Als onderwijzers zijn heden na afgelegd examen toegelaten de heeren P. J. Gijsman en H. W. De Koning, beiden uit Leiden. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 60°, 8 u. 56°, 10 u. 52°hedenmorgen om 5 u. 52°, 8 u. 56°, 12 u. 60'en 's nam. 4 u. 58°. Wind: N.-W. De kiesvereeniging „Vaderland en Koning" te 's-Hage heeft zich in betrekking met zusterver- eenigingen aldaar gesteld ten einde te trachten, zoo veel doenlijk, onderlinge overeenstemming te ver krijgen bij het stellen van 37 candidaten voor het lidmaatschap der commissie uit de ingezetenen ter beoordeeling van de voorgestelde grensverandering tusschen 's-Gravenhage en Wassenaar. De verkie zing van de leden der bedoelde commissie zal plaats hebben 24 Mei a. s. In het Hotel Paulez te 's-Hage zijn afgestapt prins en prinses d'Hennin, uit den Elzas. Het bestuur der Tooneelschool heeft den heer A. J. Le Gras, nevens mevrouw Kleine, benoemd tot leeraar in voordracht en samenspel aan die school; de heer Le Gras heeft die benoeming aan genomen. De leerlingen der Tooneelschool zullen eerstdaags een vertooning geven. Prof. A. Pierson zal de bjjeenkomst openen met het voordragen zijner vertaling van Grillparzers „Esther." De „Willem Barendsz" heeft hedenmorgen te tien uren het anker gelicht voor zjjn vierden tocht uaar het hooge noorden. Den 14den April jl. is in de bus van het hulppostkantoor te Dreumel gestoken een brief aan het adres van „den WelEd. Heer J. Bal Czn., Apo theker en Chemist te Zierikzee (Eil. Schouwen)", in welken brief vervat was 1 bankbiljet van f 100. - Een en ander is niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Tiel verzoekt opsporing, aan houding en bericht. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermogen voor een vlam, welke 170 liters gas per uur ver brandt, bedroeg: 16.83 kaarsen. Hoogste licht- kracht 17.43, laagste lichtkraeht 15.95 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelgehalte 0.3140 gram; ammoniakgehalte 0.0430 liter; kool- zuurgehalte 0.0103 liter; alles berekend op den M'. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aan merking genomen, niet in het gas voor. (H. C.) Den 14den Mei a. s. zal een detachement suppletietroepen uit Harderwijk naar Amsterdam vertrekken. Bij de verschillende regimenten infanterie zijn tien kapiteins overcompleet. Bij het 4de en 8ste reg. inf. zijn zij juist voltallig. De officieren, onderofficieren en mindere schepe lingen bij de zeemacht zullen worden onderworpen aan een onderzoek betreffende het onderscheidings vermogen van kleuren. Als een bewijs dat de ambitie om bij de ma rine in dienst te treden, nog niet aan het afnemen is, kan dienen dat voor het vergelijkend examen voor adelborst 3de kl., waarvoor 40 plaatsen zijn opengesteld, zich 166 aspiranten hebben aangemeld. Aan het examen voor machinist-leerling 2de kl., bij de opleiding te Hellevoetsluis, waarbij 20 jonge lieden kunnen geplaatst worden, zal door 85 aspi ranten worden deelgenomen. Tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. kerk is door het prov. kerkbestuur van Noord- IIolland toegelaten de heer J. R. Yan Kooy, candidaat in de godgeleerdheid te Groningen. Naar het N. v. d. Dag kan verzekeren, be hoeft niemand zich angstig te maken over de zon derlinge gebeurtenis te Nieuw-Vennep. De zaak is zeer prozaïsch afgeloopen met de kalme tehuiskomst van den vermiste. Hij is niet verdronken en niet door roovers naar hun hol gesleept. Met den aard en de aanleiding der tijdelijke afwezigheid heeft het groote publiek niet te maken, ofschoon, naar men bericht, de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Vennep het zich aantrekt. Is dit laatste juist dan zal men er van zelf wel meer van hooren. Het programma van de wedloopen, die door de Ned. harddraverij- en renvereeniging den 20sten Aug. a. s. op de heide tusschen Bussum en Hilver sum zullen gehouden worden, is verschenen. Prijzen worden uitgeloofd van f 300 tot f 2000. