burg niet ter beschikking gesteld van „HetNeder- landsch Tooneel." De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met algemeene stemmen het ontwerp-besluit tot het verleenen eener bijdrage van drie millioen voor den waterweg aangenomen. Het beding, als voorwaarde gesteld in het principieel besluit van den raad, dat der scheepvaart geene rijkslasten zouden worden opgelegd, is dus overeenkomstig het verzoek der regeering geschrapt. Yan den heer J. P. A. Fran cois is een verzoek ingekomen om ontslag en pen sioen als directeur van de H. B.-S. aldaar met 5-jari- gen cursus. Door den tuinier en hovenier Jacobus Krijger, te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond den Koning aangeboden. Als schrijver van het oorspronkelijk blijspel „De Yan Dalens van Poelwijk", door de jury van den tooneelwedstrijd der vereenigiog „Thalia" lof felijk vermeld, heeft zich doen kennen mr. W. G. F. A. Yan Sorgen, te Utrecht. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Yincent. Gemengd Nieuws. Bij gelegenheid van de veemarkt is hedenmorgen te zes uren een koe aan het Rapen burg bij de Noordeindsbrug te water geraakt, doch nog tijdig door een menigte personen aan het zich aldaar bevindende trapje op den walkant getrokken. De gemeente-ontvanger van Rijswijk, de heer K., is op last der justitie in verzekerde bewaring genomen, wegens ontdekte onregelmatig heden in zijn financieel beheer. Ook de klerk ter secretarie aldaar, Van D., is gearresteerd. Er be staat nl. een tekort in de kas van G000. De onregelmatigheden zijn reeds sedert geruimen tijd gepleegd. De arrestatie van den klerk staat in ver band met de omstandigheid dat ten huize van K. brieven gevonden waren, waaruit bleek dat hem door zijnen klerk, die van den eersten misstap, reeds een paar jaar geleden bedreven, kennis droeg, herhaal delijk onder bedreiging geld was afgeperst. Omtrent den deurwaarder M., die zich uit Haarlem had verwijderd en zich te Brussel in het hotel „du Miroir" van het leven beroofde, wordt door do „Indcpendance" gemeld dat men in de por tefeuille, welke de overledene bij zich had, een papier heeft gevonden, waarin verzocht werd dat men zekere dame D. te Laeken van zijn overlijden kennis zou geven. M. scheen Haarlem te hebben verlaten, omdat zijne zaken niet in orde waren. Hij had zijne familie verwittigd dat, zoo men hem niet te hulp kwam, hij zich om het leven zou brengen. Een lid zijner familie heeft dan ook getracht hem op te sporen, maar hem niet intijds gevonden, om te beletten dat M. aan zijn noodlottig voornemen uitvoering gaf. In den toestand van den luitenant dei- huzaren T., die te Utrecht gewond werd bij het laten springen van een dynamiet-patroon, is een gunstige wending gekomen; het uitnemen van het getroffen rechteroog is als operatie goed gelukt en ook verder is de toestand van den lijder zeer vol doende. - Evenzeer is de toestand van den Delft- Bchen student B,, wiens been onder den tram ver brijzeld en ten gevolge daarvan geamputeerd werd, naar omstandigheden gunstig te noemen. Er is alle hoop op zijn behoud. Van de matrozen, die bij het ongeluk op het oorlogsschip „Mars" te Willemshaven gewond werden, zijn nog denzelfden dag twee overleden. Het aantal dooden is dus tot 8 geklommen. Bij het Iaden moeten geene onregelmatigheden gepleegd zijn. De schietoefeningen zouden den volgenden dag voort gezet worden. Een knaapje van vier jaar is te Ex- ploërveen levend verbrand. Het kind moest een jonger broertje of zusje wiegen, terwijl de moeder eenig werk op het land achter het huis te ver richten had. Onderwijl heeft de kleine oppasser vermoedelijk een ei willen koken - welke versna pering hem beloofd was - en is hij toen in 'tvuur gevallen. De moeder vond haar zoontje, terwijl het nog eenig teeken van leven gaf, doch spoedig was het kind overleden. Een 13-jarig zoontje van den landbou wer v. R. te Lamswaarde was met een paard onder weg en wilde tegen de verstrekte orders het dier bestijgen, waarbij hij in het tuig verward ge raakte. Het paard, hierdoor geschrikt, begon te loopen en eindelijk te hollen, zoodat het kind deer lijk verminkt werd en 11a korten tijd den geest gaf. De nieuwe