Gemen ft* Nieuws. Als een merkwaardigheid kunnen we mededeelen dat hedenmorgen van den inboedel van wijlen mevrouw de douairière Yan Puttkammer op de Breestraat een gedeelte van een servies publiek is verkocht voor f 730. Twee sauskommen en twee botervloten met zes borden van Delftsch aardewerk brachten f 640 op. Eigenaar van een en ander werd de heer M. Yan Rossum Du Chattel alhier. NietdebrandmeesterH., maardebrand- meester W. heeft het schoorsteenbrandje in de Nieuwsteeg gebluscht. Men schrijft uit Wassenaar: De alhier plaats gehad hebbende publieke veiling van bloem bollen was zeer geanimeerd; buitengewoon hooge prijzen werden voor tulpen en krokussen besteed; niet alleen was dit het geval met de beste soorten, maar ook die van mindere qualiteit, welke een paar jaar geleden nagenoeg niets waard waren en bijna werden weggeworpen, vonden nu gretige koopers. De mazelen zijn inde gemeente Wou- brugge epidemisch verklaard door den inspecteur voor het geneeskundig staatszoezicht in Zuid-Hol land. In de week van 17 Mei jl. zjjn er 21 per sonen aangetast, doch geen daaraan orerleden. Yoor den hoogen raad werd gisteren nog behandeld het beroep in cassatie door J. A. te Waddingsveen ingesteld tegen een arrest van het hof te 's-Gravenhage, waarbij hij met bevestiging van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld is, wegens het slaan van een veldwachter. Namens den requirant werd door den advocaat mr. J. Van Gigch als eenig cassatiemiddel voorgesteld: schending van de artt. 266 en 211 van het Wetb. van Strafvord., omdat het door het hof bevestigde vonnis niet behoorlijk met redenen was bekleed, eerstens op het punt van moedwil en vervolgens op het punt der wetenschap van den requirant ten aanzien der qualiteit van den beambte. De conclusie van het O. M. in deze en de reeds gisteren vermelde zaak is bepaald op 16 Mei. Bij den heer K., wonende in de Rem brandstraat te 's-Hage, moet eergisternacht f 300 aan contanten ontvreemd zjjn. De dieven moeten door het raam zijn binnengekomen. Volgens gerucht, te Amsterdam in om loop, heeft weder een belangrijk handelshuis aldaar de firma B. II. Schroder Co., de betalingen gestaakt. In eene woning in de Ridderstraat te Amsterdam zijn aan een vijfjarig knaapje de vingers der rechterhand verpletterd door het dichtslaan van een kamerdeur. De heer Moerbecks, die op circa 20 minuten afstand van Venloo woont, ging Zaterdag avond te ruim twaalf uren huiswaarts, toen hij eens klaps door drie hem onbekende personen werd aange grepen. Hij echter, een kordaat mensch, pakte een hunner bij den nek en loste toen met zijn revolver eenige schoten, waarop de twee anderen op de vlucht gingen en de buren kwamen opdagen. Met behulp van deze laatsten werd de aanrander naar de stad overgebracht en aan de politie overgeleverd. Alleen weet men dat hij een Duitscher is en reeds gedu rende eenige dagen in den omtrek gezien werd. Een verpleegde in het 3de gesticht te Veenhuizen heeft zich schuldig gemaakt aan een moordaanslag op een ziekenoppasser. Het mes, een soort van dolk, dat op den hals was gericht, trof den oppasser aan de kin. In den loop der vorige week is een ander verpleegde ontvlucht. Op den stal van den landbouwer Nie- mens te Reuver (Limburg) heeft men een best jong paard met een dolk zoodanig tusschen de rib ben gestoken, dat het dier aan de wonde zal be zwijken. De vermoedelijke dader, een zekere Hen driks en geen al te goed vriend van Niemens, is voortvluchtig en wordt door de politie opgespoord. Door een onbekende oorzaak brak bij den landbouwer J. Van Vugt te Uden een hevige brand uit. Huis en stal zijn tot den grond vernield. Yan den inboedel en de landbouwgereedschappen is niets gered. Een paard, eene koe, een varken en negen biggen werden mede een prooi der vlammen. Alleen het gebouw was tegen brandschade verzekerd. Op IJsland is de gepasseerde winter bijzonder streng geweest. Aanhoudend heeft men daar storm uit het noordoosten gehad. In Jan. be reikte er de koude 21 gr. Celsius of 6 gr. Fahrenheit onder nul. De Brusselaars zijn ernstig gebelgd dat hun koning zich zoo aanhoudend in Oosten- rijksche kolonels-uniform