De inkepende rechten van Parijs bedroegen in April 11,820,480 fr. en voor de 4 eerste maan den van 1881 46,456,474 fr. tegon 45,751,628 fr. in dezelfde periode van 1880. Het Gele Boek, dat heden zal worden rond gedeeld, bevat 233 depêches, waaronder de circu laire van Bartbelémy St.-Hilaire van 9 dezer, waarin het algemeen karakter der Fransche politiek in Tunis wordt bepaald, benevens de aanleiding tot en het doel van de tegenwoordige expeditie. In deze circulaire constateert de minister dat de Fransche politiek ten aanzien van Tunis uitgaat van het beginsel om Algeriës veiligheid te waar borgen. Hij brengt de bestendige strooptochten aan de grens in herinnering. Wij dreven, vervolgt de minister, ons geduld zoover, dat de wereld er zich over verbaasde. Het herstellen der orde zou niets beteekenen, indien het aangrenzende land vijandig bleef. Wij vreezen geen aanval van den bey, maar de voorzichtigheid gebiedt ons te waken tegen de invloeden, welke op hem kunnen worden uitgeoefend. Wij moeten in den bey een bondgenoot hebben, met wien wij het te goeder trouw eens kunnen worden en die zich niet laat medesleepen door vijandige in blazingen van buiten. Yeertig jaren lang hebben wij getoond dat, zoo wij verplicht waren om in het belang onzer veiligheid op eene overwegende positie in Tunis aanspraak te maken, wjj met nauw gezetheid de belangen van andere natiën wisten te eerbiedigen. De gezindheid der Tunesische regeering is plotseling verkeerd door eene oorzaak van te teedcren aard dan dat hier daarin dieper zou kun nen wordon getreden, en een stoute strijd wordt togen alle Fransche ondernemingen in Tunis gevoerd. - Verder wordt in de circulaire aangetoond, dat Tunis van de Porte onafhankelijk is, benevens de drin gende noodzakelijkheid, dat de tegenwoordige crisis loido tot een tractaat, waarborgen opleverende tegen de invallen aan de grens en de kuiperijen, waarvan het Bardo maar al te dikwijls het werktuig en het brandpunt is. In Europa, aldus eindigt de minister, hobben wij de algemeene goedkeuring overal, waar men niet door ongegronde veroordeelon verblind is. Men verzekert dat het gedeelte der troepen, dat is aangekomen te Djedeida, zich naar het Bardo op weg zal begeven, doch Tunis niet zal binnen dringen. Men houdt het er voor dat dit de onder handelingen met don bey zal vergemakkelijken, om afdoende waarborgen te bekomen voor de eerbiedi ging van de rechten der Europeesche inwoners en de veiligheid der Algerjjnsche grenzen en om herhaling te voorkomen van anti-Franschgezinde handelingen. Op het bericht dat een Italiaansch pantser schip in de haven van Tunis is aangekomen, heeft de regeering terstond voorzorgsmaatregelen bevolen. Eon tweede eskader is van Toulon vertrokken. GS-root-ESritannië. In het Lagerhuis kondigde de heer Lawson gis teren aan, dat hij morgen, Vrijdag, eene motie zou voorstellen ter verklaring dat het besluit, door het Lagerhuis den 26ston April ten aanzien van den heer Bradlaugh genomen, onwettig is. Do tentoonstelling van wol in het „Crystal Palace" zal den 2den Juni geopend worden. Er zullen omstreeks 60 vreemde exposanten zijn, onder welke 34 Duitschers en 8 Hollanders. De anderon zijn Iiussen, Oostenrijkers, Franschen, Belgen en Denen. De „Echo" zegt dat de faillissementen te Amsterdam en Londen sommige houders van pro ducten, inzonderheid van katoen, zeer in het nauw brengen. Eene verdere daling is er het gevolg van, en men verwacht nog meer schorsingen van betaling. Uit Newcastle wordt aan de „Standard" ge mold dat aan de westelijke grens der Transvaal de vijandelijkheden tusschen Boeren en inboorlingen zijn begonnen. In Ierland zijn weer 4 personen gearresteerd krachtens de dwangwet, 1 te Dublin en 3 in het graafschap Galwav. Oostenr.-IIons;. Monnrehle. De koningin van België sprak op de receptie te Schönbrunn de Hongaarsche ministers in het Hon- gaarsch toe. De prinses Stephanie heeft het nog zoover niet gebracht, maar zij zal haar best doen. Bij do huwelijksplechtigheid in do kerk stond de Belgische gezant vlak naast den Pausolijken nuntius. De keizor van Oostenrjjk heeft bij gelegenheid van het huwelijk van zijn zoon 22 beurzen van 300 fl. geschonken aan do verschillende universi teiten en op naam van prins Rudolf 100,000 fl. voor 10 beurzen aan onderwijsinrichtingen voor doch ters van officieren. 