N°. 6513. Donderdag 12 Tlei. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Ook algemeen belang. V. P, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. STADS-BERICHTE?!. BURGEMEESTER £n WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien Let adres van F. A. VERSTEEGE, wonende alhier, houdende verzoek tut het plaatsen van een koekbakkersoven in het pand aan de Hoogewoerd n°. 159; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jani 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ia; alsmede dat op Woensdag den 25sten Mei a. a., 's voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. Ruim 2800 stekplanten, dat is 500 meer dan vroeger, zijn dit jaar door de volksklasse bij de Commissie voor Volksbijeenkomsten aangevraagd. In het stellig vertrouwen op de hulp der ingeze tenen, heeft de Commissie contract gesloten met den leverancier, bij wien de planten deze week worden afgehaald. Verheugt zij zich over de toe nemende belangstelling bij het volk, het bedrag der inteekeniDgen op de rondgezonden lijst heeft haar zeer teleurgesteld. De zustervereenigingen met dat doel in andere plaatsen werkzaam, roemen steeds de milde bijdragen. De materiëele hulp, door Leidens ingezetenen dit jaar aan de Commissie verleend, is, naar wij vernemen, ruim 100 pet. minder dan vroeger. De lijst heeft slechts een,bedrag van 170 opge leverd, terwijl het volk zelf f 140 bijdroeg in de uitgaaf voor de planten, die de commissie ruim het dubbele kosten. Dat volksbeschaving tot het algemeen belang be hoort, dat het aankweeken en dagelijks verzorgen van bloemen ontwikkelt en beschaaft, behoeft niet meer in twijfel te worden getrokken. De Commissie doet een goed werk, maar kan dat werk niet alleen af. Het Gemeentebestuur heeft tot nog toe restitutie van zaalhuur verleend voor de dagen der tentoon stelling - de Commissie hoopt weer op denzelfden steun. Maar de overige kosten, die voor de planten in de eerste plaats en daarna de uitgaven voor be kroningen en voor de expositie, zijn nog aanzienlijk. Het zou te bejammeren zijn als een volgend jaar de onderneming moest worden opgegeven, niet uit gebrek aan belangstelling bij het volk, maar uit •gebrek aan de noodige hulp. N u kan de Commissie niet terug, zij het ook dat zij dit jaar op eigen kosten de zaak ten einde brengt en aan het volk mededeelt dat de tentoonstelling van planten door den werkman gekweekt, in 1881 voor het laatst plaats heeft gehad. Maar zoover zal Leiden het niet laten komen en de commissie vermoedt dat mindere activiteit bij het aanbieden van de lijst, die aan veler oog heeft onttrokken en haar de gewaardeerde bijdra gen van vroegere medestanders en volksvrienden heeft doen missen. Zij zal- dezer dagen nogmaals een beroep doen op den goeden wil van Leidens ingezetenen. Moge dit niet tevergeefs zijn. LEIDEN, 11 Mei. Het college van notabelen van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap alhier heeft de periodiek aftredende leden der gemeente-commissie als zoodanig herbe noemd, nl. de heeren mr. J. De Wal, mr. J. Bredius en W. F. Kaiser, die zich bereid verklaard hebben het lidmaatschap opnieuw te aanvaarden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdamwaarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 14den Mei a. s.; des morgens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De minister van oorlog heeft bepaald dat de verlofgangers der militie te land onder de wa penen zullen