Dinsdag 24- Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6523. A°. 1881. LEIDSCH DAGBLAD. PSIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.A0. Afzonderlijke Nommer*.0.05. PRIJS DES ADVERTENTIES: Tan 1—8 regel*.1.0&. ledera regel meer0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. BTADS-BERICHTES. IS§C»RIJHSG SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bjj deze nogmaale den belanghebbenden (de geborenen in 1856 en voor zoover zjj zich Insscbenlijds in deze gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de schutterij mochten zijn ingcscbrcveD, ook de geborenen in 18171855) hnnnc ver plichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feestdagen uitgezonderd) ten Raadhoize, tusscheu 9 en 4 oren, terwijl op den 1 sten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen in schrijven, bij ODtdekking, amltshalve ingeschreven en door den Schnttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethoodera van Leiden, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 33 Rel. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. J. Quarles Yan Ufford, geb. te 's-Gravenhage, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, getiteld: „Algemeenemaat regelen van inwendig bestuur." De feesten van „Sempre Crescendo", ter her denking van het 50-jarig bestaan, werden Zaterdag avond besloten met een hal in de Stadszaal, waar de versieringen van de beide vorige dagen nog met andere waren aangevuld, zoodat het lokaal door de vele bloemen en andere planten, vooral aan het orkest, als 't ware in een kleinen lusthof was her schapen. Aan de wanden waren groote, met bloemen omlijste spiegels aangebracht, terwijl de corridor rechts in twee boudoirs was veranderd. De met een kleed bedekte estrade was zoo ingericht dat men er gezellig aan tafeltjes kon zitten. Er werd dan ook een druk gebruik van gemaakt door hen die waren opgekomen; deze waren echter niet zoo talrijk als men ongetwijfeld had verwacht. Yoordat het bal een aanvang nam, voerde de muziek der huzaren uit Den Haag eenige concert-nommers uit. Tot omstreeks halfdrie werd er aan Terpsichore geofferdtoen nam het feest een einde. De decoraties waren van den heer Jansen uit Amsterdam en de bloemen enz. van den heer Speet alhier. Per Engelsche mail ontvingen we hedenmiddag de Indische bladen van 14 en 15 April. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 500, 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 270, f 140, 31, f 15.50, f 3.80 en f 2; de laagste f 250, f 140, f 30, f 15, f 3.60 en f 2. Tot nieuwe binnenlandsche leden der Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen zijn benoemd dr. H. Behrens. hoogleeraar te Delft; dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden, en dr. II. De Yries, hoogleeraar te Amsterdam. De heer A. C. Smit, ontvanger en secretaris der gemeente Leiderdorp, heeft zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Bij de Ned.-IIerv. gemeente to Oude- en en Isieuwe-Wetering is beroepen de heer J. Th. F. U. Lauts, te Sprang, en naar Puttershoek, de heer W. H. Luttenberg, te Waddingsveen. Door ingelanden van den Polder Rijneveld, te Alphen, is tot secretaris van dien polder ge kozen de heer J. Van der "Wal, van Zwammerdam. Door den gemeenteraad van Nieuwveen is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aldaar de heer I. Bouwland te Groningen. Bij de verkiezing van een voorzifter en een lid voor de gecombineerde Noordsche buurten en Noorddijksche polders onder Zevenhoven, zijn her benoemd do heeren S. Van Driel te Nieuwveen en G. Van der Weyden te Zevenhoven. Op de provinciale griffie is ter inzage van een ieder nedergelegd de door Ged. Staten van Zuid-Holland vastgestelde wijzi t-- van den legger der in hunne provincie gelege* en, die tot toe gang dienen naar een spoorwegstation of naar een plein voor een station, welke wijziging betreft de toegangswegen naar de stations Zwammerdam en Bodegraven van den spoorweg Leiden-Woerden. Ge durende dertig dagen na de aankondiging kan van hunne beslissing hooger beroep bij den Koning wor den ingesteld. Bij het sectie-onderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot overdracht van werken en goederen en verzekering eener jaarlijksche bijdrage uit 's lands kas aan het waterschap van de Linge- uitwatering enz. gaven verscheidene leden hunne ingenomenheid te kennen met het kon. besluit van 23 Oct. 1880 tot vaststelling van het reglement voor dat waterschap, waarvan het aanhangige ont werp als een noodzakelijk gevolg moet worden aan gemerkt. Er waren echter leden die wel is waar geen bezwaar maakten tegen de kostelooze over dracht der bedoelde werken, maar echter nog niet overtuigd waren van het billijke dat de Staat bij de overdracht nog bovendien eene jaarlijksche som tot bekostiging van hun onderhoud zoude nitkeeren. Ook met het oog op het door de Eerste Kamer aangenomen beginsel: „dien water deert, die water keert", en onder verwijzing naar de toepassing daar van ten vorigen jare met het Bubsidie aan water schappen in Noord-Brabant werd gevraagd of de kosten der noodig geoordeelde verbeteringen niet uitsluitend door de eigenaren der op de Linge uit- waterendo landen behooren gedragen te worden en of het met de eischen van gelijkheid en billijkheid wel overeen te brengen was, dat door het Rijk daartoe eene bijdrage verstrekt werd. Door andere leden die dit bestreden, werd