Uit (len strijd om het bestaan. aangekomen, die 50 a 170 in 6 tot 14 dagen reis besomden. Er werd besteed voor tarbot ƒ2 a 6, tong 10 a 40, kabeljauw 1 a 2, schelvisch 10 a 30, bun schol 40 a 60 per stuk. Bin nenlekschol gold 3 a 4.50, buitenlek droog id. 7.25 a 7.50, scharren 3.50 a 4 de mand. Voor zeesterren werd betaald per kar 9 a 11. Voor het Haagsche gerechtshof zal Vrij dag a. s. behandeld worden de zaak van Ph. J. M. te Leiden, beschuldigd van twee diefstallen in een be woond huis met behulp van een valschen sleutel. Het openbaar ministerie zal worden waargenomen door den advocaat-generaal mr. R. Th. Bijleveld, terwijl mr. M. Polak Daniels als advocaat zal optreden. Te Helder worden vermist 14 10de loten voor allo klassen der 306de staatsloterij, num mers 20837 tot en met 20850, handteekening A. L. Leeuw te Haarlem. - De commissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en bericht. Door de plaatselijke politie te Delft is in beslag genomen een 25-centsstuk voerendo do beeltenis van Koning Willem II en hot jaartal 1848, welk stuk door het Muntcollege is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rjjksmuntspecie. Omstreeks tien uren ontstond Zater dagavond te Amsterdam brand in het bovengedeelte van perceel 87 in het logement „Het Rijnsche Hof," Warmoesstraat. De brandweer bluschte het vuur met behulp van twee handspuiten en de nabijge legen brandkraan. Het ongeval wordt aan achte loosheid van een dienstbode toegeschreven. - Den vorigen avond is een kleine diamantslijperij aan den Achterweg buiten de Raampoort aldaar uitgebrand. Voor de burgerwacht te Antwerpen is een nieuwe schietbaan aaDgelegd, die in de maand Augustus plechtig geopend zal worden. Bij deze gelegenheid zal er een internationale schietwedstrijd gehouden worden, waarop de Nederlandsche schut terijen ook uitgenoodigd zijn. De feestelijkheden beginnen den 13den Augustus. De ongeregeldheden te Göttingen heb ben zich herhaald. Alle studenten namen daaraan deel. Meer dan 200 van de 1100, die aan die universiteit studeeren, bevonden zich den volgenden dag in hechtenis. Onder de gemeente Veghel zijn twee voorname boerenhuizingen met aanhoorige schuren en stallen door brand vernield. Het vuur nam zoo spoedig in uitgebreidheid toe, dat men van de meu belen schier niets heeft kunnen redden en 2 kal veren, 1 schaap en 3 varkens in do vlammen zijn omgekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men is Zaterdag gereed gekomen met het leggen der draden voor de telephoonverbinding tusschen Den Haag en Scheveningen. Volgens een officiëele opgave kwamen in April 95,000 landverhuizers in Amerika aan. De Pruisische politie verbiedt overal het optreden van den magnetiseur Hansen, op grond dat zijn manoeuvres schadelijk zijn voor de gezond heid van de zoogenaamde mediums. Voor de nieuwe Hon ga a rsche goud rente werd te Weenen alleen voor 400 millioen florijnen ingeschreven, te Pest voor 100 millioen florijnen. KOLONIËN. BATAVIA, 15 April. Voor de Transvalers is bij het comité te Batavia ingekomen de vorstelijke gift van vijf duizend gul den, van Z. Hoogheid den pangeran Adipati Mangkoe, Negoro den IVden te Soerakarta, en van de leden van zijn huis. Hot comité heeft dadelijk, bij eigen handig schrijven, den edelen gever warmen dank betuigd voor deze aanzienlijke bijdrage. Uit Batavia schrijft men aan de „Locomotief": Van de veepest valt ditmaal niets bijzonders mede te deelenalleen is het ons nu wat verklaarbaarder geworden, dat er zooveel duizenden buffels zijn afge maakt; dezer dagen namelijk hoorden wij iemand, die gedurende geruimen tijd als gecommitteerde was werkzaam geweest, met den meesten ernst ver zekeren, dat hij, bij kennisgave aan een hoofd van bestuur van het aanwezig zijn in een kampong van één aangetasten buffel, van dezen den pertinenten last had bekomen, om alle buffels, binnen den om trek van één paal, af te maken; dientengevolge worden er 1200, zeggetwaalf honderd buffels „ver moord"; die lastgeving kostte der regeering alzoo ruim één ton gouds; zulke bevelen zullen er hoogst waarschijnlijk wel meer zijn gegeven en de gevolgen ziin gemakkelijk na te gaan. Te Samarang ziju twee vrouwen, bezig mot hot afgraven van zand, onder den nederstortenden grond bedolven. Do eene