worden opgeroepen, als: van de lich ting van 1878: reg. grenadiers en jagers van 16 Augustus tot 15 September: 1ste reg. infanterie, 9 Aug. tot 6 Sept.; 2de reg., 16 Aug. tot 15 Sept. 3de reg., idem idem; 4do reg., van 9 Aug. tot 8 Sept.; 5de reg. 16 Aug. tot 15 Sept.; 6de reg., idem idem; 7de reg. 9 Aug. tot 8 Sept.; 8ste reg. lste, 2de, 3de en 4de bat., van 9 Aug. tot 6 Sept.; 5de bat., 1 Aug. tot 27 Aug.; lste reg. veld-artil- lerie, 5de en 6de batterij, 1 Aug. tot 9 Sept.lste, 2de, 3de en 4de batterij en de beide treincompag- nieën, van 13 Aug. tot 21 Sept.; 2de reg. veldar tillerie, lste, 3de, 5de batterij en lste treincom- pagnie, 1 Juli tot 9 Aug.; 2de, 4de, 6de batterij en 2de treineompagnie, 16 Aug. tot 24 Sept.; 3de reg. veldartillerie 11 Juli tot 19 Aug.; corps rij dende artillerie 23 Aug. tot 30 Sept.corps pon tonniers, 23 Juni tot 1 Aug.; korps genietroepen 30 Aug. tot 8 Oct.; lste, 2de en 3de compagnie hospitaalsoldaten 9 Aug. tot 8 Sept. Van de lichting 1879: lste reg. vesting-artillerie, lste, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste compagnie, van 29 Juli tot 27 Aug.; 9de compagnie van 30 Mei tot 8 Juli; 10de compagnie van 8 Aug. tot 16 Sept.; 2de reg. vesting-artillerie lste, 3de, 6de, 8ste en 10de compagnie van 5 Aug. tot 12 Sept.; 2de, 4de, 5de, 7de en 9de compagnie van 14 Sept. tot 22 October; 3de reg. vestingartillerie, lste, 4de, 6de, 8ste en 9de compagnie, 5 Aug. tot 12 Sept.; 2de, 3de 5de, 7de, en 10de compagnie, 14 Sept. tot 22 Oct.; 4de reg. vesting-artillerie, 2de, 3de, 5de, 7de en 9de compagnie, 5 Aug. tot 12 Sept.; lste, 4de, 6de, 8ste en 10de compagnie, 14 Sept. tot 22 Oct.; corps genietroepen 4 Juli tot 12 Aug. De gemeenteraad van Dod Haag heeft afwij zend beschikt op het verzoek van het bestuur der Algemeene 's-Gravenhaagsche Werkliedenvereeniging tot kostelooze plaatsing van leerlingen op de open bare en bijzondere inrichtingen van middelbaar onderwijs. Voorts nam de Raad een voorstel aan van den heer De Jonge, strekkende tot het ver- leenen van een krediet van 12,000 voor eene uitwendige restauratie van het Raadhuis, op den voet van het rapport der door den Raad benoemde commissie, maar met bepaling dat de gevels niet zullen worden afgebroken. De heer J. H. Krelage te Haarlem is door het „Gartenbauverein" te Jena (Saksen-Weimar) met algemeene stemmen benoemd tot eerelid dier vereeniging. In den oproepingsbrief van sollicitanten voor de beurzen, welke met 1 September a. s. aan de verschillende rijkskweekscholen openvallen, is dit maal aan de gewone voorwaarden, waaronder aan de leerlingen huisvesting, leermiddelen "enz. worden verstrekt, ook deze toegevoegd: „dat, na den vier jarigen cursus ten einde toe te hebben bijgewoond en de akte van bekwaamheid, vermeld in art. 56a der wet op het L. O. te hebben verkregen, men zich verbinde, e8n benoeming voor één jaar aan te nemen bij een door het schooltoezicht aan te wijzen gemeentelijke lagere school." Z. M. heeft den gewezen off. van gez. der 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, dr. M. Rutgers Van der Loeff, arts, onder stilstand van het hem als zoodanig toegekend pensioen, benoemd tot off. van gez. der 2de kl. bij de zeemacht, met ingang van den 16den Mei a. s.; den heer J. J. Van der Pot benoemd tot Zr. Ms. minister-resident in Japan met 15 Mei a. s., benoemd tot commies der poste rijen 4de kl. P. J. Th. Coolhaas en jhr. L. J. A. Van Spengler, thans surnumerairs