N\ 6506. Woensdag 4 Mei. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Franco per post.L40. Afzonderlijke Kommer».0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel».1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letter* naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Mei 1881, des namiddags te twee ure». Punt ter behandeling: Voordracht betrekkelijk de vaststelling van het te heffen be drag der plaatselijke directe belasting dienst 1881, op 2 percent. LEIBEN, 3 9Icl. Heden werd aan de universiteit alhier de heer H. J. H. Modderman, geb. te Nijkerk aan de Veluwe, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met acad. proefschr. get.: „De wijze van gedingvoering tegen afwezig gebleven beklaagden." Gedurende de afgeloopen maand werden per Leidschen tramweg vervoerd 34,081 personen. Nadat de collega's van prof. Faure, vrienden en bloedverwanten 's middags bij hem aangezeten hadden, nam 's avonds tegen negen^en de receptie voor zjjne leerlingen een aanvang. t)e praeses der juridische faculteit overhandigde hem namens zijne medeleerlingen een prachtig bronzen beeld, en hield daarbij een gepaste rede. Ook het collegium als vertegenwoordiger van het corps, bracht den leeraar zijne hulde. De receptie was drnk bezocht en van beide zijden even hartelijk. Van de gelukwenschen behoort ook nog genoemd te worden die namens den Academischen Senaat door rector en secretaris uitgebracht en namens eene vereeniging, waarvan de hoogleeraar eerelid is. Overigens was het zilveren feest geheel huiselijk. Onder de commissie uit de oud-leerlingen, die 's morgens hare opwachting maakte, bevond zich ook de minister van justitie. Den jubilaris werd toen een cadeau aangeboden, uit de keuze waarvan duide lijk blijkt dat de rechtsstudie den schoonheidszin bij den jubilaris niet verdrongen heeft. Het cadeau be stond uit twee bijzonder prachtige Japansche vazen en eene portefeuille met etsen van Unger. Met het einde van het academiejaar wordt er een leerstoel in de godgeleerde faculteit te Leiden vacant. Prof. Scholten moet dan, wegens zeventig- jarigen leeftijd, aftreden. Als wij wel zijn ingelicht, zal zijn ambtgenoot Rauwenhofif geroepen worden hem in het onderwijs der dogmatische vakken op te volgen. De kerkelijke hoogleeraar Acquoy zou aangewezen zijn als opvolger van prof. Rauwenhoff in de historische vakken. Het slot zou zijn dat de Hervormde Kerk in de plaats van prof. Acquoy een kerkelijk hoogleeraar moest benoemen. (H. C.) Bij de door den kolonel, directeur der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delft, gehouden aanbesteding was voor het 1ste perceel, 275 blauwe dekens, minste inschrijver de heer J. Scheltema Janz., te Leiden, a f 14.50 per stuk, en voor het 2de perceel, mede 275 blauwe dekens, dezelfde, ook a f 14.50 per stuk. De lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen voor de provincie Zuid-Holland bevat 267 namen, waarvan de Staatscourant van heden er slechts 60 mededeelt. Aan het hoofd der lijst staat ook thans weder onze prins Frederik, met eene belasting van f 21,761.38. De commissaris des konings in Noord-Holland heeft alsnog benoemd tot leden der commissie voor het afnemen der eindexamens van de H. B.-scholen met vijfjarigen cursusde heeren dr. D. A. Kerkhoff, leeraar aan de R. H. B.