N°. 6505. Dinsdag 3 Mei. A0. 1881. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. ..A PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommerss 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. STADS-BERICHTEN. Stedelijk Museum in de Lakenhal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat het Museum wederom voor het publiek geopend is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 Mei. Zelden woonden wij een aandoenlijker plechtigheid bij dan hedenmorgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg, waar tal van vrienden het stoffelijk overschot van wijlen den algemeen betreurden Kolff opwachtten, om er de laatste eer aan te bewijzen. Daaronder bevonden zich vakgenooten van den over ledene behalve van hier ook uit Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar, Gouda, Rotterdam, Utrecht, Arnhem enz., alsmede vele civiele en militaire autori teiten. Omstreeks twaalf uren kwam de stoet op het kerkhof aan. Het lijkkleed was onzichtbaar door de vele kransen en bloemen, van bier en elders er op bevestigd. De lijkwagen werd gevolgd door een tiental rijtuigen, waarin de familieleden en verdere naastbestaanden gezeten waren. Bij den stoet sloten velen zich bovendien op de begraafplaats zelve aan. Het was een treffend ge zicht die lange rij van treurenden zich langzaam te zien voortbewegen naar de geopende groeve, waarom heen een 50-tal leerlingen van de Kweekschool voor Zeevaart - waarvan de overledene medebestuurder was - bereids zich in een halven kring geschaard hadden. Daar aangekomen en nadat de kist boven de groeve was geplaatst, werden de 14 kransen met nog eenige door aldaar wachtenden vermeer derd, alle op de linten van toepasselijke zinspreuken voorzien, uitdrukkende de gevoelens die het onver wachte overlijden op ieder had teweeggebracht. In treffende woorden was daarvan in de eerste plaats de heer H. J. Bool, van hier, de tolk. Het was een droeve plicht, dien allen hier vervulden: een laatste eer te bewijzen aan den man, „die het best, en boven ons allen het hoogst staat aangeschreven, die in veler harten gedragen wordt, die ons allen lie was. Treffend is zijn heengaan geweest, geen ziekte ging vooraf, zelfs niet in zijn naaste omgeving had men er vermoeden van. Als een donderslag klonk Vrijdag de mareKolff is niet meerwant een ieder die hem kende, voelde dat men een zwaar verlies geleden had. Diep aangedaan, treuren we dan ook met de nageS laten betrekkingen, met die lieve zusters, voor wie hij een raadsman en steun was, met dien waardigen broeder, waaraan hij zoo innig gehecht wastreuren we vooral met de diep bedroefde weduwe, voor wie hij een trouwe, liefhebbende echtgenoot was, maar bovenal met zijn lieve kinderen die geheel zijn ziel hadden, met en voor wie hij leefde, een beste zorg volle vader was en die hem nu grafwaarts dragen. Moge God hen sterken en beschermen! „Maar het is niet alleen in dezen kleinen kring dat Kolff innig en diep zal betreurd worden, ook daar buiten zal zijn dood menigen traan te voorschijn roepen. Groot was het aantal zijner vrienden, zoowel hier als in Indië. Voor vele hulpbehoevende ge zinnen was hij een steun. "Wij kannen aan den ontslapen vriend niet denken of wij herinneren ons zijn forsche stem, zijn blijden lach, zijn helderen, opgeruimden geest, zijn liefdevol hart, dat zoo onge veinsd wist te deelen in het lief en leed van allen. Maar Kolff was vooral groot als menseh en bezat als zoodanig aller achting en sympathie. Zij die zjjn hulp inriepen, stonden verbaasd hoe hij alle toescan- den doorzag en begreep; men werd met eenvoudige hartelijkheid aangehoord, en het verzoek met korte kieschheid ingewilligd; van welken omvang het ook was, het werd trouw en met zorg uitgevoerd. Het was door zoo te handelen dat Kolff niet éénmaal, neen tienmaal, ja honderdmaal de weldoener van velen was. Het was door zoo te handelen dat hij toonde een philanthroop van den echten stempel te zijn. Het was door zoo te handelen dat hij bljjken gaf van ware humaniteit! „Kolff leefde geheel voor de zjjnen, maar nooit ontbrak hem de tijd of lust lief en leod van vrien den te deelen; het was een behoefte van zijn hart. Vele en vele dier vrienden staan thans aan de groeve geschaard en willen die niet verlaten, zon- jler een dankbare hulde te brengen en de hoop uit te drukken dat hij allen tot voorbeeld zal strekken. Ons rest de plicht de verzekering af te leggen dat Uw aandenken ons dierbaar zal blijven en de ge dachtenis aan U in ons midden zal blij ven voortleven. „Vaarwel! Rust in vrede!" De leden der vrijmetselaarslogo uit Leiden, Gouda, Delft e. a. waren eveneens tegenwoordig of ver tegenwoordigd. Namons hen sprak de heer Van Goor uit Gouda. De aldaar gevestigde loge was trotsch op haren regeerenden meester, zóó dat zijn broeders zich gedrongen gevoelden hem naar zijne laatste rustplaats te vergezellen, ten einde zoolang mogelijk met hem vereenigd te zjjn. Hij wees op des overledenen eigenschappen van geest en hart, want slechts enkelen waren de gaven geschonken zooals Kolff die bezat. Steeds kenmerkte zich bij hem een zucht naar waarheid en liefde, een streven naar het goede, scboone en edele. Een welspre kende en hartelijke taal was hem altijd eigen, wan neer hij zich te midden