hoeren Lieftinck, Corver Hooft en Bergsma werd ze daarentegen bestreden als onrechtvaardig, belem merend en onnoodig. De minister van justitie ver dedigde de wet uitvoerig en betoogde dat zij niet anti-democratisch was, daar zij ook op de sociëteiten slaat.Hij hield sterk vast aan de hoofdzaak, maar wilde wel conciliant zijn om door wijzigingen wille keur te verminderen. - Na replieken werd het debat gesloten. - Morgen behandeling der artikelen. De financiëele commissie uit den Haagschen Gemeenteraad heeft een uitvoerig rapport uitge bracht over het voorstel van de heeren Bloem, Van Bell en Eyssel, tot conversie der leeningen, door de gemeente van 1866 tot en met 1876 aan gegaan. Uit dat stuk, gisteren in druk rondgedeeld, blijkt dat de commissie evenmin nu als in haar rapport van 14 Jan. 1878 tot eenstemmigheid is gekomen. Bjj de heden door de Ned. Hand.-Mü. te Rot terdam gehouden veiling van 93,026 balen Java- koffie is nagenoeg alles beneden taxatie verkocht. Naar het Rott. Nbl. uit doorgaans goede bron verneemt, maar toch slechts onder voorbehoud mede deelt, zou er plan beBtaan aan den onderdirecteur der Amsterdamsche Tramwegmaatschappij het direc teurschap over de Rotterdamsche maatschappij aan te bieden. De heer G. Joh. Van Dam, onder-kapelmeester van het 7de regiment infanterie te Amsterdam, is aatigësteld als kapelmeester bij de rijdende artillerie te Arnhem. Dr. Ph. S. Van Ronkel, pred. bij de Ned.- Herv. gemeente te Amsterdam, heeft het beroep naar Zetten c. a. aangenomen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Napels en zette denzelfden dag de reis voort; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Port Said en zou denzelfden dag ver trekken. Gemengd Nieuws. In de Stadszaal zal dr. Klug met zjjn reuzenmicroscoop Donderdag- en Vrjjdag-avond a. s. twee voorstellingen geven. Deze séances moeten eldera zeer goed voldaan hebben. In Den Haag o. a. werd ze ook door een zeer talrijk publiek bijge woond. Het Haagscke Dbl. zegt dat ze even leerzaam als belangwekkend was. In den beginne zag men het ontstaan der planten in opvolgende ontwikke ling; de plant in haar leven, haar bouw en haar werkkring; daarna werd broodschimmel en bloed- schimmel te aanschouwen gegeven, een stukje eiken hout, dik als een boom, enz. enz. Groote belangstelling verwekte een droppel bier, dat een woelige zee van vezeltjes scheen te zijn, en geen aanbeveling was tot het gebruik van Beiersch bier. Het bierschuim vertoont zich als groote glansachtige kogels, die óver elkander rollen en in elkander opgaan. Bewonderenswaardig is het leven der mijten op een stukje kaas; duizenden loopen onrustig heen en weder en willen zich aan de heete stralen van het electrisch licht onttrekken, die haar eindelijk dooden. Het belangrijkste is evenwel een geheele dieren wereld in een druppel water. Monsters, in de vreemdste en zonderlingste vormen, strijden hier tegen elkan der, tot ook zij door den gloed van het licht sterven. Op de verkooping van den inboedel van mevrouw de wed. Yan Puttkammer is hedenmorgen een antieke staande klok (tafelpendnle), omstreeks 250 jaren oud, door den heer H. Yan Leeuwen, stadsklokkenmaker alhier, gekocht voor f 141, zonder de opgelden. De kastelein in het vanouds bekende en vroeger zeer vermaarde logement „de Witte Zwaan", de heer T. Yan Ruiten te Lisse, heeft ge toond geen kosten en moeite te ontzien om het zjjn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, daar door hem voor een paar dagen is geopend eene ge heel naar de eischen van den tegenwoordigen tijd gerestaureerde benedenzaal met tuin, die, met de in het vorige jaar reeds aangebrachte veranda, een tlink geheel uitmaakt. Een onbekende vrouw kreeg te 's-Hage op het Oranjeplein zulk een hevige bloedspuwing, dat men haar naar het gasthuis moest overbrengen, waar zij aan de gevolgen bezweek. Zjj was gekleed in een blauw Oxford-japon en het hemd was ge merkt L. B. 12. - Een straat, die aldaar aangelegd wordt tusschen do Sumatrastraat en de Laan Copes, evenwijdig daarmede, zal door den eigenaar Trans- vaalstraat genoemd worden. - Door eeh duizeling overvallen, viel gisternamiddag de koetsier van den tram Hollandsche spoor-Anna-Paulownastraat, bij het oprijden van de brug over de YeeDkade, van het balkon van het rijtuig. Een zjjner beenen raakte onder den wagen j en werd verbrijzeld. De politie deed hem per brancard naar het gasthuis brengen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden Hendrika Carolina Kerkhoff, beschuldigd van kindermoord, veroordeeld tot 2 jaar celstraf. TeRotterdam moetdefirmaLuyten&C0. in tabak, hare betalingen gestaakt hebben. De Internationale Suikerraffinaderij te Amsterdam is door de arrond.