331 veroordeelden hebben geheel of gedeeltelijk kwijtschelding van straf gekregen. Rusland. De vervolging, die de Joden te Elisabetbgrad en omstreken van de zijde der boeren hebben moeten verduren, heeft te Kiew navolging gevonden. Vol gens een bericht van de „Regeeringsbode" zijn daar den 8sten dezer onregelmatigheden voorgevallen, waarbij een aantal winkels van Israëlieten geplun derd en verscheidene personen gewond werden. Den volgenden ochtend was de orde door de mili taire macht hersteld en 500 rustverstoorders waren in verzekerde bewaring gebracht. Maar in den na middag van den 9den brak het oproer opnieuw uit, zoodat het met geweld bedwongen moest wor den; daarbij verloor eene vrouw het leven en ver scheidene personen werden gekwetst. Zoo luidt het officiëele bericht; volgens particuliere berichten zijn deze onregelmatigheden van niet minder ernstigen aard dan die te Elisabethgrad geweest. Ook te Fastow en Schmerinka, stations van den zuidwestelijken spoorweg, heeft het volk opnieuw zich schuldig gemaakt aan buitensporigheden tegen de Joden. De gouverneur-generaal te Kiew, generaal Drentelo, zond er troepen heen. De Joden in de zuidelijke steden vluchten naar het platteland. Grootvorst Michael heeft zijn ontslag genomen als stadhouder van den Kaukasus en heeft het opper bevel over het leger aldaar neergelegd. Zijn opvol ger is nog niet benoemd. De keizer heeft gisteren een manifest uitge vaardigd, waarin hij verklaart dat het Gods wil was dat hij de keizerlijke regeering aanvaardde. Hij heeft dit gedaan in het vertrouwen op de Voorzienigheid en in het geloof aan de kracht der heerschappij, die de keizer tot welzijn des volks zal bevestigen. De keizer maant alle trouwe onderdanen aan hem oprecht te dienen, om den geest van oproer, die Rusland met schande bedekt, uit te roeien, om het geloof, do zedelijkheid en eene krachtige opvoeding der kinderen op goede grondslagen te vestigen, om al wat tegen de redelijkheid aandrui3cht, te ver delgen, om de orde en de gerechtigheid in alle op zichten te bevestigen. Telegrammen. MADRID, 11 Mei. De lord-mayor van Londen heeft de uitnoodiging tot bijwoning van het Calderon- feest alhier aangenomen. Van den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad is het antwoord nog niet ontvangen. [De Parijsche „Globe" meldt dat hij zoowel als de prefect van het Seine-departement voor de uitnoodiging bedankt heeft.] BERN, 11 Mei. De Fransche gezant heeft het tusschen Frankrjjk en Zwitserland bestaande han- delstractaat opgezegd tegen 8 November a. s. Het zal door oen nieuw vervangen worden. SOPHIA, 11 Mei. Niettegenstaande het zeer slechte weder heeft een indrukwekkende demonstratie plaats gehad voor het paleis van den vorst. Het volk hief met geestdrift juichtonen aan, en Alexander ver toonde zich herhaalde malen op het balkon en be tuigde zijnen dank. Do metropolitaan verzocht den vorst af te zien van zijn voornemen do regcering neder te leggen en Bulgarije niet to verlaten. Op de ovatie aan den vorst, volgde er een aan den minister-president. KONSTAN TINOPEL, 11 Mei. De Porto heeft per telegraaf aan hare vertegenwoordigers in het buitenland een circulaire gezonden, waarin zij een historisch overzicht der Tunesische quaestie geeft, hare rechten op de suzereiniteit van Tunis hand haaft en de bemiddeling der mogendheden inroept om tot een vreedzame oplossing te geraken. TUNIS, 11 Mei. Naar men verzekert, is generaal Bréard overbrenger van een waarborgtractaat, dat heden of morgen den bey zal worden aangebodon. ST.-PETERSBl'RG, 11 Mei. Hedenmiddag heeft de keizer do groote voorjaarsparade bijgewoond. Grootvorst "Wladimir commandeerde de troepen, die, in parado-uniform met rouw, in vijf afdeelingen waren geplaatst. De keizer reed voor het front van elke divisie en was van een talrijken staf vergezeld, waar toe de militaire attachés bij de gezantschappen be hoorden. Met geestdrift begroetten de troepen den keizer en de keizerin, die ook voorbij elk front reed. Beiden werden door de onafzienbare volksmenigte met geestdrift toegejuicht. Alles is in do beste ordo afgeloopen. PARIJS, 12 Mei. Uit. IConstantinopel wordt ge meld dat de sultan heeft afgezien van het plan. om een buitengewonen commissaris en troepon naar Tunis te zenden. Alleenlijk zal hij twee kleine vaartuigen naar La Golctta en troepon naar Tripoli zenden. LEIDEN, 12 Mei, In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kantor, voorzitter, De Fremery, Hartovelt, Goudsmit, Bredius, Juta, Wilbelmy Damsté, Van der Zweep, Van der Lith, Le Poole, Verster, Du Rieu, Cock, Zaalberg, De Goeje, Van Heukelom, De Clercq, Driessen, Van Iterson en Van "Wensen. Afwezig met kennis geving de heer Dercksen. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat zjjn ingekomen: van de bewoners van den Stationsweg een verzoek tot demping der sloot aldaar; een van Van Zanten tot het mogen dem pen der sloot aan den Zjjlsingel en het leggen van een duiker; een van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" tot oprichting van een Ambachtsschool. Tot leden voor het stembureel bij de verkiezing op Dinsdag 14 Juni a. s. worden door den Voorzitter aangewezen de heeren Zaalberg en Le Poole. Na het houden van een zitting met gesloten deu ren werden door den Raad benoemd: tot leerares in het handteekenen, de kunstgeschiedenis en schoon heidsleer aan de openbare 6cholen voor middelbaar en lager onderwijs mej. M. Tonnet te Harderwijk, met algemeene stemmen, en tot tweede onderwijzeres in do vrouwelijke handwerken aan de school N°. 3 der 3de klasse mej. M. J. Thijssen alhier (n°. 3 op de voordracht) met 18 stemmen. Op mej. C. C'. Niemoyer (n0.. 1 op de voordracht) was 1 stem uitgebracht. Achtereenvolgens werden bij of zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: de staat van af- en over schrijving op de begrooting van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, de voordracht betrekkelijk den aanleg van trottoirs aan de Hooge- woerd, het verzoek van P. J. 't Hoofd om aan den Nieuwen Rijn een stoep te leggeo, de voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek, die tot het verleenen van eene gratificatie aan cenige voor malige brugwachters, die betrekkelijk hot brengen van eenige veranderingen in de schoollokalen aan het Plantsoen en in de Brandewjjnstoeg, en die tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n°. 3 der derde klasse, zoomede de rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis, over 1880. Tegen do voordracht tot het leggen der trottoirs op de Hoogewoerd waren de vroogero bezwaren bij den heer Cock dezelfde geblevenhij geloofde niet dat het voorstel een voldoend geneesmiddel tegen het gevaar daar te plaatse zal zijn, en zijn andere bezwaren waren van rechtskundigen aard. De heer Du Rieu was vóór de voordracht, mits de bewoners er geen belemmering zullen ondervinden om hunne pakhuizen met paard en wagen te kunnen inrijden. De heer Van Heukelom geloofde dat, behalve dat het gevaar voor de passage door het leggen der trottoirs nog zal vermeerderd worden, eigenlijk - ge steld dat ze noodig waren, - do Tramwegmaatschappij tot het leggen verplicht was. De heer Damsté, anders tegen trottoirs, was er nu voor, omdat ze van materialen zullen gemaakt worden, die niet zoo veel gevaar voor uitglijden opleveren. Door den Voorzitter werden verschillende bezwaren weerlegd. Voordat tot de goedkeuring der verandering van de scholen van de heeren Van der Harst en Lancel word besloten, was op het wenschelijke gewezen geworden om bij de regeering inlichtingen in te winnen of voor deze uitgaven op de vergoeding van 30 pet. kon gerekend worden. Uitvoerig werd er beraadslaagd over het voorstel van den heer De Goeje: „dat de Raad besluite, het onderzoek, waartoe commissarissen der gasfabriek deu lOden October 1879 uitgenoodigd werden, als geëindigd te beschouwen, onder dankbetuiging aan heeren commissarissen voor de bereidvaardigheid waarmede zij aan het verlangen van den gemeente raad hebben voldaan." Er waren loden die een nadere verklaring van hem verlangden welke de gevolgen van de aanneming van zijn voorstel zullen zjjn. Is het de bedoeling om het raadsbesluit van vroeger, waarbij de lichtsterkte op minstons 16 k. voor 1100 meter van de fabriek gesteld was, te behouden, - wie zal er dan controleeren Leden die vroeger, toen ze nog niet bestond, tegon de controle waren, wenschten haar nu zelfs te behouden. Het nut er van was ge bleken en het vertrouwen, dat was teruggekeerd, zou behouden blijven. Tot driemaal toe werd de vraag aan den heer De Goeje gedaan, omdat men meende dat er geen voldoend antwoord op was ge geven. Uit zijn nadere verklaring, dat hij het onder zoek na de verkregen resultaten verder aan com missarissen wilde overlaten, vertrouwende dat zij op de billijke wenschen der burgerij zouden blijven letten,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2