zeven uren zijn intocht van de Beneden- naar de Bovenstad. Te acht uren ongeveer kwam hij ten paleize op het Koningsplein aan, werd door den aftredenden gouverneur ontvangen en begroet en door dezen binnengeleid en aldaar breedvoerig too- gesproken. De nieuwe gouverneur antwoordde daarop zeer kort. Dienzelfden morgen heeft de overgave van bet bestuur plaats gehad, en te elf uren heeft de nieuwe gouverneur-generaal een buitengewone audiëntie verleend op het paleis te Weltevreden. Des middags van Dinsdag 12 April, ongeveer te vijf uren, is de afgetreden gouverneur-generaal, de heer Yan Lansberge, met zijne echtgenoote scheep gegaan op de stoomboot „Prins Hendrik" en heeft de terugreis naar Nederland aangenomen. De heer Van Lansberge zag er zeer lijdende en ernstig uit. Voor de zaak der Transvaalsche Boeren blijven voortdurend giften inkomen. De commissie te Ba tavia, die zich met dat doel heeft samengesteld, heeft reeds ruim f 6000 ontvangen. - Ook voorde slachtoffers van den watersnood in Nederland vloeien de gaven toe, hoewel in mindere mate. De oppo sitie tegen deze ondersteuning, uit Indië aan Ne derland, is bij een deel van het publiek en de pers zeer sterk. Yolgens de „Mataram" hebben in Djokdja wederom herhaalde ketjoepartijen plaats gehad. Bij een daar van is zelfs de woning van een Europeaan aan gevallen. De berichten omtrent de tabak-cultuur in Loe- madjang luidon treurig. Speculatiewoede en dolle concurrentie schijnen daar menigeen zware verliezen te hebben bereid. Enkele ondernemers zouden van plan zijn, in het volgend jaar niet te oogsten. De suiker-cultuur in den Oosthoek heeft dit jaar goede vooruitzichten. De fabrikanten gaan echter gedrukt onder de zware renten van de opgenomen kapitalen. De laatste officiëele berichten over de koorts- epidemie in West-Java, loopende van 20 Maart tot 2 April, constateeren allerwegen belangrijke verbe tering. In de Preanger waren op hot einde van Maart nog 17,227 koortsljjdersin Krawang 2568; in de residentie Batavia ruim 10,000, meest allen in de afdeelingen Buitenzorg en Mr. Cornelis. De laatste rapporten over de veepest geven de volgende cijfers: Afgemaakt in Bantam, van 2528 Maart, 36 buffols; in Batavia, van 29 Maart4 April, 10; in de Preanger, van 27 Maart1 April 13; in Cheribon, van 24—30 Maart, 1378. In Krawang werd ook uitbreiding waargenomen. Aldaar werden afge maakt van 6—20 Maart 1754 buffels. De toestand wordt alleen in do voorlaatste residentie ongunstig genoemd, waarbij men dient in het oog te houden dat do andere residenties, bepaaldelijk Bantam en Ba tavia, reeds zóólang door de veeziekte geteisterd zijn, dat de toestand daar op vele plaatsen gunstig worden door gebrek aan slachtoffers. In de parken voor doorzieken bestemd, waren in de laatste week van Maart 632 zieke, 860 ingeente en 145 nict- ingeënto beesten. De gezondheidstoestand in de hoofdstad Batavia is redelijk. De warmte echter is in do laatste dagen buitengewoon. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot commies 1ste kl. hij den post- en telegraafdienst J. C. Vroom; tot griflier bij de land raden te Alodjokerto en Djombang P. H. Coors; tot id. bj de landraden te Pamaknssan en SampaDg J. J. Meyertot ass.-rssid. van Ponerogo, tevens vendom, aldaar, R. W. H. Pitlo; bij de staatsspoorwegen op Java tot werktuigkondig ambtenaar 2de kl. J. J. Soeterik; tot opz.-macbinist 1ste kl. C. H. VV. Linck. