andag 16 Mei. ATlSÏ?! N6516. tÈm Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. FEIJS DEZEB COUEAHTï Voor Leiden per 3 maanden.J 1.10» Franco per post.a 1-dtt Afzonderlijke Hommers»a PRIJS DER ADYERTE3TIEN: Vin 18 regel».l.OT. Iedere regel meera 0.17|>' Grootera Utters naar plaatsruimte. LEIOEX, 14 Md. Het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk IX der begrooting voor 1881 (Rotterdamsche waterweg) ziet het licht. Daaruit bljjkt dat de gevoelens verdeeld waren over de vraag of dit wetsontwerp niet gelijktijdig met het ontwerp tot wijziging der wet van 24 Januari 1863 kon worden onderzocht. De vraag zelve in hoever de werken, waartoe dit krediet strekken moet, vooruitloopen op het plan tot herziening der wet van 1863, werd even eens in verschillenden zin besproken. Men meende dat het karakter dezer geheele voordracht als een eerste stap tot invoering der plannen van de staats commissie moest worden beschouwd. Anderen meenden dat het wetsontwerp niet alleen in strijd was met het plan der staatscommissie, maar evenzeer met dat, in eene brochure voorgestaan. Bij sommigen ontstond de vraag, of het met de afzonderlijke behandeling van dit ontwerp te doen is om eene indirecte verwerping van het plan der staatscommissie. Met het oog op deze beschouwingen drong men aan op de overlegging eener situatiekaart van den Rotterdamschen waterweg. Men beweerde dat het thans alleen de vraag gold of de werken, die men nu wil uitvoeren, op zich zelf genomen, noodzake lijk zijn. Wat nu het voorgestelde krediet, op zich zelf beschouwd, aangaat, zoo verklaarden zich enkele leden ongenegen om opnieuw groote sommen ten koste te leggen aan den Rotterdamschen waterweg. Zij beriepen zich op eene nota van den heer Dirks, bij het verslag gevoegd, die voorloopige werken tot een bedrag van circa 8 millioen noodig oordeelt. Men wees op het financiëol bezwaar, want men mocht niet vergeten dat voor bedoelden waterweg reeds 16 millioen zijn uitgegeven, dat er nu weder 3 millioen worden gevraagd en dat de uitvoering van het groote plan 30 millioen zal kosten. Bij zulke financiëele opofferingen behoorde men zeker heid te hebben tegen mislukking, en tevens vol doenden waarborg dat het algemeen belang der zaak boven allen twijfel vaststa. Over het algemeen was men echter van een ander gevoelen, en meende men dat men voor geene groote uitgaaf, al vordert zij tal van millioenen, moest terugdeinsen om Rotterdam een voldoenden water weg naar zee te verzekeren. In dezen geest werd het aangevraagd krediet dan ook verder besproken. Volgens het gevoelen van sommigen zouden de thans voorgestelde werken zelfs moeten worden uitgevoerd ook al ware het zeker dat het groote plan niet zou worden aangenomen, en in de toekomst een nieuw plan b. v. dat van Waldorp daarvoor zoude in de plaats treden. Uitstel van de noodigo werken achtte men in ieder opzicht verderfelijk. Wat de bijdrage van Rot terdam betreft, die werd door sommigen te gering geacht, te meer omdat men liever zou willen vrij- blijven het werk te staken indien men tot de over tuiging mocht komen dat het langs den ingeslagen weg niet zoude gelukken. Andere leden waren van eene tegenovergestelde meening, ten einde het belang van Rotterdam ook financieel aan den waterweg te verbinden. Eindelijk werd gevraagd of het nog noodzakelijk is dat bij aanneming dezer voordracht een voorstel tot ver meerdering der vlottende schuld zal worden gedaan. öemengd Nieuws. Onder het rundvee van den landbouwer Heykoop te Leiderdorp is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Zekere B. heeft gistermorgen te Utrecht twist met zijne echtgenoote gehad, die zoo hoog liep, dat hjj de