opge merkt dat in elk geval met het oog op art. 120 van het reglement voor dit waterschap, weigering van de voorgestelde bijdrage vrij wel gelijk zou staan met de omverwerping van het voorgestelde waterschap. Want op een wijziging van dat artikel, bij verwerping dezer wet, zou wel niet het geringste uitzicht bestaan. Yelo leden gaven te kennen dat zij zich door aanneming van dit wetsontwerp niet wenschten ge bonden te zien aan hetgeen in de memorie van toelichting wordt medegedeeld aangaande verdere subsidiën, vanwege het Rjjk aan het waterschap der Linge-uitwatering te verleenen voor het uitvoe ren van nieuwe werken. Uit Apeldoorn wordt bericht dat de Koning en de Koningin voornemens zijn, zich met de jonge prinses in de volgende week naar Pyrmont te begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de commissie, belast met het afnemen der examens B van art. 60 en C van art. 61 65 der wet van 2 Mei 1863 en die belast met het afnemen der examens B volgens de artt. 61—65 van genoemde wet, voor het jaar 1881, zitting zul len houden te Delft. De koninklijke bewilliging is verleend op de akte van oprichting van een bouwmaatschappij „Nieuw- Scheveningen", met een kapitaal van f 300,000. Het doel der Maatschappij, die haar zetel in Den Haag zal hebben, is het bouwen, vorkoopen of ver huren van villa's, hotels enz. Tot directeur is be noemd de heer D. B. Yan Yleuten. De Maatschappij zal bouwen achter het Oranjehotel, noordoostwaarts van den stoomtramweg. Naar het Hbl. verneemt, is de memorie van antwoord op het ontwerp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede (verbeterde Keul- sche Vaart) zoogoed als gereed, en heeft de minister van waterstaat zijn voordracht daarbij gehandhaafd. Het stoomschip „Prinses Marie" vertrok Zater dag van Batavia naar Amsterdam; de „Pollux", van Amsterdam, is Vrijdag-middag te Nieuw-York aangekomende „W. A. Scholten" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Castor", van Nieuw-York naar Amsterdam, is gisteren te IJmuiden aangekomen. Door den minister van koloniën zijn de hulp- onderwijzeressen mej. M. F. M. H. Strootman en M, M. Van der Bjjll gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. De Staatscourant van heden bevat het „Regle ment op het verleenen van pensioenen aan burger lijke ambtenaren in Ned.-Indië." De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer A. F. Verschuur, arts, met 1 Juni a. s. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; mr. A. F. baron Yan Lijnden, met ingang van 1 Juni a'. s., benoemd tot adjunct-comm. bij hot departement van binnenlandsche zaken; - benoemdtot notaris binnen het arr. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente St.-Oedenrode, met ingang van 15 Juni a. s.: J. De Rooy, thans notaris te Zuidzande; ter standplaats de gemeente Vlijmen, W. J. N. Landré, cand.-notaris te Rotterdam- be paald dat als gedelegeerden van de Nederlandsche regeering aan de zitting van het internationaal ge neeskundig congres, hetwelk in de maand Augustus a. s. to Londen zal bijeenkomen, zullen deelnemen dr. H. Snellen, hoogleeraar te Utrecht, en dr. A. A. G. Guye, te Amsterdam; - verleend de volgende pen sioenen, als aanJ. H. Bus, comm. 3de kl. bij 's rijks bel., f 235; P. De Winter, idem 2de kl., 282; L. J. Van Toulon Yan der Koog, insp. der reg. en dom. 1ste kl., f 2116; C. Yalkis, comm.- verificateur bij 's rijks belastingen, f 569; C. W. Van Lierop, deurwaarder der directe bel., 211; A. G. J. Hamming, ontv. der dir. bel. en accijnzen, f 1461; F. C. P. Soetens, verific. 1ste categorie bij 's rijks bel. 1440; P. Verbeet, comm. 1ste kl. bij 's rijks belastingen, 593; G. Yelsberg, weduwe van mr. P. J. Bacbiene, in leven directeur der reg. en dom., 1311N. Bakker, wed. van J. Van Meerendonk, in leven commies lste kl. bij 's rijks bel., f 293; C. Baerts, wed. van H. J. Burgerhoff Yan den Berg, in leven ontv. der in- en uitgaande rechten en ace., f 1731. Gemengd Nieuws. Op den Rijnsburgschen straatweg heerschte gisteren, vooral bij het aankomen en vertrekken van den stoomtram Leiden-Hillegom, een ontzaglijke drukte, zoowel van passagiers als van toeschouwers. Met de vier ritten heen en weer - elke trein bestond uit vier wagens - werden on geveer 1250 personen vervoerd. De depothouder S. te Zoeterwoude, van de broodfabriek „de Vereeniging" alhier, had Zaterdag-avond een minder aangenaam buitenkansje. Met een volgeladen wagen met brood van de fabriek komende, geraakte nl. het voertuig, door een onge lukkig toeval, aan de Zijdgracht te water. Hoewel spoedig op het droge gebracht, was de inhoud ech ter voor het gebruik ongeschikt geworden. Militaire patrouille en politie-agenten hielden gisteravond omstreeks acht uren op den Rijnsburgschen straatweg een klopjacht op een grenadier, die, in niet al te nuehteren toestand, met eenige burgers aan het bakkeleien was geweest, en op de nadering der patrouille ijlings op den loop was gegaan. „Vele honden is der hazen dood"; zoo was het ook hier: het duurde toch niet laDg of onze zoon van Mars was door zijne makkers ge grepen, en wandelde een oogenblik later in hun midden, begeleid door eene talrijke volksmenigte, naar de wacht. Opweg kwam hij echter nog ettelijke malen, doch te vergeefs, in verzet. Men schrijft ons uit Katwijk: Zaterdag 11. zijn alhier 28 schuiten met een schrale vangst

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1