Het gouden feest van Sempre Crescondo. over de ongelukkige vrouw heeü, zoodat de beenen letterlijk van het lichaam afgesneden werden. Niet tegenstaande dat alles leefde zij nog, en werd zij, na een voorloopige behandeling, naar het hospitaal „Beaujon" overgebracht. Men heeft echter niet da minste hoop op haar behoud. Te Nashville, in den staat Tennessee ujn door een feilen brand 34 gebouwen in deasch gelegd. De veroorzaakte schade wordt op 500,000 dollars geraamd. In een steenkolonmijn bij Saint-Etienne heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor 20 werklieden gewond werden; 8 zijn reeds bezweken. Men zegt dat te Wilna aan Joodsche kinderen lekkers werd gegeven, dat vergif bevatte, zoodat verscheidene dientengevolge zijn gestorven. Een grondbezitter te Toni verraste eenige dagen geleden door een onverwacht bezoek een vriend te Parijs, dien hij in geen jaren gezien had. De begroeting was van weerszijden zeer har telijk, maar ongelukkig werd die bijgewoond door den hond van den Parjjschen vriend die „op den man'' geleerd was, en in de bewegingen van den vreemdeling iets verdachts vindende, zich op den vermeenden aanvaller wierp, en, voor zijn meester tnsschenbeide kon komen, hem den neus en het grootste gedeelte van de wang afgehapt en het rechteroog uitgerukt had. De toestand van den ver minkte is vreeselijk. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Tunis wordt gemeld dat er bij Souk-arba een gevecht tusschen de Fransche troepen en de inboor lingen heeft plaats gehad. Aan beide zijden vielen vele dooden. De Fransche troepen rukken zuid waarts op. Men gelooft dat de Arabieren weer stand zullen bieden. Vele gewonde Franschen zijn te Tunis aangekomen. De strijd bij Souk-arba duurde tien uren. Fransche versterkingen zijn te Bizerta ontscheept. De muntconferentie is tot 30 Juni verdaagd. In de Kamer is gisteren het ontwerp tot be krachtiging van het tractaat met Tunis voorge lezen. De minister Ferry nam ten gevolge van eenige interrnptiën van de rechterzijde akte van de houding der oppositie; het ontwerp werd urgent verklaard en naar de afdeelingen verzonden. De Kamer beraadslaagde vervolgens over den „scrutin de liste." De heer Gambetta herinnerde hoeveel verkiezingen ongeldig worden verklaard ten gevolge van den „scrutin d'arrondissement", en zeide dat deze de minister overlevert aan de ge nade van coalities, de Kamer sluit voor den hand- werkstand, en een gevaarlijke betrekking tusschen kiezers en afgovaardigden in de hand werkt. In het belang van de eer, den vooruitgang en de toe komst der democratie verdedigde hij den „scrutin de liste", die alleen de noodzakelijke hervormingen kan tot stand brengen en het régime van om koopbaarheid kan vernietigen. Het is nu de vraag, of de Republiek vruchtbaar dan wel onvruchtbaar zal zijn. Op vole banken vond Gambetta toejuiching. De beraadslaging werd gesloten. Daar de commissie geen voorstel deed, werd over het voorstel van den heer Bardoux om tot de behandeling der artikelen over te gaan, gestemd bij appèl nominaal en geheime stemming. Het voorstel-Bardoux werd aangenomen met 243 tegen 235 stemmen. De commissie voor de indeeling der miliciens volhardt bij haar eisch om ook de seminaristen bij de troepen in te lijven. Italië. De „Liberta" zegt dat er zich eenige moeielijk- heden bij het vormen van het ministerie hebbe* opgedaan en dat men niet weet of die spoedig uit den weg zullen geruimd worden. Verschillende demonstraties hebben er in Italië plaats gehad naar aanleiding van de vorming van een nieuw Kabinet. Groot-Britnnnië. Van do Ierscho leden, die Parnell als leider erken nen, zijn 12 van plan tegen de 2de lezing der land wet te stemmen, 25 zich te onthouden van de stem ming; allo andere Ierscho leden zullen voor de 2de lezing stommen. Koningin Victoria hoeft den koning van Zweden do orde van den Kouseband geschonken. In het Lagerhuis zeide de minister Dilke gisteren dat Frankrijk do Regeering uitnoodigde om dadelijk te onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. De onderhandelingen worden to Londen gevoerd en beginnen Dinsdag. Do heer Levisohn protesteerde met r.adruk tegen de verdrijving van Joodsche onderdanen van Engeland uit St.