S°. 6d14. Vrijdag 13 Mei. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meerO"!. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIUEN, 13 Mei. Dezer dagen kon men in verschillende dag bladen eenige aan het weekblad „Minerva" ont leende staaltjes vinden van de vaderlijke zorg der hooge regeering voor alles wat strekken kan om het wetenschappelijk peil van ons volk zooveel mogelijk te verhoogen. Aan velen schenen deze staal tjes ongeloofljjk, toch bleken ze bij onderzoek maar al te waar. De lijst dier curiosa zou echter nog heel wat kunnen uitgebreid worden. Niet de hoogleeraren alleen toch, maar ook al hunne ondergeschikten, zorgvuldig gerangschikt in vijf afdeelingen, hebben een richtsnoer voor handel en wandel ontvangen. Dat bij deze rangschikking niet ieder op de juiste plaats beland is, dient men volgens „Sox" - in het heden verschenen nommer van bovengenoemd week blad - den 8cherpzinnigen samonsteller van dit bureaucratisch prachtstuk te vergeven, ubi plura nitent in carmine etc., doch de assistent van den hoogleeraar in de Anatomie, volgens het Jaarboek der Rijks-Universiteit te Leiden den naam van pro sector dragende, zal het zeker minder aangenaam gevonden hebben, dat hij met amanuenses, custodes, hulpcustodes en bedienden bij de laboratoria in dezelfde afdeeling verzeild is, en hij zoodoende twee klassen lager is gesteld dan zij met wie hij kan ver wachten gelijkgesteld te worden. Onder de instructie voor de „overige beambten" (alle cxcl. de hoogleeraren) vindt Sox de zeer nuttige bepaling, dat, zoo hun door de zorg der regeering een slaapkamer in een Rijksgebouw is verstrekt, zij deze ook moeten gebruiken en „geen nacht buitenshuis mogen doorbrengen" zonder per missie van hooger hand, en dat zij „geene vreemde personen bij zich mogen doen inwonen", zonder goedkeuring van nog hooger hand. Het meest gebaat met het geheele reglement is echter de Leidsche brandweer, daar aan allen zon der onderscheid, aan hoogleeraren zoowel als aan bedienden gelast wordt „bij brand in of in do nabij heid der verzameling of inrichting waaraan zij zijn verbonden, zich ten spoedigste derwaarts te begeven." Om het gevaar voor brand nu echter zooveel mo gelijk te verminderen, wordt aan de hoogleeraren „bevolen te wakendat in het onder hun be heer staand gebouw petroleum niet worde gebruikt, tenzij bij onvermijdelijke noodzakelijkheid." Naai de zich noemende Sox meent, moeten de meeste bewoners van het observatorium, drie observatoren en twee custodes met hunne huisgezinnen, bij ge brek aan gas, wel petroleum gebruikeD. Wat doet men nu na het verschijnen van bovenstaande ver bodsbepaling Dat er niet alleen tegen dit gebod, maar ook tegen vele andere voortdurend gezondigd zal worden, mogen we gerust veronderstellen. Zoo mag b. v. de hoogleeraar in de botanie geen verzameling ge droogde kruiden, geen microscoop, geen microsco pisch praeparaat, do hoogleeraar in de mineralogie geen collectie kristallen, die in do chemie geen reageerkist in eigendom hebben. De verzamelmanie dier hoogleeraren kon eens te ver gaan, zoodat zij, het mijn niet van het dijn onderscheidende, een of ander voorwerp uit de Rjjksverzameling in hunne particuliere deden overgaan. Dat de minister dit onderscheid uitstekend kent, blijkt, zoo men twee bepalingen uit het reglement met elkaar combineert. Na „Sex" verleden week, zou „Sox" thans op deze wijze kunnen doorgaan met het opsommen van merkwaardige punten, en het einde ware niet te voorzien. Het is dan ook reeds meer dan genoeg ter illustratie van de werkelijk vaderlijke zorg, waarop de universiteiten, die reeds te lang verwaar loosd werden, voortaan zullen kunnen rekenen. De zoon van den luitenant-Chinees Oei van Banda is op reis naar ons land. Men verneemt dat hij te Leiden in de rechten zal komen studoeren. Door de geneeskundige staatscommissie te. Utrecht zijn bevordert tot arts: dr. II. Klinkenbergh, Q. C. Collard, A. J. Yan der Weyde, beiden docto randi; toegelaten werden voor het geneeskundig gedeelte G. A. Yan Geylenbeok, D. M. Pronk, med. doctorandi, P. Beyers, candidaat-arts. Yoor het eindexamen der hoogere burger scholen in de provincie Zuid-Holland, hebben zich 62 candidaten aangegeven. De heer Yan der Pot, benoemd tot minister- resident in Japan, bevindt zich reeds eonigen tijd hier te lande en wel te Rotterdam. De heer Balfoort te Voorschoten is door den gemeenteraad te Hellevoetsluis benoemd tot onder wijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs. Ds. C. Kuyper, van Nieuw-Vennep, heeft voor het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente te Sneek bedankt. Naar men verneemt, zal er op het terrein van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te's-Hage op Maandag 13 Juni a. s. een grooto postduiven- wedstrijd plaats hebben, opgeluisterd door een ten toonstelling van postduiven en een matinée-musicale. Het programma zal weldra verschijnen. De Amsterdamsche Duinwater-Maatschappij keert over 1880 f 26.70 uit op de aandeelen van f 240 en 13.35 op die van 120. De heeren J. Sparrow Crowley en L. Th. Beels zjjn herbe noemd tot directeuren. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Bank werd het dividend over 1880 op f 143 vast gesteld. De directeur mr. J. H. Molkenboer en de commissarissen de heeren Wolterbeek, Viruly Ver- brugge en Luden, werden herkozen. In plaats van den heer Dullert werd mr. W. De Sitter tot commis saris gekozen. De minister van oorlog heeft den 1 sten luite nant A. F. G. G. Schwartz, van het 6de regiment infanterie, met ingang van 1 September e. k., werk zaam gesteld als officier voor den inwendigen dienst bij de koninklijke militaire academie. In verband hiermede wordt bedoelde officier op dien datum over geplaatst bij don staf der infanterie. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den persoon van J. K., ter zake van verzet tegen de politie. Het zevenjarig dochtertje van L. viel gisterna middag omstreeks kwart voor tweeën al spelende aan den Nieuwen Rjjn in het water, doch werd spoedig door een voorbijganger daaruit gered. "Wederom zijn twee honden, die een paar personen gebeten hebben, tot onderzoek in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden de vrouw uit Dordrecht die zich aan diefstal van een omslagdoek schuldig heeft gemaakt, ver oordeeld tot 6 maanden celstraf. W. Z., uit Rotterdam, beschuldigd van vijf valschheden in ge schrifte, werden 1 jaar celstraf en 10 boeten van f 50 opgelegd; terwijl de meubelmaker M., uit 's-Hage, ter zake van valschheid en diefstal tot 18 maanden gewone gevangenisstraf werd verwezen. Men meldt uit Petersburg: De keizerin heeft in haar gebedenboek een penneteekening ge vonden, geheel in strijd met den tekst. Aan beide zijden van het papier is een galg geteekend; aan de eene ziet men Jesse Helfmann hangen, aan de andere de keizerin; terwijl aan den voet van iedere galg een zuigeling ligt. Daarbij loest men: „Oog om oog, uw kind zal hetzelfde lot ten deel vallen, als aan het mijne." Op het zien van deze sombere teekening, is de keizerin bewusteloos neergezegen en bevindt zich van dat oogenblik af in een toe stand die aan hare omgeving de grootste bezorgdheid inboezemt. Een telegram uit Konstantinopelmeldt dat roofzieke Arabieren Mekka overvallen en deze heilige stad geplunderd hebben. Ook was eene kara vaan van Indische pelgrims, die zich naar Mekka begaven, aangevallen en beroofd. De postverbinding was verbroken. Het telegram is van den 7den dezer, maar wanneer een en ander is geschied, wordt niet gemeld. In een kolenmijn bij Wrexham in Enge land heeft een hevige gasontploffing plaats gehad. Twee werklieden, die zich alleen als wacht in de mijn bevonden, werden op slag gedood; eerst later werden hunne zwaarverminkte lijken teruggevon den. Ook negen paarden ondergingen hetzelfde lot, terwijl de stoffelijke schade in de mjjn zeer aan zienlijk is. Zondag-morgen moest te Berlijn een schoenmaker, die om een klein vergrijp tot eenige dagen gevangenisstraf was veroordeeld, door de politio uit zijne woning afgehaald worden. De schoen maker had echter geen zin om mede te gaan en weigerde de deur te openen. De politie liet daarom de deur openbreken en toen de man dit zag, wierp hij zijn bed uit het raam der tweede verdieping en sprong dat na. Zijn sprong bekwam hem echter zeer slecht; wel was hij op zijn bed terechtgeko men, maar hij had zijn beide beenen gebroken en zulke inwendige kneuzingen bekomen, dat de genecs- heeren aan zijn behoud wanhopen. Te Nancy is de groote bierbrouwerij van Graff geheel door brand vernield. De schade beloopt ettelijke honderdduizenden. Een achtenswaardige familie te St.- Petersburg is door de toevallige verbinding met de nihilisten door een vreeselijk ongeluk getroffen. De dochter des huizes was met een jonkman van goeden- huize verloofd en de dag van het huwelijk was bepaald op drie weken na Paschen. Den derden Paaschdag wenschte de jongeling zjjn verloofde een oogenblik alleen te spreken, daar hij haar gewich tige mededeelingen had te doen. Toen zij alleen waren, vernam het meisje dat haar toekomstige echtgenoot, dien zij met hart en ziel beminde, tot de nihilistenpartij behoorde en dat hij er vast op rekende, dat zij hem na het huwelijk trouw in de plannen behulpzaam zou zijn. Met één slag zag het meisje nu al haar hoop vernietigd; zij verklaarde dat, hoezeer zij hem beminde, zij verplicht was hem aan te klagen, waarop de jongeling zoo vertoornd, werd, dat hij haar met een dolk te lijf wilde. Zij wist echter te vluchten en nam op hare kamer een hoeveelheid vergift in, zoodat zij eenige oogenblikken later onder de hevigste smarten stierf. Vóór haar dood had zij echter nog alles aan haar moeder medegedeeld; de jongeling die inmiddels gevlucht was, werd opgespoord en bevindt zich nu als een gevaarlijk nihilist in handen van het gerecht. BUITENLAND. Frankrijk. Yolgens de „Télégraphe" is generaal Lecomte, gouverneur van Parijs, aangewezen tot opvolger van Farre, yan wiens aftreden als minister van oorlog meer dan ooit sprake is. Men zegt dat Léon Renault naar St.-Petera- burg zal gaan om over wijziging van het uitlevorïngs- tractaat tusschen Frankrijk en R-usland te onder handelen. Do Paus heeft zich onledig gehouden met het schrijven van Latijnsche gedichten ter eere der Heiligen. Do „Univers" deelt die mode in haar feuilleton.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1