vrouw met een bijl een diepe wond in het hoofd toebracht, zoodat zij geneeskundig moest worden behandeld. De man is naar het hoofdbureel van politie gebracht. Ook te Middelburg heeft zichhetgeval voorgedaan dat van een paar jongelieden, die zich bij den burgerlijken stand ter ondertrouw aanmeld den, het meisje als behoorende tot het mannelijk geslacht stond ingeschreven. Ze moeten nu nog een poosje geduld hebben alvorens op den naam van bruid en bruidegom te mogen aanspraak maken. Bij den veehouder Evers in den Prins- Alexanderpolder onder Kralingen is de tongblaar uitgebroken. Evenzoo te Drielzeventien beesten van den heer De R. aldaar zijn daaraan lijdende; van twee andere eigenaars zjjn een paar stuks ver dacht verklaard. De rechtbank te Groningen heeftdezer dagen oen med. doctor, die nog niet is arts, ver oordeeld tot f 25 boete en in de kosten, wegens het uitoefenen van verloskunde, zij het ook tot zijne verdere oefening, maar niet onder toezicht van een bevoegd persoon. Een hoogbejaard landbouwer te Neu- ville-au-Boi8 (Loiret) is in het laatst der vorige week op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl hij bezig was een stukje boschgrond dat hem toebehoorde, met het doel om het later te be bouwen, af te branden, deelde het vuur zich aan het eigendom van een buurman mede. In de pogin gen nu om de vlammen te dooven, een taak die boven de krachten van den ouden man ging, schijnt hij bedwelmd te zijn neergevallen. Althans men vond zijn lijk, dat één en al wonden was, van alle kleederen ontbloot, op den verschroeiden bodem uitgestrekt. De ongelukkige hield nog een langen, half verkoolden stok in de hand geklemd, waarvan hij zich bediend had om het voortwoedende vuur uit te slaan. Behalve wandelstokken worden te Pa rijs ook parapluies voor dooven verkocht. Wanneer een doove den slag heeft den knop aan het oor te brengen zonder dat het te veel in het oog loopt) dan hoort hij zoo goed als de beste, terwijl niemand iets van het lastige gebrek bemerkt. Te Kattenburg in Duitschland heeft de vrouw van een steenhouwer hare vier kinderen van twee tot twaalf jaar met een bijl gedood en daarna zich bij de politie aangegeven. Men denkt aan krankzinnigheid; de vrouw liet de kinderen op den grond knielen en bidden en kloofde ze toen den schedel. Te Wee non is bij de illuminatie eenbe- jaarde vrouw in het gedrang doodgedrukt. Het gedrang was zoo groot, dat het lijk niet op de straat viel, maar tegen een der omstanders bleef aanleunen. Zoo spoedig als het kon bracht men het lichaam naar een der nabijgelegen hospitalen, maar de ge- neesheeren verklaarden dat hunne hulp niets meer baten kon de overledene was in het gedrang gestikt. Zij was eene zuster van den oud-ambassadeur baron Hiibner, weduwe van den hof-architect Rosner. Volgens een telegram uit St.- Peters- burg in de „Intransigeant" is de Fransche stoomboot „Aunis," welke van Kustendje te Konstantinopel was aangekomen, door de Turksche politie bezocht geworden, die de aan boord zijnde zes Russische nihilisten gevangennam. Het blad - let wel, het orgaan van Roehefort, zoodat aan de juistheid van het bericht mag getwijfeld worden - vraagt of de Fransche regeering deze beleediging van de Fransche vlag lijdelijk zal toezien. - Een ander Parijsch blad, de „Clairon," meent te weten dat keizer Alexander IH besloten heeft geruimen tijd te Warschau ver blijf te houden, in afwachting van het uitwoeden der nihilistische epidemie in Rusland. Het Belvédère- paleis moet reeds voor hem en zijn gezin in gereed heid worden gebracht. - Voorts verneemt men uit St.