Ouder het vee van den heer Konijnen burg ie Noord wijk-binnen is het miltvuur uitge broken. Eén aan die ziekte lijdend dier is reeds moeten afgemaakt worden. Men schrijft ons uit Katwijk: Vrijdag en Zaterdag 11. zijn er 30 schuiten, meestal binnen lek visschers, aangekomen, welke besomdon van ƒ40 tot f 120 in 5 a 8 dagen. De vangst was schraal. Het grootste deel van de vloot is naar de buitenlek en Borkum uitgezeild. Er werd besteed voor tarbot f 3 i\ f 10, tong 0.20 a 0.50 en bunschol ƒ0.40 a ƒ0.80 per stuk; binnenlekschol 3.50 a f 4.70, buiten lek-droogschol 6 a 0.50, droogbraad 2 a 3 en droogscharren 4 a 4.75 per mand; zeesterren 11 a 14 per kar. Naar men verneemt, hoeft de arrondis- sements-rechtbank bij beschikking in raadkamer het door den rechter-commissaris voor strafzaken te 's-Ha^e verleende bevel van voorloopige aanhouding der beklaagden K., gemeente-ontvanger, en v. D., klerk ter secretarie, beiden te Rjjswjjk, bevestigd, en voorts tegen deze beklaagden rechtsingang ver leend met bevel van gevangenhouding. Omtrent den moord, te Rotterdam ge pleegd, wordt nader het volgende bericht: De ver- slagene is, nadat hom de wonde was toegebracht, nog eonige huizen schijnbaar ongedeerd voortge- loopea en eerst toen dood nedergevallen. Dienten gevolge hebben verscheidene omstanders, niet ver moedende dat de zaak zulk een ernstige wending zou nemen, geen pogingen in het werk gesteld om den moordenaar, die onmiddellijk op den loop was gegaan, aan te houden. De vermoedelijke dader is zelf nog'niet in handen der politie, wel zijn met gezel, die een langdurig verhoor heeft ondergaan. Van opzet schijnt geen sprake te zijn, de moord is alleen het noodlottig gevolg van een om onboduidende redenen ontstanen twist. De handelende personen schijnen elkander niet gekend te hebben. De ver- slagene, een Russisch zeeman, die zijn meisje te huis gebracht had en op den terugweg naar zijn logement was, kwam do beide knapen op het nauwe trottoir bij het Weeshuis tegen. Men liep elkander onaadenkend tegen het lijf. Daaruit ontspon zich een twist en gevecht, dat met den dood van don vreemdeling eindigde. De lijken van de meisjes, die bij den brand van de fabriek van kapok en bodveeren te Amsterdam vermist waren, zijn uit de puinlioopen te voorschijn gebracht. De stoomboot „Tanarca" is op de kust van Otaga verongelukt; 80 menschen hebben daarbij het leven verloren. Volgens do „I nt ransige an t" is een doos met dynamiet gevonden onder een hoop hooi, dat naar de keizerlijke stallen te Gatchina werd gebracht. Te Gatchina vertoeft thans de czaar, zooals men weet; het is een plaatsje per spoor 2 uur van St.-Petersburg. Te Parijs is een jongen van 10 jaren gearresteerd, die drie jaren lang zijn vader, moeder, een 19-jarigen broeder en een 20-jarige zuster onderhield door het stelen van portemonnaies uit de zakken der voorbijgangers, of van uitgestalde waren. De broeder en zuster hadden het kind voor treffelijk gedresseerd voor dat baantje; zij zijn met den jeugdigen dief in verzekerde bewaring genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Maart. De heer H. B. Van Daalen is als hoofdredacteur van de „Java-Bode" afgetreden en vervangen door den heer L. Brunner. De heer Van Daalen heeft zich thans aangeboden voor privaat-onderwijs in de mathematische wetenschappen. Volgens een te Soerabaia ontvangen en door de Boor. Crt. vermeld bericht, zal de luit.