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, passeerde heden Straat Mes sina; de „Voorwaarts" vertrok hedenmorgen van Ajusterdam naar Batavia. Hedenmorgen te 9.15 reed de Koningin te Amsterdam uit om nogmaals een bezoek te brengen aan het Trippenhuis, thans voornamelijk om in het prentenkabinet de etsen van Rembrandt in oogen- schouw te nemen. Daarna reed H. M., gekleed in een eenvoudig, met blauw onderkleed en met dezelfde kleur afgezet geborduurd crème wandeltoilet, langs de IJ-viaducten en over den Weaterdokdijk naar het Paleis terug. Even voor halfelf reden de Koning en de Koningin langs het Damrak, de Prins-Hendrikkade en den Oosterdoksdijk naar de brug die aan deze zijde naar de Handelskade leidt. Bij den burgemeester, als altijd tegenwoordig, voegden zich aan de brug de wethouders Bergsma en De Koning, benevens de stadsingenieur Van Niftrik, en onder hun geleide wandelden HH. MM. naar den kop van de Handels kade, tot bij de groote stoomkraan. Links lag de „Willem Barendsz", gereed om naar de Noordpoolstreken te vertrekken en met een daverend hoezee van de bemanning en van de zich aan boord bevindende vrienden van deze dappere zeevaarders, werd de tegenwoordigheid van Willem III en koningin Emma begroet. Terwijl HH. MM. met de meeste belangstelling een en ander in oogenschouw namen en zich van de bijzonderheden op de hoogte deden stellen, werd de aandacht van den Koning en de Koningin gevestigd op een naderend mailstoomschip. Het was de „Voor waarts" die zoo pas uit de Rietlanden vertrokken, over het IJ stoomde, met bestemming naar Java. De vlaggen gaven het koninklijk saluut, de be manning en de passagiers riepen luide hoezee en, terwijl het zeegevaarte zich statig verwijderde, hoorde men uit de verte van boord het „Lang zal hij leven" weerklinken. Bij het vertrek der „Willem Barendsz" werd ook hier het saluut, evenals straks door HH. MM. min zaam beantwoord, gegeven. Tegen het middaguur waren HH. MM. weder ten paleize, na overal, niet het minst in de volk rijke buurten van de Schippersgracht en deJoden- Breestraat, langs welke straat ze den terugweg namen, door een talrijke menigte met gejuich te zijn begroet. Te één uur reden zij naar het Blinden-Instituut. In het Panorama-gebouw namen ze de tentoon stelling in oogenschouw van de voorwerpen, die op de „Willem Barendsz" betrekking hebben of op Nova-Zembla van den eersten tocht van Heemskerk en Barendsz, van hunne overwintering, gevonden zijn geworden. De Koningin bracht heden alléén nog een be zoek aan de Nieuwe Kerk. Gisteren dineerden ten hove de ministers, heden zijn de leden der ver schillende rechtscolleges 's Konings gasten. Met het kleine prinsesje werd weder een rijtoer gemaakt. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De officier van gezondheid lste kl. T. A. Risch, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zakon breDgt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van de akten, vermeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs van 17 Aug. 1878 (Stbl. n°. 127), dit jaar in den loop der maand October zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, gelieven vóór 1 Juni a. s. aan het departement van binnen landsche zaken voorloopig hiervan te doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier, tevens vermel dende de woonplaats en de begeerde akte, doch zonder overlegging van akten of getuigschriften. Z. M. heeft voor don tijd van 5 jaren, gede tacheerd bij het leger in Ned.-Indië, den kapt. A. O. Rehm, van het 5de reg. inf.; bij het 5de reg. inf., den kapt. A. W. IC. Ter Beek, van het leger in Ned.-Indië- aan den stafmuzikant J. G. A. Braun, van het 8ste reg. inf., vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter her innering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. Correspondentie naar Sedert. Oost-Indië, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de 14 dagen: 8 en 22 April, 6 en 20 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 4 en 18 April, 2, 16 en 30 Mei; laatste busl. te 12 uren 'snachts. Over Marseille, met de Franache pakketbooten, welke Riouw, Banka en Palembang niet aandoen: 1, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Telegramnien. ST.-PETERSBURG, 6 Mei. (R. N.) De jonge grootvorst Constantin Constantinowïtsch is, naar heden bekend wordt, vóór eenige dagen van Pawlowsk bij St.