-rechtbank:'aldaar, op verzoek der directeuren, in staat van failissement verklaard, met benoeming der heeren mr. Aug. Philips, J. P. Van Rossem en mr. Th. Heemskerk tot curators. Gisternacht tusschen twaal v en .en half een is de schildwacht, geplaatst voor het huis van arrest op de Korte Hoogstraat te Rotterdam, van zijn post weggeloopen en verdwenen. Zijne wapens heeft hij in het schilderhuis achtergelaten. H De doodstraf van Jesvsp Hejffman is, naar men meldt, door keizer(.Alexander III ver anderd in levenslange verbanning naar Siberië, waarheen zij echter eerst, „na hare bevalling zal vervoerd worden. Toen prinses Stéphagie, thans kroon prinses van Oostenrijk, Maandag-middag haren in tocht binnen Weenen deed, heerschte natuurlijk allerwegen een onbeschrijfelijke drukte. Menigeen raakte door het gedrang onder den voet en ook ruiters gingen van hun paard. De stoet was indruk wekkend door zijn pracht en uitgestrektheid: Lan- ciers, hofbeambten in verschillende kostumes en qualiteiten, Maltheser ridders, prachtig uitgedoste Magyaren, lakeien, weelderige statierijtuigen en koetsiers, ministers in gala, nogmaals in zwart met goud gestoken hofbedienden, nogmaals rijtuigen met hooge personages, gevolgd door schildknapen op gedresseerde witte paarden en een lijfwacht te paard en te voet, en eindelijk - getrokken door zes bij de hand geleide witte paarden, met geheele harnache- menten van goud en als bedolven onder een wolk van vederbossen - een vergulde koets, van reusach tige afmetingen, waarin de koningin en de prinses, weder gevolgd door een stoet van Oostenrijksche en Hongaarsche edelen te paard, de Hongaren in een kostuum van rood met zilver, op groene zadels en met een pantervel over den schouder - een en ander besloten door een file van rijtuigen, gevuld met de schoonste vrouwen in de meest verblindende toiletten: nl. de eeredames der koningin en prinses met de grootmeesteres van de Teutonische orde aan het hoofd. - Overal geestdrift en weelde! Een gewezen officier van het Duitsche leger, die thans te Leipzig woont, heeft zich reeds lang beziggehouden met het uitvinden van eene soort van borstpantser voor infanteristen. Hij moet er nu in geslaagd zijn eene plaat te laten smeden, die hem voldoed. De plaat weegt, bij eene dikte van iy2 millimeter, 1.075 kilogram. Yan acht scho ten, uit een Martini-karabijn op een afstand van 175 meters gelost, deden twee eenige schade aan de plaat; twee andere kogels, die juist deze be schadigde punten troffen, doorboorden de plaat, maar de vier overige lieten zoogoed als geen spoor na. Een zonderling geval van krankzinnig heid heeft zich onlangs te Philadelphia voorgedaan, bjj iemand die sedert eenigen tijd bij den telephoon- dienst geabonneerd was en zich ten slotte inbeeldde dat hij zelf in eene telephoon herschapen was. In een gesticht gebracht, doet hij niets dan antwoorden uitschreeuwen op denkbeeldige boodschappen, hem, naar hij zich voorstelt, van alle oorden der wereld toekomende. BUITENLAND. Frankrijk. De Turksche gouverneur ,te Tripolis is afgezet, omdat hij weigerde te voldoen aan het verzoek van den Tunesischen consul om Turksche troepen te zenden naar de Tunesische grenzen. Uit Toulon wordt gemeld dat het eskader weder is gaan kruisen, maar waarschijnljjk heden aldaar zou terugkomen. Het Italiaansche pantserschip „Mariana" is gisterochtend te Tunis aangekomen. De Argentijnsche Republiek heeft met het „Comptoir d'Escompte", te Parijs, de „Banque de Paris et des Pays-Bas" en het huis Cahen te Ant werpen eene leening van twaalf millioen zware piasters gesloten a 82 pet. Groot>Brltannlë. A; en B. Schroeder, van Fenchurch Street, City, hebben gisteren hunne betalingen gestaakt. De schuld wordt geraamd op 250,000 pd. st. In h§t .Lagerhuis deelde de heer Dilke gisteren mede ^*t Frankrijk geen schriftelijke,verzekeringen, betreffende Tunis gegeven heeft. Frankrijk heeft tegen het uitzenden van de Turksche vloot gepro testeerd. .