-kol. van den generalen staf, chef van den staf te Atjeh, Gey Van Pittius, tegelijkertijd met generaal Van der Heyden naar Java torugkoeren, alsmede de twee luitenants adjoints bij den staf voornoemd, ter wijl de kapitein Kievits, tot nu toe sous-chef, op treden zal als chef van den staf in 't nieuw opge richt territoriaal commandement. Luidens een door den resident van Ternate, onder dagteekening van 12 dezer, via Soerabaia verzonden telegram, zijn van de laatste vijf zceroovers van Torfo's bende vier gedood en één gevangengenomen, zoodat do wateren van de Soela- en Ban gaai-eilanden, zoomede van do aangrenzende oostkust van Celehes thans geheel van zeeschuimers zijn gezuiverd. Gisteren zijn de nieuwe gouvernour van Atjeh en Onderhoorigheden, de heer A. Pruys Van der Hoeven, en de nieuwe commandant der troepen aldaar, de kolonel Haus, naar hunne bestemming vertrokken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot ads. res in de res. Soerabaia C. M. Ket'ing Olivier; tot controleur 1ste kl. tevens vendumeester aldaar bij het binnen! bestuur op Java en Madura C. P. H. Bachiene; tot id. M. J. H. Lantzins; tot id. 2de kl. H. F. D. Hekmeyer; tot adspirant-contro! H. J. Wijers; bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: tot adj.-inspect. W. F. Klusman; tot adj.-contr. te Soerabaia F. D. W. Krnthoffer; tot onderschout voor de politie te Batav:a G. H. Broekhuyzen; tot id. bij de politie in de residentie Samarang J. G. Vermeulen; tot hoofd-inspect. voor de suiker- cn rijstcultuur dr. J. H. F. Sollewijn Gclpke; tot alg. ontvanger van 's lands kas te Madja- lengka J. H. A. Bommers; bij de alg. rekenkamer: tot lsten commies C. J. H. Biegon van Czudnocbowski, de 2de ids. J. A. Koks en C. E. Hennings; tot 3den id. M. G. L. Hoff; delate klerken bij gemeld college A. A. Doeve cn J. K. F. H. Varen- kamp en C. Van Leer; bij dc in-en uitvoerrechten en accijnzen tot ontvanger te Panaroekan J. A. W. Kempeners; tot id. te Telok-Betong J. Canter Visscher; tot boekhouder 3de kl. C. J. VaD Zuijlen; tot tijdel. verifies! 5de k! H. "W. Bnscbman; tot ads.-resid. van Indramajoe W. Greve; tot id. van Kraksaün H. Van Steeden; tot id. van Klatten F. U. Van Hengel jr.; tot voorzitter van den landraad te Bütar mr. jNI. Levie; bij den post- en telegraafd.: tot inspecteur 2de klasse L. J. Santman; bij het binnen! bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura tot control. 1ste kl. M. P. A Bakker; tot id. 2de k! J. J. Ph. Cambicr; tot boekhouder bij de wees- cn boedelkamer te Soera baia F. C. Piekhaar. Tijdelijk belast Met de waarneming der betrekking van contr. 2de k! j. A. M. Bake. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den inspecteur 2Je k! bij den post- en telegraafd. S. A.Webb; id. aan den voorzitter van den landraad te Blitar mr. J. Van Assen, aan den controleur 1ste k! bij het binnen! best. op de bezittingen buiten Java en Madura F. Sieburgh en aan den ambtenaar op wachtgeld F. W. Hamilton of Silvertonhil! Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pens de raads heer in het hooggerechtshef van N.-I. mr. W. Tadema; id. de boekb. bij de wees- en boedelkamer te Soerabaia A. A. Bier; id. de onderschout bij de politie te Samarang E. S. Bernet; id. de ambtenaar op wachtgeld J. U. Slootman. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot milit. comm. in de resid Banka J. kV. Van Son; tot maj. der inf. in de resid. Sumatra's Oostkust E. Perné. Bevorderd: bij het wapen der inf.: tot majoors L. H. Meyer, R. J. G. M. De Bruyn, A. P. Bindervoet Van Nahuys en G. S. K. J. Ruempol; tot kapts. J. J. Van Bakkenes, J. Greenewinkel Kampcrdijk en W. J. F. Deykerhoif; tot 1ste luits. F. Schretzmeyer, M. Boon, S. B. Van Bijlevelt, P. C. Van Galen en J. C. Lindgrcen. Overge plaatst: De 1ste luit.