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan G. J. P. Vernet. Ontslagen: eervol met behoud van recht op pens. de commies 1ste kl. bij den post- en telegraafdienst E. F. G. A. Poelman; id. de gritf. bij den landraad te Modjokerto J. W. Niepce. Aangewezen: bij de Javasche Bank: Als tijdelijk vervanger bij ontstentenis of verhindering van de» presi dent dier Bank, mr. A. A. Bnyskes; van een der direc teuren de heer W. E. v. Charante en bij ontstentenis of verhin dering van dezen, de heer J. F. Mossel. Departement van Oorlog. B e v o r d e r dtot ofHc. van gez. 1ste kl. bij den milit. geneesk. dienst W. Kohier. Overgeplaatst: de majoor der inf. Van Haafteu, van Deli naar Samarang; de kapt. der inf. Van den Hout en de 1ste lnits. der inf. Speenhof en Mollinger, van Atjeh naar Batavia; de kapt. der inf. Beek man, van Padaog naar Soerabaia. Vergund: aan deD van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetach. 2den, thans lsten luit. der inf. W. M. Wijnnendts, om bij laatstgenoemd leger gedetacheerd te blijven, in afwachting dat door den Koning zal zijn beschikt op een door hem gedaan verzoek em die dota- checring voor den tijd van 1 jaar to verlengen. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behood vau recht op pens. en onder toekenning van den titulairen rang van kolonel, de dirig. oflic. van gez. 1ste kl. M. \V. J. Den Berger. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. J. De Ridder en J. Warnnrs, Rembang. P. J. AI. Stevens en 11. P. Willems, Soerabaia. F. Seepermann en ,T. C. Samuelsz, Samar. W. F. Van der' Kemp en J. J. AI. Montague, Djokdjokarta. B. Aug. Kessler met M. J. J. De Lange, Batavia. W. F. C. Halkema en II. AI. Tier, Aluntok, BEVALLEN. Mevr. C. Al. A. P. Plantenga geb. Roessncr, D., Willem I. Soesman geb. Meyer Timmerman Thijssen, Z., Djokdja. J. P. H. Snabilic geb. Copper, D., Samarang. E. Al. Simon geb. Monteiro, Z., Djatiewangie. J. C. Lawick Van Pabst geb. Drost, ZBrcbes. J. C. Mulder geb. v. d. Wal, D., Samar. A. De Neef geb. Huizcr, Z., id. J. R. Holle Van Motman, D., Tjirohanl. J. M. Heystek geb. Spaan- deram D. (leven].), Batavia. Mevrouw Knyp, Z., Samarang. L. C. Zwager geb. Toorop, D., Samarang. E. Laceulle geb. Polak, D., Samarang. H. W. J. Davies geb. De Vogel, Z., Padang. Hijmans Van Anrooy geb. Von Bnseck, D., Fort De Koek. J. Fa;syn geb. Rijlart, Z., Batavia. Mevrouw Godin geb. Schroder, D., Batavia. Th. Rosendahl geb. Grinwis Plaat, DPalembang. C. L. Schot-Hendriks, ZRiouw. OVERLEDEN. II. J. Grashuis 4 m., Batavia. Aïevr. C. C. Ledeboer geb. Stennekes, Buitenzorg. H. A. Tobias, Besito. R. W. Clarenbsch: 5G j., Salatiga. J. M. Plantenga, 7 d„ Willem I. Alevr. Kohier, Toeban. Mevr. de wed. E. P. Theissen geb. Samuels, 91 j., Batavia. Het jongste kind van J. C. P. Kats, Batavia. F. R. Henricus, Batavia. Vertrekkende passagiers van Batavia, naar Europa op morgen, per stoomschip „Emirne." Aletman en echtg.De Wit, echtg. en kind; Vermeersch; Olivier, echtg. en 2 kinderen; Daumiller, echtg. cn 5 kinderen De Blauw en echtg.Stoecker en echtg.mevrouw Baptist en 4 kinderen; W. F. Overbeck; Erdman; v. Sillevoldt, echtg. en 6 kinderen; Houtman; Gibson; Tornster en echtg.; Sonnen- herg; Winckel; A. Naf; mevr. Le Congé; jongeheer Spanjaard J. Schützendorf; C. SchiitzendorfDe Blocqnerie; v. Oosterzce' BUITENLAND. Frankrijk. In de Zaterdag door de muntconferentie gehouden zitting hebben de heeren De Normandie en Pierson voor het stelsel van den dubbelen, Broek voor dat van den enkelen standaard gesproken. De volgende zittting is op morgen, Dinsdag, bepaald. De'Kamer der Afgevaardigden heeft het voor stel van den heer Labize, strekkende om de semi naristen met betrekking tot den militairen dienst aan het gemeene recht te onderwerpen, met 290 tegen 202 stemmen verworpen. De Parijsche Munt is van plan in plaats van de bronzen stukken kleinere munten te laten slaan, bevattende 20 pet. nikkel, ter waarde van 5, lf) en 25 centimes. De stempel werd reeds vroeger gemaakt, in 1793. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden is Zaterdag door den heer Cairoli medegedeeld dat het Kabinet zijn ontslag heeft gevraagd. De ministers zullen voorloopig op hun post blijven om de zaken gaande te houden. De Kamer zal nader bijeengeroepen worden. De minister zeide nog dat de gebeurtenis sen in Tunis der regeering aanleiding hadden ge geven tot eene verklaring, welke zij handhaaft. Zij zou echter thans geene enkele interpellatie kun nen aannemen en bij den onzekeren stand der meer derheid achtte zij hot noodzakelijk zich terug te trekken. Zij hoopte dat het volgend bestuur de aan gevangen hervormingen zou voortzetten. Yan gisteren wordt gemeld dat de koning het ontslag heeft aangenomen en den heer Sella met de vorming van een nieuw Kabinet belast. De taal der dagbladen strekt ten bewijze van den diepon indruk, in Italië teweeggebracht door het verdrag tusschen Frankrijk en den bey van Tunis gesloten. De „Diritto" geeft een overzicht van de gebeurtenissen, maar verklaart zich van be schouwingen te zullen onthouden. De „Bersagliere" zegt dat de Italiaansche regeering slechts door goedgeloovigheid gedwaald heeft en men na de ver» klaringen van Frankrijk zulk een verdrag niet ver wachten kon. „De „Popoio Romano" laat zich ge matigder uit. Het blad zegt dat Italië zich in do zaak schikt; het wenscht dat Frankrijk steeds vol doening over het gebeurde moge smaken, en de dag ver verwijderd zal zijn waarop hot zich eveneens in zijn lot zal moeten schikken. De „Riforma" - het orgaan van den heer Crispi - wijst op de terug werking, welke het verdrag op Italië oefent. De mannen, die thans aan het bewind zullen komen, moeten rekening houden mot den toestand. Italië moet zich voorbereiden. Het wil den vrede, maar tevens eer en veiligheid. G-X'oot-Britonïiië. Aan de „Standard" wordt uit Newcastle getele- grapheerd: De Boeren bedreigen het hoofd der inboorlingen Montsuive. De koninklijke commissie zond Joubert om den aanval te beletten. Kn.sla ii*I. Indirect wordt gemeld dat Loris Melikoff zijn ontslag heeft ingediend, waardoor in zekere mate een einde gemaakt wordt aan het driemanschap Melikoff-Abaza-Ignatieff, dat bij de beraadslagingen te Gatschina eeue overwegende rol speelde. Een zoogenaamd liberaal programma, waarvan door de dagbladen melding wordt gemaakt, is door Melikoff niet voorgesteld. Wel werd eenigen tijd vóór den dood van Alexander n, door de destijds in functie zijnde ministers beraadslaagd over hot plan tot uitbreiding der staatsinstellingen. Prins Peter van Oldenburg, geboren den 26sten Aug. 1812, is Zaterdag-avond te halfacht overleden. Hij was een zoon van prins George van Oldenburg en de grootvorstin Catharina Paulowna. De St.-Petersburgsche bladen hebben last gekre gen niets tegen Alexander van Bulgarije op te nomen. Onder de te St.