zijner broeders bevond. Herinnerende wat Kolff dan ook voor hun loge en voor hen persoonlijk was, voegde hij aan de tal rijke kransen nog een drietal rozen toe, een witte, roode en gele, als symbolen der deugden welke den overledene sierden. Met een bloedend hart en schoorvoetende bracht ook de heer Jac. G. Robbers, uitgever te Rotter dam, een laatste hulde aan den man, die door zijn helderen geest, zijn scherpen blik en een hart dat warm klopte voor alles wat goed en edel is, zoo boven velen uitblonk. De kenspreuk „help u zeiven" had de afgestorvene zich tot de zijne ge maakt. Zelf heeft hjj zich een weg gebaand, waarop hij met eere mocht terugzien. Steen of marmer is er niet noodig om zijne werken er in af te beitelen; deze zullen door zich zeiven spreken. In het vak zjjner keuze nam hij een eereplaats in. Door allen werd hij geacht en geëerd. In de nieuw opgerichte maatschappij „Elsevier" laat hij een plaats open die niet gemakkelijk zal kunnen wor den aangevuld. Allen gaan echter van hier met de overtuiging dat hij met hen zal blijven voortleven. Overstelpt van aandoening en snikkende, woon den de drie zoons van den overledene de hart roerende plechtigheid bij. Door eiken spreker wer den eenige hartelijke en zoo mogelijk opwekkende woorden tot hen gericht, evenals de treurende weduwe en dochters, en de aanwezige broeder niet werden vergeten, waarbij zij mede herinnerden aan zjjn moeder, die hem onlangs was voorgegaan, ten be wijze wat hij voor die allen geweest was. Yooral van de kinderen werd verwacht dat zij den naam van hun vader in eere zouden houden, ook voor het verre nageslacht. Moeilijk was het afscheid nemen niet alleen voor dezenmaar voor allentoen de broeder des overledenen, de heer Van Breda Kolff uit Amster dam, met door snikken afgebroken woorden had dankgezegd voor de gebrachte laatste hulde. Veler tranen mengden zich met de bloemen, die ten laatste nog den doode in zijne stille rustplaats werden toegewijd. Door den heer H. A. Meiburg alhier is met gunstig gevolg examen afgelegd als leerling-tele grafist bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 38.00, 4.00 en f 2.00. Ds. M. J. Bouman te Baambrugge heeft bedankt voor het beroep naar Oude- en Nieuwe-Wetering. De heer J. A. De Bergh te 's-Gravenhage is opgetreden als vaste medewerker voor het te Sama- rang verschijnende dagblad„Het Indisch Vaderland". De Koning en de Koningin zullen, zooals ge meld is, Zondag 8 Mei Amsterdam verlaten en zich van daar naar het Loo begeren. Hoowel HH. MM. waarschijnlijk des morgens nog de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk te Amsterdam zullen bijwonen, zal het traditioneele zondagsbezoek aan „Artis" dit jaar achterwege blijven. Naar het Vad. verneemt, is de reden van het vertrek op Zondag-namiddag gelegen in een bezoek, dat een zuster van H. M. op het Loo zal brengen. De vorstelijke gast wordt Maandag 9 Mei aldaar verwacht en zal slechts een paar dagen blijven. Vrijdag zullen de Koning en de Koningin te Amsterdam het concert in „Felix Meritis" bijwonen. Op dat concert zullen zich als solisten doen hooren mej. Verhulst, pianiste, en de heer Holmann, violon cellist. De Stoomvaartmaatschappij „Java" te Amster dam doelt over 1880 een dividend uit van 2 pet.; de Amsterdamsche Bank 7!/4 pet., de Kasvereeniging te Amsterdam 64/10 pet.de Hollandsche hypotheek bank te Amsterdam 13y4 pet. of f 27 per aandeel. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben, Het stoomschip „Prins van Oranje," van Am sterdam naar* Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Conrad," van Batavia naar Amster dam, passeerde dien dag Ouessant. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezond heid der 2de kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, den student voor den genoemden dienst (arts) I. Graanboom. Gemengd Nieuws, Onze lezers vinden hierachter eene advertentie van de IJs-Compagnie, gevestigd te Maassluis en te Amsterdam. Hot ijs, door deze compagnie geleverd, biedt bij de zuivelbereiding zoovele voordeelen, dat men er de aandacht onzer landbouwers in het bijzonder op vestigt. Een beschonken persoon geraakte gis ternamiddag aan den Zijlsingel te water, doch werd door een onderofficier van het alhier in garnizoen liggend 4de regiment infanterie gered, en door een medelijdend Singelbewoner opgenomen om van klee deren te verwisselen. - Den vorigen avond omstreeks halftien is een vrouw aan den Zoeterwoudschen weg door een rijtuig aangereden, waardoor zij lichte kneuzingen aan het been bekwam. - Het zesjarig zoontje van de weduwe K. aan den Ouden Rijn viel gisternamiddag, omstreeks kwart voor vijven, van een aldaar liggende schuit, waarop hij speelde, in het water, doch werd gelukkig nog bijtijds ge red. - Hetzelfde ongeluk overkwam eveneens aan den Ouden Rijn, des nachts te halftwee, een zoon van den mandenmaker H. in de Kerksteeg, die bij ongeluk in het water liep en spoedig door een huzaar op het droge gebracht werd. Het mondzeer breidt zich in de omstre ken van Nieuwveen al meer en meer uit. Na eerst die gemeente bezocht te hebben, kwamen er in de laatste weken gevallen van voor in de omliggende gemeenten Nieuwkoop, Uithoorn, Aarlanderveen en Leimuiden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1