-Petersburg. In het Hoogerhuis zeide de heer Granville dat de regeering geene voorstellen omtrent het asyl- recht ontvangen had, maar Rusland noodigde Enge land, onder Duitschlands bijval, uit, tot eene confe rentie over de meest practische methode om de mis dadige pogingen van zekere vereenigingen tegen te gaan. Engeland had voor die uitnoodiging bedankt, niet omdat het geen sympathie had voor Ruslands oogmerk, maar omdat het geen practisch resultaat er van verwachtte en omdat het aannemen der uit noodiging het Parlement noch het volk aangenaam zou zijn geweest. Rusland. Den minister van financiën Abaza is op zijn ver zoek om gezondheidsredenen ontslag verleend. De geheimraad Bunge is tot hoofd van het departement van financiën benoemd. Gisternacht zijn tegelijkertijd 30 nihilisten ge arresteerd, bij wie een aantal revolvers, dynamiet, revolutionaire proclamaties en drukwerktuigen ge vonden werden. Telegrammen. NIZZA, 19 Mei. Graaf Harry Yon Arnim, gewe zen gezant van Duitschland te Parijs, bekend door het tegen hem gevoerde proces wegens landverraad, is overleden. LONDEN, 19 Mei. Onder de gewisselde stukken betreffende Tunis, die thans openbaar zijn gemaakt, bevindt zich een depêche van den minister Wad- dington aan den gezant Harcourt te Londen, dd. 26 Juli 1878, waarin verslag wordt gegeven van de gesprekken, welke hij met lord Salisbury te Berljjn gehad heeft, tijdens het congres aldaar. Waddington constateert dat Salisbury hem gezegd heeft: „Doe in Tunis wat u goeddunkt, Engeland zal zich vol strekt niet verzetten, maar uwe besluiten eerbie digen." - Een andere depeche, nl. van Salisbury aan lord Lyons, gezant te Parijs, dd. 7 Augustus 1878, bevestigt de juistheid der mededeeling van Waddington. - Een ander document, een depeche van lord Granville aan lord Lyons, dd. 17 Juni 1880, bevat een verhaal van een onderhoud dat hij had met Léon Say, toen gezant van Frankrijk te Londen, en waarbij Granville verklaarde, dat, aan gezien Tunis een deel van het Ottomanische Rijk is, Engeland geen zedelijk of internationaal recht heeft om over het lot van dit gewest te beschikken dat echter de regeering der koningin volstrekt niet naijverig is op den invloed, dien Frankrijk waar schijnlijk bij voortduring in Tunis zou uitoefenen. LONDEN, 20 Mei. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing met 352 tegen 176 stemmen de landbill voor Ierland aangenomen, onder toejuiching van de minis- teriëele partij. De correspondent te Durban van de „Times" meldt dat hij, op eene reis door de Transvaal, veel heeft gezien en gehoord, dat hem de handhaving van den vrede tusschen de Boeren en Engeland doet veronderstellen. PARIJS, 20 Mei. In het gevecht van eergister avond bij Mateur hadden de Franschen zes gesneu velden. De Krumirs leden aanzienlijke verliezen; zij sloegen op de vlucht, zoodra zij het bulderen van het jjeschut hoorden. De Franschen zijn Mateur binUmigetrokken. LEIDEN, 20 Mei. Door het Rijk is op de Tentoonstelling van schilderijen te 's-Gravenhage aangekocht „Onder de Palmen" door A. H. Bakker Korff te Leiden; en door hot bestuur van het museum van moderne kunst te 's-Gravenhage het keurig kabinetstuk, eveneens van onzen stadgenoot: „Bijbellozing Hoog lied H vers 1." Do hoer J. G. Arontz alhier is heden door den gemeenteraad van Gouda benoemd tot kapelmeester van hot muziekcorps der stedelijke schutterij, tevens onderwijzer der muziekschool aldaar. Het landgoed „het Huis Ter Wegen", onder Sassenheim en Voorhout, is bij openbare veiling in bod gebracht op f 208,700. De Tweede Kamer heeft heden de artt. 10 16 der drankwet nagenoeg onveranderd aangenomen. Bij Art. 15 is een amendement van den heer De Jonge om logementen niet uit te zondoren, verwor pen. Maandag komen de verdere strafbepalingen aan de orde. Vooraf was de huishoudelijke raming ingekomen. Do heer Van Rees bracht rapport uit over de be scheiden door den minister van koloniën overgelegd betrekkelijk de conversiequaestie op Java. De meer derheid der commissie stelt voor te verklaren dat de kabinetscirculaire van den gouv.