sigarenfabriek van de hee- ren Burger en Alting te Eindhoven is gisteravond geheel uitgebrandalleen de muren zijn blijven staan. Uit Trier wordt gemeld dat in een na bijgelegen bosch dezer dagen het lijk van een hout vester gevonden is naast een dood wild zwijn. Blykbaar had de man dit beest aangeschoten en had het hem toen aangevallen. Het lijk was vreese- lijk verminkt. Twee hooggeplaatste jonge mannen te Brussel, baron De Schiervel, luitenant der artillerie, en graaf Du Val de Beaulieu, kregen in hun „cercle" twist om een nietigheid en duelleerden. De Schier vel werd doodelijk getroffen. Een 57-jarig koopman teBerlijn, zekere Morgenroth, die met zijn 37-jarige tweede vrouw zeer gelukkig leefde, heeft haar en zich zeiven vermoord, wegens dringende zorgen. Hij had geen kinderen uit zijn tweede huwelijk, wel uit zijn eersten echt. In een brief, dien men in zijn kantoor vond, vraagt hij God en zjjn kinderen om ver giffenis en zegt hij dat hem de moord, op zijn vrouw voorgenomen, het zwaarst valt, maar dat het voor haar beter is ook haar uit een benarden toestand te redden. Uit Panama wordt bericht dat de stad Buenaventura door brand bijna geheel is vernield De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. 1500 personen zijn zonder dak. Ten gevolge van een weddingschap verorberde een smidsknecht, in de wandeling be kend onder den naam van „Jakhals", een stuk rauwe bloedbeuling ter lengte van 1.54 meter (de vereischte maat voor infanterist bij het Franscbe leger.) In 20 minuten tijd en in 200 happen was de beuling verzwolgen. Het vreemdsoortige pari had plaats in een restaurant te Parijs, waar de „Jakhals" gekomen was om zijn middagmaal te nuttigen, en waar hij om zijn kolossalen eetlust bij de stamgasten een zekere reputatie verworven had. Hoewel de zware spijs geen hinder aan de ijzersterke maag van den „Jakhals" scheen toe gebracht te hebben, had hij toch, begrijpelijk ge noeg, allen lust tot middagmalen verloren. Te Leuven kwam de trein uit Warre met een goederentrein uit Ans in botsing. Yier wagens van den eersten werden verbrijzeld, 2 reizigers ge dood, verscheidene gewond. - Te Weonen heeft een schoenmaker uit honger zijn vrouw en vier kinderen vermoord en daarna zich zei ven gevaarlijk gewond. - De priester Kibaltschitsch te Moskou, de vader van den medeplichtige aan den moord op den czaar, heeft zich in wanhoop over de hem aangedane schande door ophanging van het leven beroofd. Te Reims is de bekende dierentemmer Bidel bijna door den leeuw Sultan opgegeten. Dank zij zijn spierkracht en koelbloedigheid, ontkwam hij het gevaar. Yolgens berichten uit Genève hebben verscheidene onderteekenaren van het protest, dat daar „met goedkeuring van de politie" tegen de executie van vrouw Holfmann was aangeplakt, ver klaard dat hunne namen zonder hunne voorkennis daaronder geplaatst waren. Enkele vereenigingen, in welker naam dat protest onderteekend was, schijnen zelfs niet te bestaan. Andere waren niet bijeengeroepen om over de onderteekening te be raadslagen, terwijl niet eens alle bestuursleden van de onderteekening iets afwisten. Bij slot van rekening zijn het dus nagenoeg uitsluitend vreem delingen, welker namen onder het protest voorkomen. BUITENLAND. Frankrijk. Uit La Calle wordt gemeld dat generaal Ritter zeer ongesteld is en getransporteerd zal worden. Zijne brigade, geen vijand ontmoet hebbende, is teruggekomen te Elaioin en zou zich heden bij de brigades van Yincendon en Gallaud voegen. Zij zullen gezamenlijk de landstreek Badouchou ver kennen, waar veel Krumirs bijeen moeten zijn. Uit Oran wordt gemeld dat de agitatie zich bepaalt tot het zuiden van Géryville. De heer Scolti is te Parijs aangekomen om namens de Italiaansche regeering nieuwe onderhan delingen met Rothschild aan te knoopen over de leening van 600 millioen. Italië. In de Kamer antwoordde de heer Cairoli gisteren op de interpellatie van de heeren Zeppa en Odes- calchi. Hij zette de oorzaken der crisis uiteen en verzocht de Kamer om hare medewerking, ten einde de behandeling der hervorming van het kiesstelsel te eindigen, het vraagstuk der munt op te lossen, dat verbonden is met de heffing van