-Petersburg in hechtenis ge nomen personen der laatste dagen bevindt zich een zee-officier, Suchanoff genaamd, die de medeplichtigo geweest moet zijn van Koboseff, den huurder van den melkwinkel, waar de mijn onder de Kleine Tuinstraat gegraven werd. Men weet dat Koboseff en zijne vrouw zich tot dusver aan de nasporingen der justitie wisten te onttrekken. De officier is van goede en welgestelde familie. Turkije. De eerstvolgende zitting der gezanten en Turksche gedelegeerden te Konstantinopel, tor beraadslaging over de eindregeling der Turksch-Grieksche grens- quaestie, is op heden Maandag bepaald. Men ver wacht dat door de gezanten eene groote wijziging zal gebracht worden in de voorstellen, welke door voornoemde gedelegeerden dionbetreffende zijn ter tafel gelegd. De Fransche gezant, de heer Tissot, heeft aan de Porte verklaard dat Frankrijk ook zelfs het zonden van een enkel Turksch oorlogsvaartuig naar Tunis als eene oorlogsverklaring zal beschouwen. Telegrammen. WEENEN, 15 April. Volgens de „Pol. Corr." heeft de keizer, uit dankbaarheid voor de ontvangst den kroonprins gedurende zjjn verblijf in Palestina bereid, aan den Sultan het grootkruis der St.-Ste- phanus-orde in briljanten geschonken. MILAAN, 15 Mei. Naar men verzekert, wil de koning niet tot parlementsontbinding overgaan. Een kabinet-Sella schijnt dus niet levensvatbaar, en niet ongegrond is de vrees dat de crisis niet spoedig zal opgelost zijn. ST.-PETERSBURG, 16 Mei. Het ontslag van Loris Melikoff is aangenomen. Generaal Ignatieff, thans minister der domeinen, is in do plaats van Loris Melikoff tot minister van binnenlandsche zaken benoemd. KONSTANTINOPEL, 16 Mei. De Porte zal waar schijnlijk heden aan hare vertegenwoordigers in het buitonland eene circulaire zenden, houdende plechtig protest bij Europa tegen hot door Frankrijk met Tunis gesloten tractaat, dat verkregen is onder bedreiging van militaire macht. De Porte verklaart dat de bey van Tunis geen recht had een politiek tractaat te sluiten, daar hem deze handeling uit drukkelijk is verboden bij den firman van 1871. De geldigheid van het tractaat wordt dus door de Porte niet erkend. LONDEN, 16 Mei. De „Standard" meldt uit Newcastle van gisteren: „Majoor Bulier en Joubert zijn naar de noordwestelijke grens vertrokken, om den Kaffers en den Boeren te gelasten de vijan delijkheden te staken en uiteen te gaan." De commis sarissen begeven zich den 21 sten Mei naar Pretoria. LEIDEN, 1G Mei. Adv.-Gen. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad tot verwerping geconcludeerd 1°. van het beroep ingesteld door den Leidschen bran der S. en den distillateur B. betreffende hunne ver oordeeling door het gerechtshof te 's-Gravenhage, wegens vervoer en opneming van gedistilleerd niet gedekt door document; 2". van het beroep van J. A. CZn. tegen een arrest van hetzelfde Hof, houdende zijne veroordeeling wegens mishandeling van een veldwachter. Uitspraak 13 Juni a. s. De Tweede Kamer heeft lieden, na discussie, het gewijzigde artikel 2 der drankwet aangenomen met 60 tegen 11 stemmen, na verwerping der amen dementen van de heeren De Jong met 48 tegen 24 en Bergsma met 56 tegen 16 stemmen, maar na aanneming met 38 tegen 34 van dat van den heer Yan Gennep, gelegenheid verschaffende in bijzondere gevallen boven het maximum te gaan. Op verzoek van het Nederlandsch episcopaat heeft Z. H. Leo XIII toegestaan dat dit jaar, wegens bijzondere redenen, de onthouding van vleesch op de Kruisdagen niet verplichtend is, zoodat men op Maandag, Dinsdag en Woensdag van deKruisweek vleeschspijzen gebruiken mag. Prinses Hendrik maakt na hare jongste ziekte wederom bijna dagelijks een wandeling of rit. Het stoomschip „Yoorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent;

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2