-generaal dd. 15 Aug. 1880 belemmerend zal werken op de vrija uitoefening vau het recht der inlandsche bevolking; van Java en Madura, om voor haar grondbezit den< vorm te kiezen, waaraan zij de voorkeur geeft, en dat daarom spoedige uitvaardiging eener algemeene veror dening waarbij dat recht uitdrukkelijk erkend en beves tigd en de uitoefening daarvan mogelijk gemaakt en ge regeld wordt, meer dan ooit een eisch is geworden van goede staatkunde en rechtvaardigheid. De minderheid der commissie (de heeren Wint- gens en Van Nispen) vereenigt zich noch met het verslag, noch met de conclusie en behoudt zich voor bij afzonderlijke nota haar afwijzend gevoelen te doen blijken. Onder een toevloed van belangstellenden werd hedenmiddag op de begraafplaats Eik-en-Duinen het stoffelijk overschot van ds. J. A. Schuurman Jzn., laatst predikant bij de Evangelisch-Lnthersche gemeente in Ned.-Indië, ter aarde besteld. Op den doodonakker was eene talrijke menigte aanwezig, waaronder men opmerkte Zr. Ms. grootmeester graaf Schimmelpenninck, den minister van binnenlandsche zaken baron Van Ljjnden Van Sandenburg, het lid der Tweede Kamer Keuchenius, don griffier der Eerste Kamer mr. Star Numan, den kerkeraad der Evang.-Luth. gemeente, alsmede verschillende pre dikanten. Alvorens de met zeven kransen getooide lijkkist aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, her dachten de pred. bij do Luth. gemeente ds. West hof en de voorzitter van den kerkeraad dier gemeente aldaar, den overledene als vriend en Christen en zijne werkzaamheid in het belang der Luth. kerk. Vervolgens schetste de heer Keuchenius Schuurman tijdens zijn verblijf in Indië, zoomede wat hij had verricht tot stichting van een seminarie voor de opleiding van inlanders tot den predikdienst te Depok bij Batavia. Ten slotte riep de predikant bij de Ned.-Herv. gemeente ds. Van Hoogstraten zijn vriend een laatst vaarwel toe. Het Btoomschip „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Celebes," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde gisteren te Port Said en vertrok heden. I. Het jubilé van het studentengezelschap Sempre Crescendo is voor de academiestad eene te belang rijke gebeurtenis, om daarvan niet eenigszins uit voerig melding te maken en de taak van den ver slaggever ruimer op te vatten, dan bij gewone feestvieringen het geval is. Gelijk bij de meeste vereenigingen is ook Sempre Crescendo uit een nederigen kring voortgekomen. Bljjkens het historisch overzicht, in den feestwijzer opgenomen, werd door eenige leerlingen van het Haagsche gym nasium een muziekgezelschap, tot onderlinge oefe ning, opgericht, dat door hen, toen zij naar do hooge- school vertrokken, naar Leiden werd overgeplant. Het bestond aanvankelijk uitsluitend uit werkende leden, die geregeld in hët logement „Le Lion d'or" op de Breestraat bijeenkwamen. Eerst in later tijd onder ging het gezelschap door de toelating van buiten gewone leden een aanzienlijke uitbreiding. De namen der eerste oprichters prijkten met vergulde letters op de banieren, die in de hoeken der zaal waren opgehangen. Men oefende zich niet alleen in de instrumentale, maar ook in de vocale muziek, zoo als bij de inwijding van het monument voor den gesneuvelden student Beekman bleek, toen de plech tigheid door een studentenkoor werd opgeluisterd, waarvoor J. P. Heye den tekst en Joh. Enschedé Jr. de muziek geschreven hadden, twee der ijverigste leden, die zich later, op verschillend gebied, een welverdienden naam verworven hebben. Van de oor spronkelijke oprichters behooren meerderen niet meer tot de levenden, terwijl anderen, getuige hunno tegenwoordigheid bij het feest, in blakendcn wel stand verkeeren. In 1831 gesticht, vierde het ge zelschap in 1841 zijn tienjarig bestaan met een concert in de Hobglandsche kerk. Wegens de moeielijkheid, om een geschikt lokaal te vinden voor een muziekuitvoering op groote schaal, werd het zilveren feest op meer huishoudelijke wijze herdacht door een „gloeieud feest op de kroeg", nadat in den vooravond door verschillende corporatiën aan het bestuur een serenade was gebracht. Gelijk meest alle vereenigingen, heeft het feest vierend gezelschap verschillende lotsverwisselingen

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2