leend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Ade laar, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonkenden heer dr. A. H. Pareau met 1 Juli a. s. benoemd tot leeraar bij den cursus voor intendance; met 1 Juni a. s. benoemd tot direc teur van een der rijkstelegraaf kantoren C. F. J. H. Boeken, thans telegraphist 2de kl. bij de rijkstelegraaf. Gemengd Nieuwe. Bij den heer M. A. E. Kalker, Kalver- straat 38, te Amsterdam, is eene ten ontzent nieuwe gevelversiering te zien, namelijk een „Electrisch Naambord". Het bestaat nit eene metalen plaat, waarop de naam der firma in vergulde letters is aangebracht. Voor deze letters zijn een aantal be weegbare, eenigszins holle plaatjes van wit metaal bevestigd, die, door eene galvanische batterij in voortdurende beweging gehouden, een zeer schitte rend effect teweegbrengen. Deze naamborden zijn van Engelsch fabricaat, doch door tusschenkomst van genoemden heer M. A. E. Kalker ook te Amster dam te vorkrijgen. Te Amsterdam had weer eens eene po ging tot inbraak plaats, maar het verging den dief slecht. In een huis in de Plantage, Muidergracht, vernam een heer, die 's nachts bij een zieke waakte, gedruisch in een aangrenzende kamer. Hij ging onderzoeken en ontdekte een dief die bezig was eene kast te openen, doch onmiddellijk de vlucht nam. De indringer werd achtervolgd, en na eenige worste ling had de heer het genoegen den dief te over meesteren en aan de politie over te leveren. Aan de woning van eene bejaarde dame, mevrouw Y., op de Prinsengracht te Amsterdam, werd Zondag-morgen tevergeefs geklopt, hoewel de benedenbewoners haar nog even te voren gehoord hadden. Men stelde er de politie mede in kennis, die de deur forceerde en de dame levenloos vond liggen. Uit hetgeen men van hare droevige levens omstandigheden weet, maar vooral uit den toestand waarin men haar lijk vond, maakt men op, dat de ongelukkige vrouw niet den natuurlijken dood is gestorven, maar zich zelve uit zwaarmoedigheid van het leven heeft beroofd. Ruim 600 landverhuizers zijn weder te Amsterdam aan boord van de Pollux" ingescheept en gisteren naar Amerika vertrokken. Ook uit Aalten zullen meer dan 150 personen, allen kleine landbouwers, en eenige arbeidersgezinnen zich binnen een paar maanden naar Amerika begeven. Gisternacht is te Haarlem een hevige brand uitgebroken ten huize van den koffiehuishou der H. Scheerligs, aan den Jansweg. De brand was ontstaan op het bovenhuis dat geheel is uitgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de goederen van twee kostgangers. Overal in de stad was de vuurgloed in de lucht te zien. In de volgende maand zal te Rotterdam het uitgestrekte gebouw der Yachtclub op de Wil- lemskade aldaar publiek worden verkocht. Prinses Stéphanie van België, die bij haar vertrek naar Weenen, waar haar keizerlijke bruidegom haar wacht, tot afscheid, door hare landgenooten met bloemen als het ware overstelpt werd, ontving van de oevers van de Ganges een heerlijke bloemenkorf, een geschenk van den radjah van Tajore, Sourindro Mohun. Dezelfde Indische vorst zond aan den koning en de koningin van België, bij hun 25-jarig huwelijksfeest, een gelegen- heidgsgedicht in het Sanskriet. Bij de aankomst van den koninklijken trein te Luik ging het tamelijk wild toe. Yolgens het programma zou daar gestopt worden om aan de autoriteiten dei- stad gelegenheid te geven een afscheidsgroet aan de vertrekkende prinses te brengen, terwijl een commissie van dames bouquetten zou aanbieden. Nauwelijks echter stond de trein stil of een opge wonden menigte, mannen, vrouwen en kinderen, be stormde, trouwens met de beste bedoelingen, de loopplanken der waggons, terwijl de groep autoriteiten en dames met hare bouquetten in het grootste ge vaar verkeerde van doodgedrongen te worden. De echtgenoote van den burgemeester met verscheidene andere dames en heeren, en zelfs officieren van het leger waren blijde een uitweg te vinden zonder het koninkljjk rijtuig te hebben kunnen naderen, terwijl de gouverneur der provincie er op levensgevaar af in mocht slagen de bouquetten naar binnen to wer.pen. Op één oogenblik was zelfs de aandrang der duizenden en duizenden zoo sterk, dat graaf Tan der Straeten-Ponthoz de order moest geven oiu de menigte met geweld terug te drijven, die reeds het koninklijk rijtuig begon binnen te dringen. Een wachtmeester der