den gedwongen koers, en de hervorming van de inkomende rechten te voltooien. De heer Zeppa diende eene motie in, waarbij verklaard wordt dat de crisis niet overeen komstig de goede constitutioneele regels is geëindigd, en de heer Odescalchi diende er een in, welke de verklaringen van den minister niet geheel bevredi gend noemt. De Kamer stelde, met de toestemming van den minister, de behandeling dezer moties tot heden uit. De heer Damiani trok zijne motie over de buitenlandsche staatkunde der regeering in. Groot-Britannië. In het Lagerhuis deelde sir Manners gisteren mede dat de conservatieve partij de Iersche Landbill door amendementen zal bestrijden. De heer Dilke antwoordde op verscheidene vragen. Hij geloofde niet dat de belangen der Engelschen in Tunis op het oogenblik bedreigd wordende advies-stoomboot „Goletta" is er heengezonden, om voor de verbin ding met Europa te zorgen, in geval het verkeer per telegraaf gestoord wordt. Een oorlogsschip te Malta is gereed om naar Tunis te vertrekken, in dien bescherming der Britsche onderdanen en hunne eigendommen noodig mocht zijn. Met Italië is van gedachten gewisseld over het zenden van een oor logsschip ter bescherming van de Engelsche en de Italiaansche belangen. Over de tegenwoordige Fran- sche expeditie in het algemeen is met Italië niet ge sproken. Engeland is slechts tot bemiddeling bereid, ingeval deze door beide partijen wordt verlangd. De bey heeft de mogendheden, die het Berlijnsche tractaat onderteekenden, om bemiddeling verzocht. De zienswijze der overige mogendheden dienaan gaande is nog niet bekend. Men weet ook niet of Frankrijk meer in het oog heeft dan het directe doel der expeditie. Wat de onderhandelingen tus- schen eenige mogendheden over het asylrecht en de uitlevering van staatkundige misdadigers betreft, Engeland heeft dienaangaande geene uitnoodiging ontvangen. De Bank te Londen heeft het disconto op 2'/2 pet. verlaagd. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld dat na een beraadslaging van elf dagen de Kamer de motie van orde heeft verworpen, waarbij gebrek aan vertrouwen in het ministerie wordt uitgedrukt. GS-i-ieltenlaxicl. De Ambassadeurs te Athene hebben den heer Coumondouros mondeling medegedeeld dat zorg zal worden gedragen voor de Grieken, die onder Otto- maansche heerschappij blijven, en dat het hunne bedoeling is voor hen in de bres te springen, als de gelegenheid zich daartoe voordoet. - Naar men gelooft, zal de heer Coumondouros op verlangen der ambassadeurs zelf op die mededeeling niet ant woorden, ten einde de diplomatieke besprekingen niet te verlengen. De bevolking van Griekenland is over het alge meen kalm ondanks de opruiing door eenige opge wonden lieden. De Kamer zal den lsten Mei bjj- eenkomen. Transvaal. Aan de Londensche „Standard" wordt door haren correspondent te Newcastle van 26 April het vol gende gemeldTalrijke ambtenaars-rapporten komen voortdurend van de grensplaatsen bij de regeering in, waarin beweerd wordt dat de ambtenaren ge durende den oorlog veel moeite hadden om de in- landsche stammen te weerhouden van aanvallen op de Boeren te doen. Op vele plaatsen waren de aan Engeland trouw geblevenen hunne veiligheid aan de inlanders verschuldigd. Op de westelijke grens van de Transvaal verzamelde een opperhoofd der Bechuan'as 3000 man en gaf aan de Boeren te kennen, dat, zoo men de Europeanen of de Boeren, die naar zijn grondgebied gevlucht waren, lastig viel, hij met zijne mannen de Transvaal zou bin nenrukken. De aanvoerders der Boeren verzeker den mij dat zij besloten zijn alles te doen om den vrede te handhaven, die, naar zij vertrouwen, niet gestoord worden zal. Al de uitgewekenen uit de Transvaal vinden, als zij terugkeeren tot hunne vroegere woonplaatsen, hunne pachthoeven vernield en hun eigendom en vee ontvreemd. De correspondent van de „Standard" te Durban schrijft van denzelfden datum: Uw berichtgever te Pretoria telegrapheert mij, dat onder de inlanders over het algemeen zich kenteekenen vertoonen van neiging om tegen de Boeren op te staan. De Zoe loes hebben aan de Boeren te Leidenburg 175 stuks

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2