-Petersburg naar de vesting Dünaburg over gebracht, waar hij op bevel des keizers levenslang geïnterneerd blijft, daar aan het licht gekomen is dat hij, voornamelijk onder de arbeiders die in de nabij zijn eigen goed en zijn laatst verblijf gelegen fabrieken werken, nihilistische propaganda heeft ge maakt, térwijl ook bewezen is dat de jonge groot vorst in gezelschap van een voormaligen overste der gendarmerie arbeidersvergaderingen heeft bijgewoond en daar onder een aangenomen naam oproerige rede voeringen hield. Naar men verzekert, is het zijne echtgenoote - de dochter van een Russischen pope - vergund hem naar Dünaburg te volgen. LONDEN, 6 Mei. De heer Gladstone is weer door eene verkoudheid aangetast en kon gisteren zijne Kamer niet verlaten. De regeering heeft voorgesteld met de behan deling van het wetsontwerp betreffende den Parle- mentseed in het Lagerhuis een aanvang te maken op Dinsdag a. s., 's nam. te 2 urendoch na eenige discus sie en na verwerping van twee andere voorstellen, be willigde zij in uitstel. Een motie van den heer Bartlett, strekkende tot afkeuring van de regeeringspolitiek met betrekking tot Griekenland werd zonder beraad slaging verworpen. In den loop der discussie verklaarde sir Ch. Dilke dat de tegenwoordige oplossing het uit vloeisel is van een tusschen den heer Goschen en Von Bismarck gemaakte schikking, waarover Duitschland en Engeland het volkomen eens waren. Frankrijk is van meening veranderd, doch daarom zal het „concert européen" niet verbroken worden. Nu deze moeielijke quaestie is opgelost, kan men ook de op lossing van het vraagstuk der Armenische staats regeling en van dat der Turksche financiën ver wachten. ALEXANDRES, 6 Mei. De khedive, die twee dagen te Port-Said vertoefde, is hier aangekomen. Bij het Suez-kanaal werd hij schitterend onthaald. De heer De Lesseps vertrekt met de eerstvolgende Brindisi-mail naar Europa. WEENEN, 6 Mei. Even na vier uren hedenna- middag zijn de koning en de koningin der Belgen en de Bruid van den kroonprins hier aangekomen. Door den keizer en de keizerin werden zij aan het station opgewacht. De keizer kuste de hand der koningin; de kroonprins omhelsde zijne bruid, en stelde haar aan den keizer voor, die haar een kus op het voorhoofd gaf. De twee monarchen be groetten elkander hartelijk. De volksmenigte ver welkomde de vorstelijke personen met jubelkreten en vergezelde den stoet, die langzaam door de schitterend getooide straten naar het kasteel Schön- brunn trok, waar de keizer en de keizerlijke fami lie den koning, de koningin en de bruid hartelijk verwelkomden. LONDEN, 7 Mei. Nadat de Grieksch-Turksche grens-conventie onderteekend zal zijn, zal Goschen door lord Dufferin als gezant van Engeland bij de Porte vervangen worden. Lord Thornton wordt tot gezant te St.-Petersburg benoemd. Volgens de „Standard" zal lord Salisbury a's leider der oppositie in het Hoogerhuis optreden. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. Van 25-30 Maart. GEHUWD. M. J. Van Bosse met H. J. C. De Roo, Batavia. F. C. Van Dorsser met N. F. B Kiip (bij volm Djokdja en Rotterdam. - J. A. Holtz met M. W. M. De K., Ngandjock. P. Van Wijk met G. Van Temmeu, Soerabaia. C. J. Van Griethuysen met A. G. Arriëos, Macassar en Doesburg. A. M. W. Loth met R W. Dnmas, Munlok. - P. A. Van Veersen met R. Picters, Meester Cornelis. D. L. Merling met de moeder zijner kinderen, Djokdja. J. De Ridder met J. Warnars, Rcmbaug P. J. M. Stevens met R. P. Willems, BEVALLEN. W. L. Dnfonr geb. Van Wiockelmnnn, D., Djokdja. - Echt. van J. P. Meyer, Z., Bandong. M. S. Wius geb De Veer, Z., Macassar. J. Visser geb. Thepars, D., idem. Echtg. van W Ph. Oudboff, D., Wouosobo. M. A. Voute geb. De Dien Stierling, Z„ Madioen. Ecbtg. van J. Van Zaliogen, D., Maeassar. J. Berghuis Van Woortman geb. Dezentje, D., idem. S. Van Zuylen geb. Van Oosterom, 1) idem. Echtg. van A. Gray, D., Soerabaia. A. L. Houtzager geb. Bosch, D., Batavia. J. E. Otken geb. Matherus, Z., (levenl.) idem. Mevr. Schagen Van Soelen geb. Van Schooten, D., idem. R. C. Goldman geb. Hummelgens, Z., Modjokerto. E. U. Brugman geb. Vetter, Z., Maeassar. j. P. H. Snabilic geb. Copper, D., Samarang. A. De Neef geb. Huizer, Z., Soerabaia. M. A. P. Valois geb. Hemmes, Z., Batavia. J. Van der Leeuw geb. Grijm, Z.. Soerabaia. OVERLEDEN. H. Wilkens, M„ Maeassar. C. Gerlacb, K., 17 m., Batay.ia. M. Wilbers m. a/b. st. „Madura".

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2