-•*> - - De heer Bradlaugh verlangde den eed af te leg gen; doch de voorzitter deed hem buiten de balie geleiden. Na protest van den heer Bradlaugh, ver zocht de voorzitter het Huis om nadere instructies. Op voorstel van den heer Northcote besloot toen het Huis den heer Bradlaugh geheel uit de vergader zaal buiten te sluiten, totdat hij zich verbonden zal hebben de zitting niet te storen. Transvaal. De Londensche Standard" .heeft van haren cor respondent te Newcastle het volgende bericht uit Potchefstroom ontvangen: De quaestie over do kanonnen wordt dagelijks ernstiger. Generaal Wood heeft de aanvoerders der Boeren' verzoaht,. hem mede te deelen waar die vuurwapens zijn. In ant- woord hierop ontving hij de verzekering dat zij 0]> weg naar Standerton warendoch blijkeua delaatste berichten waren zij door de Boeren.naar Leidenburg vervoerd en werd er verzekerd dat-de aanvoerders, ze niet willen overgeven. De correspondent voegt er-bij dat het werk des vredes van de koninklijke commissie hoogst onzeker is, doordien het blijkt dat de Boeren hunnen aauvoerders niet gehoorzamen. Aan twee compagnieën infanterie is order gegeven,, zich gereed te houden om naar Potchefstroom op te rukken. Als maatregel van voorzorg zullen 250 man cavalerie met hen medegaan. In het Engelsch Hoogerhuis liet lord Carna- von gisteren zich afkeurend uit over het schrijven van Gladstone, waarin deze zeide dat hij bloed schuld voorkomen wilde en daarom met de Trans vaal vrede gesloten had. - Lord Kimberley ver klaarde dat hij voor de inlijving gestemd had toen hij meende dat de vorige Regeering den staat van zaken naar waarheid had voorgesteld, en dat du Boeren met de annexatie genoegen namen. ThanB echter was gebleken dat de politiek van de vorige Regeering in Zuid-Afrika een jammerlijk fiasco had gemaakt. Hij wilde niet voorspellen dat de politiek van de tegenwoordige Regeering gelukkiger zou uit vallen doch hare kansen op goeden uitslag waren in ieder geval grooter. De hertog van Argyll verdedig de de politiek der Regeering. Hiermede liep het debat af. De gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, die, op weg naar Newcastle, zooals de „Daily News" giste, wegens het aftreden van het Kaapsche ministerie, weder naar de Kaapstad terug- keeren zou, heeft toch zijne reis derwaarts voort gezet en zal daar spoedig bij zijne medeleden van de commissie aankomen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Bij het hofbal, ter eere van den kroonprins en prinses Stéphanie van België gegeven, werd de dans door het keizerlijk bruidspaar geopend, onder de de muziek van een door Strausz met den naam „Myrtenblüthen" nieuw gecomponeerden wals. Bij de ontvangst der verschillende deputatiën op het kasteel Schönbrunn door den kroonprins en zijne bruid, den koning en de koningin van België, deed zich bij de komst van het corps diplomatique het geval voor, dat de nuntius Vannutelli als deken den voor rang had. De Belgische minister Frère-Orban, wiens staatsbeleid de oorzaak was dat msgr. Yannutelli Brussel verlaten heeft, stond bij deze plechtigheid naast den koning. Toen de Belgische gasten op Schönbrunn ver wacht werden, bespeurde de keizer eensklaps tot zijne verbazing dat het park van zijn kasteel voor het publiek afgesloten was. Luide, zoodat alle om standers - de keizer bevond zich in zijn rijtuig op weg naar het spoorwegstation - het hooren konden, betuigde de keizer daarover zjjn ongenoegen en gaf met de woorden: „Ik wil heden onder mijne Weeners zijn", last het park open te stellen. Men begrijpt met welk gejuich die woorden ontvangen werden. Yeel bekijks hebben te "Weenen de leden eener deputatie van de Belgische burgerwacht, 24 man met den commandant Mercier. Zij werden aan het station door de Weener feest-commissie ontvangen met eene Duitsche toespraak, want geen der leden van de feest-commissie was het Fransch voldoende machtig. Ook de burgemeester van Weenen, dr. Yon Newald, moest zich van een tolk bedienen,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2