der posterijen. PRIJS DEB AI) VERTEN TIEN: Van 16 regels 1.0b. Iedere regel meer0.17* Grootere letters naar plaatsmimta. Gemengd Nieuws, De galerij in de Pooten te 's-Oraven- hage is thans voltooid. Een prachtig koffiehuis en restaurant, ingericht in den trant van het oafé- Krasnapolsky, is verrezen in het inspringend midden gedeelte. Na de kermis zullen er in de bovenzaal 14 biljarten worden geplaatst. Te Gorkum zal op een nader te bepalen dag een opera-voorstelling gegeven worden door Minnie Hauk en het Duitsche gezelschap. Een rijk ingezetene dier gemeente heeft haar 1000 gewaar borgd, terwijl hij een boot ter beschikking van het gezelschap zal stellen voor de reis van en naar Rotterdam. De beruchte Bal, de zoogenaamde vee handelaar, is te Middelburg tot twee jaar celstraf veroordeeld. In een prachtigen tuin te Erinenon ville, te midden van rozen en seringen, trad op een vroe gen morgen in het laatst der vorige week een jong paartje binnen. Na een teeder afscheid, haalde de minnaar een revolver voor den dag en verbrijzelde met een kogel het voorhoofdsbeen zijner geliefde, waarna hij het wapen voor zijnen mond zette en zich zei ven door de hersenen schoot. Toen de lieden op het geknal kwamen toeschieten, vonden zij bei den in hun bloed badendo, - de jonge man was reeds gestorven en het meisje gaf nog slechts flauw teeken van leven. Te St.-Etienne is Zaterdag-avond, tus- schen negen en tien uren, een 65-jarig meubel maker in het achtergedeelte van zijn magazijn door een man, die zich daar verscholen had, van achter aangegrepen en geworgd. Het doel waarmede deze afschuwelijke misdaad bedreven werd, was om een som van 3000 fr. uit een brandkast in het magazijn te kunnen stelen. Een waschvrouw in de rue Cherroy te Parijs, madame Guéraud, heeft het groote lot van 100,000 fr. in de leening der stad Parijs getrok ken. Zij bezat slechts eene enkele obligatie. Twee kleine meisjes hadden op eene openbare wandelplaats eene poos met elkaar ge speeld en kwamen nu bij hare ouders terug. Het eene, een aardig blond nufje, wilde zich niet door haar papa, een der voornaamste advocaten, laten liefkozen. „Och neen papa, doe dat niet", fluisterde zij gebiedend: „ik heb dat meisje verteld dat u onze knecht was!" Op het kerkhof te Weenen heeft men dezer dagen een schandelijke daad ontdekt. De op passer vond des morgens het graf waarin een negen jarig meisje gelegen had, opgedolven, terwijl de ledige kist naast den kuil stond. Een eind verder vond men het lijk, met afgesneden hoofd, terwijl het lichaam vreeselijk gehavend is. "Wie de dader van dit gruwelstuk is, heeft men nog niet ontdekt. Men schrijft zijne handelingen aan bijgeloof toe, daar het meisje eenigen tijd geleden met hare twee broer tjes door haar vader is doodgeschoten. INGEZONDEN. Weledele Heer, Toen ik gistermiddag over het Pieterskerkplein ging, trof het mij, dat de straatjeugd zich alle mogelijke moeite gaf om het werk der stad weer te vernietigen. Zij amuseerde zich namelijk door met stokken de blaadjes en takken der daar ge plante boomen af te werpen, en verhinderde het daar gezaaide hooizaad uit te komen, door er over heen te gaan, als ware het een straat. Ik zocht daarna een agent, maar deze was niet te vinden. Door dit in uw veelgelezen blad te plaatsen, zoudt gij het misschien onder de oogen doen komen der bevoegde autoriteit, die dan zijn maatregelen kan nemen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1