-S. te Alkmaar, en C. Knapper Kzn., leeraar aan de H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Amsterdam, en wel in de plaats van de heeren dr. A. Van Hennekeler en mr. F. M. Vink, .die voor de vroeger gedane benoeming bedankt hebben. De heer Yan Hamme werd, bij gelegenheid van zijn benefice-voorstelling, na de 3de acte van „Le Prophéte" (de zaal was eivol) op het tooneel geroepen. Hij verscheen aan de hand van Yitaux; drie kransen werden hem toegeworpen. De Beer overhandigde hem als bewijs van sympathie der artisten een pièce de milieu van kristal en zilver, twee dito coupes en karaffen met een allegorische teekening van den 2den regisseur Brunat, waarop werden vermeld de namen der steden waar de ar tisten hadden gespeeld, en van beroemde artisten die de heer Van Hamme had laten optreden. Namens sommige abonnés werd den directeur een vrouwen beeld aangeboden, voorstellende de poëzie; de fraaie buste was getooid met de attributen der muziek. Een der leden van het koor bood den heer Yan Hamme een eerepalm aan. Onder fanfares en luide toejuichingen verliet de beneficiant hot tooneel. Yitaux ontving een krans, mad. Laville-Ferminet een fraaien bouquet. Bij de afscheids voorstelling van gisteravond werd aan Lhérie, namens een aantal vereerders, tot aan denken aangeboden een rooktafel met zilveren gar nituur en toepasselijke inscriptiën, vervaardigd in de Koninklijke Nederl. fabriek van gouden en zil veren voorwerpen van de heeren J. M. Yan Kem pen Zonen. De paarden, welke voor onze cavalerie be- noodigd zijn, zullen dit jaar bij wijze van proef voor een gedeelte uit Ierland getrokken worden. Zij zullen echter niet daar te lande gekeurd, doch te Rotterdam aangeboden moeten worden, alwAar de keuring zal plaats hebben door dezelfde com missie, welke zich thans met gelijk doel in Hongarije bevindt, terwijl de 1ste luit. der huzaren baron Van Boetzelaar nog aan die commissie wordt toegevoegd. Naar men verneemt, bestaat er bij het depar tement van waterstaat het plan om de „buiten gewone" opzichters van den waterstaat, die als ambtenaren op de verschillende bureelen van den Rijkswaterstaat dienst doen, tot een corps „vaste" ambtenaren te reorganiseeren. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Mei aan mr. C. J. Van Yladeracken, lid van den Raad van State, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur, en tot lid der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur benoemd mr. H. J. Smidt, lid van dien Raad; - met 1 Juli a. s., aan mr. A. Kerdijk, op verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van de Rijkspostspaarbank, en als zoodanig benoemd A. P. T. Sassen, te Breda; - te rekenen van 1 Febr. 1881, aan den gewezen telegrafist 2de kl. bij de Rijkstelegraaf R. Yan Noort, een pensioen verleend ten bedrage van f 183 's jaars; - aan jhr. mr. F. L. W. De Koek, minister van staat, het praedicaat verleend van Baron, overgaande op al zijne wettige afstammelingen. Gemengd Nieu wh. Naar men verneemt, is de opening der stoomtramlijn Leiden-Katwijk uitgesteld tot Maan dag a. s. omdat aan de voorwielen der wagens nog eene kleine verandering moet gemaakt worden. De weg voldeed overigens bij de proefritten uitmuntend. Driejeugdige deugnieten, te Delft woon achtig, die allen reeds met de gevangenis hebben kennis gemaakt en in den laatsten tijd zich opnieuw aan allerlei diefstallen schuldig maakten, zijn door de politie aldaar aangehouden. De oudste P. H. S., slechts 14 jaren oud, werd reeds driemaal ver oordeeld. Naar men met zekerheid vern eemt, werd Zondag door H. K. H. Prinses Wilhelmina, verge zeld van mejuffrouw Bezier en de min, het eerste bezoek aan Delft gebracht. Onder Zurich, provincie Friesland, heeft een allerdroevigst ongeluk plaats gehad. Een I polderscheepje, liggende aan den Zeedijk aldaar, raakte door een onbekende oorzaak in brand, met het ongelukkig gevolg dat van het daarin wonende gezin een kind, oud ongeveer 9 jaren, verbrandde en twee andere, 5 en 