N". 6507. Donderdag 5 Mei. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Door het toenemen van het getal Abonnés zal de Uitgever van het Leidsch Dagblad wederom 2 nieuwe loopers aanstellen, zoo dat dit getal nu 16 zal worden. Hij hoopt daarmede aan den wensch van vele bewo ners van het noord-oostelijk gedeelte der stad te voldoen. Zij zullen het Dagblad voort aan vroeger in hun bezit hebben dan thans. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiëele Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: - zitting van Donderdag 28 April 11. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de N°s 56 tot en met 59 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER A_D VERTES TIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$ Grootere letters naar plaatsruimte.' LEIREV, 4 Mei. In de zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de heer Corver Hooft namens de commissie tot onderzoek der regeeringsinlichtingen op het adres van den Gemeenteraad van Leiden betreffende de stichting van een nieuw Academiegebouw te Leiden verslag uitgebracht, waarvan de conclusie strekt aan de Kamer als hare meening te doen uitspreken dat de door den Gemeonteraad bedoelde terreinen, hetzij voorwaardelijk of onvoorwaardelijk, aan de gemeente Leiden behooren te worden teruggegeven. Ter vervulling eener vacature van onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school der 3de klasse N°. 3, op eene jaarwedde van 200, is de volgende voordracht opgemaakt: mej. C. C. Niemeijer, kweekelinge bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de genoemde school mej. E. P. Loeber en mej M. J. Thijssen, kweeke- lingen aan openbare scholen in deze gemeente. De commissie van financiën heeft geene beden kingen op de rekening en verantwoording der in komsten en uitgaven van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis alhier, over den dienst van 1S80, in ontvangst ƒ12,813.30, in uitgaaf 11,753.85Y2, alzoo sluitende met een batig saldo van 1059.44Y2, waarvan in de eerst volgende rekening verantwoording zal behooren te worden gedaan. Ook heeft zij onderzocht den in hare handen gestelden staat van af- en overschrij ving op de begrooting van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeiiedenhuis alhier, voor den dienst van 1880, en daarop evenmin bedenkingen gevonden. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: M. L. Clure, W. H. Donse, Fransen, T. Pronk, E. Tuber, A. Wald en Zn., Amsterdam; P. Van der Schoot, Best; V. d. Berg, Boskoop; R. Hansen, Ckrisje Gruïter, mej. H. Zwaan, 's-Gravenhage; mej. Van Bragt, J. de Vogel, HaarlemG. Schaap, Ivatwijk-binnenwed. G. Verberg, Nieuwkoop; E. Mantel, Nieuwe-WeteringT. Bakker, Oudenboscb T. Roos, Rodenburg; D. Van Leeuwen, Westzaan; N. Wouterlood, Zierikzee. Briefkaarten: Velleman, Th. Wigman, Amsterdam; D. Verbeek, 's-Hage. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Hervormde gemeente te Willemstad. Het hoofdbestuur der vereeniging „Schuttevaêr" heeft een adres gericht aan den gemeenteraad van Delft ter [zake van de dringende behoefte aan ver wijding der sluis te Leidschendam, waaraan meer en meer de behoefte wordt gevoeld door de ver meerdering der scheepvaart en het vergrooten der schepen. De kapitein N. H. A. Camp, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, is op verzoek over geplaatst bij het 3de reg. inf. en a la suite gevoerd bij den staf van het 3de bat. te Bergen-op-Zoom. De luitenant-generaal Van der Heyden zal zich te 's-Hage metterwoon vestigen. Jhr. G. Van den Berch Van Heemstede, attaché-honorair bij het Nederl. gezantschap te Rome, is benoemd tot ridder der Kroonorde van Italië. De minister van financiën heeft, naar aanlei ding van eene in Februari jl. gedane toezegging, aan de Tweede Kamer doen toekomen de jaarljjk- sche opgaven, over 1880, van den uitslag der wet van 13 Mei 1879 enz. nopens het recht van suc cessie. Daaruit blijkt dat de som waarover het recht is betaald, bedraagt: één ten honderd wegens het geen is geërfd of verkregen door de rechte neder dalende linie 163,698,676 en van echtgenooten ƒ20,878,572; - drie ten honderd van 2,455,947;- vier ten honderd wegens hetgeen is geërfd of gekre gen door echtgenooten 9,667,486, en door broe ders en zusters 28,599,801; - zes ten honderd van ƒ1,276,077 en tien ten honderd van ƒ27,586,485. Dezelfde minister heeft aan de Kamer toegezonden het door het Muntcollege opgemaakt verslag nopens de werkzaamheden over het jaar 1880. Uit dit verslag blijkt dat in 1880 zijn afgeleverd 25,896 dukaten, 50,125 tien-guldenstukken, 1,000,997 tien centstukken, 4,000,700 2Y2"centstukken en 20,001,903 centen, te zamen 25,079,121 stukken. De nominale waarde bedroeg 901,000. De burgemeester van Den Haag is namens het gemeentebestuur van Madrid uitgenoodigd tot bijwoning van de Calderons-feesten, welke van 2230 Mei aldaar plaats zullen hebben. De zeildag van de „Willem Barendsz" naar het Noorden is bepaald op Zaterdag a. s. Ook de heer Grant, die reeds twee der vorige reizen als photograaf medemaakte, zal op dezen vierden