-kwartierm. Hissink naar Mr.-Cornelis, de id. Kaakebecn naar Padang, de 1ste luits. der art. Van Dapperen naar Samarang, Kerrebijn naar Tjilatjap, de oif. van gez. lste k! De Wolff naar Salatiga, Van deu Woeven naar Ngawie, Siinger naar Onrust, Theunissen naar Weltevreden en de 2de k! Czurda naar Weltevreden, en de majoors der genie Kielstra naar Padang, Van Mensch naar Malang en Van Oorschot naar Atjeh. Ver gund: om bij het Ned.-Ind. leger gedetacheerd te blijven, aan den voor den tijd van vijfjaren bij het genoemd leger gedetacheerden, sedert tot lstcn luit. bevorderden 2den luit. der inf van het Ned leger F. Tonnets, in afwachting dat door den Koning zal zijn beschikt op een door hem gedaan verzoek, om die detacheering voor c'cn jaar te verlengen. V er 1 eend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. O. F. G. Götz. Ontslagen: op verzoek eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens de kapt. der inf. J. W. Croes. Departement van Marine. Benoemd: tot adj.-bonwk. bij den dienst der kustverlicbting in Ned.-Indië E. J. Van Dijk. Ver leend: een tweejarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den hoofJingenienr adviseur voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië S. Meihuizen. ES 1JIT EIVE. A. IS X>. Frankrijk. De Turksche gezant te Parijs heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een nieuwe nota overhandigd Yan de Porte, waarin opnieuw de souvereiniteitsrechten van de Porte op Tunis wor den gehandhaafd. Men denkt dat de commissie van de muntcon- ferentie 5 Mei zal bijeonkomen om mededeeling te ontvangen van het voorloopig ontwerp. Men verneemt dat de commissie der rnunt- conferentie op 5 Mei zal bijeenkomen, om mededee ling te ontvangen van het voorloopig ontwerp be treffende de te stellen vraagpunten. Uit Algiers wordt gemeld: Bij een bode van Aarem, het hoofd der Touaregs Hoggar, is een brief in beslag genomen, waarin den Turkschon sultan de moord op de expeditie-Flatters gemeld en hem eene belooning gevraagd wordt. Eiui tselilaml. De Rijksdag heeft het wetsontwerp betreffende de openbaarheid der zittingen van de landsvertegen- woordiging van den Elzas en Lotharingen, met verplicht gebruik der Duitsche taal, bij derde lezing onveranderd aangenomen. De Rijksraad komt niet vóór Donderdag weder bijeen. Groot-IJritaiinië. De briefwisseling over de Zuid-Afrikaansche aan gelegenheden is aan hot Parlement rondgedeeld. In een brief van Cetawajo, koning der Zoeloes, trordt leedwezen aan de koningin betuigd over de verliezen, door de Engelsche troepen in de Trans- Taal geleden, en verklaard dat het een gelukkige dag zal zijn waarop de Engelschen alleen-heerschappij over Zuiu-Afrika zullen voeren. In dit schrijven worden de Boeren met den naam van „honden" bestempeld. De koningin heeft het graf van lord Beacons- field bezocht. In een schrijven aan de Iersche bisschoppen geeft de heer Gladstone te kennen dat hij de be langrijke wijzigingen in de „landbill", door de bis schoppen voorgesteld, niet kan aannemen. Aan Reuters office wordt uit Kaapstad onder dagteekening van 20 April geseind dat de vrede tusschen de regeering der Kaapkolonie en de Basuto's geteekend is. Oo.^tonr.