eindelijk kwam er een bij, die bij toeval wist wie do huurder was en waar hij woonde. Het was inmiddels halftweo goworden en de huur der, de heer C., moest opgescheld worden. Ver schrikt opende deze op hot luid goschol zijn raam, vroeg do oorzaak van het rumoer, wierp zich ont zet in de kleeren, ijldo met zjjn belangstellenden wekker de straat op en naar zijn pakkolder, waar hjj allen nog in gespannon verwachting vond staan. Duidelijk hoordo men nog altijd het gezaag; het had onafgebroken aangohonden. Nauwelijks echter had de huurder zjjn oor voor het sleutelgat gehouden of hij barstte in lachen uit; 't geluid kwam van zijn bok, die de gewoonte had, als hij lang had stilgestaan, met zijn zwaren gegroefden hoorn langs «en houten beschot te schaven! De opening vau den kelder door den huurder had dus al evenmin plaats als die „in naam der wet!" Bernard Zweers, de beruchte inbreker is door het gerechtshof te Amstordam schuldig ver klaard aan de hem ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Door hot gerechtshof te Arnhem reeds tot een gelijke straf voor S jaren veroordeeld, zal dus dit gevaarlijk sujet 15 jaren uit do maatschappij ver wijderd zijn. - Hot openbaar ministerio bij het hef te Amstordam heeft Johanne3 Vernimmcn, geb. te Dalfsen, wonende to Amsterdam, schuldig verklaard, eerstens aan poging tot moord, op Hemelvaartsdag 1878 in het Haagsche Bosch, ondernomen op zijn bemindo Agatha O., destijds dienende bij mevrouw Van T. te 's-Hage, en ten tweede aan opzettelijken doodslag, gepleegd op de dochter van den logement houder Ulrich, in de Warmoesstraat te Amsterdam. De eisch luidt 15 jaren tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald op 31 dezer. In het kerkgebouw der Her stel d-Ev.- Luthersche gemeente op den Kloveniersburgwal te Amsterdam, die eene groote verandering aan het plafondwerk ondergaat, is gistermiddag een steiger ingestort, waarop zich zes werklieden bevpnden. Drie hunner zijn zwaar verwond naar het gasthuis vervoerd, zoodat men voor hun leven vreest; één moet reeds zijn overledende overigen wisten zich gelukkig in den val te redden. De arrondissements-rechtbank te Rot- terdam heeft M. v. d. M. uit 's-Gravenzande, die zijn zesjarig nichtje, om haar te kastjjdeu, met op zet in den neus gebeten had, op grond van deze en andere gebleken mishandelingen van dat kind, tot een gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. Terwijl de wed. A. H. te Aalsmeer eer gisteren in huis hare bezigheden verrichtte, viel haar vierjarig dochtertje in het water en verdronk. Toen zij haar kind zocht, vond zij het drijvende in het water; ze sprong er bij en slechts met moeite gelukte het anderen om de moeder te redden. IJmuiden is in den laatsten tijd eene uitspanningsplaats geworden voor de Engelsche vis- schers. Er kruisen thans ongeveer 500 smakken voor do kust, waarvan af en toe eene sloep aan den wal komt om visch te verkoopen en provisie op te doen en andere verteringen te makon. Een 22-jarig meisje te Morbach is ten gevolge van het melken eener aan pokken lijdende koe door die ziekte aangetast en reeds den vol genden dag aan do gevolgen overleden. Zij was ook met den veldarbeid bezig geweest en had door bot koude en natte weder open handen gekregen, en daar deze in aanraking kwamen met de uiers van de koe, had de besmetting zich aan haar medegedeeld. De nog altijd in Rusland niet ophou dende vervolgingen der Joden, voornamelijk in het zuidwestelijk gedeelte des Rijks, blijven tot ver huizingen der Israëlietischo bevolking op groote schaal aanleiding geven, naar Moskou en andere plaatsen in Rusland, waar zij veiliger meent te zjjn, maar ook naar het buitenland. In Warschau kwamen in het laatst der vorige week honderden gezinnen aan, in Galicië en andere Oostenrjjksche grenspro vinciën telt men do vluchtelingen eveneens bij hon derdtallen. Sommigen komen met have en goed, an deren zijn van alles beroofd. Zieken en ouden van dagen, kinderen en kraamvrouwen, worden op wa gens medogevoord; hot moet oen hartverscheurend schouwspel geweest zjjn. Van vele zjjden worden geld en kleederen en levensbehoeften gezonden, maar do nood is zoo groot, dat er hulp te kort komt. De kroon van den koning van Rumonië is uit een stuk staal geciseleerd, dat van een Turksch te Plowna buitgemaakt kanon was vervaardigd. Do kroon der koningin is van goud. Op weg yan het paleis naar de kerk werd het koninkljjk paar door het volk met bloemen bestrooid. Do Franschman Teyre is door den krijgsraad te Algiers wegens insubordinatie ter dood veroordeeld. Do weduwe Jay is door het hof van assises to Bordeaux, wegens k'ndermoord, tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Men zegt dat Sarah Bernhardt van plan is to trouwen met Angelo den „jeune premier" van het gezelschap, waarmede zij in Amerika reisde. Angelo creëerde te Farjjs de rol van Gueule-d'Or in „l'Assommoir". Sarah zou ook van plan zjjn het Chatelet-theater te pachten. De tramwegraaatschappij te Bucharest zal de paarden door ossen