is bijtijds gered, doch de andere schoot er het leven bij in. Gisteravond hebben eenige politiedienaren van •Kebayoeran één der beruchte ketjoos, die de dis tricten Parong en Djassinga zoo onveilig maakte, in zijn schuilplaats in den kampong Oetan bij Pon dok Petong opgezocht. Kasol bapa kedor, zoo heet de roover, ontving de politiedienaren dapper, trok zijn badé badé en ging hen te gemoet. Hierop ont stond een hevige vechtpartij, waarbij de ketjoe werd afgemaakt. Hedenmorgen te zeven uren is het lijk van Kasol bapa kedor naar het Stadsverband gezonden. Omtrent het vermiste stoomschip „Merapi" ont vangt de Java-Bode" mededeeling van het vol gende telegram, uit BezoekiHet stoomschip „Me rapi" is op een onbekend rif, aan do oostkust van Timor Laut, vastgeloopen en totaal wrak. De equi page is den 17den Maart met de „Tagal" van Oliliet afgehaald. Van dezen bodem werden zij over genomen door do stoomboot „Banda" en naar Am- boina gebracht. De tweede machinist is overleden. De eerste machinist en de tweede stuurman liggen te Amboina in het hospitaal. De gezagvoerder, de eerste stuurman, de derde en do vierde machinist en de inlandsche bemanning zijn ongedeerd. Er is een concessie-aanvrage in overweging voor een stoomtram te Soerabaia. Vele ketjoe-partijen hebben er weer plaats gehad, waarbij de rooverbenden als gewoonlijk danig huis hielden. Daar het bij zulk een gelegenheid o. a. niet mocht gelukken een Chinees bij den staart te pakken, werd al zijn inboedel kort en klein ge slagen en werden als buit eenige goederen van waarde medegenomen. De roovers waren naar gis sing negen man sterk en mot knuppels gewapend. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De off. van gez. Doorenbos, van Weltevreden naar Willem I; Goslings, van Oenaraog naar WeltevredenSteensma, van Batoe-Toelie9 naar Oenarang; Sprayt Land9kroon, van Weltevreden naar Batoe- Toeliea; de late luit. der genie Tielenin9 Krnythoff, van (Batavia naar Buitenzorg; de 2de luits. Jonker, Ebbinge en Van der Meulen, van Soerabaia naar Malang. Ontslagen: Met ingang van 2 Mei a. s., op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kolonel der inf. W. G. A. L. Van Bennekom. Bevorderd: Met ingang van 2 Mei a. 9., tot kolonel bij het wapen der inf. de luit.-kol. C. Schiifer. Benoemd: Tot militairen commandant in het gonv. Somatra's Westkust en Ouderhoorigheden de kolonel der inf. C. Scbtifer. Departement van Marine. Benoemd: Tot lstcn stuurman bij de gouv.-marine de 2de stuurman D. Landmeter. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Nod.-Indiê. GETROUWD: J. G. ltoelofs en G. A. B. Breuker, Batavia en Ambt-Doetinehem (bij volmacht). BEVALLEN: De ech'tgenoote van Ch. H. A. De Nijs, D., Batavia OVERLEDEN: J. F. Braakman, geb. Nolet, Batavia. Vertrekkende passagiers van Batavia, op morgen, per stoomschip „Wyberton": De hh. Chs. Matzen, echtgen. en 6 kinderen; Maarschalk; Snouck Hurgronje, echtgeu. en 3 kinderenS. Meihuizen, echtgen. en <t kinderenmevr/Forster en zoon mej. Schagen Van Soelcn lste luit. Götzmevr. de Grefe; majoor Nix, echtgen. en 5 kinderen; luit. ter zee G. J. Buys; de heer W. S. Donald. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft de heeren Victor Le Franc en Henri Didier tot onafzetbare senatoren gekozen met 151 en 148 stemmen tegen 99 en 86, die op generaal Riviere en den heer Clery werden uit gebracht. Het officieel verslag van een aanval op de colonne-Innocenti luidt als volgt: Den 19den dezer ontmoette de colonne nabij Djellala een overmach- tigen vijand, wiens voetvolk stoutmoedig tot op 100 meters naderde, maar, groote verliezen lijdende, op de vlucht sloeg. De vijandelijke ruiters vielen toen onze inlandsche cavalerie aan, die teruggesla gen werd, wanorde in onzen trein teweegbracht en de kracht onzer infanterie verlamde. De vijand werd eindelijk echter met een verlies van 300 man naar Djellala teruggedreven; wij verloren 37 dooden en 46 gekwetsten. Kolonel Innocenti verzamelde de inlandsche cavalerie en maakt zich gereed op Djel lala aan te rukken. Italië. Voor Monte Citorio is Vrijdag-avond door eenige personen te Rome eene demonstratie gehouden, welke echter niet van ernstigen aard was. Ka eenige onbeteekenende kreten ging de oploop uiteen. De koning heeft dien avond den heer Mancini ten gehoore toegelaten; de gehouden conferentie duurde langer dan een uur. Later is de heer Farini in audiëntie ontvangen. Voor zoover bekend, is nog niemand belast met de formatie van een nieuw kabinet. De heer Depretis echter heeft, «aar men verzekert, den koning aangeraden den heer Mancini met de samenstelling van een nieuw ministerie te belasten. G root-Britaniiië. Aan het Parlement is door de Regeering een verslag overgelegd omtrent de aanvallen van vreemde op Engelsche visschers en de dientengevolge geleden schade.