-TIong;. Monarchie. Het Huis der Afgevaardigden heeft de algemeene beraadslaging over het budget gesloten, nadat de minister van financiën in eene rede welke twee uren duurde, de bedenkingen der oppositie had wederlegd. De minister hoopte dat het tokort lang zamerhand zou verdwijnen door verbetering van den toestand van handel en nijverheid, in verband met doelmatige financiëele maatregelen. Hij kwam op tegen het verwijt, dat de 5 pCts. rente te goedkoop wa3 uitgegeven en betoogde dat bij de verschillende uitgiften geen betere koers had kunnen bedongen worden. Rusland. De eigenlijke moordenaar van keizer Alexander II, de man die de tweede bom wierp en zelf aan de daarbij bekomen wonden overleed, heette Hry- niewiecki, was student aan de technologische school te St.-Petersburg en van afkomst een Pool. Hij zelf echter wilde altijd als een Rus beschouwd worden en verstond niet eens de Poolsche taal. Onder de geheime drukkerijen, die in den laatsten tijd te St.-Petersburg ontdekt zijn, moet zich ook die bevinden, waar tot dusver het orgaan van de terroristische fractie der nihilisten, de „Na- rodnaja Wolja", gedrukt werd. De eigenaar van het huis, waar zich de drukkerij bevond, de be woner en de dworniks (portiers of concierges, die ook toezicht moeten houden op de bewoners en van al wat hun verdacht voorkomt aan de politie kennis moeten geven), - zij bleken allen tot de revolutio naire partij te bohooren en werden mitsdien in hech tenis genomen. Blijkens een officiëele mededeeling heeft op 27 April te Elizabethgrad een botsing plaats gehad tusschen Christenen en Israëlieten, waarbij eenige woningen van laatstgenoemden geplunderd zijn. De rustverstoringen hielden aan tot 29 April des mor gens; het gelukte toen de orde te herstellen. Een Israëliet is bij deze wanordelijkheden gedood en verscheidene personen hebben ernstige verwondingen bekomen. Een streng onderzoek is ingesteld. Telegrammen. SOUK-EL-ARAB, 30 April. Ali-bey heeft zich naar het Fransche kamp begeven en een onderhoud met generaal Lorgerol gevraagd. Dit werd hem toegestaan en hij deelde den generaal mede dat hij naar Tunis terugtrok. De gqneraal beval hem aan den weg daarheen te kiezen die het verst van Beja en Kef verwijderd is. TUNIS, 1 Mei. Zainzain heeft aan den consul- generaal Roustan alles bekend. Hij en Brogne waren door Pestallozza, eersten tolk aan het Italiaansche consulaat, uit Syrië ontboden geworden om het blad „Moskatel" te redigeeren. Al de Italiaansche artikelen waren in het Italiaansch eigenhandig geschreven door Pestalozza. Een telegram Yan generaal Lorgerol uit Sonk-el- Arab meldt: „Een lichte colonne, gevormd uit een regiment zouaven, die naar de Ouled-Ben-Halem was afgezonden om dozen stam gerust te stellen, werd met geweerschoten ontvangen door de stammen Chiaia en Djendaiha en de Krumirs. De colonne gaf ook vuur, en door scherpschutters en huzaren versterkt, die over den spoorweg waren gekomen, versloeg zij den vijand, die veertig man verloor. De zedelijke uitwerking is zeer groot." DUBLIN, 1 Mei. Bij eene heden verschenen pro clamatie van den onderkoning wordt de „habeas corpus act" geschorst. Men verwacht dat onverwijld in hechtenis ge nomen zullen worden Dillon en andere aanvoerders der land-liga, wier in de laatstverloopen dagen gevoerde oproerige taal het aantal agrarische mis daden heeft doen toenemen. Het officiëele blad bevat een proclamatie van den onderkoning, houdende verklaring dat de stad Dublin in staat van rustverstoring verkeert. Deze maatregel schijnt gericht te zijn tegen de hoofden der land-liga, die elke week hier vergaderen. TUNIS, 2 Mei. De consul van Frankrijk te Kef is gedecoreerd geworden wegens de geestkracht en het beleid door hem getoond. De bey heeft aan den consul-generaal Roustan een brief geschreven

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2