vertoond. Wat hen het meest hindert de lage rang dien hun vorst in de Oostenrijksche militaire hiërarchie bekleedt, of wel de in hun oog zoo bespottelijk kolossale schako, weten zij zelf niet. Algemeen is de wensch dat Z. M. bij gelegenheid der huwelijksfeesten tot generaal zal bevorderd worden. Do moordenaar van den 73-jarigen wach ter in het arsenaal te Weenen is ontdekt. Het is een 24-jarige kanonnier, die in het gebouw gehuis vest was, maar dien dag vrijaf had. Niemand ver dacht hem, daar hij zeer gunstig bekend stond, maar hjj wekte argwaan door buitengewone uit gaven en toen men zijne gangen naspoorde, ontdek te de politie, dat hij een paar in de woning des vermoorden gestolen oorringen aan zijne verloofde geschonken had. Naar men uit Lyon meldt, zijn de daar sedert vier maanden gevangengehouden heidens - een man en drie vrouwen - verdacht van de vrouw vermoord te hebben, wier stukgesneden lijk er in indertijd gevonden werd, op vrije voeten gesteld. BUITENLAND. Frankrijk. Aan een maandelijksch banket der vereeniging voor staathuishoudkunde te Parijs heeft de heer Yrolik, Nederlandsch gedelegeerde ter Munt-con- ferentie, het woord gevoerd over de beraamde droog making der Zuiderzee en de heer Cernuschi over de rechten van het zilver, dat hij met een wit ren paard vergeleek, in zijne bewegingen belemmerd door banden, het door onhandigen aangelegd en welke noodig moeten worden doorgesneden. In de maand April hebben de belastingen en indirecte inkomsten 21,062,000 fr. meer opgebracht dan de raming bedroeg. Uit Roumelsouk wordt geseind dat de Kru- mirs, zich bijna geheel ingesloten ziende, de belang rijke stelling Sidiabdallah zonder gevecht ontruimd hebben. De Fransche troepen hebben die stelling daarop bezet en men zegt dat haar bezit den uit slag der expeditie beslist. Eenige volksstammen uit den omtrek onderwierpen zich. Zondag-namiddag zijn te Algiers, naar men verzekert, een aantal inlanders aangehouden, die onder de ladingen zout, welke zij vervoerden, kruit hadden verborgen. In berichten uit Algiers worden afgrijselijke scènes verhaald van de laatst overgebleven personen der expeditie onder Flatters. Zij waren naar een hol gevlucht, alwaar er vijftien door de overleven den uit hongersnood waren opgegeten. Gri"OOt-Iïi"i t :i ii jiiö. Het voorstel betreffende een gedenkteeken ter eere van lord Beaconsfield is in het Hoogerhuis met algemeene, in het Lagerhuis met 380 tegen 54 stemmen aangenomen. - In het Lagerhuis heeft sir Ch. Dilke gezegd dat de Fransche regeering bij de mededeeling van het algemeen tarief niet ge waagt van formeele onderhandelingen over hethan- delstractaat. Yoorts verklaarde hij dat er bij de regeering geen bericht was ontvangen omtrent het zenden eener Turksche vloot naar Tunis. Transvaal. De „Times" heeft bericht uit Durban dat de Boeren zich ten oorlog uitrusten. Zij verzekert dat uit Pot- chefstroom de kanonnen zijn verdweneD, vermoede lijk naar den Vrijstaat. De „Daily News" meldt uit Durban dat invloed rijke hoofden der inboorlingen dreigen met een alge- meenen opstand; zij worden aangemoedigd, zoo niet opgezet, door de partij die tegen de Boeren is. De „Standard" heeft een telegram uit Newcastle dat de aanvoerders der Boeren den correspondent verzekerden, dat de berichten nopens monstermee tings, waarin de Boeren gezegd worden bij voor baat te protesteeren tegen de besluiten der com missie, sterk overdreven zijn. In zake Potchefstroom beweren zij dat de Engelsche commandant den wapen stilstand kende toen hij kapituleerde. De aanvoer ders zijn van voornemen de benoeming van een internationaal hof van arbitrage voor te stellen, indien het werk der commissie niet tot een goed einde loopt. Oostonr.