17 Mei. N°. 6517. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommen.s O.OS. PRIJS DER ADVERTENTIEJf I Van 18 regels.105. leder» regel meer...a 0.17J; Creole re lettere naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 Hiel. Ter civiele terechtzitting van het gerechtshof te VGravenhage is heden bevestigd het vonnis van de Haagsche rechtbank, gewezen in het proces tusschen de burgemeesters der gemeenten Leiden en Alke made, waarbij het betreft het onderhoud van een kunstweg tusschen genoemde gemeenten. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 38.00, f 4.00 en f 2.0# Ds. P. Yan der Sluys, beroepen predikant bij de Chri8t.-Geref. gemeente te Alphen, heeft gister avond te Amsterdam zijn afscheid gepreekt. Naar men verneemt, zal de nieuwe Christelijke school te Nieuwveen Donderdag a. s., des morgens te tien uren, worden ingewijd door ds. C. G. Knott- nerus, te 's-Hage. Aan den heer W. H. Luttenberg te "Wad dingsveen is toezegging van beroep verleend naar de Hervormde gemeente te Puttershoek. Door de stemgerechtigde leden der Herv. ge meente te Koudekerk aan den Rjjn is met 60 van de 75 uitgebrachte stemmen beslist, dat het beroe- pings- en verkiezingswerk voor de eerstvolgende tien jaren aan het kiescollege zal blijven opgedragen. De gunstige uitkomst der opbrengst van be- lastigcn, die zich aan het einde van het laatste af- geloopen driemaandelij ksche tijdstip openbaarde, heeft zich aan het einde der maand April bevestigd, doch slechts oogensehijnlijk. Het totaal bedraagt nu wel is waar f 467,137 meer dan in het vorige jaar op gelijken datum, maar de suiker-accijns alleen heeft ruim f 600,000 meer opgebracht. De accijns op het gedistilleerd bleef nagenoeg f 100,000 beneden het vorige jaar en de successie-rechten f 151,000. De loterij bracht f 143,425 minder op, doch in dit tijd vak is slechts de opbrengst van éóne loterij gebracht en in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar de op brengst van twee. De zegel-, registratie- en hypo theek-rechten zijn weder vooruitgegaan met ƒ175,600, evenzoo de posterijen met f 66,000. Yan de accijn zen heeft de zeep iets minder, het overige iets meer opgebracht. De rechten op den invoer zijn ƒ28,000 vooruitgegaan. Zonder de verhoogde opbrengst van den suiker-accijns, zou, met terzijdelating der loterij, de toestand stationair zijn. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord- IIolland zijn de heeren J. It. Van Hooy, cand. in de godgeleerdheid te Groningen, en H. Th. Barbas, cand. te Utrecht, na afgelegd examen, als candidaten tot den heiligen dienst toegelaten. Voor hen die naar Atjeh schrijven, is het niet zonder belang te weten dat de brieven per Engel- sche mail daar het spoedigst aankomen, ongeveer in 28 dagen. Te Ponang wordt namelijk het post pakket voor Atjeh afgegeven en dan met de parti culiere boot van den aannemer derwaarts gebracht, en zoo omgekeerd ie brieven naar Europa. Do Staatscourant van heden bevat een koninklijk besluit waarbij aan Johan Albert George Brugman, te Makasser, dispensatie wordt verleend van het zoogenaamd groot O.-I. ambtenaarsexamen. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft W. De Goede, commies-verificateur lste categorie voor den actieven dienst der dir. bel., invoerrechten en accijnzen te Schiedam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Afferden (gemeente Bergen); - met 1 April 11., aan jhr. J. R. Th. Ortt, gewezen inspecteur van den waterstaat te Haarlem, een pensioen toegekend van 2624 'sjaars; - aan Catharina Maria Gebina Bögemann, geb. te Papen burg (Duitschland), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Gemeng(l Nieuw Nadat ergisteren nog een welgeslaagde proefrit met 3 volle wagens achter de machine was afgelegd, is hedenmorgen de voorloopige dienst van den stoomtram tusschen Leiden en|Hillegom voor het publiek geopend. Omstreeks acht uren kwam de eerste wagen, te zes uren van Hillegom vertrokken, hier aan. Er zullen dagelijks vier ritten vice versa ge maakt worden. De feestelijke opening zal eerst dan plaats hebben als de geheele lijn tot Haarlem be reden zal kunnen worden. Toch heeft men te Sas- senheim ook de opening op heden niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. De „straatspoor" - een nieuwe benaming voor stoomtram, ofschoon deze niet altijd over een straatweg gaat - die van hier naar Katwijk, Haarlem en Noordwjjk zijn er voor beelden van - werd daar door ingezetenen plechtig opgewacht, namens wie, onder eenige toepasselijke woorden, der directie een groote krans werd aan geboden, welke vervolgens aan de machine werd bevestigd. Door een en ander ontstond aldaar op onthoud, ten gevolge waarvan de eerste aankomst alhier later plaats had dan op de dienstregeling stond aangegeven. Men meldt uit Oegstgeest: Hier en in de omliggende gemeenten zijn de groene veilingen der hyacinten, tulpen, krokussen enz. afgeloopen. Ofschoon door het schrale weder de bloei, bij andero jaren vergeleken, wel veertien dagen achterlijk was, staan ze buitengewoon zwaar en sterk te veld. Algemeen werden hooge prijzen besteed, vooral voor de zoo genaamde mindere soorten, zoodat