tocht deel uitmaken der bemanning van het poolschip. De heer K. De Jong heeft eenige amende menten ingediend op het wetsontwerp tot beteu geling van het misbruik van sterken drank. Deze amendementen hebben hoofdzakelijk de strekking om uit het wetsontwerp die bepalingen weg te nemen, welke voorschrijven dat het aantal verkoopplaatsen van sterken drank allengs tot een minimum over eenkomstig het zielental in de verschillende gemeen ten moet worden gereduceerd. Het hoofdcomité tot behartiging van de be langen der Transvaalsche Boeren te Utrecht heeft in vereeniging met het Amsterdamsche comité voor de Transvaal een circulaire gericht aan alle Neder landers, die belangstellen in de toekomst onzer stamgenooten in Zuid-Afrika. De onderteekenaars wijzen er op, dat, nu de kans bestaat dat de vredes onderhandelingen met de Engelschen tot het herstel der Trans vaalsche onafhankelijkheid zullen leiden, de taak van ons volk tegenover de Boeren nog niet is geëindigd. Binnen de perken, door de internati onale rechtsverhoudingen aangewezen, is het onze dure plicht door alle wettelijke middelon de belangen onzer stamgenooten te blijven behartigen. Daartoe is eene duurzame en machtige vereeniging noodig, die het werk der tijdelijke comités in uitgebreider zin kan overnemen en voortzetten. Onder aanbie ding der concept-statuten voor zulk een vereeniging doen zij daarom eene uitnoodiging tot eene verga dering, welke op Donderdag 12 Mei te Utrecht zal worden gehouden ter benoeming van een hoofdbe stuur en vaststelling der statnten, waarna de ver eeniging, na het verkrijgen der rechtspersoonlijkheid, hare werkzaamheden kan aanvangen. Tevens noodigt zij allen, die aan het voorgestelde doel hunne goed keuring schenkeD, daarvan vóór Zondag a. s. schrif telijk te doen blijken, hetzij aan een der leden van het hoofdcomité te Utrecht, hetzij aan de heeren prof. A. Kuyper, ds. A. M. Perk of mr. Jac. Wert- heim te AmsterdamStemgerechtigde leden der ver eeniging worden zij, die eene jaarlijkscho contributie van minstens 5 betalen, en begunstigers die jaarlijks minstens 1 bijdragen. Ten paleize te Amsterdam was gisteren diner van 28 couverts in de Mozes-zaal, waar behalve de hof-dignitarissen, o. a. ook 's konings commissaris, de burgemeester en de schout-bij-nacht, commandant van 's rijks werf, hebben aangezeten. Heden werd er audiëntie verleend aan de burgerlijke en militaire autoriteiten. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Am sterdam keert over 1880 een dividend van 8 Yj pet. en de Nederlandsch-Amerikaansche te Rotterdam een van 10 pet uit. De Haagsche sociëteit „de Vereeniging" zal van 28 Mei tot 3 Juni a. s. haar 30-jarig bestaan feestelijk herdenken. Er bestaat gelegenheid voor een drietal bij voorkeur ongehuwde artsen, Nederlanders van ge boorte, om, na voor den dienst physiek geschikt te zijn bevonden, onder genot eener gratificatie van 5000, en overeenkomstig de bepalingen der wet van den 2den Augustus 1880 (Staatsblad n°. 145), tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der lanf j„. macht te worden benoemd. Aanmelding aan 1 Je£ bureel van den inspecteur van den geneeskund' gen dienst der landmacht te 's-Hage. In de raadsvergadering te Arnhem z' jjn je traktementen van den directeur en boekhou der bij de gemeentelijke gasfabriek respectievelijk vf jrhocd van 1800 tot 2400 en van 1500 op 220o' terwijl ter assistentie van den directeur 7 worden benoemd een adjunct-directeur op een traktement van 1400. Aan den brievenbesteller te V llasingen, die dezer dagen zijn 25-jarig dienstfeest vierde, is van wege den minister van waterstaat aene verhooging van jaarwedde van 50 toegeker» ,d, als bewijs dat zijne trouwe diensten op prijs ge gteld worden. Het stoomschip „ConrarY", 26 Maart van Batavia vertrokken, arriveerde gisteravond te Amster dam; de „Schiedam", van Rotterdam, is Maandag te Nieuw-York aangekomen;, de „Maas", van Rot terdam naar Nieuw-Yorkj passeerde gistermorgen bij Scillys. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Aar lande rv een: Met lof verdient eene edele daad van II. Luyben, land bouwer alhier, vermeld te worden. Zaterdag-avond, omstreeks halfzeven, geraakte de knecht van Teunis Yan der Waal van eene leege vuilnisschuit te water en zou - daar hij reeds gezonken was - zekerlijk verdronken zijn, had genoemde Luyben zich niet onmiddellijk te water begeven en hem uit zijn levens gevaarlijken toestand gered. De in de vorige maand ontslagen chef de dépot van de Haagsche Tramwegmaatschappij is, naar men verneemt, door de justitie in verzekerde bewaring gesteld. Door de aristocratie der residentie is in de prachtig versierde zalen van het nieuwe Hotel des Indes een zoogenaamd calicot-bal gegeven, d. w. z. een gekostumeerd bal, waar de personen, die dansen, gekleed zijn in kostumes, die hoofd zakelijk van katoen of cretonne vervaardigd zijn. Prins Frederik en de prins en de prinses Yon Wied vereerden het feest met hunne tegenwoordigheid. De beide laatsten maakten zelfs een quadrille mede.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1