-Het bevat tal van klachten over Nederland sche visschers. Aan de „Standard" wordt uit Newcastle ge- telegrapheerd dat de koninklijke commissie hare beslissing omtrent hare reis door de Transvaal handhaafde. De zittingen der commissie zijn feitelijk geschorst, totdat de kanonnen van Potchefstroom zijn teruggegeven. President Brand is persoonlijk sterk gekant tegen het afstaan van land in de buurt der Swazis en der Zoeloes, omdat hij daarvan in. de toekomst moeilijkheden vreest. Oostonr.-Hong. Moxmroliïo. In de medische faculteit te Weenen worden in het zomersemester door 115 professoren, docenten en assistenten 170 colleges en oefeningen gehouden. Gedurende den winter werden de lessen dier facul teit door 1104 gewone en 233 buitengewone toe hoorders gevolgd. Hiervan waren 36 Russen, 53 Rumeniërs, 20 Serviërs en 36 Amerikanen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van den 16den dezer was de Leidsche Tramweg-Maatschappij zoo welwillend het publiek met de gewijzigde dienstregeling bekend temaken. Ik wilde Dinsdag-avond met den wagen, die vol gens die dienstregeling te 10.10 van de Haven afrijdt, naar het station vertrekken. Toevallig kwam ik ettelijke minuten te vroeg, maar kon tot mjjne niet geringe verbazing slechts met moeite en door de attentie en welwillendheid van den conducteur nog van het reeds in beweging zijnde vervoermiddel ge bruik maken. Immers de tocht was naar mijne meening te vroeg begonnen, maar op mijne klacht overtuigde de conducteur mij door dein den wagon aanwezige dienstregeling dat de vertrektijd 10.02 was. Wat nu te denken van eene bekendmaking waarin dergelijke fout, die nog niet is hersteld in dezelfde bladen waarin de dienstregeling geplaatst was, voorkomt? Dat het geen redactiefout is, blijkt uit de omstandigheid dat de tijd van aankomst aan het station 10.24 genoemd wordt. Zou de directie het publiek niet willen inlichten of er wellicht meer wijzigingen gemaakt zijn? U dankzeggende, hoogachtend Leiden, Uw dr. 20 Mei 1881. M. Mijnheer de Redacteur, Ik geloof dat uw berichtgever omtrent het derail- leeren van den stoomtram Leiden-Katwijk wel een beetje voorbarig is geweest in zijn oordeel. Hij meent nu iu eens alle ongelukken aan moedwil te moeten toeschrijven, maar dit gaat niet aan. Met veront waardiging is door de meeste Rijnsburgsche inwo ners vernomen dat er werkelijk heeft plaats gehad wat in uw gemengd nieuws als oorzaak was vermeld doch dit is dan ook slechts éénmaal gebeurd, ter wijl het aantal ongelukken legio is. Zaterdag-avond o. a. liep de machine vlak op de kromming bij het lange pad weder buiten het spoor en stortto bijna de sloot in. Wat was nu de oorzaak, vroeg men. Moedwil zeker niet. Onvoorzichtigheid evenmin, want de tram stond stil en stolde zich juist in be weging, toen hij derailleerde. Een algemeen schou derophalen gaf antwoord op de vraag omtrent de oorzaak van dit ongeluk. Ik zelf acht mij te on bevoegd hier een stellig oordeel uit te spreken, maar kom op tegen het beweren als zouden de ongelukken uitsluitend aan balddadigheid te wjjten zijn van de inwoners van Rijnsburg, die met in genomenheid den dag zullen begroeten, waarop de stoomtram Leiden-Katwijk voorgoed zal worden geopend. RrjNSBURG, 22 Mei 1881. Uw Correspondent. Een Ijjsterpaar had reeds in het begin van de lente begeerige, doch wantrouwende blikken geslagen op het dichte vlechtwerk van een klimop in mijn tuin. Dien kon het hun aanzien, dat daar zoo gaarne hot nest gebouwd zou worden, waaraan ook, maar toch niet van harte, werd begonnen. Om onbekende redenen werd de arbeid gestaakt, maar blijkbaar elders voortgezet, want het wijfje, dat bij mij bouw-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2