3 jaar, hoogst ernstig gewond werden. De moeder heeft, terwijl ze hare kleinen trachtte te redden, zware brandwonden ontvangen, zoodat zij misschien voor altijd haar gezicht moet missen, terwijl een der gewonde kinderen, naar uit goede bron wordt vernomen, stervende is. Hier en daar in Ierland gebeuren nog steeds gewelddadigheden. Zoo wordt uit Galway gemeld dat een deurwaarder door eenige vermomde mannen is aangevallen en zoolang boven een vuur is gehouden, dat zijn lichaam vol blaren en zijn haar geheel gezengd was. Zij lieten hem niet los vóór hij gezworen had voor zijnen post te bedanken. Hij ligt thans gevaarlijk ziek. Krasnojarsk, eene stad met 1 2,000 inwo ners in Oost-Siberië, aan de Jenissei gelegen, is nagenoeg gehoel door brand vernield. De bezittin gen en boeken van de succursale der Rijksbank zijn gered. De heer Macé, de bekende chef van den veiligheidsdienst te Parijs, zat Yrijdag 11. in zijn kabinet te werken, toen een 11-jarige zakkenroller voor hem gebracht werd, zooeven op heeterdaad be-, trapt, terwijl hij een dame, die voor een winkelraam aandachtig stond te kijken, een portemonnaie ont futselde. Terwijl het verhoor in vollen gang was, kwam een vriendin van den huize binnen, die den chef wenschte te spreken, doch, ziende dat deze in zijne ambtsbezigheden verdiept was, zich stilletjes aan een zijtafeltje neerzette om een blik te slaan in eenige overtuigingsstukken, betrekking hebbende op groote misdaden, en welke haar weldra zoozeer boei den, dat zij volstrekt niet meer lette op hetgeen er in het vertrek voorviel. Nadat het verhoor geëindigd was, nam de heer Macé een vel papier en ging daarop zijne aanteekeningen uitwerken, zoodat ook hij niet bemerkte hoe de kleine deugniet, stil en vlug als een kat, naar de dame toesloop, en in een oogwenk de portemonnaie uit haar zak gehaald en daarmede naar zijn plaats teruggekeerd was. Reeds stond de jeugdige schelm daar weder in eene deemoedige houding, bezig het gestolen voorwerp in zijn zak weg te stoppen, toen de chef, die toevallig opzag, eensklaps in een schaterlach uitbarstte en de dame toeriep: „Mevrouw, gij zijt bestolen, en dat wel in mijn huis. Wel wel, het is al te gek. Wil je eens als de weerga die portemonnaie teruggeven, kleine schurk!" Wie beschrijft de verbazing dei- dame toen zij voelde dat haar portemonnaie ver dwenen was en de deugniet met loome schreden op haar toetrad, terwijl hij het corpus delicti op zijne hand woog. Daarbij kon hij niet laten met een be droefd gezicht te mompelen: „'t Is drommels jam mer; daar zit goed wat in!" - Het veelbelovende kind is reeds driemalen wegens diefstal veroordeeld. Uit St.-Petersburg wordt aan de „Köl- nische Zeitung" gemeld dat de nihilisten hunne procla- matiën dagelijks onbeschaamder verbreiden; de be richtgever schrijft hun toenemenden invloed aan de strenge maatregelen der regeering toe, waardoor zij ook de goedgezinde burgers van zich vervreemdt. Zij schijnt, zegt hij, geheel en al het hoofd verloren te hebben; ook de dagbladen worden door scherpe censuur getroffen, meestal zonder eenige noodzaak. - Dezelfde berichtgever vermeldt een gerucht, volgens hetwelk een afgezant der nihilisten onlangs eene audiëntie bij den keizer heeft gehad. Hij verlangde den keizer te spreken en, na herhaald aandringen, werd hij onder de noodige maatregelen van voor zorg toegelaten. Hij deelde den keizer den inhoud der laatste groote proclamatie mede, in de onder stelling dat die niet ter kennis van Z. M. was ge komen, en lichtte de eischen der nihilisten nader toe. Hij werd daarop naar de Peter- en Paulves-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1