-Petersburg dat aldaar jl. Dinsdag in handen der justitie gevallen ia een man, die gehouden wordt voor den hoofdleider der saamgezworenen, nl. degene die de mijnen in de Kleine Sadowastraat gelegd heeft. Vijf dagen achtereen had de politie hem. in het oog. Ook zjjne zuster is in den kerker gebracht. Men meldt verder uit St.-PetersburgZooals reeds bekend is, hebben in den laatsten tijd opgra vingen rondom het winterpaleis en het paleis- Anitchkof plaats gehad. De reden van dit werk was dat de deurwachter aan den ingang Soltykotf van het winterpaleis gedurende den nacht onderaardsche geluiden gehoord had. Bij onderzoek bleek dat onder het plein tusschen dat paleis en het admiraliteits gebouw een gang gegraven was welke uitkwam in het groote riool van een zijstraat. Het geluid, door den wachter opgemerkt, ontstond door het rijzen of dalen van het ijs in den gang naar gelang van den stand van het water in de Newa. Bij het Anitchkof-paleis ont dekte men eveneens drie gaanderijen, van zoo groote afmetingen, dat verscheidene personen er zich op hun gemak in bewegen kunnen. De open ruimten zijn zoo spoedig mogelijk weder met aarde dichtgemaakt. De „Daily News" deelt een uittreksel mede uit een particulieren brief uit Rome, komende uit een zeer betrouwbare bron, waarin wordt be richt dat de politie een komplot heeft ontdekt om den koning te vermoorden. Een Italiaan, vergezeld van een bekend lid der internationale, nam zijn intrek in een hoteleenigen tijd later verhuisde een van hen naar een ander hotel en deze wördt door de politie gesurveilleerd. In verband hiermede wordt bericht dat een aantal kisten met ontplofbare zelf standigheden, bestemd voor de Gothard-tunnel, zijn gestolen. Het te Konstantinopel in gesteld onder zoek betreffende den moord van Abdul Aziz moet vreemde dingen aan het licht hebben gebracht. Zoo zou de lultane Validé eens 48 uur zonder voedsel zijn gelaten en 38 dagen in een donkere kamer zijn opgesloten, terwijl haar zonder vergunning van den raad, bestaande uit Hussein Avni, Nehmen Ushdi, Mahmoud Damat, den scheik UI Islam en Midhat, geen voedsel mocht worden gebracht. De ridderorde van Nicham-Iftikar, vroe ger zoozeer in Frankrijk gezocht, is thans door de verwikkelingen met Tunis daar geheel uit de mode geraakt. Een aantal officieren en ridders van die orde hebben een brief aan Mahomed-el-Sadok ge schreven, waarin zij verklaren de insignes niet weer te zullen dragen alvorens Z. M. een meer correcte houding tegenover de Fransche natie zal hebben aangenomen. Achttien Parijzenaars zjjn nog verder gegaanzij hebben hunne ridderorders bij elkander in één doos gepakt en zóó aan den bey teruggezon den. Wanneer men nu weet dat de insignes dier orde bestaan in een gouden of zilveren medaillon, met het portret van den bey, waaraan appelgroene, kersrood gestreepte zijden linten, en men stelt zich dat versiersel voor op den donkeren achtergrond van een heerenrok, dan - ja waarlijk - dan zal men het heldhaftige van deze manifestatie niet genoeg kunnen bewonderen! Marktberichten. Leiden, 14 Mei. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 10.a ƒ10.50. Zomer- tarwe 9.— a f 9.50. Rogge 14 H. LWinterrogge 8.50 a 9.Zonoerrogge 7.50 a f 8.Gerst 10 H. L. Zomergeret 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerst 7.25 a 7.75. llaver 32 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.50. lichte Haver 4.25 a 4.50. Doivenboonen 3 hectoL ƒ8.50 a 9 25. Paardenboonen 4 hectol. 8.a f 8.50. Grasboter 14 000 kilogr., late qnaüt. 1/4 vat 58.a/62. Schei- 2de quatit. 1/4 ïat f 48-52.Graaboter late qoalit. per kilogr. 1.45 a 1.55., Schei- 2de qnalit. per kilogr. 1.20 a ƒ130. Langt Zwarte Turf 18,030 dnbb. hectol., 0.21 a ƒ0.25.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1