-Hong. Monarchie. Heden wordt het huwelijk van kroonprins Rudolf met prinses Stephanie van België te Weenen vol trokken. Sedert enkele dagen bevindt zich de bruid nu op Oostenrijksch gebied en met hare komst te Salzburg, waar de kroonprins haar en hare ouders begroette, begon de rij der feesten. Salzburg is be kend door zijne vele regens en den ochtend van de komst der bruid viel de regen dan ook weder in stroomen neder en dreigde alle feesteljjke toebereid selen in duigen te doen vallen. Maar een uur vóór de aankomst van den trein brak de zon door en maakte aan alle bezorgdheid een einde. Onder de deputatiën, die de vorstelijke personen ontvingen, behoorde eeBe van 25 Salzburger meisjes en 10 boeren in nationaal kostuum, die liederen in het Salzburger dialect zongen en geschenken brachten, gelijk daar bij bruiloften ten plattenlande gebruike lijk zijn: een spinrokken met vlas, houten borden met boter, eieren, honig, enz. Des avonds was de stad feestelijk verlicht, terwijl de bergen rondom met bengaalsch vuur verlicht werdenoptochten van zangvereenigingen en andere corporatiën, die hare hulde aan de bruid kwamen brengen, besloten den avond. - De hoofdstad is zoo prachtig en smaakvol versierd als nooit te voren. Na hun huwelijk be geven de kroonprins en de kroonprinses zich nog naar Pestte Praag gaan zij wonen, waar het kas teel geheel nieuw is ingericht. De kroonprins moet als generaal-majoor en commandant der eerste Boheemsche brigade aldaar zijn hoofdverblijf houden. Zondag ontvingen de kroonprins en zijne bruid op het kasteel Schönbrunn, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van België, ver schillende deputatiën, waaronder die van het Oos tenrijksche en het Hongaarsche Parlement, der ge meenteraden van Weenen en Pest, en van de gees telijkheid. Den avond te voren had er ter gelegenheid van het huwelijk een hofbal plaats, zooals men er in den laatsten tijd in den Keizerburg geen heeft bij gewoond. Behalve de beide redoute-zalen waren de ceremonie- en ridderzaal en bijna alle keizerlijke vertrekken in gebruik. Er waren ruim vijfduizend genoodigden aanwezig. De ruime vertrekken waren prachtig met Oostersche gewassen en riekende bloe men en de wereldberoemde Gobelins van het kei zerlijk paleis versierd. Rusland. Blijkens officiëele bescheiden zijn in Rusland van de vroegere lijfeigenen, ten getale van 10,137,000, tot dusver in het geheel 8,584,000, d. i. 85 pet., in het volle bezit van hunne landerijen gekomen. Er blijven derhalve nog 1,553,000 boeren over, waar van de voorwaarden van loskooping nog niet geheel zijn afgeloopen. Te Kiew heeft weder een tumult tegen de joden plaats gehad. In de voorstad Podol en ook in andere voorsteden zijn de winkels der joden ge plunderd en de glazen bij hen ingeworpen. Bulgarije. De vorst van Bulgarije heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart dat hij onmo gelijk aan zijne roeping kan voldoen wanneer de toestand niet verandert. Hij roept de nationale ver gadering bijeen, om van haar de noodige aanwij zingen te ontvangen. Worden de door hem verlangde veranderingen afgewezen, dan zal hij de regeering nederleggen. Telegrammen. ATHENE, 9 Mei. Volgens vertrouwbare berich ten uit Opper-Albanië is de beweging aldaar als geëindigd te beschouwen; maar die gebeurtenissen zullen geen ander resultaat opleveren dan dat de Albaneezen zich van Turkije vervreemden en zich nauwer aansluiten bij Oostenrijk en Italië, terwijl zij thans innig aan Griekenland gehecht zijn, welk land, volgens hunne verklaring, hun eenig moge lijke bondgenoot is. De heer Gennadius is tot gezant te Weenen benoemd. LONDEN, 9 Mei. Volgens berichten uit Venezuela is generaal Soloyano, in den staat Guarico, in op stand gekomen tegen president Guzman Blanco. Naar het schijnt, kiest een deel van het leger party tegen den president, en daar in het land een groot misnoegen over dezen heerscht, zal de omwenteling misschien zich uitbreiden en ten zjjnen nadeele kunnen afloopen. BRUSSEL, 9 Mei. Heden is eene vergadering van Belgische socialisten gehouden met het doel om te protesteeren tegen het gedrag van den czaar in de zaak van Jesse Helfmann. De president las een brief voor van Rochefort, waarin deze namens zijn partij verklaart met de manifestatie in te stemmen. Eenige sprekers vielen heftig uit tegen de pers, die niet voor vrouw Helfmann in de bres was gesprongen. Do vergadering nam een adres aan de nihilisten aan. WEENEN, 9 Mei, ('s avonds). De stad en de voorsteden zijn schitterend geïllumineerd. Een tal-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2