partijen, welke het vorige jaar f 10 opbrachten, nu voor f 30 en hooger werden verkocht. "Wanneer het buitenland zooveel blijft afnemen als de laatste jaren, zullen onze omstreken door de menigvuldige kweekerijen niet alleen in schoonheid, maar ook in welvaart toenemen. Door den rijks-veearts den heer Stey- gerwalt, van Leiden, is geconstateerd dat onder het in de gemeente Zwammerdam grazende rundvee van do gebr. Yan der Giesen van Bodegraven mondzeer heerscht. In het souterrain van een huis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, heeft een gasontploffing plaats gehad. De dienstbode wilde licht ontsteken toen er turf werd gebracht, waarop de ontploffing ontstond, waarbij zij aan beide armen en in het aangezicht verwond werd, terwijl twee turfdragers insgelijks brandwonden hebben bekomen. De ontplof fing was zóó hevig dat een stuk uit een binnenmuur is geslagen en eenige glasruiten werden verbrijzeld. Ook ontstond er begin van brand, die echter met hulp der waterleiding is gebluscht. Eene dienstbode van het Buiten-Gast huis te Amsterdam, belast met het toezicht bij de krankzinnige vrouwen, heeft, naar het N. v. d. Dag meldt, eene dezer patiënten, die het haar in den nacht wat lastig maakte, met een houten nap zulk een hevigen slag toegebracht op het hoofd, dat eene hevige verwonding en bloeding daarvan het gevelg was. Deze oppasseres is onmiddellijk ont slagen en in staat van beschuldiging gesteld. Zij bevindt zich thans reeds in preventieve hechtenis. - Een bewoonster van de Bickerstraat aldaar is de neus verbrijzeld door een luik, dat op dit lichaams deel viel. - Tegen een werkman, die er zich in het openbaar op onbehoorlijke wijze over den Koning en de Koningin had uitgelaten, is proces-verbaal wegens majesteitsschennis opgemaakt. Y ij f kweekelingen uit 's-Bosch gingen Zaterdag-middag zwemmen in een water, gelegen in de Yuchtsche hei. Een hunner geraakte in een wiel en zonk in de diepte weg. Zijn broer sprong hem na en had het geluk hem te grijpenhij kon echter niet genoegzaam zwemmen en zou zelfs mee naar de diepte getrokken zijn; daardoor zag hij zich verplicht zich van den drenkeling, zekeren "W., los te rukken, wiens lijk nog den volgenden na«ht is opgevischt. Met het stoomschip „Rotterdam" van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij zijn weder ruim 500 landverhuizers naar Nieuw- York vertrokken. Het „Emigration Department" weet zich geen raad. De landverhuizers komen er bij duizenden te gelijk aanin de 10 eerste dagen van Mei kwamen er meer dan 27,000. In 1881 komen er minder Ieren en meer Duitschers dan verleden jaar. De meeste landverhuizers van dit jaar hebben genoeg geld bij zich om ergens heen te trekken; de meesten zijn beneden de 40 jaar. De Doitschers en Zweden onder hen zijn hot best van geld voorzien. Te Arnhem zijn drie knapen van 12 en 13 jaar gearresteerd, die het op de zakken der dames hadden gemunt en zich van haar portemon- naies wisten meester te maken. Later bleek het dat zij zich ook aan verschillende andere diefstallen schuldig hadden gemaakt. De opbrengst word ge woonlijk in de kroegen verteerd. In het graafschap Kerry had een erger lijke wandaad plaats. Eenige vermomde mannen drongen het huis binnen van zekeren Clifford, die zich de ongenade der Landliga op den hals had gehaald, haalden hem uit zijn bed, sneden hem de ooren af en lieten hem bewusteloos liggen. Bij Loughrae werd zekere Connors, in dienst van lord Dundale, door een revolverschot in de longen ge wond. Een aantal personen is weer krachtens de dwangwet gearresteerd. In de oostelijke Staten van Noord-Ame rika heerscht volgens een bericht van 12 dezer groote hitte. Op sommige plaatsen teekende de thermo meter 90". Yele gevallen van zonnesteek zijn reeds voorgekomenin Nieuw-York en Brooklyn alleen 7. Twee Hamburgsche kapiteins zijn te Nieuw-York gearresteerd geworden, op aanklacht van een onwettig aantal passagiers te hebben vervoerd. Yoorloopig werden zij onder borgtocht ontslagen. Liefhebbers van militaire manoeuvres zullen in de maand September a. s. een eigenaardig schouwspel kunnen bjjwonen, wanneer namelijk eert der nieuwe forten om Parijs naar allo regelen der krijgskunst zal worden aangevallen. Te Stoumont, in Bolgic, is de burgemoes- ter wegens een moordaanslag in hechtenis genomen. De Mont-Cenis-tunnelis dooreenaard- verzakking geheel geblokkeerd. De Belgische spoorwegmaatschappijen zullen aan de waggons, volgens de klassen, ver schillende kleuren doen geven. Het Pransche dorpje Bouates is in het laatst van verl. week nagenoeg geheel afgebrand. Meer dan 50 huisgezinnen zijn van dak en voedsel ontbloot. Twee personen zijn in de vlammen om gekomen. KOLONIËN. BATAYIA, 13 April. Het belangrijkste feit van do mailweek is de overgang van het bestuur over deze kolonie, uit de handen van den heer J. W. Yan Lansberge in die van den heer F.'s Jacob. Laatstgenoemde kwam op Maandag in den vooravond te Priok per „Koning der Nederlanden." Op Dinsdag-morgen vroeg werd hij feestelijk van daar afgehaald, ging per spoor van Priok naar de oude stad Batavia en begon te

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1