gendarmes geraakte onder den voet en is ernstig gekwetst. Persoonlijke onge lukken hebben er verder niet plaats gehad, doch de prachtige rijtuigen hebben veel geleden; zoo zijn o. a., naar men verzekert, van de koninklijke berline verscheidene ruiten ingeslagen. Gebrek aan voldoende maatregelen was oorzaak van dit zonderlinge en voor de jeugdige prinses betrekkelijk ook onaange name vertoon van gehechtheid der volksmenigte. Te Yerviers, waar men te halfnegen aankwam, duurde het oponthoud twee uren en werden de koningin en hare dochter door den burgemeester en eene deputatie van zes dames, die bloemruikers aan boden, verwelkomd. Te Weenen is men sedert eenige dagen reeds druk bezig met do voorbereidingen om de toekom stige keizerin een hartelijke ontvangst te bereiden. Eerepoorten, illuminatie, versieringen, alles is in de weer om de stad een vroolijk aanzien te geven. Baron Rothschild zal wel boven alle anderen in versiering uitmunten. Naar men verzekert, heeft hij het geringe sommetje van zestigduizend florijnen besteed alleen voor bloemen om zijn huis te ver sieren. Daar de bijkomende zaken dan ook naar evenredigheid moeten zijn, zal do versiering hora ongeveer op honderdduizend florijnen komen te staan. De vreeselijke moord, die verleden week te Weenen door een schoenmaker op zijne vrouw en vier kinderen werd gepleegd, is binnen weinige dagen door drie moordaanslagen in dezelfde stad gevolgd. De dader, die eene vrouw van slecht ge drag trachtte te vermoorden, ten einde haar te be- rooven, is in hechtenis. De tweede poging tot moord werd door een koopman gepleegd tegen zijne schoon moeder, die hij als de oorzaak beschouwde dat zijne vrouw, die zijn huis verlaten had, niet wilde terug- keeren. Toen de poging mislukte, joeg hij zich twee kogels door het hoofd. De derde misdaad werd ge pleegd in het arsenaal; een nachtwaker van 73 jaren werd daar vermoord in zijne woning gevon den. Niemand kan gissen wie dezen moord gepleegd heeft; de weinige spaarpenningen van den ver moorde, die hij in zijn matras verborgen had, werden door den moordenaar niet gevondeneenige voor werpen, ter waarde van 40 gulden, waren door hem medegenomen. Ook een zeventigjarig grijsaard, uit het plaatsje Gonobitz, eveneens in Oostenrijk, richtte in zijn huis een waar bloedbad aan. Eerst overviel hij zijne vrouw en bracht haar zulke ernstige won den toe, dat zij binnen enkele oogenblikken over leed. Een andere vrouw, die bij hem inwoonde, ver wondde hij insgelijks en toen op haar geroep de buren toesnelden, ging hij ook dezen te lijf. Voor men zich van hem meester had gemaakt, poogde hij zich zeiven van het leven te berooven, wat hem echter niet gelukte, hoewel hij zich twee diepe wonden toebracht. Wat de aanleiding tot deze vree- seljjke daad is geweest, heeft men tot nu toe niet kunnen ontdekken. Twee Parijsche huurkoetsiers, die met hunne rijtuigen in de rue Ramey gestationeerd waren, kregen Woensdag-avond twist. De één, een man van 76 jaar, lag al spoedig met een bloedende hoofdwonde bewusteloos op den grond, waarop zijn meer jeugdige tegenstander, een ruwe, stevige gast, de ongehoorde wreedheid beging hem met den voet onder een der pi arden te schoppen. Het verschrikte dier begon nu te springen en te slaan, met het gevolg dat, toen de voorbijgangers er met moeite in slaagden den ongelukkigen oude weg te trokken, zijne hersenen door de hoeven verbrijzeld waren en- de borst ingetrapt was. Yoor de jury te Sou my, in Rusland, zal den lOden dezer een vader terecht staan, die zijn zoon, wegens diens aansluiten bij de nihilisten, heeft vermoord. Een erg ongeluk heeft dezer dagen plaats gehad in het kasteel van den heer De Se- journet te Frameries. Een knecht, die twee jacht geweren moest wegbrengen, bedreigde er de andere dienstboden mee; ongelukkig was een der geweren geladen. Het schot ging af en trof eene Engelsche bovenmeid, die op slag gedood werd. Het slacht offer, Margaretha Thornton, was slechts 21 jaren oud. Yolgens de „Intransigeant" draagt Alexander IH steeds, zelfs in huis, een kuras en een maliënkolder, terwjjl hij steeds een revolver bij de hand heeft. Weldra begint een nieuw proces tegen deelnemers aan den moord op czaar Alexander II. Yan de 300 onder zware verdenking in hechtenis genomen personen zullen 17 terechtstaan, tegen welke het openbaar ministerie zulke bewijzen in handen meent te hebben, dat het, naar men verneemt, ook voor hen de doodstraf eischen zal. Eén hunner heet Issajeff en beweert dat de onlangs opgehangen Kibaltitsch zich ten onrechte de eer had aangematigd van uitvinder en vervaardiger der bommen te zijn, waardoor de czaar om het leven kwamhij, Issajeff, was de man geweest. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche begrootingscommissie heeft op de begrooting van oorlog van de door de regeering verlangde kredieten 4 millioen geschrapt; de be grooting van 1882 is echter nog 1,200,000 fr. hooger dan die van 1881 en bedraagt in het geheel 571'/2 millioen. Het effectief van het leger werd voor 1882 bepaald op 471,971 man en 113,062 paarden met de gendarmerie bedraagt het leger in het geheel 500,000 man met 126,000 paarden. Uit Tunis wordt geseind dat het in omloop zijnde gerucht, als zoudon de Fransche troepen Porto Farina bezet hebben, gelogenstraft wordt. De commissie voor de begrooting heeft gisteren een amendement van den heer Madier Montjou ver worpen, om het gezantschap bij den Paus op te heffen. De muntconferentie hield do tweede zitting, onder voorzitterschap van den minister van financiën. De conferentie benoemde den heer Vrolik tot onder-voor zitter. Deze diende het rapport der commissie in, welke belast was met het uitwerken der vraag punten. Het ontwerp werd eenstemmig aangenomen. De gedelegeerden van Duitschland, Oostenrijk, Enge land, Britsch-Indië, Canada, Griekenland, Portugal, Zweden en Zwitserland lazen verklaringen voor, waarin de zienswijze hunner regeeringen werd uit eengezet. Men verzekert dat de verklaring van Duitschland zeer bevredigend is en de overeenstem ming zal vergemakkelijken. België. Dinsdag-avond om halfzes hebben de koningin en prinses Stéphanie te Brussel hare reis naar Weenen aangenomen. Eene ontzaglijke volksmenigte had zich op de „Place des Nations" verzameld. In de receptie zaal van de stations bevonden zich de ministers met hunne dames, de Oostenrijksche gezant, graaf Chotek, met zijne echtgenoote en de verdere leden van het corps diplomatique, en eindelijk verschenen daar ook de graaf en de gravin van Vlaanderen met hunne kinderen. Onder de luide toejuichingen der menigte kwam het Hof aan. De prinses, in het blauw met een zwarten hoed met rozen, trad met den koning en de koningin en de achtjarige prinses Clémentine binnen om, na eenige woorden tot de verzamelde personen, afscheid te nemen. Tot het laatste oogenblik bleef de prinses aan het portier van haar waggon staan, de hoezees des volks groetend beantwoordende. De koning keerde, na de gravin van Vlaanderen naar haar rijtuig geleid te hebben, naar Laeken terug, van waar hij Woensdag-middag met den minister Frère Orban naar Weenen is ver trokken. Te Augsburg zoude Z. M. zijne gemalin en dochter inhalen en zich bij haar voegen. In het Lagerhuis zeide de heer Harcourt gisteren dat de gevangenneming der socialisten in Oostenrijk met de gevangenneming van Most in geen verband staat, noch het gevolg is van inlichtingen, door de Engelsche politie verstrekt. Hij zeide verder dat samenzweringen door geheime gezelschappen met oogmerk van moord geen onbeduidende misdaden zijn, die als politieke misdrijven geduld of veront schuldigd mogen worden, maar moorden of pogingen tot moord en dus als zoodanig behandeld moeten worden. Ingeval de politie in de uitoefening van hare ambtsplichten het een of ander verneemt, dat gevaarlijk is voor het leven van vorsten of private personen, in het binnen- of buitenland, dan is het haar plicht zulke inlichtingen te geven als dienstig zijn om de misdaad te voorkomen. Dit wordt door Engeland verwacht van iedere beschaafde regeering, en wat wij bij anderen plicht achten, zullen wij onzerzijds eveneens betrachten. - De heer Parnell deelde mede dat hij de Iersche landbill bij de tweede lezing zal bestrijden. Het Hoogerhuis kwam voor het eerst na het paaschrecès ook weder bijeen. De heer Granville wees met welsprekende woorden op het groote verlies, dat het Huis door het sterven van lord Beaconsfield heeft geleden, die niet slechts door de meerderheid van het Huis, welke hij leidde, maar ook door de minderheid, welke dikwerf tegen zijn politiek streed, betreurd wordt. Maandag zal hij bij het voorstel om een gedenkteeken te zijner eer te stichten, zijne

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2