vervangen. Uit Panama wordt bericht dat een vreeseljjke brand de stad Buenaventura heeft ge teisterd. Drievierden der woningen werden vernield. Het aantal slachtoffers is groot; tot nog toe heeft men slechts acht vorkooldo lijken van onder heï puin te voorschjjn gebracht. Volgons den Amerikaanschen professor James Swormstead zal de wereld op den 12den Nov. te middernacht vergaan. Een komeet zal dan tegen do aarde botsen en deze uit haar baan doen vallon. Do „New-York-IIerald", het grootste blad der wereld, gaf vóór eenige dagen 2 nummers uit, waarvan hot één 28 en het andere 24 pagina's bedroeg. In beide nummers kwamen gezamenlijk 36 pagina's advertentiën voor, welke gemiddeld tegen 600 dollars per pag. ruim ƒ54,000 alleen aan adver tentiën opbrachten. - Het hoofdartikel vestigde ip het laatste Zondagsnummer er de aandacht op dat de „Herald" dien morgen zooveel druks gaf als „twee Nieuwe Testamenten." Een schoenmaker te Parijs, dio Zondag nacht in beschonken toestand te huis kwam, ont haalde eerst zjjne vrouw op een dracht slagen, sloeg daarop den geheelen inboedel kort en klein, en ein digde met het bed in brand te steken, waarop zjjn oudste kind, een meisje van 6 jaren, sliep, terwjjl het jongste, oen zuigeling, in een wieg daarnaast lag. De arme moeder, door de wanhoop sterk ge worden, slingerde haar man in een hoek, die zich tegen haar vertrek trachtte te verzetten, greep het jongste kind uit de wieg en riep, terwjjl zjj de deur uit snelde, het oudste toe haar te volgen. l)it gelukte de arme kleine echter niet. Haar natuurlijke be schermer, onder den invloed van den alcohol, en woedend dat zjjn prooi hem gedeeltelijk ontsnapt was, wierp zijn dochtertje in de brandende kamer terug en barricadeerde de deur met de overbljjfse- len der meubelen. Op het woeste, diergelijke gebrul van den dronkaard en de smartkreten van het onge lukkige wezentje, dat reeds door de vlammen aan getast werd, kwamen buren en politie toeschieten en slaagden er na vele moeite in het vertrek bin nen te dringen. Eerst werd het kind, dat reeds deerlijke brandwonden bekomen had, midden uit de vlammen gehaald, en daarop de vader, die oen wan- hopigen tegenstand bood, eindelijk gekneveld en den mond met schuim bedekt, naar de gevangenis overgebracht. De toestand der kleine is zooi ernstig. BUITENLAND, Frankrijli. De „Ré volution Sociale" is bjj gelegenhf I van de tiende verjaring der „bloedige week" me' een breeden rouwrand verschenen. Het in 1871 vergoten bloed, schrijft do redactie in een met groote letter gedrukt hoofdartikel, roept om wraak. Het volk behoort te toonen dat men niet straffeloos 40,000 menschen doet vallen. Nimmer zal de wraak te vroeg komen. „Zoo groot is de haat, die ons vervult", vervolgt de redactie, „zooveel schandelijkheden worden bestendig gepleegd, dat do dag niet ver meer is, v, aarop de kreet „Dood aan de tyrannonniet langer vruchte loos weerklinken zal. Schrikkelijk zal die dag zijn, de dag der onverbiddelijke gerechtigheidNa eene moeielijk weer te geven zinspeling op de beweerde ontijdige verlossing van vrouw Helfinann eindigt het stuk als volgt: „Dat alles moet uit zijn! Een degeljjke kruistocht moet worden ondernomen tegen alle dwingelanden. De vorstenmoord is niet genoeg, do tyrannenmoord moet er bij komen! Er is een hoop groote en kleine ambtenaren, die hetzelfde lot verdienen als Alexander II. Voorwaarts! Gij ge duchte Leeuw, gij volk: Op, op tegen de oude maatschappij!" G ro at-JU x*I tanni Uit goede bron wordt gemeld dat de heer Glad stone aan verval van kracht lijdt en bov idienaan hevige diarrheo. De afgevaardigde Birkbeck heeft in hot Lager huis do vraag tot de regeering gericht, of deze van plan is een conventie met Frankrijk, Holland en België tot stand to brengen om aanrandingen van Engelsche visschers in de Noordzee te voorkomen. In het rapport, dat Higgin op last van den minister van binnenlandsehe zaken hierover uitbracht, zegt deze dat de vreemde visschorsbooten opzettelijk do netten der Engelschen vernielen en dat de Hollan ders booten uitzenden, die men „drijvende drank winkels" zou kunnen noemen, om do visschers te demoraliseeren. De vernielde netten worden dan later in Belgische of Hollandsche havens terugge vonden en kunnen niet dan met groote kosten weer worden teruggegeven aan hun eigonaai Lowestoft alleen leed in do laatste 7 of 8 jaren oen schade van 3043 pd. st. De „drijvende drankwinkels" der Hollanders, die door de Hollandsche autoriteiten ge- licenseerd zjjn, verkoopen tevens tabak en andere dingen, waarvoor zij van visschers vised, netten en andere voorwerpen, tot uitrusting van booten noo- dig, aftroggelen. Sommige dier „drijvende drank winkels" worden door Engelschen beheer cl De Engel sche visschers kunnen do verzoeking niet weerstaan en geven hun materialen weg, en zeggen dan, dat zjj dio op hun tochten hebben verloree, maar een getuige zegt dat men to NieuweJiep voor weinig geld een visschersboot kan uitrusten net Engel-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2